Ryanair Μικρές συμβουλές για τη ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Vito, ...Τυχερός και εσύ που μένεις κοντά στο Βόλο και έχεις πρόσβαση στην εταιρία!
.

Πολύ τυχερός!!! Μένω στα Χανια...όχι στα Χάνια Πηλίου αλλά στα Χανιά Κρήτης...Τι τυχη να μαι τόσο κοντά στις πτήσεις της Ryan...:xmas_lol:
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Κρήτη

Πάντως βρέθηκες στο Βόλο και πήρες ryanair, βλέπω! Έλα, μην κάνεις έτσι, θα έρθει και σε σας, είναι θέμα χρόνου!
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Και άλλες συμβουλές!

Σε συνέχεια των τριών πρώτων συμβουλών για την εταιρία ryanair προσθέτω άλλες δύο για να ολοκληρωθεί το topic:

-Οι θέσεις στα αεροσκάφη της ryanair δεν είναι αριθμημένες. Έτσι, δεν υπάρχει λόγος να στέκεστε στην ουρά μέχρι να επιβιβαστείτε αφού κανείς δεν πρόκειται να σας πάρει τη θέση και να μαλώνετε! Όλες οι θέσεις είναι ίδιες με τις ίδιες διαστάσεις και παρέχουν ίδιο χώρο για τα πόδια (υπάρχει στάνταρ seat pitch). Μόνο στο κέντρο και συγκεκριμένα στην περιοχή των εξόδων κινδύνου υπάρχει περισσότερος χώρος, αλλά αυτές οι θέσεις μας ενοχλούν συχνά μιας και περιορίζεται η «θέα» λόγω φτερού. Επίσης, αν η χειραποσκευή σας δεν χωράει πάνω στην καμπίνα μπορείτε χωρίς άγχος να την τοποθετήσετε κάτω από το κάθισμα.

-Δεν κλείνουμε ποτέ εισιτήρια με μηχανές αναζήτησης πτήσεων γιατί αυτές στην ουσία τα μεταπωλούν! Διάφορες τέτοιες μηχανές όπως το skyscanner.com ή το airticket.gr δεν αποτελούν λύση για εταιρίες χαμηλού κόστους όπως η ryanair διότι η τιμή των εισιτηρίων είναι διαφορετική αφού χρεώνουν επιπλέον έξοδα αγοράς. Η εταιρία προσέφυγε δικαστικά και κέρδισε το δικαίωμά της να μην εμφανίζονται οι πτήσεις της σε πολλές τέτοιες κερδοσκοπικές σελίδες. Το ίδιο συμβαίνει και με την wizzair και ενδεχομένως και με άλλες εταιρίες που δεν επιθυμούν τη μεταπώληση εισιτηρίων τους.

Σημ.: Απλές συμβουλές για τα μέλη του Γκρουπ Low Cost αεροπορικές εταιρίες χωρίς καμία αξίωση για το απόλυτα αληθινό. Θα υπάρξουν και συμβουλές για άλλες εταιρίες χαμηλού κόστους αρκεί να τις ετοιμάσουν όσοι πετούν συχνά με αυτές!
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης, αν η χειραποσκευή σας δεν χωράει πάνω στην καμπίνα μπορείτε χωρίς άγχος να την τοποθετήσετε κάτω από το κάθισμά σας.
Μήπως εννοείς κάτω από το κάθισμα του μπροστινού?
Γιατί κάτω από το δικό σου βρίσκεται το σωσίβιο... εκτός και εάν τα έχει καταργήσει και αυτά η Ryanair στα πλαίσια περικοπών που συνηθίζει...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Αποδείξεις

-Γεγονός: Η ryanair δεν έχει αριθμημένες θέσεις στα αεροσκάφη της, όλες οι θέσεις είναι ίδιων διαστάσεων.
-Γεγονός: Το priority boaring ("επιβίβαση με προτεραιότητα") της ryanair επιτρέπει τη γρηγορότερη επιβίβαση στο αεροσκάφος. Συχνά όμως ανεβαίνουν όλοι μαζί οι επιβάτες.
-Η ryanair αφαιρεί το φόρο μέχρι τα μεσάνυχτα της 13ης Δεκεμβρίου.
-Η ryanair κερδίζει δικαστήριο στην Ισπανία έναντι ιστοσελίδων.
-Η ryanair φτάνει πάντα νωρίτερα στον προορισμό της
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θέλω να πω πως η ryanair πρέπει να επιστρέψει άμεσα στη βάση της (π.χ. Μιλάνο) και δεν τη συμφέρει οικονομικά να παραμείνει σταθμευμένο το αεροσκάφος της στο ξένο αεροδρόμιο. Οι άλλες εταιρίες δεν καθορίζουν τα δρομολόγιά τους με βάση το ενοίκιο στάθμευσης, αυτό εννοούσα με την απογείωση σε συγκεκριμένο χρόνο. Είναι σαφές τώρα;
Και για μία ακόμη φορά εννοούσες λάθος... για όλες τις εταιρίες ο χρόνος είναι χρήμα και όλες επιδιώκουν να ταξιδεύουν on time γιατί τα αεροπλάνα τους είναι συνεχώς δεσμευμένα για τις επόμενες πτήσεις... παράκληση όταν δεν ξέρεις κάτι μην γράφεις πράγματα που βγάζεις από το μυαλό σου γιατί μπερδεύεις τον κόσμο...



-Οι θέσεις στα αεροσκάφη της ryanair δεν είναι αριθμημένες. Έτσι, δεν υπάρχει λόγος να στέκεστε στην ουρά μέχρι να επιβιβαστείτε αφού κανείς δεν πρόκειται να σας πάρει τη θέση και να μαλώνετε! Όλες οι θέσεις είναι ίδιες με τις ίδιες διαστάσεις και παρέχουν ίδιο χώρο για τα πόδια (υπάρχει στάνταρ seat pitch). Μόνο στο κέντρο και συγκεκριμένα στην περιοχή των εξόδων κινδύνου υπάρχει περισσότερος χώρος, αλλά αυτές οι θέσεις μας ενοχλούν συχνά μιας και περιορίζεται η «θέα» λόγω φτερού. Επίσης, αν η χειραποσκευή σας δεν χωράει πάνω στην καμπίνα μπορείτε χωρίς άγχος να την τοποθετήσετε κάτω από το κάθισμα.
Συγνώμη σκέφτεσαι πριν γράψεις κάτι? Από που κι ως που θα πάρει κάποιος την δική σου θέση και θα μαλώσεις για να την πάρεις πίσω? Είμαι περίεργος που διάολο τις σκέφτεσαι όλες αυτές τις ανοησίες και μας τις ξεφουρνίζεις... χαμός κυνηγητά και σπρωξιές γίνονται μόνο στις loco γιατί μια και δεν υπάρχουν αριθμημένες θέσεις γίνεται πανικός για να πάρει κάποιος τις καλές θέσεις... οταν έχει καποιος αριθμημένη θέση ούτε κυνηγητό παίζει ούτε μαλώνει με τον άλλο αγαπητέ...

-Δεν κλείνουμε ποτέ εισιτήρια με μηχανές αναζήτησης πτήσεων γιατί αυτές στην ουσία τα μεταπωλούν! Διάφορες τέτοιες μηχανές όπως το skyscanner.com ή το airticket.gr δεν αποτελούν λύση για εταιρίες χαμηλού κόστους όπως η ryanair διότι η τιμή των εισιτηρίων είναι διαφορετική αφού χρεώνουν επιπλέον έξοδα αγοράς.
Θα το ξαναπώ... είσαι εντελώς άσχετος και γράφεις συνεχώς ανακρίβιες... από το skyscanner.com δεν μπορείς να αγοράσεις εισιτήρια γιατι είναι μια απλή μηχανή σύγκρισης πτήσεων...

Σημ.: Απλές συμβουλές για τα μέλη του Γκρουπ Low Cost αεροπορικές εταιρίες χωρίς καμία αξίωση για το απόλυτα αληθινό. Θα υπάρξουν και συμβουλές για άλλες εταιρίες χαμηλού κόστους αρκεί να τις ετοιμάσουν όσοι πετούν συχνά με αυτές!
όχι άλλο κάρβουνο... όταν λες χωρίς καμία αξίωση για το απόλυτα αληθινό εννοείς ότι μπορεί ο καθένας να γράφει ότι μπαρούφα του έρχεται στο μυαλό και να έχει το ακαταλόγιστο??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Έχεις δίκιο αν σου εμφανίζει KRK-LIS, δεν ξέρω τί συμβαίνει και δεν βγάζει ελληνικά δρομολόγια, δεν βγάζει καν RHO-BGY με τη ryanair αν και έχει 2 φορές την εβδομάδα! Βάζω ημερομηνίες Ιανουαρίου ή Φεβρουαρίου RHO-BGY και μου βγάζει indirekt μέ Aegean/Alitalia. Το ίδιο συμβαίνει και με δρομολόγια από Βόλο ή Κω!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Βρε Πέτρο, καλά όλα τ' άλλα, δικαίωμά σου κιόλας να τα υποστηρίζεις αλλά αυτό με τις μη αριθμημένες εσύ γιατί το παρουσιάζεις ως καλό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
Τις δυο φορές που έχω πετάξει με easy ή ryan γινόταν ο κακός χαμός μέσα στο αεροσκάφος....
"Έλα Κούλα, έλα τρέξε, θέση θέση καλή στο παράθυρο..."
"Μαμά, μπαμπά έλα σας κρατάω μπροστά μπροστά" και τσουπ πετάγεται και κανένας επιτήδιος σου ρίχνει και την σπρωξιά του σε κολλάει στη μούρη του απέναντι που ήδη κάθεται, για να προλάβει τη θέση.
Δεν λέω πως δεν προσφέρουν καλές ευκαιρίες όταν τις βρεις και χαμηλές τιμές, αλλά αυτό με τις θέσεις είναι από τα ν.1 μειονεκτήματα τους.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μερικές απαντήσεις σε όσα γράφτηκαν

Βλέπω πως στο scyscanner φυσικά και μπορεί κανείς να αγοράσει εισιτήριο, μάλιστα και από διαφορετικές άλλες ιστοσελίδες που σε παραπέμπει (pamediakopes, youbookit, κ.α.).
Flüge von Rhodos nach Mailand Bergamo - Skyscanner.de
Δεν γίνεται της κακομοίρας στην Ολυμπιακή; Πόσο χρόνο χρειάζεται μία επιβίβαση; Μήπως βάσει μετρήσεων, διπλάσιο χρόνο από ό,τι στις εταιρίες χαμηλού κόστους; Ξέρουν όλοι οι επιβάτες π.χ. της ΟΑ πως τα πρώτα νούμερα είναι μπροστά και τα τελευταία νούμερα είναι πίσω; Και όσοι το ξέρουν, μπαίνουν από την αντίστοιχη είσοδο;;; Και δεν στριμώχνεται κανένας στο πέρα-δώθε;
(Ασφαλώς, το πρόβλημα δε λύνεται με μη αριθμημένες θέσεις, και εκεί έχει στρίμωγμα. Απλά εκεί η επιβίβαση γίνεται γρηγορότερα αφού κανείς δεν ψάχνει κάποιο νούμερο.)

Αφού δεν πετάτε με ryanair, μιας και δεν είναι καλή εταιρία όπως λέτε, πού ξέρετε εσείς πως είναι το ταξίδι;;;; Γιατί το παίζετε ειδικοί; Για να γράψετε συμβουλές, θα πρέπει να έχετε καθήσει καμιά 10 φορές μέσα στο αεροσκάφος, όχι να ακούτε τις εντυπώσεις του καθενός!
(Εκτός και αν πετάτε που και που low cost αλλά μας το παίζετε high-cost lovers…)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Προσωπικά εγώ, σου έχω απαντήσει κι άλλη φορά- στα δεκάδες παρόμοια topic που έχεις ανοίξει πως δεν είμαι ούτε low cost lover αλλά ούτε και high cost lover...
Με μια λέξη αδιαφορώ αν έχω μπροστά στην οθόνη μου μια καλή προσφορά και με βολεύουν οι ώρες ή το transit ποια είναι η εταιρεία.
Στην περίπτωση ωστόσο που είναι ίδιες οι τιμές ή μικρή η διαφορά θα επιλέξω μη loco εταιρεία. Έχω ξαναγράψει τους λόγους, δεν χρειάζεται - εγώ τουλάχιστον- να επαναλαμβάνομαι.
Σε ό,τι αφορά αυτό που λες πως πρέπει να πετάξουμε καμιά δεκαριά φορές για να καταλάβουμε, πραγματικά το σκέφτεσαι πριν το γράψεις; Δηλαδή οι 4 ή οι 5 φορές δεν είναι αντιπροσωπευτικές του τί μπορεί να συναντήσεις;
Επίσης εγώ δεν σου είπα για την γρηγοράδα στην επιβίβαση της ΟΑ ή κάποιας άλλης εταιρείας, εγώ σου μίλησα για τον χαμό που γίνεται στην αναζήτηση της "καλύτερης" δυνατής θέσης από τη στιγμή που δεν έχεις αριθμημένη..
Είναι ανέφικτο να μην γίνεται ο κακός χαμός όταν το 80% τουλάχιστον των επιβατών ψάχνουν το παράθυρο ή το διάδρομο ή την μπροστά θέση, αφού έχουν την "δυνατότητα" της μη αριθμημένης.
Τέλος, γι' αυτό που ανέφερες αν γνωρίζουν όλοι που βρίσκονται ή όχι οι θέσεις της χ, ψ ΟΑ, ναι υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν αλλά απ' όποια είσοδο κι αν μπαίνουν, πάνε κατευθείαν στη θέση τους με μια απλή ματιά στο εισιτήριό τους...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom