Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τον τελευταίο καιρό κλείνω αποκλειστικά μέσω agoda, otel (τούρκικο, κάποιοι δεν έχουν καλές εμπειρίες, εκεί όμως μέχρι πρόσφατα έβρισκα τις καλύτερες τιμές σε συνδυασμό με τα κουπόνια που κυκλοφορούν) και sites αλυσίδων ξενοδοχείων (όταν έχω βρει φθηνότερη τιμή σε μηχανή αναζήτησης για την ίδια κράτηση, κλείνω απ' το επίσημο site της αλυσίδας για να χρησιμοποιήσω best rate guarantee).
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Τον τελευταίο καιρό κλείνω αποκλειστικά μέσω agoda, otel (τούρκικο, κάποιοι δεν έχουν καλές εμπειρίες, εκεί όμως μέχρι πρόσφατα έβρισκα τις καλύτερες τιμές σε συνδυασμό με τα κουπόνια που κυκλοφορούν) και sites αλυσίδων ξενοδοχείων (όταν έχω βρει φθηνότερη τιμή σε μηχανή αναζήτησης για την ίδια κράτηση, κλείνω απ' το επίσημο site της αλυσίδας για να χρησιμοποιήσω best rate guarantee).
Καλησπέρα. Δουλεύει το Best rate guarante? Γιατί δεν το έχω καταφέρει ποτέ, ούτε σε ξενοδοχεία ούτε σε ενοικίαση αυτοκινήτου. Πάντα κάποιο ψιλό γράμμα μου ξεφεύγει και δεν ισχύει η εγγύηση
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν η κράτηση έχει τα ίδια χαρακτηριστικά (πέρα απ' τα προφανή, ίδια περίοδο ακύρωσης, τύπο πληρωμής, τύπο δωματίου όπως smoking/non smoking, twin/double, accessible) δε θα έχεις πρόβλημα. Τo θέμα φυσικά είναι να βρεις μηχανή με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά κράτησης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.155
Το otel το χρησιμοποιησα μια φορα και ηταν αψογο, με προπληρωμη φυσικα. Λιγοτερα ξενοδοχεια αλλα ποιοτικα. Το μονο που μπορεσε να χτυπησει πιο κατω τιμη ομως σε ακριβο ξενοδοχειο.
Συμφωνω για τις κρατησεις απο site ξενοδοχειων οπου γινεται, παντα φθηνοτερα.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Χμμμ! Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Εκτός από την agoda - που τέθηκε στα υπ' όψην - έχεις και κάποια άλλη να προτείνεις;


Παιδιά ευχαριστώ, μου βάλατε ιδέες. o_O
Σήμερα κιόλας θα στείλω μέιλ για κρατήσεις που έχω κάνει. Έχω μεν δυνατότητα ακύρωσης αλλά με τόσα που διαβάζω ...... :cool:
και να μην ξεχνατε. Εφοσον βρειτε απευθειας μεσον επικοινωνιας με το ξενοδοχειο,
ΡΩΤΗΣΤΕ-ΖΗΤΗΣΤΕ ΑΝ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ απο οτι με booking.
Τους συμφερει και το προτιμουν, οποτε κανετε νεα με το ξενοδοχειο & ακυρωνετε booking.
Προσφατα εκανα την διαδικασια αυτη και γλυτωσα "καποια" ευρω. Οχι πολλα, αλλα γιατι οχι;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορεί να τους συμφέρει για μερικά ευρώ όπως λες αλλά τα σοβαρά καταλύματα που έχουν σταθερές σχέσεις συνεργασίας με το booking δε θα διακινδυνεύσουν να χαλάσουν οι σχέσεις αυτές για να γλιτώσουν αυτοί μερικά ευρώ και μερικά ακόμη εσύ.

Επίσης, δεν είναι πρακτικό να τηλεφωνείς σε ξενοδοχεία που πολλές φορές το προσωπικό τους μιλά στοιχειώδη αγγλικά και να προσπαθείς να παζαρέψεις μερικά ευρώ απ' την προμήθεια του booking.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Η προταση απο τους υπευθυνους του ξενοδοχειου, το οποιο δεν ειναι καθολου "της σειρας" και προηλθε κατα την διαρκεια της δικης μου διαδικασιας επιβεβαιωσης διαμονης με τα ιδια τα ξενοδοχεια διαμονων μου (ειναι πολλα, λογω περιηγητικου ταξιδιου), καθως σε προηγουμενη φορα, που εκανα το ιδιο μεσω booking, εμεινα ανημέρωτος και ανευ καταλυματος για μια βραδυα, ενω ενημερωθηκα για αλλαγη καταλυματος αλλης διαμονης, ΜΟΝΟ (απο το ιδιο το ξενοδοχειο) οταν εφτασα στην ρεσεψιον του. Κι ολα αυτα εχοντας στα χερια μου τις επιβεβαιωσεις των κρατησεων μου απο την booking, απο την οποια ειχα ζητησει -οπως καθε φορα- επιβεβεβαιωση. Εξαλλου το να μην βασιζεσαι σε κάποιους, που εχουν αποδειχθει αναξιοπιστοι -εστω σε αλλους πελατες τους - ειναι λογικο.
Συνεπως ας μην προτρεχουμε τι ειναι καλυτερο, ακομη κι αν δεν κερδιζουμε ουτε ενα ευρω, γιατι αυτο απορρεει κι απο τις εμπειριες του καθενος.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Έχουμε 60+ κρατήσεις με booking, χωρίς κανένα πρόβλημα. Με την Agoda κάναμε συνολικά 5 κρατήσεις και δεν πήραμε email επιβεβαίωσης σε 2 περιπτώσεις. Τελικά ακυρώθηκαν χωρίς να μας εξηγήσουν τον λόγο, απλά δεν φαινόταν πουθενά η κράτηση. Με την Expedia κάναμε 7 κρατήσεις, χωρίς πρόβλημα επίσης.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συνεπως ας μην προτρεχουμε τι ειναι καλυτερο, ακομη κι αν δεν κερδιζουμε ουτε ενα ευρω, γιατι αυτο απορρεει κι απο τις εμπειριες του καθενος.
Δηλαδή αν βρω προνομιακή τιμή για κάποιο πένταστερο στο Ντουμπάι προτείνεις να πάρω τηλέφωνο στο τσεκίν και να κάνω παζάρι με το Σριλανκέζο που είναι βάρδια για να μοιραστούμε την προμήθεια του booking; Πραγματικά πιστεύεις ότι αυτά συμβαίνουν (πέραν της περίπτωσης να είσαι μόνιμος καλός πελάτης ενός ξενοδοχείου και να σου προσφέρουν οι ίδιοι προνομιακές τιμές και μεταχείριση);
Kαι αφού επιμένεις μπορείς να αναφέρεις αυτό το πολύ καλό ξενοδοχείο που παζαρεύει τις κρατήσεις του booking με τους μελλοντικούς πελάτες;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
μόλις έκανα μια σύγκριση για τα 2 ξενοδοχεία που έκλεισα στην Ουτρέχτη με δωρεάν ακύρωση μεταξύ booking και hotels.com και οι διαφορές είναι τεράστιες στις τιμές μεταξύ τους με ακριβότερη την hotels.con. το ένα το έχει ακριβότερο κατά 150 ευρώ και το άλλο κατά 115 ευρώ.
καλό είναι πριν γίνει οποιαδήποτε κράτηση να γίνεται τσεκάρισμα σε 2-3 site.
Έχω εξυπηρετηθεί πάνω από 40 βραδιές από το hotels.com χωρίς κανένα πρόβλημα και πάντα ήταν φθηνότερο ή ίδια τιμή με το booking. Τα ταξίδια όμως ήταν προς Ασία και ΗΠΑ, δεν ξέρω αν στην Ευρώπη είναι εξίσου συμφέρον.
Επίσης τεράστιο πλεονέκτημα είναι ότι μετά από 10 βραδιές σου δίνει 1 δώρο.
Έχουν υπάρξει φορές που βρήκα φθηνότερο το ίδιο ξενοδοχείο στο booikng ή στο agoda και προφανώς επέλεξα το φθηνότερο αλλά είναι η εξαίρεση.
 
Last edited:

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Δηλαδή αν βρω προνομιακή τιμή για κάποιο πένταστερο στο Ντουμπάι προτείνεις να πάρω τηλέφωνο στο τσεκίν και να κάνω παζάρι με το Σριλανκέζο που είναι βάρδια για να μοιραστούμε την προμήθεια του booking; Πραγματικά πιστεύεις ότι αυτά συμβαίνουν (πέραν της περίπτωσης να είσαι μόνιμος καλός πελάτης ενός ξενοδοχείου και να σου προσφέρουν οι ίδιοι προνομιακές τιμές και μεταχείριση);
Kαι αφού επιμένεις μπορείς να αναφέρεις αυτό το πολύ καλό ξενοδοχείο που παζαρεύει τις κρατήσεις του booking με τους μελλοντικούς πελάτες;
Πολυ υφακι και "εγω ξερω" ανευ ουσιας. Αν τα ξερεις ολα, συμβουλευε τον εαυτο σου κι ασε τους αλλους να εχουν την δικη τους αποψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.155
Για να πω και εγώ βρε παιδιά την ιστορία μου.Κλεινω πέντε δίκλινα δωμάτια για βερολινο απο booking.com σύνολο 1500€ για τρεις ημέρες.Το ίδιο ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ μου το έδωσε στο amoma.com 726€ Και τα δυο ξενοδοχεία με πρωινό.παιρνω τηλ το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ για να δω εαν συνεργάζεται με amoma και μου λένε βεβαίως.Το κλείνω με amoma στα 726€ξαναπαίρνω το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ για να δω εαν υπάρχει κράτηση.Μου λένε βεβαίως και υπάρχει και μου λένε και τον αριθμό.Τι να πω,εγώ βεβαίως δεν έχω ακυρώσει την κράτηση στο Booking.com.Και τα δυο ειναι με δωρεάν ακύρωση.Τι να πω θα ξανά τηλεφωνήσω στο ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ δεκαπέντε μέρες πριν παω και εαν μου πουν πάλι ο.κ θα ακυρώσω την κράτηση στο booking.Εαν είμαστε τυχεροί θα δουμε.
Πολλη ανασφαλεια βλεπω.
Εδω ξεκινησαμε με vouchers απο την πιστολιασμενη Airfast tickets, χωρις να ξερουμε αν ισχυει ο,τι πληρωσαμε και αν θα μας πεταξουν εξω με τις κλωτσιες μολις μας δουν στη ρεσεψιον κι ολα πηγαν καλα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.127
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom