Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Mιας και πάντα για κρατήσεις ξενοδοχείων χρησιμοποιούσα το booking, γράφτηκα και στο hotels και σε μελλοντικό ταξίδι παρατήρησα με κάτι μυστικές τιμές που έλεγε ότι τα ίδια δωμάτια έβγαιναν αρκέτα πιο κάτω (60-100€) από το booking oπότε έκανα από κει κράτηση.
Η απορία μου για πιο έμπειρους χρήστες στο hotels δε μπορείς να κάνεις αλλαγή της κράτησης (μέρες, άτομα) όπως στο booking γιατί όποτε πατάω με πετάει σε σελίδα με ερωτοαπαντήσεις και μου λέει να επικοινωνήσω μαζί τους. Και δεύτερον δε μπορώ με κάποιο τρόπο να δω ποια πιστωτική χρησιμοποίησα για κράτηση και να την αλλάξω αν θέλω (στο booking πάντα κλείνω και λίγες μέρες πριν το ταξίδι την αλλάζω από μέσα) εδώ όσο κι αν έψαξα δε βρήκα επιλογή ούτε να δω ποια έβαλα.
Γενικά το hotels θεωρείται το ίδιο αξιοπιστο με booking?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Mιας και πάντα για κρατήσεις ξενοδοχείων χρησιμοποιούσα το booking, γράφτηκα και στο hotels και σε μελλοντικό ταξίδι παρατήρησα με κάτι μυστικές τιμές που έλεγε ότι τα ίδια δωμάτια έβγαιναν αρκέτα πιο κάτω (60-100€) από το booking oπότε έκανα από κει κράτηση.
Η απορία μου για πιο έμπειρους χρήστες στο hotels δε μπορείς να κάνεις αλλαγή της κράτησης (μέρες, άτομα) όπως στο booking γιατί όποτε πατάω με πετάει σε σελίδα με ερωτοαπαντήσεις και μου λέει να επικοινωνήσω μαζί τους. Και δεύτερον δε μπορώ με κάποιο τρόπο να δω ποια πιστωτική χρησιμοποίησα για κράτηση και να την αλλάξω αν θέλω (στο booking πάντα κλείνω και λίγες μέρες πριν το ταξίδι την αλλάζω από μέσα) εδώ όσο κι αν έψαξα δε βρήκα επιλογή ούτε να δω ποια έβαλα.
Γενικά το hotels θεωρείται το ίδιο αξιοπιστο με booking?
Δεν μπορεις να κανεις αλλαγη γιατι ηδη αλλαξε η τιμη προς τα πανω και πετυχες προσφορα.
Πιο αξιοπιστη, δεν εχω φαει ποτε ακυρωση απο hotels.com γιατι ετσι του τη βσρεσε του host. Το εχω παθει απο τη booking γιατι μπαινουν διαμερισματα.
Παιχνιδακια με τις καρτες δεν κανεις στη hotels, οπως δεν κανει κι αυτη με σενα. Ο,τι καρτα εβαλες αυτη ισχυει, αλλιως ακυρωνεις.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πάντως εγώ σπάνια βρίσκω φθηνότερα στο hotels.com. Συνήθως οι τιμές είναι ή ίδιες ή λίγο υψηλότερες από booking.
 
D

Delmem38110

Guest
stays στη ρεβολουτ σχεδόν πάντα πιο κάτω από μπουκινγκ..
συνεργαζετε όμως με την χοτελς αν κατάλαβα καλά.
το μονο άσχημο είναι ότι σου ζητάει αμέσως τα χρήματα στις περισσότερες κρατήσεις.
άλλαξε και η πολιτική επιστροφής στις κάρτες της.
μόνο στις πριμιουμ δίνει μέγιστη επιστροφή πια μέχρι 10%.
στις βασικές κάρτες ψίχουλα.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Πάντως εγώ σπάνια βρίσκω φθηνότερα στο hotels.com. Συνήθως οι τιμές είναι ή ίδιες ή λίγο υψηλότερες από booking.
Συχνα ομως εχει ιδια τιμη ακριβως, αλλα το ειδος της επιβραβευσης της booking σε μιλια δεν με ενδιαφερει, προτιμω τη δωρεαν νυχτα.
 
  • Like
Reactions: Pel

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
H Hotel είναι στον όμιλο της Expedia, ως πιο "λαϊκή" έκδοση.
Εκεί που μπορεί να βρει κανείς ευκαιρίες είναι στην Agoda, όπου διαθέτει μερικές φορές συνήθως από νέους ξενοδόχους τα δωμάτια σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που ορίζουν μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και να αποκλείσουν αυτή την επιλογή.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
H Hotel είναι στον όμιλο της Expedia, ως πιο "λαϊκή" έκδοση.
Εκεί που μπορεί να βρει κανείς ευκαιρίες είναι στην Agoda, όπου διαθέτει μερικές φορές συνήθως από νέους ξενοδόχους τα δωμάτια σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που ορίζουν μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και να αποκλείσουν αυτή την επιλογή.
Είναι αξιόπιστο το agoda? Βρηκα προσχθες μια καλη προσφορά σε ξενοδοχείο με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα site αλλά το «φοβήθηκα» από διαφορά σχόλια που είδα στο φόρουμ εδώ.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Είναι αξιόπιστο το agoda? Βρηκα προσχθες μια καλη προσφορά σε ξενοδοχείο με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα site αλλά το «φοβήθηκα» από διαφορά σχόλια που είδα στο φόρουμ εδώ.
Απ' ότι γνωρίζω είναι αξιόπιστο, απλά εκμεταλλεύεται την άγνοια των ξενοδόχων, μέχρι να το πάρουν πρέφα.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
H Hotel είναι στον όμιλο της Expedia, ως πιο "λαϊκή" έκδοση.
Εκεί που μπορεί να βρει κανείς ευκαιρίες είναι στην Agoda, όπου διαθέτει μερικές φορές συνήθως από νέους ξενοδόχους τα δωμάτια σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που ορίζουν μέχρι να το πάρουν χαμπάρι και να αποκλείσουν αυτή την επιλογή.
Το expedia πλέον δεν υποστηρίζει το site του στα Ελληνικά? Με το που "μπεις" στο site επάνω σε ενημεώνει οτι υπάρχει και το exepdia.gr αλλά με το που το πατάς σε παραπέμπει ξανα στο expedia.uk.....ξέρει κανέις γιατί συμβαίνει αυτο?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Το expedia πλέον δεν υποστηρίζει το site του στα Ελληνικά? Με το που "μπεις" στο site επάνω σε ενημεώνει οτι υπάρχει και το exepdia.gr αλλά με το που το πατάς σε παραπέμπει ξανα στο expedia.uk.....ξέρει κανέις γιατί συμβαίνει αυτο?
Ή το κατήργησαν, ή έχει κάποιο πρόβλημα. Μάλλον το πρώτο, γιατί δεν βλάπω επιλογή Greece.

Πάντως εγώ σπάνια βρίσκω φθηνότερα στο hotels.com. Συνήθως οι τιμές είναι ή ίδιες ή λίγο υψηλότερες από booking.
Σωστά. Μια φορά που είδα καλύτερη τιμή, το ανέφερα στην booking και μου έδωσε μείον ένα ευρώ στην τιμή την ημέρα και δωρεάν πρωινό. Αυτό πριν χρόνια.

Είναι αξιόπιστο το agoda? Βρηκα προσχθες μια καλη προσφορά σε ξενοδοχείο με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα site αλλά το «φοβήθηκα» από διαφορά σχόλια που είδα στο φόρουμ εδώ.
Είναι στην ίδια οικογένεια με booking.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.968
Likes
12.013
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Είναι αξιόπιστο το agoda? Βρηκα προσχθες μια καλη προσφορά σε ξενοδοχείο με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα site αλλά το «φοβήθηκα» από διαφορά σχόλια που είδα στο φόρουμ εδώ.
Ανήκει στην Booking Holdings όπου μεταξύ άλλων ανήκουν και η booking.com, priceline, kayak, rentalcars.com, opentable, hotelscombined, cheapflights, momondo κλπ.

Απευθύνεται κυρίως στην ασιατική αγορά και υπάρχουν φορές όπου μπορείς να βρεις κάποιες καλές προσφορές. Για την Ευρώπη λειτουργεί κατά κόρον ως affiliate της booking.com και παλιότερα έβρισκες κατάλυμα όπου είχαν χαμηλότερη τιμή σε σύγκριση με την booking.com ύστερα από προωθητικές ενέργειες της Agoda. Πλέον αυτήν την στρατηγική την ακολουθεί η ίδια η booking.com
 

taxidiotikos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σας. Καλως σας βρήκα! Γιατί το agoda έχει φθηνότερες τιμέςστα ίδια καταλύματα σε σχέση με το booking; Π.χ. βρήκα ένα συγκεκριμένο κατάλυμα συνολικά στα 90 ευρώ φθηνότερα από οτι στο booking; Γιατί συμβαίνει αυτό;
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom