Αλβανία Μια χωρα τοσο μακρια αλλα και τοσο κοντα - Αλβανία

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
τα ποιο ωραία μέρη π δέν εχουν να κάνουν με θάλασσα στην αλβανία κατ έμε , είναι η λίμνη του κόμαν οπου κάνεις μια 2 ώρη διαδρομή με καράβι , ορίστε ένα βιντεο που νομίζω θα σας βάλει στο κλίμα





και το THETHI , που τα 2 τελευταία χρόνια επισκέπτεται με εναν διαρκώς αυξανόμενο ρυθμό , κυρίως τσέχοι και πολωνοί

Thethi Valley...northern Albanian alps

amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433971.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433959.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433985.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433869.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433874.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433893.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433878.jpg


amw2.google.com_mw_panoramio_photos_medium_21433908.jpg
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μερικές παρατηρήσεις:
Η κιτσάτη πολυχρωμία καλά κρατεί!
Το Block και η Frasheri απέκτησε πεζοδρόμια!!
Χίλια μπράβο στον μπασκετμπολίστα δήμαρχο (ακόμα αυτός είναι?) το ποτάμι επιτέλους έδειξε!
Καλά όλα αυτά, καμιά φωτογραφία από Train Station (μπρρρρ!) ή Farka ή Sauku ή Studenti ή Kinostudio ή Fusha e Aviacionit (που είναι και σχετικά φρέσκια περιοχή)?? Εδώ και το Tirana Lake διαλύσανε με τα μεγαθήρια τους.. Δε λέω, αξιέπαινη η προσπάθειά σου και καλά κάνεις που τα ανάρτησες απλώς υπάρχει και η άλλη πόλη.
Η παραλία που έχεις είναι πολύ πιο νότια από την Αυλώνα και μιλάμε για πολύυυ δρόμο. (τουλάχιστον το 2004 που το έκανα)
Τα Σκόδρα βλέπω άλλαξαν άρδην..
Μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ λίγο για το καινούριο οδικό δίκτυο? Χάρτες ίσως, ιστοσελίδες κ.α....
Καλά το Κομάνι τα σπάει!!
Δώσε και κάτι της από τις 1000 λίμνες της Peshkopia..
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Η αλβανική ριβιέρα που είναι μεταξύ των αγίων σαράντα και της βλόρας , αυτή η διαδρομή πάντως πραγματικά αξίζει , ειδικά για κάποιον που μένει ιωάννινα 8α μπορούσε πολυ απλά μια κυριακή ενος καλοκαιριού να ξεκινίσει κατα τισ 6 το πρωί κατα τις 10-11 να είναι εκέι να πίνει τον καφέ του και γτ οχι να κάνει τα μπάνια του και το βράδυ να είναι σπίτι του , ειναι εφικτό βέβαια αλλα οχι βολικό , απλα 8έλω να τονίσω πόσο κοντά ειναι


aimg11.imageshack.us_img11_1654_shqiperiaa.jpg


aimg708.imageshack.us_img708_9996_llogara.jpg


aimg543.imageshack.us_img543_7620_llogara1.jpg


awww.shqiperia.com_foto_albums_dsema1_Plazhi_i_Dhermiut.sized.jpg


μην περιμένετε πολλές υποδομές ... απλα το βλέπει κανείς ως μια ενναλακτική εκδρομή
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Μερικές παρατηρήσεις:
Η κιτσάτη πολυχρωμία καλά κρατεί!
Το Block και η Frasheri απέκτησε πεζοδρόμια!!
Χίλια μπράβο στον μπασκετμπολίστα δήμαρχο (ακόμα αυτός είναι?) το ποτάμι επιτέλους έδειξε!
Καλά όλα αυτά, καμιά φωτογραφία από Train Station (μπρρρρ!) ή Farka ή Sauku ή Studenti ή Kinostudio ή Fusha e Aviacionit (που είναι και σχετικά φρέσκια περιοχή)?? Εδώ και το Tirana Lake διαλύσανε με τα μεγαθήρια τους.. Δε λέω, αξιέπαινη η προσπάθειά σου και καλά κάνεις που τα ανάρτησες απλώς υπάρχει και η άλλη πόλη.
Η παραλία που έχεις είναι πολύ πιο νότια από την Αυλώνα και μιλάμε για πολύυυ δρόμο. (τουλάχιστον το 2004 που το έκανα)
Τα Σκόδρα βλέπω άλλαξαν άρδην..
Μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ λίγο για το καινούριο οδικό δίκτυο? Χάρτες ίσως, ιστοσελίδες κ.α....
Καλά το Κομάνι τα σπάει!!
Δώσε και κάτι της από τις 1000 λίμνες της Peshkopia..
κοίτα εφώσον έκανες αυτην την διαδρομή το 2004 ασε με να σε διαβεβαιώσω οτι πολλά πράγματα εχουν αλλάξει , προς το παρών 8α σου περιγράψω το οδικό δικτυο στο νότο και μετα σε αλλο μ ποστ 8α βάλω χαρτες κτλπ για όλη την αλβανία

Κακαβια - αργυροκαστρο ενας άνετος πλατυς δρόμος οπου πηγαίνεις με μέσο ορο 90 χλμτρα

Αργυρόκαστρο - τεπελένι εχει ανακατασκευαστεί , οριστε ορισμένες photos


as5.tinypic.com_16jew02.jpg


as5.tinypic.com_2ijqaef.jpg


aimages.travelpod.com_users_rbruce_1.1208980620.albania_005.jpg


aimages.travelpod.com_users_rbruce_1.1208980620.albania_003.jpg


ai475.photobucket.com_albums_rr113_BNdoji_Rruget_IMG_0927.jpg


Εχουν αρχίσει οι εργασίες για αργυρόκαστρο- Αγ σαράντα , τελειώνουν οι εργασίες για Αγ. σαραντα - εξαμίλια ( ksamil ) , και το ποιο σημαντικό , ο δρόμος Αγ . σαράντα - αυλώνα εχει αναπαλεω8εί

οριστε ορισμένες Photos , gia Αγ. σαράντα - Αυλώνα

afarm3.static.flickr.com_2570_3797976514_14ea2c55c0.jpg


afarm4.static.flickr.com_3439_3797977710_1c85e6b5ed.jpg


afarm3.static.flickr.com_2622_3797978150_de57aca1e7.jpg


afarm4.static.flickr.com_3519_3797162321_b228a49e16.jpg


afarm3.static.flickr.com_2547_3797979512_daf83bd7cc.jpg


afarm3.static.flickr.com_2506_3797163471_f0f4850641.jpg


afarm3.static.flickr.com_2507_3797163893_0c2c1ccc80.jpg


afarm3.static.flickr.com_2580_3797164365_51f84f3076.jpg


afarm3.static.flickr.com_2557_3797981696_46bd450fa3.jpg


afarm3.static.flickr.com_2567_3797165833_62f6870be9.jpg


afarm4.static.flickr.com_3542_3797166677_5d3a0f2632.jpg


afarm3.static.flickr.com_2555_3797167679_db342f9a58.jpg


afarm3.static.flickr.com_2423_3797168455_605c99a938.jpg


afarm4.static.flickr.com_3276_3797169289_11fc511558.jpg


afarm3.static.flickr.com_2513_3797170127_7157d9dc0e.jpg


afarm4.static.flickr.com_3587_3797170571_e1e3df0866.jpg


afarm4.static.flickr.com_3480_3797987616_e40073a3a2.jpg



σαφέστατα οι photos αυτες δν δείχνουν και την άλλη πλευρά , αλλα ο δρόμος αυτός ειναι ετσι ακριβώς όπως και στις photos
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
σε οτι αφορά το οδικό δικτυο να καταθέσω και γω την προσφατη εμπειρια μου...ακολουθησαμε την εξης διαδρομη: kakavia-Gjirokaster – Tepelene – Ballsh – FIER – Lushnje – Rrogozhine – Kavaje – DURRES - Fushe Kruje - Lezhe – SHKODER – Koplik - μεθοριακό σταθμό Hani i Hoti...o δρομος στο νοτιο τμημα ήταν χάλια..στενος και όλο λακουβες...μα πολλές και μεγάλες λακουβες.... από το φιερ και μετά είναι καλος και συνεχιζει μέχρι κάποιο σημειο να είναι καλός αλλά μετά προς τα βορεια είναι παλι χάλια(δε θυμαμαι από ποιο σημειο)δε θέλω να αποθαρρύνω κανέναν ,ισα ισα εγω θα την ξαναεκανα τη διαδρομη αλλά πρεπει να ξέρει κανεις ότι σε μεγάλο μέρος αυτής της διαδρομης η οδηγηση δεν είναι αυτό που λέμε παιχνιδακι.....Επισης να επισημάνω ότι τα όρια ταχυτητας είναι ιδιαιτερα χαμηλά και υπάρχουν μπλοκα συνεχεια...κατά τα άλλα να πω ότι απο το σύντομο περασμά μου από την αλβανια και που πηγαινα και που ερχομουν δεν ειδα τιποτα γραφικό ,όμορφο ή έστω κάτι που να μου κάνει κλικ...εκτός ισως από τη φύση στον ορεινο όγκο μετά τα τιρανα πηγαινοντας προς ελμπασαν αλλά και μετά το ελμπασαν...βέβαια οι φωτο είναι πολυ ωραιες ...υποψιάζομαι ότι ο φωτογραφος είναι καλλιτέχνης...

"Κακαβια - αργυροκαστρο ενας άνετος πλατυς δρόμος οπου πηγαίνεις με μέσο ορο 90 χλμτρα "το έκανα αντιγραφή για να μη κάνω παραθεση ένα μεγάλο ποστ...
είσαι σιγουρος? δε θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά πήγα προσφατα και κάπως αλλιώς τα θυμάμαι τα πραγματα....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Thethi Valley
Να υποθέσω μόνο με καραβάκι για Kukes? είχα φτάσει οδικώς μέχρι sucelite όπου ο δρόμος ήταν μαύρο χάλι.
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
σε οτι αφορά το οδικό δικτυο να καταθέσω και γω την προσφατη εμπειρια μου...ακολουθησαμε την εξης διαδρομη: kakavia-Gjirokaster – Tepelene – Ballsh – FIER – Lushnje – Rrogozhine – Kavaje – DURRES - Fushe Kruje - Lezhe – SHKODER – Koplik - μεθοριακό σταθμό Hani i Hoti...o δρομος στο νοτιο τμημα ήταν χάλια..στενος και όλο λακουβες...μα πολλές και μεγάλες λακουβες.... από το φιερ και μετά είναι καλος και συνεχιζει μέχρι κάποιο σημειο να είναι καλός αλλά μετά προς τα βορεια είναι παλι χάλια(δε θυμαμαι από ποιο σημειο)δε θέλω να αποθαρρύνω κανέναν ,ισα ισα εγω θα την ξαναεκανα τη διαδρομη αλλά πρεπει να ξέρει κανεις ότι σε μεγάλο μέρος αυτής της διαδρομης η οδηγηση δεν είναι αυτό που λέμε παιχνιδακι.....Επισης να επισημάνω ότι τα όρια ταχυτητας είναι ιδιαιτερα χαμηλά και υπάρχουν μπλοκα συνεχεια...κατά τα άλλα να πω ότι απο το σύντομο περασμά μου από την αλβανια και που πηγαινα και που ερχομουν δεν ειδα τιποτα γραφικό ,όμορφο ή έστω κάτι που να μου κάνει κλικ...εκτός ισως από τη φύση στον ορεινο όγκο μετά τα τιρανα πηγαινοντας προς ελμπασαν αλλά και μετά το ελμπασαν...βέβαια οι φωτο είναι πολυ ωραιες ...υποψιάζομαι ότι ο φωτογραφος είναι καλλιτέχνης...
οκ τώρα προβληματίζομαι , στο νότο το μόνο κομάτι π έιναι χάλια ειναι το Τεπελένι - Φιερ , οπου εχει ξεκινήσει η αναπαλέωση του απο κακαβία μεχρι τεπελένι ο δρόμος ειναι καλός , και απο fier μέχρι Τίρανα ειναι ολο expressways 2x2 ,

οσο για αυτο που λές οτι δν είδες τιποτα γραφικο είναι επειδη δν εκατσες να πας στα γραφικά μερη , παντώς αν ξανατύχει να περάσεις απο κακαβια αυτη τη φορά πέρνα απο αγ . σαράντα - Αυλώνα , και τότε πές μου αν βλέπεις κάποιο μοντάς σε αυτές τι εικόνες :) !

Μπορώ να ρώτησω πότε έκανες το πέρασμα σου ? εχει ειλικρινά σημασία

ας πούμε αργυρόκαστρο γτ δν ανέβηκες στο παλιό κομάτι της πόλης ?

Ειλικρινά ο τουρισμός σε αυτην την χωρα 8α αποτελεσει την ραχωκοκαλιά τησ οικονομίας
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Thethi Valley
Να υποθέσω μόνο με καραβάκι για Kukes? είχα φτάσει οδικώς μέχρι sucelite όπου ο δρόμος ήταν μαύρο χάλι.
απο Fushe kruje μέχρι Kukes ο δρόμος πλέον ειναι το άκρως αντίθετο του τι είδες , τελειώνει ο αυτοκινητοδρομος που κόστισε πανω απο 1 Δισεκκατομυρια δολαρια , πραγματικα αυτο το video to αδικει




 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
για το νότιο κομμάτι ειδικά μέχρι το fier το ανεφερα γιατί θυμαμαι ότι ηταν πολύ κακο....εκτός από μικρά κομματια που ήταν ...ας πουμε ανεκτό...τωρα δεν αντιλέγω ότι σίγουρα θα υπάρχουν όμορφα κομμάτια και γωνιες που αξιζει κανεις να επισκεφθει...εγώ ένα σύντομο περασμα έκανα...απλώς απο τις πολεις και τα χωρια που περασα ,δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάτι ιδιαιτερο...για να πω την αλήθεια και στο γυρισμό που μπήκαμε στα τιρανα πάλι δεν μπορώ να πω ότι μου δημιουργησαν την επιθυμια να τα βάλω στους άμμεσους ταξιδιωτικους μου προορισμους...εσυ από ότι φαινεται γνωριζεις καλά τη χωρα οποτε συνέχισε να μας παραθετεις τις ομορφιες της...είναι σιγουρα χρησιμοτατες οι πληροφοριες :D
α ,πήγα φέτεος το πάσχα....
 

justme78783

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
για το νότιο κομμάτι ειδικά μέχρι το fier το ανεφερα γιατί θυμαμαι ότι ηταν πολύ κακο....εκτός από μικρά κομματια που ήταν ...ας πουμε ανεκτό...τωρα δεν αντιλέγω ότι σίγουρα θα υπάρχουν όμορφα κομμάτια και γωνιες που αξιζει κανεις να επισκεφθει...εγώ ένα σύντομο περασμα έκανα...απλώς απο τις πολεις και τα χωρια που περασα ,δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάτι ιδιαιτερο...για να πω την αλήθεια και στο γυρισμό που μπήκαμε στα τιρανα πάλι δεν μπορώ να πω ότι μου δημιουργησαν την επιθυμια να τα βάλω στους άμμεσους ταξιδιωτικους μου προορισμους...εσυ από ότι φαινεται γνωριζεις καλά τη χωρα οποτε συνέχισε να μας παραθετεις τις ομορφιες της...είναι σιγουρα χρησιμοτατες οι πληροφοριες :D
α ,πήγα φέτεος το πάσχα....
βασικά συμφωνώ απόλυτα με αυτα που λές , τα ποιο ωραία κομάτια της Αλβανίας είναι για μένα : Αλβανική ριβιέρα ( Αγ.Σαράντα - Αυλώνα ) , το Thethi , η λίμνη του κομάν , το Πογραντέτσ , το Βουθρωτό , η παλιά πόλη του Berat
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
απο Fushe kruje μέχρι Kukes ο δρόμος πλέον ειναι το άκρως αντίθετο του τι είδες , τελειώνει ο αυτοκινητοδρομος που κόστισε πανω απο 1 Δισεκκατομυρια δολαρια , πραγματικα αυτο το video to αδικει
:shock::shock::shock::shock: (Σε πρόσφατό μου post, συνέκρινα τον περιφερειακό της Accra με το Zogu I Zi! Μου φαίνεται ότι είμαι μακριά νυχτωμένος!! Με το που επιστρέφω, προγραμματίζω ταξίδι στην Αλβανία!! Definitely!!)

Για τα αγαπημένα, ψηφίζω και Kruje (μόνο την παλιά πόλη)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
τα ποιο ωραία κομάτια της Αλβανίας είναι για μένα : Αλβανική ριβιέρα ( Αγ.Σαράντα - Αυλώνα ) , το Thethi , η λίμνη του κομάν , το Πογραντέτσ , το Βουθρωτό , η παλιά πόλη του Berat
Οσον αφορα το Πογδραδετς δε με τρελλανε καθολου σχετικα με την οικιστικη του αναπτυξη. Καλα ηταν εκει διπλα στη λιμνη ενα παρκο που εχουν φτιαξει με ποταμακια, εστιατορια, καφε κλπ. Και πολυ νοστιμο το ψαρι "κοραν" που ζει στη λιμνη της Οχριδας. Αλλα η ιδια η λιμνη αυτη καθεαυτη μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο τη μερια των Σκοπιων, απο την μερια της πολης της Οχριδας δηλαδη.
Ομορφο χωριο κοντα στην Κορυτσα ειναι το Δαρδα. Θυμιζει περισσοτερο ηπειρωτικο και οχι μακεδονιτικο, παρολο που η Καστορια ειναι δυο βηματα απο εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom