Μηχανές Εσπρέσσο {και καφές}

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Μη σου πω ποσο χρεωθηκα τις επισημες παστιλιες της Bosch για την Tassimo γιατι θα κλαψεις.
Γενικα την Tassimo ανετα θα την πετουσα απο το παραθυρο.
Απο tassimo ξεκινησα,10ε το κουτι ειτε εξωτερικο ειτε εδω και μας εβγαζε το κουτι για 2 αφαλατωσεις...βεβαια οι τιμες σε καψουλες ειναι φωτια γι αυτο κ αλλαξαμε σε dolce gusto(τα καλα του κοβιντ ενα 40ε με δωρο κουπονια για καψουλες)και απο τοτε βρηκαμε καπως την υγεια μας,ειδικα τωρα που προμηθευτηκα απο shein καψουλα επαναγεμιζομενη!
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μολις πηρα μια παρομοια για να μειωσω τις ταμπλετες που τις θεωρω μετριες, ακριβες και αντιοικολογικες.
Πες μου τι κανεις με το πλυσιμο. Ξερω απο παλια που χρησιμοποιουσα μια Lavazza οτι δεν ηθελε ισχυρα απορρυπαντικα.
Μεγεια! Με λιγο μερακι, και αν παρεις και εναν χειροκινητο μυλο θα ευχαριστηθεις καφεδακια!
Με το που κανω τον καφε το αφηνω στην ακρη να κρυωσει 5-10 λεπτα και μετα καθαριζω καθε μερος με σφουγγαρι !
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Μεγεια! Με λιγο μερακι, και αν παρεις και εναν χειροκινητο μυλο θα ευχαριστηθεις καφεδακια!
Με το που κανω τον καφε το αφηνω στην ακρη να κρυωσει 5-10 λεπτα και μετα καθαριζω καθε μερος με σφουγγαρι !
Ε καλά τώρα ας μην το κάνουμε expectations vs reality. Δεν ξέρω αν θα προτιμούσα τον γαλλικό καφέ φίλτρου από αυτόν της μοκας. Δεν είναι πλέον πρακτική και αφήνει βρωμια στο σπίτι με μόνο θετικό ότι τα κατακάθια του καφέ μπορούν να χρησιμοποιηθούν στις γλάστρες για λίπασμα. Αλλά πόσες γλάστρες. Στα ιταλικά σπίτια έχει εξαφανιστεί και σίγουρα κάποιος λόγος θα υπάρχει. Θυμάμαι παλιά όταν πίναμε τον καφέ στο μπαρ λέγαμε. Mama che bontà.
Βέβαια γούστα είναι αυτά.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
έχω δοκιμάσει τα πάντα με κάψουλες, σχεδόν όλες τις μηχανές, k όλες τις μάρκες καλύτερες σε γεύση από την nespresso δεν έχω βρει.
Βεβαια γούστα είναι αυτά

Από την άλλη πλέον πίνω μονο στο μπρίκι της "bialleti"
δεν ξέρω γιατί αλλα έφαγα κόλλημα. Παίρνω μάλιστα έναν καφέ που υποτίθεται έχουν τα μαγαζιά στην autostrada (ο καλύτερος espresso που έχω πιει) , αλλα μόλις διαπίστωσα ότι εγώ πλένω το μπρίκι κανονικά λες k το πλένει η μάνα μου...με υγρό πιάτων κλπ :shock::shock::shock::shock:

πάντως ο καλύτερος καφές ως τώρα είναι ένας φίλτρου που είχα πάρει.... Jamaica Blue Mountain
τότε βεβαια δεν είχα ιδέα (2013 μου φαίνεται) k την είπα βάλε μου μισό κιλό..μετά μου λέει μια τιμή κάπου 52 ευρώ...
ντράπηκα να πω a βάλε καλύτερα 100grm.....τα πήρα πλήρωσα k πήγα σπίτι k τον έπινα κλαίγοντας τα λεφτά
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
πάντως ο καλύτερος καφές ως τώρα είναι ένας φίλτρου που είχα πάρει.... Jamaica Blue Mountain
τότε βεβαια δεν είχα ιδέα (2013 μου φαίνεται) k την είπα βάλε μου μισό κιλό..μετά μου λέει μια τιμή κάπου 52 ευρώ...
Πριν χρόνια , κοντά 2 δεκαετίες είχα μάθει για blue mountain και μπαίνω στον πειρασμό να δοκιμάσω.
Ήξερα ότι είναι ακριβός καφές, αλλά όχι πόσο.
Η κοπέλα μου έκανε την ερώτηση 50 η 100 γραμμάρια;
Λάρτζ εγώ, λέω βάλε ένα τέταρτο.
Στο ταμείο πρώτα χλιμίντρισα ,μετά πλήρωσα και με κατεβασμένα αυτιά έφυγα.
Οκ, αρωματικός , αλλά ελαφρύς για τα γούστα μου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
έχω δοκιμάσει τα πάντα με κάψουλες, σχεδόν όλες τις μηχανές, k όλες τις μάρκες καλύτερες σε γεύση από την nespresso δεν έχω βρει.
Βεβαια γούστα είναι αυτά

Από την άλλη πλέον πίνω μονο στο μπρίκι της "bialleti"
δεν ξέρω γιατί αλλα έφαγα κόλλημα. Παίρνω μάλιστα έναν καφέ που υποτίθεται έχουν τα μαγαζιά στην autostrada (ο καλύτερος espresso που έχω πιει) , αλλα μόλις διαπίστωσα ότι εγώ πλένω το μπρίκι κανονικά λες k το πλένει η μάνα μου...με υγρό πιάτων κλπ :shock::shock::shock::shock:
Σωστος! Μια απο τις καλυτερες μου φιλες ειναι ιταλιδα...στο σπιτι της δεν εχουν μηχανη για καφε, μονο το μπρικι bialleti... κατι θα ξερουν!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Πριν χρόνια , κοντά 2 δεκαετίες είχα μάθει για blue mountain και μπαίνω στον πειρασμό να δοκιμάσω.
Ήξερα ότι είναι ακριβός καφές, αλλά όχι πόσο.
Η κοπέλα μου έκανε την ερώτηση 50 η 100 γραμμάρια;
Λάρτζ εγώ, λέω βάλε ένα τέταρτο.
Στο ταμείο πρώτα χλιμίντρισα ,μετά πλήρωσα και με κατεβασμένα αυτιά έφυγα.
Οκ, αρωματικός , αλλά ελαφρύς για τα γούστα μου.
xaxaxa...join the club
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σωστος! Μια απο τις καλυτερες μου φιλες ειναι ιταλιδα...στο σπιτι της δεν εχουν μηχανη για καφε, μονο το μπρικι bialleti... κατι θα ξερουν!
ίσως πάλι είναι κατάλοιπα ελληνικής νοοτροπίας
ο πατέρας μου πάντα ξυπνούσε κ έκανε καφέ στο μπρίκι (ελληνικό βεβαία)
εγώ θέλω κ εσπρεσσο τρομάρα μου.... αλλά το μπρίκι μπρίκι
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
ίσως πάλι είναι κατάλοιπα ελληνικής νοοτροπίας
ο πατέρας μου πάντα ξυπνούσε κ έκανε καφέ στο μπρίκι (ελληνικό βεβαία)
εγώ θέλω κ εσπρεσσο τρομάρα μου.... αλλά το μπρίκι μπρίκι
... είναι ιταλοί λέμε :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.515
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom