Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

StilianaG

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας. Θα πάω ταξίδι στη Γαλλία και συγκεκριμένα στο Παρίσι για 5 μέρες με φίλες μου. Σε ποια περιοχή του Παρισιού είναι καλύτερα να κλείσουμε διαμονή? Τι πρέπει οποσδήποτε να επισκεφτούμε αυτές τις 5 μέρες στο Παρίσι?
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@StilianaG Γεια σου . Θα ήταν σωστό να μείνετε στο κέντρο του Παρισιού εκεί που υπάρχει πρόσβαση για τα πάντα : θέατρα , αξιοθέατα και εστιατόρια . Θα σας πρότεινα να μείνετε στο ξενοδοχείο Millenium Opera Hotel (κοντά στην Όπερα του Παρισιού) που είναι στη καρδιά του Παρισιού δίπλα από τη Gallery Lafayette και άμα προχωρήσετε λίγο πιο πέρα με τα πόδια καταλήγετε στο Τροκαντερό .

Αυτές τις πέντε μέρες στο Παρίσι πρέπει απαραίτητα να επισκεφτείτε τον Πύργο του Άιφελ (αρκεί να έχετε βγάλει εγκαίρως εισιτήριο) , τα Ιλίσια Πεδία , το Μουσείο του Λούβρου (κλείστε και εκεί εγκαίρως εισιτήρια να αποφύγετε τις ουρές και τη ταλαιπωρία) , τα Ανάκτορα των Βερσαλιών , μη χάσετε με τίποτα μια βόλτα στη μποέμ και πανέμορφη Μονμάρτη και αν σας μείνει χρόνος να πάτε μια μονοήμερη εκδρομή στη Disneyland . Καλά να περάσετε !!!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Εγω θα έλεγα ότι θα είναι δύσκολο να χωρέσεις και Βερσαλίες και Disneyland σε 5 μέρες. Θα ελεγα να επικεντρωθείς στα βασικά ('Αιφελ/Τροκαντερό, Αψίδα/Ιλ.Πεδία, Λούβρο, περπάτημα γύρω από Notre Dame, Μονμάρτη), και να ευχαριστηθείς και λίγο άραγμα στις όχθες του Σηκουάνα, πίνοντας ένα κρασάκι τώρα το καλοκαίρι. Και θα πρότεινα να περπατήσεις σε διάφορες γειτονιές. Εμένα μου άρεσε η περιοχή γύρω από Park Belleville. Και προς Pantheon, κήπους Λουξεμβούργου και Rue Mouffetard με τα μαγαζιά (βραδάκι εκεί και αν έχεις υπομονή να περιμένεις στην ουρά, δοκίμασε τις αλμυρές κρέπες στο Au P'tit Grec).
(Υπάρχουν και οι κατακόμβες σαν ενα ιδιαίτερο αξιοθέατο αλλα ειναι και θέμα γούστου)
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Γεια σας. Θα πάω ταξίδι στη Γαλλία και συγκεκριμένα στο Παρίσι για 5 μέρες με φίλες μου. Σε ποια περιοχή του Παρισιού είναι καλύτερα να κλείσουμε διαμονή? Τι πρέπει οποσδήποτε να επισκεφτούμε αυτές τις 5 μέρες στο Παρίσι?
Καλημέρα! αρχικα η διαμονη εξαρταται απο το budget.. εγω πηγα τον Σεπτεμβρη Παρισι, εμενα διπλα απο το μετρο της place d italie, και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος!! αν διαθετεις περισσοτερα λεφτα για διαμονη, σαφως και ειναι καλυτερα στην περιοχη γυρω απο την οπερα και το μουσειο του Λουβρου.. εγω έκατσα 7 μερες και πηγα Βερσαλλιες και disneyland.. στις 5 θα σου προτεινα ενα από τα δυο.. κατά τα αλλα οσον αφορα τα αξιοθεατα, σε καλυψαν οι προηγουμενοι + μια βόλτα στην περιοχη που ειναι η μεγάλη αψιδα !!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Εσεις τι θελετε πιο πολύ;; δηλαδή Μουσεια Κήπους Αξιοθεατα Πινακοθηκες νυχτερινη ζωη ψωνια Ανακτορα κλ.. βασικά θελει πολύ περπατημα για να δεις σε τόσο συντομο χρονο τόσα πολλά.. μπορεις να μεινεις οπουδηποτε σε ακτινα περίπου 2χιλ με κέντρο το νησακι της ΠΑναγίας των Παρισιων (Ile de la cite).. To google map αρχικά θα σας δωσει μια εικόνα.. Υποψιν οτι οι Βερσαλίες είναι μιση μέρα και η Ντίσνευλαντ μια μερα..

Τα βασικά ειναι Πυργος Αιφελ με Τροκαντερό και περιξ, Αψιδα με ΣανσΕλιζέ και πλασ ντε λα Κονκόρντ, Κήποι Κεραμικού, Λούβρο, Μαντλεν, Οπερα, Πλας Βαντομ, Μονμαρτη και Σακρ Κερ, Βαστίλη, Πλας ντε Βοσ, Δημαρχειο, Πομπουρ, το νησακι που ειπαμε με Παναγία Παρισιων (υπο ανακατασκεή μετα την πυρκαγιά) και το διπλα Σεν Λουί (κυριως απογευμα), Πάνθεον, Οτελ ντεζ Ινβαλιντ (Μαυσωλείο τροπον τινα του Ναπολέοντα) με Πολεμικό Μουσείο, Ποντ Αλεξαντρ (η πιο ομορφη γεφυρα) , Μουζε ντ' Ορζέ, Κήποι Λουξεμβούργου, Λα Ντεφανσ (σύγχρονη αψιδα και ουρανοξύστες γραμμη 1 μετρο αν θυμαμαι καλά)...

Μουσεια έχει παρα πολλά (αφήστε τα κέρινα ομοιώματα), κηποι επίσης παρα πολλοι αλλά αφήστε τα, αξίζει μια πεζοπορία στην αριστερή οχθη απο παναγια παρισιων μέχρι ποντ Αλεξαντρ ή και πύργο του Αιφελ.. Απο Άιφελ παιρνεις και τα μπατω μουσ για βολτα στο ποτάμι (καλό ειναι προς τη δυση για να βλέπετε φωτισμένα τα μνημεια στις όχθες)..

Υπάρχουν και πολλά ακόμα αλλά δεν εχετε χρονο πολύ..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Place d'Italie έχω μείνει και εγώ, είπα μη το προτείνω μη τυχόν δε τις βολεύει για τα κεντρικά αξιοθέατα.
σε 10 λεπτα με μετρο εισαι Λουβρο.. οποτε δεν ειναι απαγορευτικο για αυτο το ανεφερα!! και γενικα θεωρω πως το περπατημα στο Παρισι (και σε πολλες περιοχες) ειναι μαγεία! και βλέπεις και τα παντα..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Γεια σας. Θα πάω ταξίδι στη Γαλλία και συγκεκριμένα στο Παρίσι για 5 μέρες με φίλες μου. Σε ποια περιοχή του Παρισιού είναι καλύτερα να κλείσουμε διαμονή? Τι πρέπει οποσδήποτε να επισκεφτούμε αυτές τις 5 μέρες στο Παρίσι?
Πάντως για περιοχές διαμονής στο Παρίσι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα..135 σελίδες...Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ..

Γαλλία - Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@StilianaG Μέγα Λάθος που ξέχασα να σου προτείνω να πας να δεις τη Παναγία των Παρισίων αν και κάνουν κατασκευές ακόμα από τη φωτιά που ξέσπασε το 2018 .
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Για ταξίδι Τρίτη με Κυριακή και δρομολόγια
  • αεροδρόμιο - Λούβρο
  • Λούβρο - Disneyland
  • Λούβρο - Βερσαλλίες
  • Λούβρο - αεροδρόμιο
  • ΣΥΝ οποίες κοντινές διαδρομές προκύψουν με μετρό
Συμφέρει η εβδομαδιαία navigo την οποία βγάζω από το αεροδρόμιο μόλις φτάσω. Σωστά?
Φωτογραφία πρέπει να έχω μαζί μου ή μου βγάζουν εκεί?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για ταξίδι Τρίτη με Κυριακή και δρομολόγια
  • αεροδρόμιο - Λούβρο
  • Λούβρο - Disneyland
  • Λούβρο - Βερσαλλίες
  • Λούβρο - αεροδρόμιο
  • ΣΥΝ οποίες κοντινές διαδρομές προκύψουν με μετρό
Συμφέρει η εβδομαδιαία navigo την οποία βγάζω από το αεροδρόμιο μόλις φτάσω. Σωστά?
Φωτογραφία πρέπει να έχω μαζί μου ή μου βγάζουν εκεί?

Ναι σίγουρα συμφέρει η εβδομαδιαία. Υποθέτω εννοείς τη navigo découverte. Το πιθανότερο είναι ότι θα σου βγάλουν φωτογραφία αυτοί αλλά για καλό και για κακό δες τις διαστάσεις που ζητάνε και πάρε μαζί σου καμία.
 

Nikieva

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλημέρα σας.
Έχω προγραμματίσει ταξίδι για 5 νύχτες στο Παρίσι.Που θα ήταν καλό να μείνουμε? Θέλουμε να είναι όμορφη περιοχή,κοντά σε μετρό ίσως,για να χρησιμοποιήσουμε μετρό κ πόδια για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη.Πως θα μπορούσαμε να βγάλουμε ένα γεμάτο πρόγραμμα και να ενημερωθούμε ώστε να μη χάσουμε χρόνο σε περιττά πράγματα?
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom