Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
babaduma μ'έκανες και γέλασα και το χρειαζόμουν.Απλά δεν έχω ξανακλείσει απο το hotels μόνο απο το booking και ποτέ δεν μου είχαν πάρει τα λεφτά.Μιλάμε απο τώρα μέχρι το Δεκέμβριο που θα πάω οπότε λογικό ν'ανησυχώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα δε σημαίνει ότι όλα τα site του κόσμου ακολουθούν την ίδια τακτική με το booking.
 

fapmaster24

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
παιδια εγω που δεν εΧω πιστωτικη καρτα μπορω να κλεισω απο καποιο site ξενοδοΧειο και να το πληρωσω απο κοντα μετα ?ή θελει απαραιτητα πιστωτικη ?
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Μόλις έκλεισα δωμάτιο στο el.hotels.com με δωρεάν ακύρωση και μου έστειλε μειλ ότι έχει χρεώσει το ποσό στη κάρτα μου.Δλδ μου πήραν τα λεφτά απο την κάρτα;Πάντα κλείνω με booking και ποτέ στη δωρεάν ακύρωση δεν μου γράφαν τπτ τέτοιο.
Αν σου χρέωσε όλο το ποσο στην κάρτα τότε η τιμή που έκλεισες ειναι μη επιστρέψιμη! Η δεν διάβασες καλα τους όρους και τις προυποθέσεις η εγινε λάθος! Αν έγινε λάθος τότε επικοινώνησε 1) με το ξενοδοχείο 2) με το hotels.com και αν δεν βρεις άκρη τοτε επικοινώνησε 3)με την εκδοθείσα τράπέζα της πιστωτικής κάρτας για επιστροφή χρημάτων (αν όντως έγινε λάθος)
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
παιδια εγω που δεν εΧω πιστωτικη καρτα μπορω να κλεισω απο καποιο site ξενοδοΧειο και να το πληρωσω απο κοντα μετα ?ή θελει απαραιτητα πιστωτικη ?
Μπορείς να κάνεις κράτηση μέσω τουριστικού γραφείου η βάλε στο google κρατήσεις ξενοδοχείων χωρίς πιστωτική κάρτα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
παιδια εγω που δεν εΧω πιστωτικη καρτα μπορω να κλεισω απο καποιο site ξενοδοΧειο και να το πληρωσω απο κοντα μετα ?ή θελει απαραιτητα πιστωτικη ?
Γιατι δεν επικοινωνεις απ' ευθειας με το ξενοδοχειο;
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Αν σου χρέωσε όλο το ποσο στην κάρτα τότε η τιμή που έκλεισες ειναι μη επιστρέψιμη!
Λάθος... απλά σε κάποια site γίνεται η πλήρης χρέωση και αν ακυρώσεις, σύμφωνα με την πολιτική της δωρεάν ακύρωσης, επιστρέφεται το πλήρες ποσό.
Δωρεάν ακύρωση λέγεται η διαδικασία, όχι δωρεάν κράτηση.
Καλό θα ήταν να διαβάζουμε τους όρους χρήσης του κάθε site, ειδικά πριν καταχωρήσουμε στοιχεία όπως η πιστωτική μας κάρτα.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Μόλις έκλεισα δωμάτιο στο el.hotels.com με δωρεάν ακύρωση και μου έστειλε μειλ ότι έχει χρεώσει το ποσό στη κάρτα μου.Δλδ μου πήραν τα λεφτά απο την κάρτα;Πάντα κλείνω με booking και ποτέ στη δωρεάν ακύρωση δεν μου γράφαν τπτ τέτοιο.
To ίδιο έγινε και σε εμένα....Διαφορετική πολιτική .....Και εγώ έως σήμερα έκλεινα μόνο από το booking.com , αλλά το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που ήθελα το είχε για την περίοδο που ήθελα μόνο το hotels.com οπότε και το εκλεισα.Ενώ λοιπόν η κράτηση έγινε με δυνατότητα ακύρωσης και όχι με άμεση χρέωση ποσού,παρόλα αυτά μου χρέωσαν ΟΛΟ το ποσό στην κάρτα.Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου απάντησαν ότι έτσι λειτουργούν αυτοι,και αυτή είναι η πολιτική τους....Χρεώνουν μεν όλο το ποσό αλλά σε περιπτωση ακύρωσης το επιστρέφουν.Πάντως εμένα δεν μου αρέσει αυτό το σύστημα και δεν πρόκειτε να ξανακλείσω με αυτές τις μηχανές αναζήτησης....γιατί πολύ απλά αν σου χρεώσει ένα ποσό 1000 ευρώ τον Ιανουαριο .....για κράτηση που έκανες για τον Ιούλιο....δηλαδή για μετά 6 μήνες.....τι να το κάνω εγώ αν θα μου επιστρέψει τα χρήματα τον Ιούλιο?....π.χ 2 μέρες πριν εμφανιστώ στο ξενοδοχείο.Εχει μεσολαβήσει ένα διάστημα 6 μηνών όπου η χρέωση της κάρτας από 1000 ευρώ θα έχει γίνει με τους τόκους 1100.....αυτοί θα σου επιστρέψουν το ποσό ολόκληρο μεν 1000 ευρώ,αλλά μετά την ακύρωση που έκανες θα έχεις να πληρώνεις στην τράπεζα τους τόκους των 100 ευρώ
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ λάθος χειρισμός του site μπορω να πω.Νομίζω πως και το dhr.com ακολουθεί αυτή τη τακτική.
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Παιδιά καλησπέρα.
Έχει κάνει κράτηση κάποιος τελευταία απο το easytobook?
Βρίσκω πάρα πολυ καλές τιμές σε σύγκριση με άλλες μηχανές αναζήτησης
για ξενοδοχεια που ενδιαφερομαι στο Λονδίνο.
Το θεωρείτε αξιόπιστο?
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσωπικά δεν το γνωρίζω! Το βασικό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις τους όρους και την πολιτική του site
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom