Ryanair Μικρές συμβουλές για τη ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
-Να κλείνετε εισιτήρια όταν έχει προσφορά του στυλ π.χ. «500.000 εισιτήρια των 7 ευρώ μέχρι τα μεσάνυχτα της Πέμπτης». Έτσι δεν χρεώνεται ο φόρος που ισχύει σε άλλες περιπτώσεις!
-Αν θέλετε να κλείσετε διαδοχική πτήση λάβετε υπόψη πως ο χρόνος άφιξης είναι συνήθως μικρότερος από αυτόν που έχει ανακοινωθεί. Έτσι, δεν χρειάζεστε να ανησυχείτε όταν πρέπει να μετακινηθείτε σε άλλη πύλη εξόδου αφού η πρώτη σας πτήση ενδέχεται να φτάσει έως και 30 λεπτά νωρίτερα!
-Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να χρεωθείτε 8 ευρώ (τιμή με επιστροφή) το priority boarding. Οι επιβάτες ανεβαίνουν ούτως ή άλλως γρήγορα στο αεροσκάφος επειδή αυτό πρέπει να απογειωθεί σε συγκεκριμένο χρόνο και πολλές φορές (όχι πάντα) το προσωπικό επιτρέπει να ανέβουν όλοι οι επιβάτες σε μία δόση!

Σημ.: Απλές συμβουλές για τα μέλη του Γκρουπ Low Cost αεροπορικές εταιρίες χωρίς καμία αξίωση για το απόλυτα αληθινό. Θα υπάρξουν και συμβουλές για άλλες εταιρίες χαμηλού κόστους αρκεί να τις ετοιμάσουν όσοι πετούν συχνά με αυτές!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
- Με άλλα λόγια να μην πετάτε όταν θέλετε εσείς αλλά όταν γουστάρει η εταιρία και όταν βγάλει προσφορές...
- Μην κάνετε καμιά τέτοια σαχλαμάρα γιατί σε περίπτωση καθυστέρησης και την επόμενη πτήση θα χάσετε μαζί με τα λεφτά που έχετε δώσει και θα σας χαλάσουν και οι διακοπές...
- Το priority δεν είναι για να ανέβεις γρήγορα στο αεροπλάνο αλλά για να έχεις κάποια πιθανότητα να κάτσεις σαν άνθρωπος σε μια καλή θέση...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Βέβαια πώς γίνεται και στο τελευταίο μου ταξίδι στο Μαρόκο από Βόλο μεσω Μπέργκαμο όλες οι πτήσεις να είχουν καθυστέρηση και να φτανουμε στον προορισμό μας 1-1.30 αργότερα...Εκανα βέβαια και το θεϊκο να κλείσω πτήση από Μπέργκαμο- Βόλο με ώρα αναχώρησης 1.20'' μετά την προγραμματισμένη άφιξη από μαρόκο.Στο τσακ το πρόλαβα..
ααα..και το άλλο: στο Βόλο οι υπάλληλοι (οι οποίοι ήταν της Ολυμπιακής ) δεν γνώριζαν προφανως για το web check-in και για το γεγονός ότι με μια χειραποσκευή περνας κατευθείαν τον ελεγχο των αστυνομικών ,πηγαίνοντας τελευταία στιγμή (30 λεπτά πριν), με αποτέλεσμα να μας πούνε ότι χασαμε την πτήση και το θεϊκο ότι το αεροπλάνο έφυγε νωρίτερα (όταν πληροφορηθηκαμε ότι το αεροπλάνο έφυγε και με καθυστέρηση). ..τελικα χασαμε την πτηση!!

Από την άλλη βέβαια, το εισιτήριο για τις 4 πτήσεις κόστισε 40 ευρώ..
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Vito, πως ήταν το ταξίδι σου για Μαρόκο; Πετάω συχνά με ryanair αλλά δεν έχω βγει από την ευρωπαϊκή ήπειρο. Τυχερός και εσύ που μένεις κοντά στο Βόλο και έχεις πρόσβαση στην εταιρία!
Έπεσες όμως σε καθυστέρηση, παράξενο γιατί η εταιρία αυτή είναι η πιο συνεπής στο πρόγραμμά της. Με εξαίρεση τις μέρες τώρα με την κακοκαιρία, η εταιρία είναι πολύ συνεπής. Είναι η μόνη που δημοσιεύει live flight info με τις αφίξεις της.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι η μόνη που δημοσιεύει live flight info με τις αφίξεις της.
Δεν το πιστεύω... και εγώ τότε πώς βρήκα τα στοιχεία για μια τυχαία πτήση άλλης αεροπορικής πχ MA233???

Αν γίνεται πρώτα όταν λες κάτι να το διασταυρώνεις και να μην απαντάς σε όλα σα φερέφωνο της Ryanair...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Καμία άλλη εταιρία δεν έχει ζωντανή αναφορά πτήσεων μέσα στη σελίδα της. Αυτό που έβαλες είναι μια άλλη σελίδα που έχει πληροφορίες γενικά για την αεροπορική κίνηση, τα αεροδρόμια, εξίσου χρήσιμη βέβαια.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Δεν πετάω ποτέ με ΟΑ, ούτε ξέρω τί έχει στη σελίδα της. Από ό,τι βλέπω όμως η αναζήτηση πτήσης στη σελίδα αυτή δε δουλεύει αν δεν ξέρεις κωδικό πτήσης και δρομολόγιο!!!
Αρχικά, όταν λέω πως καμία άλλη εταιρία δεν έχει ζωντανή αναφορά πτήσεων μέσα στη σελίδα της, εννοώ πως καμία άλλη εταιρία χαμηλού κόστους δεν παρουσιάζει δημόσιο κατάλογο με αφίξεις και σχολιασμό delay, cancel, κλπ. Λες να έχω ψάξει τις 2.000 εταιρίες όλου του κόσμου και να κατέληξα στο εύρημά μου;;;

Μην αλλάζεις λοιπόν τα λεγόμενά μου. Βρίσκεσαι στο Γκρουπ Low Cost αεροπορικές εταιρίες όπου σχολιάζουμε τις εταιρίες χαμηλού κόστους. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν αλλάζω τα λεγόμενά σου. Εσύ δεν ξέρεις να γράφεις.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Θέλω να πω πως η ryanair πρέπει να επιστρέψει άμεσα στη βάση της (π.χ. Μιλάνο) και δεν τη συμφέρει οικονομικά να παραμείνει σταθμευμένο το αεροσκάφος της στο ξένο αεροδρόμιο. Οι άλλες εταιρίες δεν καθορίζουν τα δρομολόγιά τους με βάση το ενοίκιο στάθμευσης, αυτό εννοούσα με την απογείωση σε συγκεκριμένο χρόνο. Είναι σαφές τώρα;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.892
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom