Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Προσωπικά για ένα τέτοιο ταξίδι θα έκλεινα απευθείας με την αεροπορική.Αν συμβεί κάτι δεν θα ήθελα με τίποτα να έχω και μεσάζοντα στην επικοινωνία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Προσωπικά για ένα τέτοιο ταξίδι θα έκλεινα απευθείας με την αεροπορική.Αν συμβεί κάτι δεν θα ήθελα με τίποτα να έχω και μεσάζοντα στην επικοινωνία.
Σωστά αλλά χρησιμοποιεί 4 διαφορετικές εταιρείες όπως λέει και μάλλον βρήκε καλύτερες τιμές(συνδυασμό εισιτηρίων που μπορεί να κάνει ένα πρακτορείο) από το να τα έκλεινε ξεχωριστά.Για αυτό και είπα ότι το πρακτορείο θεωρείται σοβαρό με καλή υποστήριξη.Αν θέλει άς μας πεί τιμές και εταιρείες για να έχουμε μια σύγκριση.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Oi τιμες που προκυπτουν απο συνδυασμο αεροπορικων χοντρικα ειναι 250 ευρω χαμηλοτερες απο τις περιπτωσεις που αναφερεται μια η δυο αεροπορικες.Ας πουμε 850 εναντιον 1100.Βεβαια δεν ειναι τεραστια η διαφορα σε σχεση με το συνολικο κοστος του ταξιδιου αλλα παλι θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τη διαφορα για εναν επιπλεον ενδιαμεσο προορισμο χωρις να ξεφευγω πολυ απο το ποσο που σκεφτομαι να δαπανησω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Το ποσό είναι σημαντικό και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Αρνητικά για το πρακτορείο δεν έχουν ακουσθεί.Προσωπικά βέβαια το έχω χρησιμοποιήσει μόνον για Ευρωπαϊκές πτήσεις αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά για τις υπερ-αντλαντικές.Φρόντισε μόνον να υπάρχει αρκετός χρόνος στις ανταποκρίσεις στην περίπτωση διαφορετικών εταιρειών και όχι ενιαίου εισιτηρίου.Πάρτους και κανένα τηλ. για να δοκιμάσεις το τμήμα εξυπηρέτησης τους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλό είναι να ξέρεις ότι σε περίπτωση αλλαγής ή ακύρωσης χρεώνουν ως πρακτορείο ένα στάνταρ ποσό ανά πτήση και ανά άτομο, έξτρα από τα όποια πέναλτι θα χρεώσει η αεροπορική εταιρεία.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
στην περίπτωση διαφορετικών εταιρειών και όχι ενιαίου εισιτηρίου.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.Το εισιτήριο μπορεί να είναι ενιαίο αλλά οι εταιρείες διαφορετικές.Πάντως θα πρέπει να δώσει μεγάλη προσοχή σ'αυτό.Σε τέτοιο ταξίδι καλό είναι να υπάρχει ενιαίο εισιτήριο.
Για να βρίσκει πάντως τόσο μεγάλη διαφορά υποψιάζομαι ότι πρόκειται για ξεχωριστά σκέλη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.Το εισιτήριο μπορεί να είναι ενιαίο αλλά οι εταιρείες διαφορετικές.Πάντως θα πρέπει να δώσει μεγάλη προσοχή σ'αυτό.Σε τέτοιο ταξίδι καλό είναι να υπάρχει ενιαίο εισιτήριο.
Για να βρίσκει πάντως τόσο μεγάλη διαφορά υποψιάζομαι ότι πρόκειται για ξεχωριστά σκέλη.
Το τελευταίο εννοούσα και εγώ.Λόγω διαφοράς τιμής οι πτήσεις πρέπει να είναι σε ξεχωριστά σκέλη.Συνήθως ενώνουν μεμονωμένα εισιτήρια μιάς κατεύθυνσης και βγαίνει η διαφορά τιμής.Τέλος πάντων αν θέλει άς μας πεί εταιρείες και λεπτομέρειες.

Να προσθέσω ότι το domain tripsta.net με παρουσία σε πάρα πολλές χώρες ανήκει στο
travelpanet24.
 
Last edited by a moderator:

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Υπάρχει κάποια μηχανή αναζητησης πτήσεων που να εμφανίζει ποσά μίλια θα παρεις ανάλογα με το πρόγραμμα τακτικών επιβατών που χρησιμοποιείς;

Δηλαδή θέλω να μου εμφανίζει αν κλεισω για παράδειγμα μια πτηση της LH ποσα μιλια (status) θα παρω στο miles and bonus της A3. Ιδανικο θα ηταν να κανει και ταξινόμηση με αυτό το κριτήριο (όπως γίνεται για παράδειγμα βαση τιμης, συνολικής διάρκειας ταξιδιού κ.τ.λ.)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Παρατήρησα διαφημιστική προβολή(αφίσες στους δρόμους κτλ) από ένα γραφείο με το όνομα skytickets.gr.

https://www.skytickets.gr/index.html?action=article&article=1

Δεν το είχα ξανακούσει αν και φαίνεται να λειτουργεί αρκετά χρόνια.Το ξέρει κανείς;΄Εχει γραφτεί κάτι για αυτό παλαιότερα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom