Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

Katerina Mp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris,France
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora Islands
Διαβασα οτι στο μετρο δεν ακουγοντε απο καποιο μεγαφωνο οι στασεις..Οποτε που θα ξερουμε οτι φτασαμε στον προορισμο μας ?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχει τις στασεις σε πινακα πανω απο τις πορτες και αναβοσβηνει η σταση που φτανεις καθε φορα.Δεν υπαρχει καποια δυσκολια.Αν εχεις ξαναμπει σε οποιο μετρο ,το μαθαινεις ευκολα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Helloooo :D
Με το αγόρι μου θέλουμε να κλείσουμε ένα 4ήμερο στο Παρίσι τα Χριστούγεννα χωρίς ξεναγό...
Πιστεύεται οτι θα καταφέρουμε να δούμε αυτά που θέλουμε χωρίς βοήθεια ξεναγού ?
Είναι εύκολο να μετακινηθείς με τα μεταφορικά μέσα του Παρισιού ?
Τι πιστεύετε οτι δεν πρέπει να παραλείψουμε να δούμε?
Ότι θα πάτε μόνοι σας αυτό είναι σίγουρο. Και επειδή είσαι νέα και στο φόρουμ και στην ηλικία διάβασε αυτά και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
http://www.travelstories.gr/community/search/2221685/?q=παρισι&o=date&c[title_only]=1

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=28

Ξέρω είναι πολλά και σου φαίνονται βουνό. Και αν θες κάτι συγκεκριμένο διάβασε τη δική μου ιστορία που είναι για 4ημερο για πρωτη φορά στο Παρίσι.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-Παριζιάνοι-les-parisiens-photo-success-story.51586/
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Διαβασα οτι στο μετρο δεν ακουγοντε απο καποιο μεγαφωνο οι στασεις..Οποτε που θα ξερουμε οτι φτασαμε στον προορισμο μας ?
Η λογική του μετρό είναι παντού η ίδια. Υπάρχει σχεδιάγραμμα στους σταθμούς. Ξεκινάς από τον τάδε σταθμό, ξέρεις που θα πας και υπολογίζεις σε πόσες στάσεις φτάνεις στον προορισμό σου. Αν δεν ακουστεί από τα μεγάφωνα θα αναβοσβήνει η ένδειξη. Επίσης με το που φτάνει το μετρό στους σταθμούς η ονομασία φαίνεται με μεγάλα γράμματα όπως και η γραμμή. Ένας χάρτης του μετρό και είστε οκ.
Paris-702.jpg
 

Katerina Mp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris,France
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora Islands
Ευχαριστώ πολύ μας βοήθησες πολύ :)
 

Erisadesu

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ανατολικής Ασία
Bασικά έχουν βγει πολλές και οικονομικές προσφορές για Παρίσι τα Χριστούγεννα, ωστόσο είναι πακέτο, άποψη μου είναι πως τα συγκεκριμένα οργανομένα είναι πιο οικονομικά από το να κλήσεις μόνος/η σου συν το ότι σε μεταφέρουν παντού οπότε γλυτώνεις κόπο και χρόνο.

Τώρα βέβαια αν θες να πας μόνος/η, πάλι τα πράγματα δεν είναι καθόλου δύσκολα, στο μετρό βρίσκεις χάρτες παντού και τα κυριότερα αξιοθέατα είναι πάντα κοντά σε στάση του Μετρό, ενώ μέσα στα βαγόνια στις στάσεις είναι ζωγραφισμένα τα αξιοθέατα.

Επίσης αυτό που δεν έκανα εγώ και το μετανιωσα είναι πως δεν χρησιμοποίησα τα λεωφορεία. όπως μου είπαν κάτοικοι της πόλης, στο κέντρο είναι πολύ εύκολο να μετακινηθείς με αυτά και έτσι απολαμβάνεις και την ομορφιά της πόλης. Για να αποφύγεις της ουρές κλείσε εισιτήρια από πριν. Ειδικά στο Λούβρο και στο πύργο του Αιφελ βοηθάν.

Σε ότι αφορά ξεναγό, μπορείς να αγοράσεις ακουστικά όπου περιλαμβάνουν πληροφορίες στα μουσία, μπορείτε να πάρετε ένα ζευγάρι και ο ένας να μεταφράζει στα ελληνικά αυτά που ακούει για τον άλλον. Εγώ προσωπικά θα ήθελα ξεναγό γιατί τα γαλλικά μου δεν ήταν αρκετά καλά για να καταλαβαίνω τι διαβάζω. Ένα άλλο μυστικό είναι πως σε κάθε αίθουσα που μπαίνεις στα μουσεία υπάρχει στην είσοδος συνήθως καρτέλα με τα εκθέματα και ιστορικές πληροφοίες σε όλες τις γλώσσες (Εκτός από Ελληνικά) αν είσαι τυχερη θα βρεις την Αγγλική καρτέλα

στο Λουβρο για κανένα λόγο δεν έχουν υλικά στα Ελληνικά παρόλα που τα μισά εκθέματα είναι αντικείμενα κλεμμένα απο Ελλάδα. Ελληνικά βρίσκεις μόνο στην αίθουσα που βρίσκετε η ιστορία της αναπαλαίωσης της Νίκης της Σαμοθράκης (όχι το άγαλμα).

Το λούβρο έχει πολλές εισόδους ωστόσο η κεντρική πυραμίδα, είναι γεμάτη ουρά για τον έλεγχο τον τσαντών, αν έχεις απο πριν εισιτήριο μπαίνεις κατευθείαν στον έλεγχο. μπορείς ωστόσο να μπεις και απο την υπόγεια είσοδο από το Caruzel που ειναι εμπορικό κέντρο που συνδέετε υπογείως με το λουβρο.

Να μην παραλείψεις να δεις το Μουσέιο που βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το εμπορικό κέντρο του καρουζελ το Art Decorativs, είναι 3 μουσεία σε ένα..Μουσείο μόδας, επίπλων, κοσμημάτων και διαφήμισης. Το μουσείο επίπλων είναι υπέροχο σου δείχνει την εξέλιξη των επίπλων απο τον μεσαίωνα μέχρι τώρα. Διάβασε καλά τις οδηγίες πριν μπεις γιατί ειναι μπέρδεμα. Το τμήμα με τη μόδα επίσης υπέροχο αλλά ακόμη πιο θαυμάσιο των κοσμημάτων. Στο Λούβρο απόλαυσα τα δωμάτια του Ναπολέων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Bασικά έχουν βγει πολλές και οικονομικές προσφορές για Παρίσι τα Χριστούγεννα, ωστόσο είναι πακέτο, άποψη μου είναι πως τα συγκεκριμένα οργανομένα είναι πιο οικονομικά από το να κλήσεις μόνος/η σου συν το ότι σε μεταφέρουν παντού οπότε γλυτώνεις κόπο και χρόνο.
Με τέτοιο επάγγελμα στο προφίλ σου, λογικό να δίνεις αυτή τη συμβουλή.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Είναι η αλήθεια όμως.Πολλές φορές,ειδικά τις ημέρες των εορτών
υπάρχουν καλές τιμές στα οργανωμένα,που είναι και καλύτερα
για έναν που δεν έχει πείρα από ταξίδια.
 

Katerina Mp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris,France
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora Islands
Νομιζω οτι κατω απο 390 ευρω το ατομο δεν βρηκαμε κατι με ξεναγο! Παρολα αυτα ευχαριστω για την βοηθεια :)
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Κατερίνα έχω προγραμματίσει και εγώ Χριστούγενα στο Παρίσι (από 24 έως 29) με την γυναίκα μου. Από το ψάξιμο που έχω κάνει μερικά Tips :

Αν έχεις κινητο Android πολύ χρήσιμη είναι η official εφαρμογή της RATP, Visit Paris By Metro λέγεται και είναι δωρεαν στο Playstore. Βάζεις στον χάρτη που θέλεις να πάς και το σημείο που βρίσκεσαι και σου βγάζει την συντομότερη διαδρομή με Μετρό η RER με αναλυτικές οδηγίες. Κατέβασε και τον offline χάρτη, θα σου κάνει την ζωή ευκολότερη (πιθανότατα η εφαρμογή υπάρχει και για iphone, δεν ξέρω σίγουρα)

Επίσης προετοιμαστείτε για ΚΡΥΟ και πιθανότατα ψιλόβροχο και αέρα. Ισοθερμικά, αδιάβροχα, ομπρέλλες, γάντια κτλ. Μην φανταστείς τιποτε τραγικό αλλά είναι κρίμα να σας χαλάσει ο καιρός την εκδρομή.

Τέλος έχε υπόψη οτι ανήμερα Χριστούγενα θα είναι τα πάντα (μουσεία κτλ.) κλειστά, με εξαίρεση τον Πύργο. Οπότε προγραμματίστε βόλτες σε μέρη που θέλετε να δείτε εξωτερικά. Τις 26 δεν είναι αργία, όλα είναι κανονικά ανοιχτά και τις 27 είναι Κυριακή οπότε θα έχετε και πάλι κάποιους περιορισμούς πρόσβασης.
 

george-iro

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα. παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τις συζητησεις και προτάσεις σας και ομολογώ οτι φορές είναι σαν να χω πάει στα διάφορα μέρη που περιγράφεται. Ο λόγος όμως που στέλνω είναι οτι σε 3 μέρες φευγω για παρισι και δε γνωρίζω τι απεργιακες κινητοποιησεις επικρατουν εκει !! Ούτε με την κατασταση σχετικά με τις πορειες εν οψι του ασφαλιστικου που αντιμετωπιζουν σαν χώρα !!! Παρακαλώ αν κάποιος γνωριζει κατι σχετικό ας με βοηθησει!!. Θα χρησιμοποιησω το μετρο 1 -4 και τον προαστιακο....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα. παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον τις συζητησεις και προτάσεις σας και ομολογώ οτι φορές είναι σαν να χω πάει στα διάφορα μέρη που περιγράφεται. Ο λόγος όμως που στέλνω είναι οτι σε 3 μέρες φευγω για παρισι και δε γνωρίζω τι απεργιακες κινητοποιησεις επικρατουν εκει !! Ούτε με την κατασταση σχετικά με τις πορειες εν οψι του ασφαλιστικου που αντιμετωπιζουν σαν χώρα !!! Παρακαλώ αν κάποιος γνωριζει κατι σχετικό ας με βοηθησει!!. Θα χρησιμοποιησω το μετρο 1 -4 και τον προαστιακο....
1. Μεγαλες διαδηλωσεις αναμενονται αυριο 17 Μαιου και την Πεμπτη 19.
2. Την Πεμπτη εχουν εξαγγειλει απεργια οι εργαζομενοι στα αεροδρομια κι ετσι θα υπαρχουν καθυστερησεις και ακυρωσεις πτησεων. Τα 2 αεροδρομια του παρισιου ξεκινουν κινητοποιησεις απο αυριο.
3. Απο σημερα το βραδι (πριν λιγη ωρα) ξεκινησαν απεργια η εργαζομενοι του RATP ( μετρο, τραμ, RER) μεχρι την Τεταρτη το απογευμα. Και οι εργαζομενοι του SNCF (RER, transilien) εχουν ανακοινωσει απεργια για 18 και 19 Μαιου και καθε Τεταρτη και Πεμπτη. Δεν υπαρχει ομως προς το παρον ενημερωση για το ποια δρομολογια και τι ωρες και αν θα κοπουν. Ενω ενα μερος του SNCF πιεζει για καθημερινη απεργια μεχρι τη ληξη του Euro.
4. Το μετρο με τα βιας φθανει στη ζωνη 3.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom