Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Να βάλουμε κι εμείς το λιθαράκι μας...

Yeego.com - Just Go! Hotels reservations worldwide

Δοκιμάστε το! Πέρυσι κλείσαμε μέσω αυτού το ξενοδοχείο μου στη Βιέννη και φέτος στο Παρίσι. Το περυσινό το δοκιμάσαμε και το δωμάτιο μας άφησε συγκλονισμένους, αφού κλείσαμε δίκλινο στη μισή σχεδόν τιμή από την αναγραφόμενη στη σελίδα του ξενοδοχείου και στους καταλόγους χρέωσης των δωματίων και ενώ φοβόμασταν ότι θα μας πετάξουν στο τρίτο υπόγειο, πήγαμε και μας οδήγησαν σε σουίτα... Με δύο χώρους και σύνολο πέντε κρεβάτια... (Δίκλινο κλείσαμε...:)).

Το καλό με τη σελίδα είναι ότι έχει πολύ καλές προσφορές! Τώρα για το Παρίσι κλείσαμε στο Mercure Hotel Montparnasse, όπου όμως μέσω του yeego θα έχουμε τις δύο από τις 7 βραδιές δωρεάν!

Φυσικά η τυφλή εμπιστοσύνη βλάπτει... Βρίσκουμε εκεί ένα ξενοδοχείο που μας ταιριάζει και μετά το ψάχνουμε και στο google, για άλλες αναφορές και σχόλια επισκεπτών!

Επίσης τηλεφωνούμε και στο ξενοδοχείο λίγο μετά την κράτηση, για να την επιβεβαιώσουμε...

Πάνω εδώ το περιστατικό της Βιέννης... Μετά την κράτηση τηλεφώνησα στο ξενοδοχείο για επιβεβαίωση και ρωτάω την ευγενικότατη κοπέλα στη ρεσεψιόν, αν ισχύει η κράτηση με το συγκεκριμένο ποσό (βλακωδώς ανέφερα το ποσό, αφού τα χρήματα τα παίρνει ο πράκτορας, αλλά τέλος πάντων, αν δεν πάθεις, δε θα μάθεις...) και μου λέει με τρεμάμενη φωνή "HOW MUCH?????", το επαναλαμβάνω και μου λέει "I WILL BOOK IT THROUGH THERE TOO"! :)
αυτό το yeego το είχα προσέξει πέρσι και οι τιμές του σε κάποιες περιπτώσεις ήταν απίστευτα χαμηλές το φοβήθηκα λίγο και έστειλα e-mail σε δύο ξεν/χεία το ένα στο παρίσι και το άλλο στη ρώμη μου απάντησαν ότι δε το γνωρίζουν (!!) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει απλά αυτοι δε συνεργάζονται άμεσα με αυτό και ίσως να κλείνουν μέσω άλλου γραφείου, αυτές τις τιμές δε τις βρήκα σε κανένα άλλο σαιτ οπότε το απέφυγα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όπως ανέφερα και σε άλλο post τόσο το otel.com όσο και το yeego.com λειτουργούν σαν ενδιάμεσα πρακτορεία.
Δηλαδή είναι σαν να ζητήσει κάποιος από ένα ελληνικό πρακτορείο να του βρει ξενοδοχείο σε κάποια πόλη στο εξωτερικό.
Το ελληνικό πρακτορείο συνεργάζεται με κάποιο τοπικό πρακτορείο στην εκεί χώρα το οποίο εξασφαλίζει καλύτερες τιμές από τα ξενοδοχεία.
Εσύ το κλείνεις μέσω του πρακτορείου σου χωρίς να γνωρίζεις το αρχικό πρακτορείο που το προμηθεύτηκε ο πρακτοράς σου όπως φυσικά και το ξενοδοχείο δεν γνωρίζει το όνομα του πρακτορά σου.
Στο Voucher ας πούμε που έλαβα εχτές όταν έκλεισα το ξενοδοχείο αναφερόταν και το όνομα του Αγγλικού πρακτορείου που είχε εξασφαλίσει τα εισιτήρια (Miki Travel London Allotment). Τώρα αν αναφέρω στο ξενοδοχείο ότι το έκλεισα μέσω του otel.com ή μέσω του terzistravel (πρακτορείο στην Κόρινθο) είναι λογικό να μην γνωρίζουν ούτε το ένα ούτε το άλλο.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
booking.com ,venere.com δοκιμασμενες αξιοπιστες λυσεις.
yeego.com σε ορισμενες περιπτωσεις πολυ καλες τιμες. οποιος το εχει χρησιμοποιησει, ας μας γραψει εντυπωσεις.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
booking.com ,venere.com δοκιμασμενες αξιοπιστες λυσεις.
yeego.com σε ορισμενες περιπτωσεις πολυ καλες τιμες. οποιος το εχει χρησιμοποιησει, ας μας γραψει εντυπωσεις.
πράγματι δοκιμασμένες και αξιόπιστες!!!δεν ψάχνω πουθενά αλλού...
δεν χρησιμοποιω κανένα που χρεώνει αμέσως την πιστωτική κάρτα και δεν δινει δυνατότητα ακύρωσης 1-2 μέρες...θέλω να διαχειριζομαι εγώ την κρατησή μου.
το yeego.com χρεώνει αμέσως....και οταν κλεινω ξενοδοχείο απο 3-5 μήνες νωριτερα γιατι να κλεισω τα λεφτά μου?
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Συμφωνώ ότι
booking.com ,venere.com δοκιμασμενες αξιοπιστες λυσεις.
μετά απο πολύ ψάξιμο και εφαρμογή έχω καταλήξει ότι στην Ευρώπη αυτά τα δύο είναι.

Ιδιαίτερα καλό είναι το ότι ενημερώνοπυν το ξενοδοχείο για την κράτηση άμεσα. Οπότε μπορείς να το επιβεβαιώσης και να είσαι σίγουρος. Πάρα πολλά απο τα sites χρεώνουν άμεσα αλλά δεν ειδοποιούν άμεσα, ειδοποιούν λίγες μέρες πριν την άφιξη, έστω και άν έχουν πάρει το αντίτιμο πολλούς μήνες πριν την άφιξη. Και σ αυτή τη περίπτωση ενώ έχεις πληρώσει πολύ νωρίς δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις την κράτηση (παρα μόνο όταν είναι πολύ αργά για να βρεις άλλη λύση).

Τα booking.com ,venere.com δεν είναι όμως τα φθηνότερα πάντα. Αν και μερικές φορές έχω διαπιστώσει ότι είναι οι φθηνότερες για μικρή προθεσμία κλεισίματος ιδιαίτερα (η last minute).

Αυτό όμως καταδείχνει και την ανάγκη να κρατήσει κανείς μια ισορροπία ανάμεσα σε τιμή και αξιοπιστία. Δηλαδή μπορεί να πετύχεις μια χαμηλή τιμή αλλα μήπως ατυτό είναι απλά ψεύτικο; αργότερα θα αποδειχθεί ότι το φθηνότερο ήταν μια απάτη (μικρή η μεγάλη);

Φαίνεται ότι η ioanna balla δε θέλει να ρισκάρει τις εκδρομές της. Πάντως αυτή η "ασφάλιση" έχει κάποιο "ασφάλιστρο". Τελικά όλα έχουν το κόστος τους.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
πράγματι δοκιμασμένες και αξιόπιστες!!!δεν ψάχνω πουθενά αλλού...
δεν χρησιμοποιω κανένα που χρεώνει αμέσως την πιστωτική κάρτα και δεν δινει δυνατότητα ακύρωσης 1-2 μέρες...θέλω να διαχειριζομαι εγώ την κρατησή μου.
το yeego.com χρεώνει αμέσως....και οταν κλεινω ξενοδοχείο απο 3-5 μήνες νωριτερα γιατι να κλεισω τα λεφτά μου?
oxi ιωαννα το yeego δεν χρεωνει αμεσως.εκανα μια κρατηση και μου εβγαλε οτι η καρτα θα χρεωθει 15 μερες αν θυμαμαι καλα πριν την αφιξη.
h expedia χρεωνει αμεσως,αλλα με απιστευτες τιμες...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
παρακατω θα σας παραθεσω ενα συμβαν που δε μπορω να εξηγησω .
μεθαυριο θα φυγω για λονδινο.επειδη συγγενικο μου προσωπο αποφασισε ξαφνικα να ερθει και αυτη στο λονδινο,τη κυριακη το πρωι μεσω του www.hotels.com βρηκα μια πολυ καλη τιμη σε ξενοδοχειο της αλυσιδας holiday inn διπλα απο αυτο που θα μεινω εγω.
κλεινω και ταυτοχρονα γινεται η πληρωμη οπως το απαιτουσε για καλυτερη τιμη.
μου ερχεται στο email η αποδειξη και ολα καλα.
σημερα το πρωι μπαινω στο λογαριασμο μου στο εν λογω site και βλεπω οτι δε εχω κανει καμια κρατηση.
δινω τα στοιχεια της κρατησης και παλι το αποτελεσμα αρνητικο.
[ερνω τη τραπεζα μου και μου επιβεβαιωνει τη κρατηση των χρηματων.
προσπαθω να επικοινωνησω με ενα τηλ. που δινει η ιστοσελιδα για αναλογες περιπτωσεις,μηδεν εις το πηλικο.
τελος βρισκω το τηλ του ξενοδοχειου μιλω με τη reception η οποια μου επιβεβαιωνει τη κρατηση.
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΔΕ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΚΡΑΤΗΣΗ??οπως συμβαινει στο booking.com h sth verere?
 

boubou

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
oxi ιωαννα το yeego δεν χρεωνει αμεσως.εκανα μια κρατηση και μου εβγαλε οτι η καρτα θα χρεωθει 15 μερες αν θυμαμαι καλα πριν την αφιξη.
h expedia χρεωνει αμεσως,αλλα με απιστευτες τιμες...


Συγγνώμη Ιωάννα μου, αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ! Πέρσι ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτικός για το θέμα της εξαιρετικά χαμηλής τιμής, γι' αυτό και το έψαχνα καθημερινά. Λοιπόν σε πληροφορώ ότι δε με χρέωσαν παρά μόνο αφού πήγα στο ξενοδοχείο! Μπορεί να φαίνεται περίεργο, αλλά έτσι είναι! Και εννοείται ότι δεν έχω μετοχές του... χαχαχαχα

Όσο για την αξιοπιστία του, είμαι στο 1,5 στα 2. Η πρώτη μου εμπειρία ήταν άψογη, η δεύτερη προς το παρόν δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Στις 12/1 που θα είμαι Καβάλα, θα ξέρω να σας πω και τι συνέβη στη δεύτερη!

Α! Και κάτι ακόμη, επιλέγοντας το venere είναι σαν να επιλέγεις να πας με γκρουπ, γιατί φοβάσαι μόνος! Λίγο ρίσκο βρε παιδιά... :D:haha::haha::bleh:

Όχι, μιλώ σοβαρά τώρα, κι εμένα μου είπαν ότι δεν το ξέρουν και δε συνεργάζονται, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει, εφόσον μου κρατούν το δωμάτιο... :)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μη παραλείψεις να επισκεφτείς το αγαπημένο μου www.laduree.fr με φανταστικά μάκαρονς και το καλύτερο μιλφέιγ καραμέλα που έχω φάει ποτέ.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
χρησιμοποιησα 2 sites για κρατηση ξενοδοχειων στο λονδινο(εχθες επεστρεψα).
www.venere.com kai www.hotels.com
αψογα και τα δυο.
πρεπει να σημειωσω, οπως λεει και η ιωαννα παραπανω,το hotels.com χρεωνει επιτοπου τη πιστωτικη καρτα.εγω το χρησιμοποιησα γιατι 3 μερες πριν την αναχωρηση χρειαστηκα αλλο ενα δωματιο και αφου δεν υπηρχε σαυτο που θα εμενα εκλεισα σε παρακειμενο σε εξαιρετικη τιμη.
παντως το booking.com kai h venera einai oi πρωτες επιλογες μου.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πάντως το http://www.octopustravel.com το έχουμε χρησιμοποιήσει ήδη δύο φορές κι έχουμε μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι.
Από τα άλλα που προτείνετε κάποια δεν τα ήξερα καν. Θα τα τσεκάρω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom