Μια μεγάλη "κρουαζιέρα"

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Και εγω ακολουθω την πορεια καπετανιε, αρκει να μη μας βαλεις διαγωνισμα στο σημερινο μαθημα!:haha:
Μη φοβασαι βρε...και διαγωνισμα να βαλει θα σου πω τα SOS...:bleh::bleh: ετσι θα σε αφησω ???

Τι ειδους look ειναι αυτο το καινουργιο???? Donatella Versace????
Μπα δεν φορας Ιταλικα εισαι στα Γαλλακια.....το βρηκα !!!Coco Chanel με υποψια Ηermes !!!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι ειδους look ειναι αυτο το καινουργιο???? Donatella Versace????
Μπα δεν φορας Ιταλικα εισαι στα Γαλλακια.....το βρηκα !!!Coco Chanel με υποψια Ηermes !!!!!!
Για την εμφανιση μου ας οψεται ο Traveller ο οποιες διαμοιρασε τα γαλλικα δαντελενια εσωρουχα μου δοθε κειθε, προκειμενου να αποσπασει ψηφους υπερ της Βιεννης στο Travelwar!
Εγω παλι απο την ντροπη μου :oops:φορεσα μπουργκα και θα τη φορω για καιρο, μεχρι να παψει ο αποηχος αυτου του ντροπιαστικου γεγονοτος! :haha:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Για την εμφανιση μου ας οψεται ο Traveller ο οποιες διαμοιρασε τα γαλλικα δαντελενια εσωρουχα μου δοθε κειθε, προκειμενου να αποσπασει ψηφους υπερ της Βιεννης στο Travelwar!
Εγω παλι απο την ντροπη μου :oops:φορεσα μπουργκα και θα τη φορω για καιρο, μεχρι να παψει ο αποηχος αυτου του ντροπιαστικου γεγονοτος! :haha:
Εγω ψηφισα Βιεννη χωρις καμμια δωροδοκεια....ενα τοσο γλυκο προσωπακι και να το κρυβεις ???
Λοιπον Σουδιανε....θα δουμε τη συνεχεια 'η θα βγαλουμε φλουμπες απο την αγωνια...:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εγω ψηφισα Βιεννη χωρις καμμια δωροδοκεια....ενα τοσο γλυκο προσωπακι και να το κρυβεις ???
Λοιπον Σουδιανε....θα δουμε τη συνεχεια 'η θα βγαλουμε φλουμπες απο την αγωνια...:clap:
αφού σου έστειλα σήμερα. δε σε φτάνει; μάθε πρώτα το μάθημα σου:haha::haha::haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Oh Captain my Captain soudiane μας
καραβίσια κι άλλο ταξίδεψέ μας,

στα πέρατα της γής,
της στεριανής και της θαλασσινής

ενα μεγάλο ευχαριστώ για το ταξίδι αυτό,
το ασυνήθιστο και το ονειρικό,

ναύτης γίνομαι στο λεπτό
να βρεθώ στο πλοίο σου το αρχοντικό!!!

και γεωμετρίες και άλγεβρες αν χρειαστεί θα μάθω
γιατί τέτοιο ταξίδι δεν θέλω να το χάσω!
:cool:;)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Oh Captain my Captain soudiane μας
καραβίσια κι άλλο ταξίδεψέ μας,

στα πέρατα της γής,
της στεριανής και της θαλασσινής

ενα μεγάλο ευχαριστώ για το ταξίδι αυτό,
το ασυνήθιστο και το ονειρικό,

ναύτης γίνομαι στο λεπτό
να βρεθώ στο πλοίο σου το αρχοντικό!!!

και γεωμετρίες και άλγεβρες αν χρειαστεί θα μάθω
γιατί τέτοιο ταξίδι δεν θέλω να το χάσω!
:cool:;)
Θανο....μας ισοπεδωσες ολους !!!!:clap::clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Oh Captain my Captain soudiane μας
καραβίσια κι άλλο ταξίδεψέ μας,

στα πέρατα της γής,
της στεριανής και της θαλασσινής

ενα μεγάλο ευχαριστώ για το ταξίδι αυτό,
το ασυνήθιστο και το ονειρικό,

ναύτης γίνομαι στο λεπτό
να βρεθώ στο πλοίο σου το αρχοντικό!!!

και γεωμετρίες και άλγεβρες αν χρειαστεί θα μάθω
γιατί τέτοιο ταξίδι δεν θέλω να το χάσω!
:cool:;)
τέλειο thano
αλλά αυτό τo: oh captain my captain τα ισοπεδώνει όλα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πωπω Θανο! Αλλοι εχουν το ονομα -οι κρητικοι για τις μαντιναδες- και αλλοι τη χαρη με τον εμμετρο λογο!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πωπω Θανο! Αλλοι εχουν το ονομα -οι κρητικοι για τις μαντιναδες- και αλλοι τη χαρη με τον εμμετρο λογο!
Kανε ενα φίλο Κρητικό
και οταν σε συμπαθησει
τοτε να εισαι σιγουρη
πως δεν θα σε πουλήσει !
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια του φόρουμ μέλη μου καλά,:cool:
του σουδιανού όμως τα λόγια τα ταξιδιάρικα είναι τα ισοπεδωτικά
και που αξίζουν τα εύγε τα πολλά,

:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καπετανιε πολυ καλη η ιστορια σου,αλλα και οι ναυτικες πληροφοριες που δινεις
:pirateshark:τιποτα δεν παει χαμενο,αλλωστε αν δεν μας τα πεις εσυ αυτα απο πρωτο χερι που θα τα μαθουμε?
Περιμενω το επομενο προσω ολοταχως!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Με τέτοιες σκέψεις και συλλογισμούς… προσπαθούσα να ξεχάσω την κούραση του ταξιδιού και να περάσουν γρήγορα οι μέρες… . Περάσαμε το 30ο πλάτος νότιο, οι πολλές ζέστες είχαν περάσει.
Μα που είναι τέλος πάντων αυτό το φανάρι της Καλής Ελπίδος;
Ώσπου νωρίς κάποιο πρωινό με ξύπνησε το κούνημα του πλοίου. Κοίταξα από το φινιστρίνι και υπολόγισα ότι είχαμε γύρω στα οκτώ μποφόρ. Όσο προχωρούσε η μέρα τόσο και χειροτέρευε. Κατά τις οκτώ το πρωί έγινε εννιάρι. Σύντομα έφθασε τα δέκα μποφόρ. Δηλαδή, Storm. Τα μετρολογικά δελτία όμως το έλεγαν εννιά. Μα που είναι το εννιά; Εδώ γίνεται χαμός. Ξαναπαίρνουμε το δελτίο από τον ασύρματο μπας κι’ έγινε κάποιο λάθος. Πάλι εννιά το έδιναν.
Σ’ αυτή τη γωνιά του κόσμου, υπάρχουν ρεύματα αντίθετα με τη κατεύθυνση των ανέμων με αποτέλεσμα να δημιουργούνται θεόρατα κύματα. Ανέκαθεν τούτο το πέρασμα ήταν επικίνδυνο για τα παλιά καράβια, αλλά και τώρα ταλαιπωρεί τα σημερινά. Για εξευμενισμό το ονόμασαν Ακρωτήριο της Καλής Ελπίδος. Δεν μπορούσες ούτε να περπατάς αλλά ούτε και να κάθεσαι. Από κάπου έπρεπε πάντα να κρατιέσαι. Στη γέφυρα ο καπετάνιος, μ’ ένα μουσάκι σε στυλ Λένιν, προσπαθούσε να κρατιέται όρθιος, κάπνιζε συνέχεια, και παρακολουθούσε τη συμπεριφορά του πλοίου. Η βάρδια των 4-8 μετά ένα γρήγορα πρωινό, πήγε πάλι στη γέφυρα. Ύπνος δεν κόλλαγε.. Οι μηχανικοί βρισκόταν σε ετοιμότητα στο μηχανοστάσιο, για να απαντούν αμέσως στις εντολές που ερχόταν από το χειριστήριο της γέφυρας. Κύματα σαν βουνά μας έκρυβαν τον ορίζοντα. Το καράβι πότε βυθιζόταν σε μια τεράστια υδάτινη λεκάνη, και πότε σηκωνόταν ψηλά, με την πλώρη είτε να βρίσκεται στο αέρα είτε να βουτά στη θάλασσα. Βουτούσε η πλώρη μέσα στο υδάτινο βουνό, τα κύματα ορμούσαν «ζωντανά», ξεχύνονταν σ΄ όλο το κατάστρωμα και έβγαιναν από την κουπαστή, ή από την πρύμη . Ένα φινιστρίνι σε μια χαμηλή καμπίνα που χρησίμευε σαν αποθήκη έσπασε. Η ταχύτητα του πλοίου ελαττώθηκε, και προχωρούσαμε με το ρυθμό των κυμάτων για να μην ταλαιπωρείται περισσότερο το πλοίο. Ο πηδαλιούχος με όλες τις αισθήσεις σε συναγερμό, ρύθμιζε τη κίνηση του πηδαλίου ανάλογα τη θέση της πλώρης που το κύμα την πήγαινε δεξιά-αριστερά. Μια απρόσεκτη κίνηση που θα έφερνε το πλοίο σε λάθος θέση μπορούσε να αποβεί μοιραία. Το ίδιο και κάποιο τυχόν πρόβλημα στην μηχανή. Το σταμάτημα των μηχανών είναι άκρως επικίνδυνο. Την ώρα του μεσημεριανού φαγητού, το ένα χέρι έπρεπε να κρατά το τραπέζι, και τα πόδια ανοιχτά να ισορροπείς μην τυχόν και τσουλήσεις μαζί με την καρέκλα. Σήμερα το μενού ευτυχώς δεν ήταν σούπα ή φασολάδα Διαφορετικά θα έπρεπε να κρατάμε και το πιάτο, να το σηκώνουμε αντίθετα με το κούνημα του πλοίου!
Το καράβι μας με το λιοντάρι στην τσιμινιέρα, παρόλο παλιό σκαρί, αποδεικνύεται γενναίο. Όταν άρχιζε να βραδιάζει η δύναμη των κυμάτων ελαττώθηκε κάπως. Έπεσε στα εννέα μποφόρ. Όταν πιο αργά έγινε «οχτάρι», όλα είχαν περάσει. Για μας το «οχτάρι» σήμαινε μπουνάτσα !!!
Ήταν η πρώτη μου γνωριμία με τον Ατλαντικό που έγινε σ΄ αυτήν εδώ την άκρη του. Προσωπικά, έκανα απλά υπομονή. Εδώ δε ταίριαζαν σκέψεις όπως: «εάν», «μήπως», «μπορεί». Θα σε έβαζαν από κάτω, θα έχανες… Ήξερα ότι «μπόρα είναι και θα περάσει». Ένα μικρό σημαδάκι στην πορεία μου…. Ο προορισμός μου ήταν άλλος. Έκτοτε όσες φουρτούνες συναντούσα τις συνέκρινα με αυτήν εδώ του Ακρωτηρίου της Καλής Ελπίδας.
Την επόμενη μέρα το μεσημέρι, κάτω από ένα λαμπρό ήλιο και μια γαλήνια θάλασσα που έμοιαζε με υποταγμένη ήρεμη κοπέλα, περνούσαμε δίπλα από την άκρη της Αφρικής. Ένα αίσθημα οργής μαζί με αγάπη. Οργής που σε ταλαιπώρησε, αγάπης που σε καλεί ξανά κοντά της. Ψηλά και απότομα βράχια κατέβαιναν κάθετα στην ακτή και το κύμα ξεσπούσε πάνω τους. Στην κορυφή τους, ένα τεράστιος φάρος θύμιζε στους ναυτικούς ποια είναι η «Ελπίδα». Ήταν 13 μέρες μετά την αναχώρηση μας από το Ντακάρ.
Συνεχίσαμε την πορεία ανατολικά δίπλα στις Αφρικάνικες ακτές. Port Elizabeth, East London, Durban, λιμάνια που αργότερα επισκέφθηκα. Στο Durban κατά τη γνώμη μου υπάρχει το καλύτερο ενυδρείο στον κόσμο. Έχουν σε γυάλινη δεξαμενή τεράστιους καρχαρίες. Σταματήσαμε στο Durban για πετρέλαιο και για να ελεγχθούν μερικές ζημιές. Μας βρήκαν εννέα κραχ στην κουβέρτα (κατάστρωμα), στα σημεία που ενώνεται με τα αμπάρια. Ήταν αποτέλεσμα των δυνατών κτυπημάτων του πλοίου τις φορές που κατέβαινε πάνω στη θάλασσα. Μετά από 24ώρη παραμονή αναχωρήσαμε για τον προορισμό μας…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.522
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom