Μια μεγάλη "κρουαζιέρα"

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

O τουρισμός στην Ταϊλανδή χώρα που δεν ήταν σε εμπόλεμη κατάσταση όπως μερικές γειτονικές της , δεν είχε ξεκινήσει ακόμα. Ούτε υπήρχαν οργανωμένα ταξίδια για την ανατολή. Περιπλανήσεις τότε σε ζούγκλες, δάση και νησιά σαν αυτές που διαβάζω εδώ δεν υπήρχαν. Στην Ελλάδα τότε ταξίδευαν μόνο οι μετανάστες, που ερχόντουσαν για διακοπές. Έτσι το δολάριο το είχαν είτε ο αμερικάνικος στόλος είτε οι ναυτικοί. Όλες οι χώρες εκεί πέρασαν από το ίδιο στάδιο. Οι φτωχοί της επαρχίας έστελναν τα κορίτσια τους από την ηλικία των 16 χρονών στις πόλεις, «δούλευαν» στις ομάδες αυτών των δυστυχισμένων, και έστελνα τα χρήματα που τους αναλογούσαν στην οικογένεια τους. Στη Ιαπωνία μέχρι και δέκα χρόνια μετά το τέλος του πολέμου επικρατούσε η ίδια κατάσταση. Συνήλθαν όμως γρήγορα και ξεπέρασαν πολλούς. Στην Ν. Κορέα το 85 που πήγα για τελευταία φορά, το ίδιο. Στην Κορέα όταν βλέπεις τα βουνά της, νομίζεις πως βλέπεις τα ελληνικά των νησιών του Αιγαίου ή της Κρήτης Το ίδιο ξερά και άδενδρα είναι. Κι΄ όμως, έφτασε εκεί που βρίσκεται σήμερα και είμαι σίγουρος πως το «πρόβλημα» έχει εξαφανιστεί σήμερα με την ανάπτυξη που έχει. Το ίδιο ¨πρόβλημα» στην Ταιβάν και στις Φιλιππίνες. Όμως στην Ταϊλάνδη είχαν την καλύτερη οργάνωση…Η φήμη της Ταϊλάνδης είχε εξαπλωθεί στους Βορειοευρωπαίους και άρχισε σιγά-σιγά ο τουρισμός προ τη χώρα, αλλά ήταν σεξοτουρισμός στην άγρια μορφή του, ο οποίος πολύ κατακρίθηκε από τον διεθνή τύπο της εποχής εκείνης, γιατί με ελάχιστα χρήματα «αγόραζαν» και ικανοποιούσαν τις πιο κτηνώδεις τους ορέξεις. Αυτό δηλαδή που στην χώρα τους δεν μπορούσαν άνετα και όχι χωρίς ενοχή να απολαύσουν. Τότε κυκλοφόρησαν και κείνα τα 2-3 έργα, τολμηρά για την εποχή εκείνη, και που το θέμα τους διαδραματιζόταν σε εκείνη την περιοχή.
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
soudiane keep going ...
τέτοιες ιστορίες λείπουν απο το forum μας..με ευχαρίστηση μπαίνω στο καράβι σου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το όνομα του πλοίου “Simba”, που σήμαινε λιοντάρι σε μια αφρικάνικη διάλεκτο. Δεξιά και αριστερά στην τσιμινιέρα ήταν στερεωμένα δύο κίτρινα λιοντάρια φτιαγμένα από λαμαρίνα.
Τέλεια αρχή, το κοινό σου περιμένει τη συνέχεια...αυτό ήταν?
κίτρινα λιοντάρια?ενδιαφέρον...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για λεγε καπετανιε, αρχισες πολυ ωραια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion αυτό είναι κούκλα. θα με βάλεις σε μπελάδες να ξαναπάρω των αματιών μου..
μάλλον πρέπει να πας και σε δύσκολα μέρη να το πάρεις. κάπου στην Πολυνησία πρέπει να περιφέρεται ως Kalia...
είμαστε όλο αυτιά καπτεν..
 

Attachments

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εντυπωσιακο ξεκινημα ...
καπετανιε περιμενω και εγω τη συνεχεια ....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τρυφερό το ξεκίνημα, καπετάνιε μου !

Σε ακολουθώ...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καπετανιο εχω σαλπαρει μαζι σου παμε.....μπρος ολοταχως.:pirate1:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.257
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom