Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Μηνύματα
93
Likes
76
Δεν είναι ο κανόνας αυτός. Αν και ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις, best price guarantee δεν υπάρχει εν γένει στις κρατήσεις μέσω booking.com.

Εκεί που υπάρχει συνήθως best price guarantee, είναι στις σελίδες των αλυσίδων ξενοδοχείων (π.χ. hilton.com, accorhotels.com, ihg.com, marriott.com, starwoodhotels.com κλπ.).

Πέραν τούτου, για τις κρατήσεις μου συνήθως συγκρίνω τιμές στο hotelscombined.com. Δεν έχω δει ποτέ αναξιόπιστες σελίδες ανάμεσα στα αποτελέσματα. Και συχνά, οι τιμές που βρίσκω από κει είναι χαμηλότερες κι από του hostelworld.com (αν ψάχνω κάτι σ' εκείνη την κατηγορία).
Εγγυημένα η καλύτερη τιμή
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται. Υπάρχουν οι εξής όροι Best Price Guaranteed οι οποίοι ελέγχονται κατά γράμμα κάνοντας τη δυνατότητα αυτή αρκετά δυσχερή στην πράξη. Πχ. Το otel.com πάντα έχει διαφορετική πολιτική ακύρωσης από το booking.com και σαν καλύτερη τιμή δε μετράει αυτή με τον κωδικό για το 10% έκπτωση
Ακριβως. Και επιπλεον η χαμηλοτερη τιμη πρεπει να βρισκεται σε sites εγκυρων εταιριων στα οποια το ξενοδοχειο εχει αμεση προσβαση στη διαχειριση του τιμοκαταλογου. Επισης πρεπει να αποδειχθει πως μιλαμε για ακριβως το ιδιο δωματιο, στις ιδιες ημερομηνιες με την ιδια πολιτικη ακυρωσης και τις ιδιες παροχες.

Η πλειονοτητα των αιτηματων αυτων στην booking απορριπτονται γιατι σπανια συντρεχουν ολοι αυτοι οι οροι. Καποιες φορες βεβαια τα ξενοδοχεια απο καλη διαθεση ή αγνοια συμφωνουν να δωσουν το δωματιο σε καλυτερη τιμη.

με το κουπονι πιθανοτατα εχεις δικιο. Με την ακυρωτικη πολιτικη εξαρταται απο το πια ειναι πιο ευνοικη. Παντως και η booking και η expedia κυνηγανε πολυ το θεμα της εγκυημενα χαμηλοτερης τιμης και συνηθως ο πελατης παιρνει αυτο που θελει απο το ξενοδοχειο.
Η expedia δεν εχει υποχρεωση εγκυημενης χαμηλοτερης τιμης παρα μονο αν το ξενοδοχειο ζητησει να εμφανιζεται το ειδικο σημα στη σελιδα του στην expedia.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Tripakia, εσύ που φαίνεται να ξέρεις πολλά απο booking.com, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θα πρέπει να εμπιστευόμαστε τις "μυστικές προσφορές" που βρίσκουμε στο σάιτ? Πιστεύεις ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσουμε πάνω σε δωμάτιο με κάποιο "ελάττωμα" ή μιλάμε πάντα για δωμάτια που ξέμειναν? Ρωτάω γιατί παρατήρησα ότι αυτές οι προσφορές δεν αφορούν πάντα κρατήσεις για έως λίγες μέρες κοντά στην άφιξη, αλλά ορισμένα ξενοδοχεία κάνουν στάνταρ προσφορές για καθορισμένες ημερομηνίες ακόμα και για κανα δυο μήνες μπροστά (το παρατήρησα αυτό όταν έψαχνα ενδελεχώς για ξενοδοχείο στη ΝΥ). Τέλος πάντων, μάλλον καταλαβαίνεις τι εννοώ και σε τι αναφέρομαι.

Σε παρακαλώ δώσε μου τα φώτα σου. Αλλά και όποιος έχει εντυπώσεις προσωπικές από τέτοιου είδους κράτηση (μιλάω πάντα για τις "μυστικές προσφορές" που δίνει το booking στα μέλη της) ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ.:xmas_smile:
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
ούτε και γω έχω κλείσει από το συγκεκριμένο αλλά γιατί δε δοκιμάζεις και το Venere.com� | Hotels, B&B, Vacation Rentals: Hotel Deals and Reviews είναι αξιόπιστο και έχει πολύ καλές τιμές!!:xmas_biggrin:


to venere βγαζει σχεδον παντα τις ιδιες τιμες πανω κατω οπως το booking,ενο το otel.com εχει μεγαλες διαφορες,μπηκα στην επισημη σελιδα τους στο fb ομως και ειδα πολλα παραπονα απο κρατησεις που ποτε δεν εγιναν κ γενικα μια αναξιοπιστια...
 

igglezosx

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Travelodge

Καλημερα.Σκοπευω να ταξιδεψω αρχες Μαιου Λονδινο-Εδιμβουργο και αρχισα, με το καλημερα του νεου χρονου, να ψαχνω για ξενοδοχεια.Δεδομενου ομως οτι σε αυτες τις πολεις τα καταλυμματα ειναι πολυ ακριβα ανακαλυψα αυτο το site -εταιρια ξενοδοχειων Travelodge | Cheap hotels throughout the UK & Ireland οπου προσφερει δωματια σε φοβερες τιμες σε σχεση με τη τοποθεσια και τη ποιοτητα που προσφερουν.Θελω να μαθω αν το γνωριζει η το εχει χρησιμοποιησει καποιος για να ξερω αν θα το εμπιστευτω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.320
Καλημερα.Σκοπευω να ταξιδεψω αρχες Μαιου Λονδινο-Εδιμβουργο και αρχισα, με το καλημερα του νεου χρονου, να ψαχνω για ξενοδοχεια.Δεδομενου ομως οτι σε αυτες τις πολεις τα καταλυμματα ειναι πολυ ακριβα ανακαλυψα αυτο το site -εταιρια ξενοδοχειων Travelodge | Cheap hotels throughout the UK & Ireland οπου προσφερει δωματια σε φοβερες τιμες σε σχεση με τη τοποθεσια και τη ποιοτητα που προσφερουν.Θελω να μαθω αν το γνωριζει η το εχει χρησιμοποιησει καποιος για να ξερω αν θα το εμπιστευτω.
Ρωτάς για την αξιοπιστία του site η για την ποιότητα των ξενοδοχείων;

Το site είναι της εταιρείας που διαχειρίζεται τα ξενοδοχεία όποτε μάλλον δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας/ασφάλειας.

Στα ξενοδοχεία δεν έχω μείνει αλλά από σχόλια ΄Αγγλων φίλων(μέτρια πρός χαμηλή ποιότητα) μάλλον δεν θα πρέπει να περιμένεις και πολλά πράγματα.

Αν βολεύουν οι τιμές και τοποθεσίες και δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις γιατί να μην δοκιμάσεις;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Tripakia, εσύ που φαίνεται να ξέρεις πολλά απο booking.com, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θα πρέπει να εμπιστευόμαστε τις "μυστικές προσφορές" που βρίσκουμε στο σάιτ? Πιστεύεις ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσουμε πάνω σε δωμάτιο με κάποιο "ελάττωμα" ή μιλάμε πάντα για δωμάτια που ξέμειναν? Ρωτάω γιατί παρατήρησα ότι αυτές οι προσφορές δεν αφορούν πάντα κρατήσεις για έως λίγες μέρες κοντά στην άφιξη, αλλά ορισμένα ξενοδοχεία κάνουν στάνταρ προσφορές για καθορισμένες ημερομηνίες ακόμα και για κανα δυο μήνες μπροστά (το παρατήρησα αυτό όταν έψαχνα ενδελεχώς για ξενοδοχείο στη ΝΥ). Τέλος πάντων, μάλλον καταλαβαίνεις τι εννοώ και σε τι αναφέρομαι.

Σε παρακαλώ δώσε μου τα φώτα σου. Αλλά και όποιος έχει εντυπώσεις προσωπικές από τέτοιου είδους κράτηση (μιλάω πάντα για τις "μυστικές προσφορές" που δίνει το booking στα μέλη της) ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ.:xmas_smile:
Σορι τωρα το ειδα. Η συντριπτικη πλειοψηφια των ξενοδοχειων δινει τα ιδια δωματια. Συνηθως το κανουν για promotion ή ειναι δωματια που εχουν καποια κενα αναμεσα στις κρατησεις τους (πχ ενα δωματιο ειναι κρατημενο απο 1/3-11/3 και απο 15/3-23/3. Ε, για τις ημερομηνιες 11/3-15/3 ειναι πιθανο αν το ξενοδοχειο εχει αρκετα αδεια για κεινες τις μερες να το βαλει στην προσφορα αστραπη) ή δωματια τελευταιας στιγμης. Τις περισσοτερες φορες βεβαια τα δωματια που χρειαζονται σπρωξιμο ειναι τα χειροτερα δωματια των ξενοδοχειων. Το χειροτερα δεν σημαινει απαραιτητα πως δεν ειναι καλα, απλα υστερουν σε σχεση με αλλα. Διαβασε τις παροχες και τις φωτο των δωματιων και δες και τις παροχες και τις φωτο ενος δωματιο στην κανονικη τιμη κι αν ειναι ιδιες και το δωματιο που θα παρεις ειναι ιδιο. Αν αλλα διαβασεις κι αλλα βρεις θα εχεις πεσει στην περιπτωση του ξενοδοχειου που και ακριβο να το πληρωνες το δωματιο θα σου εκανε τη λαδια.

Καλημερα.Σκοπευω να ταξιδεψω αρχες Μαιου Λονδινο-Εδιμβουργο και αρχισα, με το καλημερα του νεου χρονου, να ψαχνω για ξενοδοχεια.Δεδομενου ομως οτι σε αυτες τις πολεις τα καταλυμματα ειναι πολυ ακριβα ανακαλυψα αυτο το site -εταιρια ξενοδοχειων Travelodge | Cheap hotels throughout the UK & Ireland οπου προσφερει δωματια σε φοβερες τιμες σε σχεση με τη τοποθεσια και τη ποιοτητα που προσφερουν.Θελω να μαθω αν το γνωριζει η το εχει χρησιμοποιησει καποιος για να ξερω αν θα το εμπιστευτω.
Υπαρχει φιλη στο φορουμ που εμεινε τωρα τα Χριστουγεννα στο Travelodge στο Waterloo και εμεινε απολυτα ευχαριστημενη για τα 29€ που πληρωσε τη βραδια σε περιοδο γιορτων μαλιστα. Και πραγματικα τετοια τιμη για Λονδινο και σε μπουντρουμι να μεινεις θεωρειται value for money.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σορι τωρα το ειδα. Η συντριπτικη πλειοψηφια των ξενοδοχειων δινει τα ιδια δωματια. Συνηθως το κανουν για promotion ή ειναι δωματια που εχουν καποια κενα αναμεσα στις κρατησεις τους (πχ ενα δωματιο ειναι κρατημενο απο 1/3-11/3 και απο 15/3-23/3. Ε, για τις ημερομηνιες 11/3-15/3 ειναι πιθανο αν το ξενοδοχειο εχει αρκετα αδεια για κεινες τις μερες να το βαλει στην προσφορα αστραπη) ή δωματια τελευταιας στιγμης. Τις περισσοτερες φορες βεβαια τα δωματια που χρειαζονται σπρωξιμο ειναι τα χειροτερα δωματια των ξενοδοχειων. Το χειροτερα δεν σημαινει απαραιτητα πως δεν ειναι καλα, απλα υστερουν σε σχεση με αλλα. Διαβασε τις παροχες και τις φωτο των δωματιων και δες και τις παροχες και τις φωτο ενος δωματιο στην κανονικη τιμη κι αν ειναι ιδιες και το δωματιο που θα παρεις ειναι ιδιο. Αν αλλα διαβασεις κι αλλα βρεις θα εχεις πεσει στην περιπτωση του ξενοδοχειου που και ακριβο να το πληρωνες το δωματιο θα σου εκανε τη λαδια.
.
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση, καλλιο αργα παρα ποτε! Καλα να περνας στο Παρισι (αχ..) κ να σου ερθουν ολα οπως τα θες
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Αλλά και όποιος έχει εντυπώσεις προσωπικές από τέτοιου είδους κράτηση (μιλάω πάντα για τις "μυστικές προσφορές" που δίνει το booking στα μέλη της) ας με διαφωτίσει.
Ευχαριστώ.:xmas_smile:
Μια φορά μόνο έκλεισα με τις "μυστικές προσφορές" που δίνει το booking (στην Καστοριά) και το δωμάτιο και το ξενοδοχείο ήταν υπέροχα.
Επίσης θαυμάσιο πρωινό.
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γεια σας. Μπορεί η ερώτησή μου να έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω.

Έκλεισα για Μιλάνο ξενοδοχείο απ' το agoda.com και το βρήκα στη μισή τιμή απ' ότι στο booking. Είδα ότι τα χρήματα μου τα κράτησαν ήδη απ' την πιστωτική. Έχει κλείσει κανείς σας απ' αυτό το sιte;
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Γεια σας. Μπορεί η ερώτησή μου να έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω.

Έκλεισα για Μιλάνο ξενοδοχείο απ' το agoda.com και το βρήκα στη μισή τιμή απ' ότι στο booking. Είδα ότι τα χρήματα μου τα κράτησαν ήδη απ' την πιστωτική. Έχει κλείσει κανείς σας απ' αυτό το sιte;
Εγώ έχω κλείσει μία φορά, την οποία μάλιστα ακυρώσαμε την κράτηση(είχαμε διορία δωρεάν ακύρωσης) και τα χρήματα επιστράφηκαν κανονικά στην κάρτα μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.008
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom