Μια μεγάλη "κρουαζιέρα"

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

Εξαίρεση αποτελούσε η Κίνα, γιατί ο Μάο πήρε τη μπουλντόζα και έριξε στο Κίτρινο ποταμό, όλους τους ναρκομανείς, τα παράσιτα, τα κακοποιά στοιχεία, μαζί και τους Ευρωπαίους αποικιοκράτες, που πότιζαν το λαό με όπιο για να τους κυβερνούν ευκολότερα
Έδωσε δουλειά για όλους, τους φόρεσε τα ίδια ρούχα, και τους χαλιναγώγησε με συνθήματα και εμβατήρια.
Ταχύτατα βαρκάκια με μηχανή που η προπέλα τους ήταν τοποθετημένη στην άκρη ενός καλαμιού σε απόσταση 3-4 μέτρα από την πρύμη, σε πήγαιναν σε δυο λεπτά σε μια ξύλινη αποβάθρα. Ήταν περιοχή μακριά από το κεντρικό λιμάνι αλλά είχε αρκετή κίνηση. Η πόλη απ’ εδώ ήταν γύρω στην μισή ώρα με λεωφορείο. Αν εξαιρέσουμε τα δύο μεγάλα παλάτια και τους ναούς, δεν είχε κάποια ιδιαίτερη αρχιτεκτονική. Μεγάλοι λεωφόροι με κτιριακά συγκροτήματα κυρίως γραφεία, και μικρότεροι με εμπορική κίνηση, όπου χαιρόσουν να χαζεύεις το πλήθος των καταστημάτων με τα παράξενα προϊόντας τους, από εξωτικά φρούτα μέχρι κοσμηματοπωλεία που το κύριο εμπόρευμα τους τα κομψοτεχνήματα από επεξεργασμένο ελεφαντόδοντο. Στην περιοχή του πλοίου, όπου οι εμπορικοί δρόμοι ήταν λιγότεροι, υπήρχαν ξύλινα μικρά μαγαζάκια, με κάθε είδους εμπόρευμα. Εντυπωσιαζόμουν με τα μικρά εστιατόρια, με τις παράξενες γεύσεις, και μυρουδιές που έστελναν, τα μικρά μπωλάκια με τις πολύχρωμες σάλτσες, το σκέτο άσπρο ρύζι που το έτρωγαν με τα χέρια. Μου είπαν ότι αυτό είναι το ψωμί τους. Ήθελα να δοκιμάσω απ όλα, να μάθω τις γεύσεις των φαγητών αυτού του λαού νομίζοντας ότι θα τον καταλάβαινα καλύτερα Ήταν ο πρώτος ασιατικός που γνώριζα, και ο πρώτος απ’ όσους γνώριζα μέχρι τώρα, που μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί του. Το μόνο που πρόσεχα ήταν μήπως φάω φιδάκια ή βατράχια. Μια φορά μόνο μια περίεργη γεύση αισθάνθηκα στο στόμα μου αλλά με μια γουλιά μπύρα το ξεπέρασα!! Δε σταμάταγε το μάτι μου να ελέγχει τη πιο μικρή λεπτομέρεια. Το ντύσιμο των ανθρώπων, τα χαρακτηριστικά τους, τις κινήσεις τους, το αιώνιο χαμόγελο τους που εδώ ακόμη ανήξερος το περνούσα για ένδειξη ευτυχίας. Δεν πήγα παραπάνω από τέσσερις φορές στην πόλη. Η πολύ ζέστη έκανε αποτρεπτική την επίσκεψη μέσα σ΄ αυτή τη μεγαλούπολη, και ο μόνος λόγος που πήγα ήταν τα μνημεία. Στη περιοχή που βρισκόταν το πλοίο ήταν πιο χαλαρά, μικρό το μέρος και με τη συχνή παρουσία μου με είχαν συνηθίσει. Φιλικοί, εξυπηρετικοί, καταδεκτικοί. Στη Κεϋλάνη το σοβαρό ύφος των Ινδών δεν σου άφηνε περιθώριο να ανοιχτείς μαζί τους.
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
soudiane keep going ...
τέτοιες ιστορίες λείπουν απο το forum μας..με ευχαρίστηση μπαίνω στο καράβι σου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το όνομα του πλοίου “Simba”, που σήμαινε λιοντάρι σε μια αφρικάνικη διάλεκτο. Δεξιά και αριστερά στην τσιμινιέρα ήταν στερεωμένα δύο κίτρινα λιοντάρια φτιαγμένα από λαμαρίνα.
Τέλεια αρχή, το κοινό σου περιμένει τη συνέχεια...αυτό ήταν?
κίτρινα λιοντάρια?ενδιαφέρον...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για λεγε καπετανιε, αρχισες πολυ ωραια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion αυτό είναι κούκλα. θα με βάλεις σε μπελάδες να ξαναπάρω των αματιών μου..
μάλλον πρέπει να πας και σε δύσκολα μέρη να το πάρεις. κάπου στην Πολυνησία πρέπει να περιφέρεται ως Kalia...
είμαστε όλο αυτιά καπτεν..
 

Attachments

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εντυπωσιακο ξεκινημα ...
καπετανιε περιμενω και εγω τη συνεχεια ....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τρυφερό το ξεκίνημα, καπετάνιε μου !

Σε ακολουθώ...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καπετανιο εχω σαλπαρει μαζι σου παμε.....μπρος ολοταχως.:pirate1:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom