Μια μεγάλη "κρουαζιέρα"

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

H θέση του πλοίου μακριά από την προβλήτα, η επίβλεψη της εκφόρτωσης, δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για τουριστικές εξορμήσεις. Ήδη είμαστε 25 μέρες στο λιμάνι. Σε πέντε μέρες τελειώνουμε. Τον επόμενο προορισμό δεν τον γνωρίζουμε ακόμα. Είναι πλοίου «ελεύθερου φορτίου». Ο μεσίτης του εφοπλιστή θα βρει ναύλο από το «χρηματιστήριο» ναύλων του Λονδίνου ή της Ν. Υόρκης. Αν μέχρι την εκφόρτωση δεν βρεθεί, τότε θα περιμένουμε αγκυροβολημένοι έξω από το λιμάνι. Σε τέτοιες αναμονές το ρίχνουμε στο ψάρεμα με συνήθως πλούσια και εντυπωσσιακά αποτελέσματα. Εμπειρίες αξέχαστες κι αυτές, από περιοχές του Ινδικού, Ερυθράς Θάλασσας, Key west, Tampa Florida, γενικά Καραϊβική και Νότια Αμερική. Άλλες φορές πάλι σου λένε τράβα προς τη τάδε κατεύθυνση και θα σε ειδοποιήσουμε με τηλεγράφημα. Μού έτυχε να βγούμε Μεσόγειο με πορεία τη Φλόριδα, και στην μέση του Ατλαντικού να στρίψουμε για Βραζιλία. Συνήθως βρίσκουν φορτία από τα κοντινά λιμάνια που βρίσκεται το πλοίου. Κάποτε όμως ταξιδέψαμε χωρίς φορτίο ολόκληρο Ειρηνικό από Άπω Ανατολή, για να φορτώσουμε από Καλιφόρνια. Αυτή η αγωνία, η αναμονή, η περιέργεια έχει τη χάρη της. Όλα τα μέρη του κόσμου είναι πιθανά. Υποψιάζεσαι, στοιχηματίζεις, υπολογίζεις αλλά το σίγουρο είναι ότι θα γνωρίσεις μια ακόμη άγνωστη για σένα χώρα.
Ώσπου το μεσημέρι της 26ης μέρας, κι ενώ τρώγαμε στην τραπεζαρία την απίθανη καραβίσια μακαρονάδα, ένα όνομα εξωτικό από μια χώρα παραμυθένια ακούστηκε:
Bangkok……..;)
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
soudiane keep going ...
τέτοιες ιστορίες λείπουν απο το forum μας..με ευχαρίστηση μπαίνω στο καράβι σου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το όνομα του πλοίου “Simba”, που σήμαινε λιοντάρι σε μια αφρικάνικη διάλεκτο. Δεξιά και αριστερά στην τσιμινιέρα ήταν στερεωμένα δύο κίτρινα λιοντάρια φτιαγμένα από λαμαρίνα.
Τέλεια αρχή, το κοινό σου περιμένει τη συνέχεια...αυτό ήταν?
κίτρινα λιοντάρια?ενδιαφέρον...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για λεγε καπετανιε, αρχισες πολυ ωραια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion αυτό είναι κούκλα. θα με βάλεις σε μπελάδες να ξαναπάρω των αματιών μου..
μάλλον πρέπει να πας και σε δύσκολα μέρη να το πάρεις. κάπου στην Πολυνησία πρέπει να περιφέρεται ως Kalia...
είμαστε όλο αυτιά καπτεν..
 

Attachments

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εντυπωσιακο ξεκινημα ...
καπετανιε περιμενω και εγω τη συνεχεια ....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τρυφερό το ξεκίνημα, καπετάνιε μου !

Σε ακολουθώ...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καπετανιο εχω σαλπαρει μαζι σου παμε.....μπρος ολοταχως.:pirate1:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.267
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom