Μηχανές Εσπρέσσο {και καφές}

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
10 χρόνια χρησιμοποιώ την Gaggia Classic στο σπίτι, πολύ καλή μηχανή τα έχει βγάλει τα λεφτά της και με το παραπάνω.
Θέλεις και έναν καλό μύλο είτε χειροκίνητο (έχω τον porlex με κεραμικά μαχαίρια) είτε έναν ηλεκτρικό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Οποιος ειναι μερακλης και εχει να διαθεσει ελαχιστο χρονο καθε πρωι μπορει με ενα μπατζετ 100 με 120 ευρω να κοβει με εναν καλο χειροκινητο μυλο καφε καθε πρωι και να κανει μοκα εσπρεσσο μεσω bialetti. Το αποτελεσμα που παιρνεις σε αυτο το μπατζετ δεν το παιρνεις με κατι αλλο . Πρεπει να ανεβεις σε μεγαλυτερο μπατζετ (πανω απο 500) για να δεις διαφορα.
Περα απο τον αλλο εξοπλισμο για αλλου ειδους καφε εγω εχω παρει αυτα για μοκα και ειμαι εξτρα ικανοποιημενος.
  1. Bialetti New Venus Induction Μπρίκι Espresso 4cups Inox (καλυτερα inox αντι για αλουμινιο για λογους υγειας) λεει 4 cups αλλα βγαζει εναν μεγαλο καφε η δυο μικροτερους.
  2. TIMEMORE Chestnut C3 Χειροκινητος Μυλος
  3. Ενα μικρο κουτι αεροστεγες για κοκκους καφε!
Μολις πηρα μια παρομοια για να μειωσω τις ταμπλετες που τις θεωρω μετριες, ακριβες και αντιοικολογικες.
Πες μου τι κανεις με το πλυσιμο. Ξερω απο παλια που χρησιμοποιουσα μια Lavazza οτι δεν ηθελε ισχυρα απορρυπαντικα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Μολις πηρα μια παρομοια για να μειωσω τις ταμπλετες που τις θεωρω μετριες, ακριβες και αντιοικολογικες.
Πες μου τι κανεις με το πλυσιμο. Ξερω απο παλια που χρησιμοποιουσα μια Lavazza οτι δεν ηθελε ισχυρα απορρυπαντικα.
Δεν χρησιμοποιείς κανένα απορρυπαντικό, εντελώς τίποτε σε ότι έρχεται σε επαφή με τον καφέ και το νερό, τις τσιμούχες και τα φίλτρα. Χεράκι και νεράκι ΜΟΝΟ. Εξωτερικά για να τη γυαλίσεις σφουγγάρι με σύρμα και λίγο απορρυπαντικό άλλα να μην πάει μέσα όταν χρειαστεί. Στο πάνω μέρος που βγαίνει ο καφές νεράκι και άντε ένα σφουγγάρι καθαρό που και που για τρίψιμο, μια φορά κάθε θάνατο του πάπα λένε οι Ιταλοί. Για το φίλτρο νερό και δάχτυλο. Να φύγουν τα υπολείμματα.
Συμπέρασμα, μονό ΝΕΡΟ. Την πρώτη φορά κάνεις μερικούς καφέδες και τους πετάς.
Αυτά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Μιας και υπαρχει και τετοιο θεμα στο φορουμ εχει κανεις dolce gusto krups μηχανη?θελω να της κανω αφαλατωση αλλα δε ξερω τι να προτιμησω,σε τη μορφη..εχει κανεις καμια ιδεα?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Μιας και υπαρχει και τετοιο θεμα στο φορουμ εχει κανεις dolce gusto krups μηχανη?θελω να της κανω αφαλατωση αλλα δε ξερω τι να προτιμησω,σε τη μορφη..εχει κανεις καμια ιδεα?
Η κρούπς είναι σοβαρή μάρκα και σίγουρα θα προτείνει τρόπο αφαλάτωσης και προϊόν στις οδηγίες χρήσης. Προσωπικά χρησιμοποιώ σακουλάκια με αυτά το προϊόν.
https://www.skroutz.gr/s/22742523/Illy-Francis-Katharistiko-Kafetieras-30gr.html
Τα προμηθεύομαι από εκεί που αγοράζω καφέ και κάψουλες. Υπάρχουν παρόμοια στο εμπόριο και όλα κάνουν την ίδια δουλειά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Σε καφετιέρα φίλτρου Krups αλλά και σε Bosch Tassimo που έχω χρησιμοποιώ αυτό
https://www.amazon.es/gp/product/B01N8XDQ0U/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&th=1
Το μείον του είναι ότι πρέπει πρώτα να διαλυθεί πρώτα σε χλιαρό νερό και μετά να το χρησιμοποιήσεις. Έχει 150 παστίλιες και κοστίζει 18 ευρώ.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Σε καφετιέρα φίλτρου Krups αλλά και σε philips Tassimo που έχω χρησιμοποιώ αυτό
https://www.amazon.es/gp/product/B01N8XDQ0U/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&th=1
Το μείον του είναι ότι πρέπει πρώτα να διαλυθεί πρώτα σε χλιαρό νερό και μετά να το χρησιμοποιήσεις. Έχει 150 παστίλιες και κοστίζει 18 ευρώ.
Μη σου πω ποσο χρεωθηκα τις επισημες παστιλιες της Bosch για την Tassimo γιατι θα κλαψεις.
Γενικα την Tassimo ανετα θα την πετουσα απο το παραθυρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
H Μηχανή Tassimo είναι Bosch και όχι philips που έγραψα προηγουμένως και το διόρθωσα.
Έχω πάρει και καναδυό τέτοια μαραφέτια και έσωσα κα΄πως τα πράγματα.
https://www.amazon.es/Capsulas-Reutilizable-Cafetera-Compatible-Recargable/dp/B09N9HPBM1/ref=sr_1_6?crid=SRWEKAPFEX6O&keywords=tassimo+capsulas&qid=1701109467&sprefix=tassimo,aps,156&sr=8-6
Το ειχα σκεφτει κι αυτο για να επιλεγω εστω τον καφε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom