Μια μεγάλη "κρουαζιέρα"

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

Αφήσαμε αριστερά μας την Πατάγια που όταν την επισκέφθηκα μετά από πολλά χρόνια, ο τουρισμός είχε αναπτυχθεί, αλλά η ατμόσφαιρα έμοιαζε ψεύτικη και δεν είχε σχέση με την πραγματική Ταϊλάνδη. Αγκυροβολήσαμε στην ράδα της Σιγκαπούρης. Ένα κρατίδιο με μεγάλη πυκνότητα πληθυσμού. Όλες οι εμπορικές αντιπροσωπείας του κόσμου βρίσκονται εδώ. Πρωτοπόρο στον πολιτισμό, στο εμπόριο, στη οργάνωση του κράτους.. Καθαροί δρόμοι, μεγάλα μοντέρνα κτίρια από την εποχή εκείνη ακόμη, κάτοικοι από όλες τις φυλές. Οι νόμοι ήταν αυστηροί. Τόσο το φτύσιμο στους δρόμους, όσο και το πέταμα του αποτσίγαρου σήμαινε βαρύ πρόστιμο. Είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ το μεγάλο θεματικό πάρκο αργότερα, καθώς και το αεροδρόμιο, που για μένα είναι το καλύτερο στον κόσμου,. Ένα μεγάλο κόκκινο χαλί κάλυπτε όλο το δάπεδο της αίθουσας αναμονής. Όμορφα μαγαζάκια, όμορφες οι πωλήτριες, πολιτισμένη η συμπεριφορά.
Εντύπωση μου έκανε όταν αγόρασα ένα ρολογάκι για δώρο κάποτε από αυτό το αεροδρόμιο, και μου το έβαλαν σένα χάρτινο σακουλάκι!! Πρωτοπόροι και στην οικολογία. Που φανταζόταν ο παραλήπτης του δώρου, ότι μέσα σ΄ αυτό το σακουλάκι υπήρχε ένα ρολόι!!!
Δεκάδες πλοία βρισκόταν γύρω από εμάς για τον ίδιο λόγο. Άλλα είχαν προορισμό τον Ινδικό, κι άλλα τον Ειρηνικό ή τις χώρες της Ασίας.
Μόλις φτάσαμε ανέβηκαν πάνω στο πλοίο οι έμποροι. Απλώσαν το εμπόρευμα τους στο κατάστρωμα, στους διαδρόμους, στα σαλόνια. Ήταν όλα γιαπωνέζικα, από μικροαντικείμενα όπως άλμπουν και μπιζουτιέρες με μουσική, μέχρι στερεοφωνικά, ρολόγια και φωτογραφικές μηχανές, όλα τα τελευταία μοντέλα που κυκλοφορούσαν. Ότι πουλιέται στην Σιγκαπούρη είναι αφορολόγητο, πιο φτηνό από την Ιαπωνία και εγγυημένο. Τα ψώνια από την Σιγκαπούρη είναι πάντα στο πρόγραμμα από όλους.
Τη στιγμή που ασχολούμασταν με τα εμπορεύματα διαλέγοντας και παζαρεύοντας έφτασε ένα αναπάντεχο νέο. Ο επόμενος προορισμός μας είναι οι: Σεϋχέλες!!!!!!!!!
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
soudiane keep going ...
τέτοιες ιστορίες λείπουν απο το forum μας..με ευχαρίστηση μπαίνω στο καράβι σου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το όνομα του πλοίου “Simba”, που σήμαινε λιοντάρι σε μια αφρικάνικη διάλεκτο. Δεξιά και αριστερά στην τσιμινιέρα ήταν στερεωμένα δύο κίτρινα λιοντάρια φτιαγμένα από λαμαρίνα.
Τέλεια αρχή, το κοινό σου περιμένει τη συνέχεια...αυτό ήταν?
κίτρινα λιοντάρια?ενδιαφέρον...
 

Attachments

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για λεγε καπετανιε, αρχισες πολυ ωραια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion αυτό είναι κούκλα. θα με βάλεις σε μπελάδες να ξαναπάρω των αματιών μου..
μάλλον πρέπει να πας και σε δύσκολα μέρη να το πάρεις. κάπου στην Πολυνησία πρέπει να περιφέρεται ως Kalia...
είμαστε όλο αυτιά καπτεν..
 

Attachments

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εντυπωσιακο ξεκινημα ...
καπετανιε περιμενω και εγω τη συνεχεια ....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τρυφερό το ξεκίνημα, καπετάνιε μου !

Σε ακολουθώ...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καπετανιο εχω σαλπαρει μαζι σου παμε.....μπρος ολοταχως.:pirate1:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.337
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom