Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Νομίζω ότι είναι αξιόπιστη η ιστοσελίδα και δεν θα σου έστειλε επιβεβαίωση της κράτησης χωρίς να ισχύει. Ίσως το χόστελ που έκλεισες να είναι μικρό και να μην υπάρχει πάντα κάποιος στην ρεσεψιόν, να τρέχει δηλαδή και για τις υπόλοιπες υποχρεώσεις εντός του χόστελ. Γιατί δεν στέλνεις κάποιο e-mail?
 

tsakou

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Νομίζω ότι είναι αξιόπιστη η ιστοσελίδα και δεν θα σου έστειλε επιβεβαίωση της κράτησης χωρίς να ισχύει. Ίσως το χόστελ που έκλεισες να είναι μικρό και να μην υπάρχει πάντα κάποιος στην ρεσεψιόν, να τρέχει δηλαδή και για τις υπόλοιπες υποχρεώσεις εντός του χόστελ. Γιατί δεν στέλνεις κάποιο e-mail?

με hostelbookers επικοινωνησα μεσω e-mail και με λενε δεν υπαρχει κανα προβλημα...πιθανως να συμβαινει αυτο που λες...

αμα φαμε πορτα τι γινεται??;)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δε νομίζω να φας πόρτα...δεν είναι αναξιόπιστο το site είπαμε...αλλά για να νιώσεις μεγαλύτερη σιγουριά γιατί δεν στέλνεις και απευθείας e-mail στο hostel?
 

tsakou

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Δε νομίζω να φας πόρτα...δεν είναι αναξιόπιστο το site είπαμε...αλλά για να νιώσεις μεγαλύτερη σιγουριά γιατί δεν στέλνεις και απευθείας e-mail στο hostel?
εστειλαν στο hostel αυτοι σημερα το μεσημερι...ας ελπισουμε να απαντησουν
 

achilef

Member
Μηνύματα
16
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ειναι γεγονός πάντως ότι κάποια site μπορεί να έχουν προσφορά σε κάποια ξενοδοχεία και ανάλογα με την πόλη.
Τις 6 απο τις 10 φορές βρήκα πολύ καλές τιμές στην yeego.com αν και στην αρχή δεν την είχα εμπιστευθεί!!
Θέλει λίγο ψάξιμο η δουλειά ...
Δυο site επίσης το <hotel.de> και το <alpharooms.com>
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
το site gtahotels ειναι αξιοπιστο?

γεια σας.θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο απ'αυτο το site,εχω βρει πολυ καλυτερες τιμες απ'ολα τα αλλα.ειναι αξιοπιστο ομως?το χει χρησιμοποιησει κανεις?
 

mina77

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γεια σας! Ειμαι καινουρια εδω, δεν εχω κανει ακομη πολλα ταξιδια, τα λατρευω ομως και θελω να γυρισω ολο τον κόσμο!!!! Θα ηθελα να ρωτησω για μια μηχανη αναζητησης που χρησιμοποιησα πριν ενα μηνα για να κλεισω ξενοδοχειο στην Βουδαπεστη. Το www.skoosh.com, το οποιο δεν ειδα να το αναφερει κανεις σας, και αγχωθηκα λιγο. Το ξερει κανεις σας, εκανα καλα που εκλεισα εκει? Βρηκα πολυ καλες τιμες, αμεση εξυπηρετηση, και σε κατι ερωτησουλες που ειχα, εστειλα μειλ και μου απαντησαν την επομενη μερα. Ειναι η πρωτη φορα που κλεινω ξενοδοχεια μεσω ιντερνετ και εχω τις αμφιβολιες μου.
 

angelapos

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αν και έχει ήδη αναφερθεί σε αυτό το ποστ και φαντάζομαι το γνωρίζετε ήδη, υπάρχει το hostelword

Το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές για μένα και αρκετές φορές για άλλους.

Διαλέγεις πόλη και ημερομηνία άφιξης καθώς και πόσες διανυκτερεύσεις θέλεις.

Έπειτα σου παρουσιάζεται μια λίστα και εσύ μπορείς να την προσαρμόσεις ούτως ώστε να εμφανίζει τα αποτελέσματα ανά τιμή, ημερομηνία, κτλ.

Επίσης μπορείς να δεις την τοποθεσία όλων των hostels της πόλης που έχεις επιλέξει σε χάρτη καθώς και φυσικά φωτογραφίες και άλλες πληροφορίες.(Internet, TV, ταξιδιωτικοί οδηγοί, σεντόνια, πρωινό κ.α)

Η τιμή συνήθως είναι φτηνότερη αν διαλέξεις να μείνεις σε ένα δωμάτιο με περισσότερα κρεβάτια.

Φυσικά μπορείς να διαλέξεις και μονόκλινο/δίκλινο με WC, μπάνιο, κοινόχρηστα ή en suite.

Νομίζω πως τα hostels είναι παρεξηγημένα από μερικούς, "και καλά" ότι είναι για μια παρακατιανή κατηγορία ανθρώπων, αλλά προσωπικά όσες φορές διανυκτέρευσα έμεινα ευχαριστημένος με την σχέση ποιότητας/τιμή. Υπήρχαν και ακριβότερα καθώς και φτηνότερα δωμάτια.

Επίσης είναι λίγο διαφορετική η ιδεολογία τους, από ένα καθώς πρέπει ξενοδοχείο, πιο παρείστικη φάση, μπορείς να πας εντελώς μόνος και να γνωρίσεις εκεί άλλους ταξιδιώτες/backpackers και να κάνετε παρέα!!!

Απλά θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεις την καλύτερη συνταγή τιμής-τοποθεσίας-υπηρεσιών.

Αν θες να το κλείσεις προκαταβάλλεις 10% του ποσού μέσω πιστωτικής (ναι είναι ασφαλές κατά τη γνώμη μου) και τα υπόλοιπα τα πληρώνεις μετρητά αυτοπροσώπος στο ξενοδοχείο με την άφιξη.

Αν θέλετε ψάξτε και στο youtube το κανάλι hostelworld και ειδικά τα βίντεο με θέμα 10 things to do in.....(διάφορες πόλεις)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γεια σας.θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο απ'αυτο το site,εχω βρει πολυ καλυτερες τιμες απ'ολα τα αλλα.ειναι αξιοπιστο ομως?το χει χρησιμοποιησει κανεις?
Αξιόπιστο είναι, δεν έχω βρεθεί ποτέ με κράτηση που είχε πρόβλημα, οστόσο δες αυτό που είχα γράψει παλιότερα:
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...5%ED%EF%E4%EF%F7%E5%DF%F9%ED-8.html#post46232

Επίσης, να παρατηρήσω ότι μια αναζήτηση στο forum θα είχε απαντήσει την αρχική σου ερώτηση.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γνωριζει κανεις το ASDA-travel.co.uk? Εχει κλεισει καποιος δωματιο απο το συγκεκριμενο?
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Υπάρχουν πολλές μηνχανές αναζήτησεις ξενοδοχείων και θα σας δώσω κάποιες συμβουλές για αυτές που τυχαίνει να συνεργάζομαι.
Πιο δυνατές είναι η booking.com καθώς και η expedia στην οποία ανήκει η hotel.com και αυτό το καλοκαίρι εξαγόρασε την venere που ήταν ανταγωνιστική της booking.com. H hostelworld, hostelbookers e.t.c είναι επίσης αξιόπιστες αλλά απευθύνονται σε νεαρότερες ηλικίες και για λιγότερες διανυκτερεύσεις για αυτόν το λόγο οι πελάτες τους δεν "προσέχονται" ιδιαίτερα από τους διευθυντές των ξενοδοχείων. Η expedia καθώς και η gta δουλεύει με προπληρωμή του δωματίου με χρέωση της πιστωτικής κάρτας σας και σε συνέχια πληρώνουν αυτές το ξενοδοχείο με τιμές χαμηλότερες προσυμφωνημένες (όπως δουλεύουν τα περισσότερα τουριστικά γραφεία) ενώ η hostelworld, hostlebookers χρεώνουν ένα 10% σαν προκαταβολή η οποία είναι και η προμήθεια τους και το υπόλοιπο εξοφλείται κατά την αναχώρησε ενώ στις booking, venere δίνονται τα στοιχεία της κάρτας σαν ασφάλεια και χρεώνεστε επίσης κατά την αναχώρηση. Η προμήθεια τους είναι από 15-20% από το συνολικό ύψος της κράτησης το οποίο χρεώνουν το ξενοδοχείο κάθε μήνα.
Συνεπώς, μια επικοινωνία κατευθείαν με το ξενοδοχείο είναι ικανή να σας αποδώσει μια έκπτωση 5-10% από τις τιμές που βρίσκετε στο internet μια που το ξενοδοχείο γλιτώνει την προμήθεια που θα δώσει στις μηχανές αυτές ή τις χαμηλότερες τιμές που έχουν συμφωνηθεί με την expedia ή την gta e.t.c. Αν για κάποιο λόγο αρνούνται διαθεσιμότητα μπορείτε να επικαλεστείτε την μηχανή που σας προσφέρει δωμάτιο.
Αν για κάποιο λόγο προτιμάτε να κλείσετε μέσω μηχανής προτείνω τις booking και expedia γιατί λόγω του μεγέθους τους οι διευθυντές ξενοδοχείων προσέχουν τους πελάτες τους και αποφεύγουν τα πολλά over bookings για να μην έχουν μελλοντικό πρόβλημα συνεργασίας.
Ελπιζω να βοήθησα, καλησπέρα σας.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Υπάρχουν πολλές μηνχανές αναζήτησεις ξενοδοχείων και θα σας δώσω κάποιες συμβουλές για αυτές που τυχαίνει να συνεργάζομαι.
Πιο δυνατές είναι η booking.com καθώς και η expedia στην οποία ανήκει η hotel.com και αυτό το καλοκαίρι εξαγόρασε την venere που ήταν ανταγωνιστική της booking.com. H hostelworld, hostelbookers e.t.c είναι επίσης αξιόπιστες αλλά απευθύνονται σε νεαρότερες ηλικίες και για λιγότερες διανυκτερεύσεις για αυτόν το λόγο οι πελάτες τους δεν "προσέχονται" ιδιαίτερα από τους διευθυντές των ξενοδοχείων. Η expedia καθώς και η gta δουλεύει με προπληρωμή του δωματίου με χρέωση της πιστωτικής κάρτας σας και σε συνέχια πληρώνουν αυτές το ξενοδοχείο με τιμές χαμηλότερες προσυμφωνημένες (όπως δουλεύουν τα περισσότερα τουριστικά γραφεία) ενώ η hostelworld, hostlebookers χρεώνουν ένα 10% σαν προκαταβολή η οποία είναι και η προμήθεια τους και το υπόλοιπο εξοφλείται κατά την αναχώρησε ενώ στις booking, venere δίνονται τα στοιχεία της κάρτας σαν ασφάλεια και χρεώνεστε επίσης κατά την αναχώρηση. Η προμήθεια τους είναι από 15-20% από το συνολικό ύψος της κράτησης το οποίο χρεώνουν το ξενοδοχείο κάθε μήνα.
Συνεπώς, μια επικοινωνία κατευθείαν με το ξενοδοχείο είναι ικανή να σας αποδώσει μια έκπτωση 5-10% από τις τιμές που βρίσκετε στο internet μια που το ξενοδοχείο γλιτώνει την προμήθεια που θα δώσει στις μηχανές αυτές ή τις χαμηλότερες τιμές που έχουν συμφωνηθεί με την expedia ή την gta e.t.c. Αν για κάποιο λόγο αρνούνται διαθεσιμότητα μπορείτε να επικαλεστείτε την μηχανή που σας προσφέρει δωμάτιο.
Αν για κάποιο λόγο προτιμάτε να κλείσετε μέσω μηχανής προτείνω τις booking και expedia γιατί λόγω του μεγέθους τους οι διευθυντές ξενοδοχείων προσέχουν τους πελάτες τους και αποφεύγουν τα πολλά over bookings για να μην έχουν μελλοντικό πρόβλημα συνεργασίας.
Ελπιζω να βοήθησα, καλησπέρα σας.

Βοήθησες αρκετά και σ' ευχαριστώ.Μήπως έχεις πληροφορίες για το hotel-board.com?Έχει εκπληκτικά χαμηλές τιμές!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom