Μια μεγάλη "κρουαζιέρα"

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

Ήταν τέλη Αυγούστου. Ένα καράβι κατέβαινε τη Μαύρη Θάλασσα, πέρασε το Βόσπορο, τα Δαρδανέλια και τον Ελλήσποντο και μπήκε καμαρωτό-καμαρωτό στο Αιγαίο, έχοντας στην πρύμνη του την ελληνική σημαία. Είχε φορτώσει 12.000 τόνους ζάχαρη σε τσουβάλια από ένα λιμάνι της Ρωσία. Μιας και περνούσε από τα ελληνικά νερά, έπιασε Πειραιά και έμεινε δυο μέρες αγκυροβολημένο στην περιοχή του Περάματος, για να κάνει εφοδιασμό με ελληνικά προϊόντα, ιδίως φρούτα και λαχανικά, και για να αντικατασταθούν τα μέλη του πληρώματος, όσα επιθυμούσαν να απολυθούν. Μεταξύ των νέων μελών ήμουν κι΄ εγώ. Απελευθερωμένος από στρατιωτική υπηρεσία που σταμάτησε την επαγγελματική σταδιοδρομία μου για 27!!!! μήνες, με αρκετή όρεξη κι ενδιαφέρον ξεκινούσα για να γνωρίσω κόσμους άγνωστους, εξωτικούς, γεμάτους με περιπέτειες. Το όνομα του πλοίου “Simba”, που σήμαινε λιοντάρι σε μια αφρικάνικη διάλεκτο. Δεξιά και αριστερά στην τσιμινιέρα ήταν στερεωμένα δύο κίτρινα λιοντάρια φτιαγμένα από λαμαρίνα.
Βίρα τις άγκυρες. Είδα αυτούς που μένουν Αθήνα - Πειραιά, να δίνουν τον τελευταίο αποχαιρετισμό με τους δικούς τους. Οι επαρχιώτες είχαμε ήδη αποχαιρετήσει με πιο ήπιο τρόπο. Θυμάμαι σε μια παρόμοια περίπτωση, που μερικές οικογένειες με τα παιδιά τους, είχαν πάει στο Σούνιο κάτω από το ναό του Ποσειδώνα, το καράβι να έχει πλησιάσει πολύ κοντά στη στεριά και να χαλάει ο κόσμος από τα σφυρίγματα της μπουρού αποχαιρετώντας. Ευτυχώς, ποτέ δεν μου έτυχαν τέτοιες φορτισμένες στιγμές…Πορεία δυτικά για το στενό του Γιβραλτάρ. Μεσόγειος θάλασσα. Γνωστά τα νερά. Φτάνουμε στο στενό, που ήταν οι «Ηράκλειες Στήλες» και το τέλος του κόσμου των αρχαίων. Η πορεία μας εδώ στα στενά είναι καθορισμένη από διεθνούς κανόνες Η κίνηση μεγάλη από κάθε είδους πλοία. Μόλις περάσαμε το στενό πήραμε πορεία προς Ν.Δ.
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
soudiane keep going ...
τέτοιες ιστορίες λείπουν απο το forum μας..με ευχαρίστηση μπαίνω στο καράβι σου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το όνομα του πλοίου “Simba”, που σήμαινε λιοντάρι σε μια αφρικάνικη διάλεκτο. Δεξιά και αριστερά στην τσιμινιέρα ήταν στερεωμένα δύο κίτρινα λιοντάρια φτιαγμένα από λαμαρίνα.
Τέλεια αρχή, το κοινό σου περιμένει τη συνέχεια...αυτό ήταν?
κίτρινα λιοντάρια?ενδιαφέρον...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για λεγε καπετανιε, αρχισες πολυ ωραια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion αυτό είναι κούκλα. θα με βάλεις σε μπελάδες να ξαναπάρω των αματιών μου..
μάλλον πρέπει να πας και σε δύσκολα μέρη να το πάρεις. κάπου στην Πολυνησία πρέπει να περιφέρεται ως Kalia...
είμαστε όλο αυτιά καπτεν..
 

Attachments

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εντυπωσιακο ξεκινημα ...
καπετανιε περιμενω και εγω τη συνεχεια ....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τρυφερό το ξεκίνημα, καπετάνιε μου !

Σε ακολουθώ...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καπετανιο εχω σαλπαρει μαζι σου παμε.....μπρος ολοταχως.:pirate1:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom