Μια μεγάλη "κρουαζιέρα"

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

.
Δεκαέξι μίλα από βραχονησίδες, ξέρες, αβαθή αμμώδη άμμο, σαν να σχηματίζουν μια γέφυρα μεταξύ των δύο χωρών. Στη Κεϋλάνη λένε, ότι υπάρχει το ίχνος που άφησε ο Αδάμ όταν πάτησε για πρώτη φορά τη γη.
Αριστερά μας είναι ο κόλπος της Βεγγάλης. Στο βάθος το Μπαγκλαντές με την Chulna και τη γνωστή ιστορία μου με τους πειρατές.. , την πρωτεύουσα Ντάκα που η επαιτεία έφτανε μέχρι την αίθουσα αναμονής του αεροδρομίου της, την Τσιταγκόν το μεγαλύτερο λιμάνι της και που θα μου μείνει αξέχαστη η σκηνή του δρόμου στην πόλη, όταν σαν επιβάτης σε λεωφορείο φτάσαμε σ’ ένα δρόμο και ο οδηγός, προσπαθούσε να οδηγήσει ανάμεσα από αυτοκίνητα, μηχανάκια, ποδήλατα, αγελάδες, κοτόπουλα, σκυλιά και γατιά, γυναίκες κι΄ άνδρες σε αθλία κατάσταση, κι’ όλοι αυτοί σ’ όλο το πλάτος του λασπωμένου δρόμου. Εκεί στη μέση ένας άνδρας λεπτός και γύρω στα τριάντα πέντε, στριφογυρνούσε σαν να έκανε τον τροχονόμο, ολόγυμνος, τσιτσίδι, χωρίς κανείς να του δίνει σημασία.
Φτάνουμε στο ΒΔ άκρο της Σουμάτρας και μπαίνουμε στον Πορθμό της Μαλαισίας ή Malacca strait. . Είναι ο προθάλαμος που συνδέει Άπω Ανατολή με Ινδικό, Η κίνηση από πλοία είναι μεγάλη. Κι΄ εδώ ακολουθούμε τους διεθνείς κανονισμούς ναυσιπλοΐας. Το ραντάρ λειτουργεί συνεχώς, η προσοχή μας εντείνεται. Στα στενά κοντά στην Σιγκαπούρη η κίνηση ακόμη μεγαλύτερη. Η Σιγκαπούρη κομβικό σημείο των ναυτιλιακών μεταφορών. Αν ο Πορθμός Μαλαισίας είναι ο προθάλαμος, η Σιγκαπούρη είναι το σαλόνι της Άπω Ανατολής. Παγκόσμιο ναυτιλιακό και εμπορικό κέντρο. Λιμάνι εφοδιασμού των πλοίων με προορισμό την Άπω Ανατολή και αντίστροφα. Εμείς όμως θα την παρακάμψουμε αυτή τη φορά και θα συνεχίσουμε προς τη Σινική θάλασσα, και τον κόλπο της Ταϊλάνδης. Νάμαι λοιπόν στο δυτικό άκρο του Ειρηνικού Ωκεανού, τον οποίο αργότερα θα γνωρίσω πολλές φορές.
Παράξενη μουσική και τραγούδια σαν νιαουρίσματα ακούω από το ραδιόφωνο.
Πλησιάζοντας στη στεριά το χρώμα της θάλασσας γίνεται καφέ, από τα χώματα που κατεβάζει ο ποταμός Σάο Φράγια που διασχίζει την Ταϊλάνδη και περνά από το Μπανγκόκ. Οκτώ μέρες μετά την αναχώρηση από την Κεϋλάνη, φτάσαμε στις εκβολές του ποταμού που θα μας οδηγήσει στη Μπανγκόκ…
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
soudiane keep going ...
τέτοιες ιστορίες λείπουν απο το forum μας..με ευχαρίστηση μπαίνω στο καράβι σου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το όνομα του πλοίου “Simba”, που σήμαινε λιοντάρι σε μια αφρικάνικη διάλεκτο. Δεξιά και αριστερά στην τσιμινιέρα ήταν στερεωμένα δύο κίτρινα λιοντάρια φτιαγμένα από λαμαρίνα.
Τέλεια αρχή, το κοινό σου περιμένει τη συνέχεια...αυτό ήταν?
κίτρινα λιοντάρια?ενδιαφέρον...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για λεγε καπετανιε, αρχισες πολυ ωραια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion αυτό είναι κούκλα. θα με βάλεις σε μπελάδες να ξαναπάρω των αματιών μου..
μάλλον πρέπει να πας και σε δύσκολα μέρη να το πάρεις. κάπου στην Πολυνησία πρέπει να περιφέρεται ως Kalia...
είμαστε όλο αυτιά καπτεν..
 

Attachments

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εντυπωσιακο ξεκινημα ...
καπετανιε περιμενω και εγω τη συνεχεια ....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τρυφερό το ξεκίνημα, καπετάνιε μου !

Σε ακολουθώ...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καπετανιο εχω σαλπαρει μαζι σου παμε.....μπρος ολοταχως.:pirate1:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom