Ryanair Μικρές συμβουλές για τη ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Συμβουλή για τον έλεγχο χειραποσκευής στη ryanair
- Επειδή υπάρχει μεγάλη σύγχυση στο θέμα της χειραποσκευής θέλω να μεταφέρω την εμπειρία μου μιας και ταξιδεύω από διάφορα αεροδρόμια σε πολύ χαμηλές τιμές με την ryanair. Ο έλεγχος της δωρεάν χειραποσκευής γίνεται ως προς τις διαστάσεις της (55Χ40Χ20) και ως προς το βάρος της (10 κιλά).
Στάδιο Α: Ο έλεγχος της χειραποσκευής γίνεται τόσο στο check in όσο και στο χώρο που στέκονται οι αστυνομικοί, λίγο πριν το «σκανάρισμα». Εκεί η χειραποσκευή τοποθετείται στην ειδική θήκη της ryanair, ζυγίζεται και μετριέται.
Στάδιο Β: Μετά τον έλεγχο της χειραποσκευής και μέχρι την επιβίβαση στο αεροσκάφος ο επιβάτης μπορεί να αγοράσει φαγητό, νερό ή να ψωνίσει από τα αφορολόγητα κλπ. χωρίς κανέναν άλλον έλεγχο!!! Εγώ κάθε φορά φτάνω νωρίτερα στο χώρο αυτό για να αγοράσω τα απαραίτητα για την πτήση μου, σάντουιτς, νερό, κανένα βιβλίο, περιοδικό ή οτιδήποτε άλλο χρειαστώ. Σε αντίθεση με ό,τι κατά καιρούς λέγεται από ξενέρωτους, ποτέ μου δεν μου απαγόρεψαν να ανεβάσω στο αεροσκάφος πράγματα που αγόρασα στο χώρο μετά τον αστυνομικό έλεγχο.

Αυτά έχω δει να συμβαίνουν στα αεροδρόμια Ρόδου, Μιλάνου/Μπέργκαμο, Ντύσελντορφ/Βέετσε, Αϊντχόβεν, Στοκχόλμη/Σκάβστα, Πράγα, Αλικάντε, Ζάλτσμπουργκ, Μπρίστολ, Ρώμη, Μαδρίτη, κ.α.
Το τι μπορεί να συμβεί όμως στον καθέναν ή σε οποιοδήποτε άλλο αεροδρόμιο δεν μπορώ να το γνωρίζω. Εκεί πήγα, αυτά είδα, αυτά διηγούμαι! Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Aπόσταση 105km... η κάθετος που χρησιμοποιείς είναι παραπλανητική... το σωστό είναι Skavsta/Nyköping...
Ενώ το NRN ("Dusseldorf" Weeze).... 70Km μόνο, αλλά μέσα σε κατοικημένη περιοχή. Αλλά και μόνο Χιλιομετρικά να το δεις, ακόμη και το αεροδρόμιο της Βόννης/Κολωνίας είναι πιο κοντά στο Düsseldorf απ' ότι το Weeze... Και βέβαια, το δικαστήριο έχει απαγορέυσει τη χρήση του ονόματος Düsseldorf για το αεροδρόμιο αυτό (H Ryanair εδώ έχασε τη δίκη), αλλά δε βαριέσαι, το λένε Düsseldorf πάραυτα!
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Stockholm/Skavsta

Η ryanair έτσι έχει το δρομολόγιό της και το αεροδρόμιο αυτό έτσι λέγεται σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του: Stockholm/Skavsta (πρώτα Στοκχόλμη και μετά Σκάβστα).
Όποιος το βρίσκει μακριά ας πετάξει με emirates! Εμάς μας αρέσει να βλέπουμε λαγκάδια και ταράνδους στη φύση της Σουηδίας, είναι και αυτά μέρος του ταξιδιού μας!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πετάει η Emirates Στοκχόλμη? Μια business παρακαλώ, έχω μίλια να ξοδέψω!
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Όταν πέταξα από το Düsseldorf/Weeze είδα πως ολόκληρη η τοπική κοινωνία κινείται στους ρυθμούς των εταιριών χαμηλού κόστους που έχουν βάση στο αεροδρόμιο. Η περιοχή που εξυπηρετεί είναι τεράστια και απλώνεται σε όλες τις γειτονικές χώρες, όχι μόνο στη Γερμανία. Με άριστο δίκτυο τρένων και λεωφορείων μεταφέρονται χιλιάδες επιβάτες κάθε μέρα.

Το αρνητικό ήταν πως το φαγητό και η μπύρα που πήρα πάνω στο αεροπλάνο μου κόστισαν γύρω στα 15 ευρώ, ενώ το εισιτήριο για Μιλάνο μόλις 14 ευρώ!!!
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Απαγορεύεται;;; Από ποιόν;;; Και γιατί να μας πτοήσει;;; Ας το πούνε όπως θέλουνε... Φθηνά εισιτήρια να έχουν οι εταιρίες σ' αυτό θέλουμε μόνο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απαγορεύεται;;; Από ποιόν;;; Και γιατί να μας πτοήσει;;; Ας το πούνε όπως θέλουνε... Φθηνά εισιτήρια να έχουν οι εταιρίες σ' αυτό θέλουμε μόνο!
Δε μπορεί, αυτή η στραβομάρα είναι ηθελημένη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απαγορεύεται;;; Από ποιόν;;; Και γιατί να μας πτοήσει;;; Ας το πούνε όπως θέλουνε... Φθηνά εισιτήρια να έχουν οι εταιρίες σ' αυτό θέλουμε μόνο!
Στο γράφει ακριβώς από πάνω από ποιον.

Ενώ το NRN ("Dusseldorf" Weeze).... 70Km μόνο, αλλά μέσα σε κατοικημένη περιοχή. Αλλά και μόνο Χιλιομετρικά να το δεις, ακόμη και το αεροδρόμιο της Βόννης/Κολωνίας είναι πιο κοντά στο Düsseldorf απ' ότι το Weeze... Και βέβαια, το δικαστήριο έχει απαγορέυσει τη χρήση του ονόματος Düsseldorf για το αεροδρόμιο αυτό (H Ryanair εδώ έχασε τη δίκη), αλλά δε βαριέσαι, το λένε Düsseldorf πάραυτα!
Τα διαβάζεις τα μηνύματα των υπόλοιπων μελών όταν απαντάς;
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Defkalion θέλω να διατηρηθεί το θέμα που ο ίδιος άνοιξα, φυσικά και διαβάζω και τα άλλα κείμενα εκτός από όσους παρασιτούν εδώ μέσα και βρίσκονται στο ignore. Το θέμα όμως είναι οι συμβουλές με τη ryanair και τελευταία αυτό με τη χειραποσκευή και για το δικαίωμά μας να παίρνουμε πάνω τρόφιμα και πράγματα.
Τώρα για το όνομα του αεροδρομίου, η Ryanair αλλά και η Wizzair το γράφουν Düsseldorf/Weeze και έτσι το ψάχνουν όλοι όσοι θέλουν εισιτήρια με αυτές τις εταιρίες:
weezeryanair.jpg
Η άποψή μου αν το βάφτιζα εγώ το αεροδρόμιο; Επειδή εξυπηρετεί όλη τη Nordrhein-Westfallen και όλη σχεδόν την Ολλανδία θα έπρεπε να ονομάζεται Airport Ruhrgebiet ή κάτι τέτοιο με τόσα εκατομμύρια κατοίκων που ζουν στη γύρω περιοχή.
Σημασία έχει ότι μπορεί να βρει κανείς πάμφθηνα εισιτήρια για όλους τους προορισμούς του και μάλιστα μπορεί κανείς να πάρει πάνω στο αεροσκάφος πράγματα! Τέλος!
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ένα πράμα δηλαδή σαν την ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ... όλοι την φωνάζουν έτσι και μόνο εμείς Σκόπια...

1. Κανένας δεν παρασιτεί στο φόρουμ γιατί κανένας δεν πληρώνεται... όλοι το κέφι μας κάνουμε... προφανώς κάτι άλλο ήθελε να πει και τα μπέρδεψε ως συνήθως...

2. Οι συμβουλές που έχει δώσει μέχρι στιγμής είναι αέρας κοπανιστός...π.χ ποτέ κανένας δεν είπε ότι μετά τον έλεγχο των σεκιούριτι δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι για να φας και να πιείς... από το μυαλό του το έβγαλε κι αυτό... όπως τα αεροπλάνα με τους ορθίους, όπως το ότι είναι καλύτερο να πετάμε χωρίς να έχουμε αριθμημένη θέση, όπως το ότι η Ο.Α είναι κρατική όπως όπως όπως...

3. Είναι το λιγότερο θλιβερό κάθε μέρα να ανοίγει συνεχώς θέματα για το ίδιο πράγμα... γράφει τα ίδια πράγματα και τις ίδιες ανακρίβιες, του τις επισημαίνουμε, τσαντίζεται, τα κάνει μπάχαλο και κλειδώνεται το θέμα... και κάθε μέρα πάλι από την αρχή...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom