Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Από το λιμάνι και το σημείο που σε αφήνει το βαπόρι στη Σχοινούσα δεν υπάρχουν παραλίες στα 1-2 χλμ. απόσταση να είναι προσβάσιμες με τα πόδια;

Γιατί σε άλλα νησιά μικρών Κυκλάδων που έχω πάει(Δονούσα, Κουφονήσι) έχει παραλίες σε τέτοια απόσταση...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Γυρω απο το λιμανι ,δεν εχει παραλιες. Ολες οι παραλιες ειναι πρασβασιμες απο το χωριο .Οι περισσοτερες ειναι στα νοτια και στα ανατολικα του νησιου. Ολες ειναι γυρω στα 30 λεπτα περπατημα - με τον ηλιο να βαραει ειναι λιγο ζορικα ,στην επιστροφη
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Από το λιμάνι και το σημείο που σε αφήνει το βαπόρι στη Σχοινούσα δεν υπάρχουν παραλίες στα 1-2 χλμ. απόσταση να είναι προσβάσιμες με τα πόδια;

Γιατί σε άλλα νησιά μικρών Κυκλάδων που έχω πάει(Δονούσα, Κουφονήσι) έχει παραλίες σε τέτοια απόσταση...
Καλησπέρα, ναι, εννοούσα από τη χώρα ότι ξεκινάς για τις παραλίες. Όπως έχει απαντήσει ήδη και άλλο μέλος, η απόσταση είναι περίπου 30 άντε 40 λεπτά. Το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις μέσον, ο ποδαρόδρομο είναι... μονόδρομος 🤔🤔🤔🤔 Επαναλαμβάνω όμως ότι αρκετά από τα ενοικιαζόμενα δωμάτια πηγαινοφέρνουν τον κόσμο στις παραλίες με δικά τους βανάκια. Τώρα, αν είσαι επισκέπτης ημερίσιος, διότι ρωτάτε για παραλία σε κοντινή απόσταση από το Λιμάνι, θα μπορούσατε ενδεχομένως να κάνετε μπάνιο στην παραλία "Πίσω Αμμος" η οποία βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Λιμάνι. Εμείς μέναμε στη χώρα και κατεβήκαμε μια φορά και κάναμε μπάνιο και εκεί αλλά εντάξει... Το Λιμάνι είναι ακριβώς απέναντι, με ότι αυτό συνεπάγεται. Η Σχοινούσα έχει πολύ ωραιότερες παραλίες όπως π.χ. Η Ψιλή Άμμος η οι άλλες που ανέφερα παραπάνω. Εξάλλου, αν πάτε με καράβι αυθημερόν, στη Σχοινούσα, μόνο για μπάνιο θα πάτε; Δε θα ανεβείτε να δείτε τη χώρα; Να κάνετε βόλτα, να πάρετε ένα παγωτό η να φάτε κάτι; Αν είναι να ανέβετε, τότε θα πάτε και στις παραλίες. Υπάρχουν ταμπέλες που σας κατευθύνουν. Να έχετε μαζί σας καπέλα, νερό και όμορφη διάθεση!!!
Από το λιμάνι και το σημείο που σε αφήνει το βαπόρι στη Σχοινούσα δεν υπάρχουν παραλίες στα 1-2 χλμ. απόσταση να είναι προσβάσιμες με τα πόδια;

Γιατί σε άλλα νησιά μικρών Κυκλάδων που έχω πάει(Δονούσα, Κουφονήσι) έχει παραλίες σε τέτοια απόσταση...
Από το λιμάνι και το σημείο που σε αφήνει το βαπόρι στη Σχοινούσα δεν υπάρχουν παραλίες στα 1-2 χλμ. απόσταση να είναι προσβάσιμες με τα πόδια;

Γιατί σε άλλα νησιά μικρών Κυκλάδων που έχω πάει(Δονούσα, Κουφονήσι) έχει παραλίες σε τέτοια απόσταση...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Καλά και στη Δονούσα πήραμε αμάξι για να την γυρίσουμε.Οπότε και στη Σχοινούσα ίσως κάνουμε το ίδιο αν τελικά πάμε. Απλώς ρώτησα γενικά αν γίνεται για να ξέρουμε. Γιατί Κουφονήσια ας πούμε μας έλεγαν όλοι να μην πάρουμε αμάξι και τελικά δεν πήραμε. Αντίθετα στη Δονούσα μας βόλεψε το αυτοκίνητο.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Έχω κλείσει 3 βραδιά κουφονησια και κοιτάζω μήπως κλείσω αλλά 2 σε σχοινουσα ή Ηρακλεια. Δε θα έχουμε αυτοκίνητο, διαμονη θα ήθελα μέχρι 120 το βράδυ, αλλά να είναι αξιοπρεπές και να πω ότι άξιζε τα λεφτά του και σε καλό σημείο. Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο για κάποιο από τα δύο νησιά;;
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Έχω κλείσει 3 βραδιά κουφονησια και κοιτάζω μήπως κλείσω αλλά 2 σε σχοινουσα ή Ηρακλεια. Δε θα έχουμε αυτοκίνητο, διαμονη θα ήθελα μέχρι 120 το βράδυ, αλλά να είναι αξιοπρεπές και να πω ότι άξιζε τα λεφτά του και σε καλό σημείο. Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο για κάποιο από τα δύο νησιά;;
Aloni Studios στη Σχοινούσα. Τα δωμάτια όλα τα λεφτά και η ιδιοκτήτρια πάρα πολύ καλή!!! Θα με θυμηθείτε. Καλά να περάσετε!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Να ρωτήσω βρε παιδιά.. Η Ηρακλεια χρειαζεται αυτοκίνητο;; Το λιμάνι από τη χώρα σε τι απόσταση είναι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτήσω βρε παιδιά.. Η Ηρακλεια χρειαζεται αυτοκίνητο;; Το λιμάνι από τη χώρα σε τι απόσταση είναι;
Το λιμάνι από το σημαντικότερο οικισμό (Άγιος Γεώργιος) είναι λίγα μέτρα απόσταση. Κατά τη γνώμη μου το αυτοκίνητο σε τέτοια νησιά είναι πολλά και περιττά έξοδα.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Το λιμάνι από το σημαντικότερο οικισμό (Άγιος Γεώργιος) είναι λίγα μέτρα απόσταση. Κατά τη γνώμη μου το αυτοκίνητο σε τέτοια νησιά είναι πολλά και περιττά έξοδα.
Ισχύει! Εγώ είχα πάει με μηχανάκι και το χρησιμοποίησα ελάχιστα
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Την άλλη εβδομάδα πάω Ηράκλεια και Κουφονησια και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κόστος στο πρώτο νησί για καϊκακι που σε κάνει το γύρο του νησιού και σε πηγαίνει σε μη προσβάσιμες με τα πόδια παραλίες και αντίστοιχα για τα κουφονησια το κόστος για εκδρομή στο κάτω κουφονήσι σε κερο κλπ;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Την άλλη εβδομάδα πάω Ηράκλεια και Κουφονησια και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κόστος στο πρώτο νησί για καϊκακι που σε κάνει το γύρο του νησιού και σε πηγαίνει σε μη προσβάσιμες με τα πόδια παραλίες και αντίστοιχα για τα κουφονησια το κόστος για εκδρομή στο κάτω κουφονήσι σε κερο κλπ;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

katerinageo

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Διακοπές 7 μέρες , με το αγόρι μου , και θέλουμε να επισκεφθούμε τις Μικρές Κυκλάδες. Τι προτίνεται να μείνουμε ανα 2 μέρες σε κάποιο νησί , ή να μείνουμε σε ενα πχ Σχοινούσα ή Κουφονησια και να πηγαίνουμε Μονημερες ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom