Τσεχική Δημοκρατία Μικρη λεπτομερεια για πραγα!!

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Καταρχην καλη χρονια σε ολους και πολλα πολλα ταξιδια!!!σχεδιαζω ταξιδακι για Πραγα στα μεσα Μαρτιου και σκεφτομαι για 5 βραδια!!χαρη σε ολουσ εσας βρηκα υπερβολικα πολλες πληροφοριες και σας ευχαριστω γ αυτο!!και επειδη οι περισσοτεροι υποστηριζετε πως 6μερες ειναι πολλες για πραγα λεω να πεταχτω μονοημερη εκδρομουλα στη δρεσδη!!!θα ηθελα αν ηξερε κανεις να μου πει που μπορω να βρω τιμες τρενων και κυριως αν ειναι καλυτερο να κλεισω απο τωρα η θα ειναι οι ιδιες τιμεσ οποτε να το αφησω για οταν παω????:xmas_razz:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καταρχην καλη χρονια σε ολους και πολλα πολλα ταξιδια!!!σχεδιαζω ταξιδακι για Πραγα στα μεσα Μαρτιου και σκεφτομαι για 5 βραδια!!χαρη σε ολουσ εσας βρηκα υπερβολικα πολλες πληροφοριες και σας ευχαριστω γ αυτο!!και επειδη οι περισσοτεροι υποστηριζετε πως 6μερες ειναι πολλες για πραγα λεω να πεταχτω μονοημερη εκδρομουλα στη δρεσδη!!!θα ηθελα αν ηξερε κανεις να μου πει που μπορω να βρω τιμες τρενων και κυριως αν ειναι καλυτερο να κλεισω απο τωρα η θα ειναι οι ιδιες τιμεσ οποτε να το αφησω για οταν παω????:xmas_razz:
Μήπως να πας στη Δρέσδη, και να πεταχτείς μονοήμερη εκδρομούλα στην Πράγα?

Εν πάση περιπτώσει, το site που θες είναι το DB Bahn: bahn.de - Ihr Mobilit?tsportal f?r Reisen, Bahn, Urlaub, Hotels, St?dtereisen und Mietwagen. Είναι νωρίς ακόμα, σε 1 μήνα παρά κάτι (αρχές Φεβρουαριου) κλείσε. Αν είστε σίγουροι για δρομολόγια, ώρες κλπ, τότε για το early booking παίζουν προσφορές.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν σε ενδιαφέρουν αποκλειστικά τα μουσεία και τα αξιοθέατα γενικά πέντε μέρες στην Πράγα είναι πολλές. Αν θες να περάσεις χαλαρά και να χορτάσεις περπατώντας το "παραμυθένιο" ιστορικό κέντρο της πολής, να πας σε τζαζ κλαμπ, μαύρο θέατρο, όμορφα καφέ, να φας αξιοπρεπώς και οικονομικά οι μέρες είναι οκ.
Οι πληροφορίες που θες φυσικά είναι στο λινκ που σου έδωσε ο taver.
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Το φανταζομαι και εγω οτι 5 μερες ειναι αρκετες αλλα αν εξαιρεσουμε οτι η μια θα ειναι ολοημερη εκδρομη γενικα θελω αυτη τη φορα να ειναι λιγο πιο χαλαρα τα πραγματα και να μην τρεχω για να προλαβω!!!εξαλλου εχω βρει απιστευτη τιμη ξενοδοχειου οποτε γιατι να μην το εκμεταλλευτω??τεσπα ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το φανταζομαι και εγω οτι 5 μερες ειναι αρκετες αλλα αν εξαιρεσουμε οτι η μια θα ειναι ολοημερη εκδρομη γενικα θελω αυτη τη φορα να ειναι λιγο πιο χαλαρα τα πραγματα και να μην τρεχω για να προλαβω!!!εξαλλου εχω βρει απιστευτη τιμη ξενοδοχειου οποτε γιατι να μην το εκμεταλλευτω??τεσπα ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!!
Αν νοιώσεις ότι οι μέρες στην Πράγα είναι πολλές, μπορείς να πας ημερήσια εκδρομή και στο Τσέσκυ Κρουμλώφ, δε θα το μετανοιώσεις.
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Το εχω σκεφτει κ αυτο κυριως γιατι το προτεινετε πολλοι!!!αν θυμαμαι καλα εκει πας με λεωφορειο εε??και το κοστος περιπου??Φιλτατε Σωκρατη δεν σε πολυπιανω εκτος αν εχει γινει λαθος!!
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Εγώ λέω να μην πας στη Δρέσδη.
Κάτσε στην Πράγα και πες πως μια μέρα θα αράξεις πίνοντας καφέ και μπυρες. Θα νιώσεις καλύτερα και την πόλη. (έτσι και αλλιώς θα έχεις κουραστεί από το ατέλειωτο περπάτημα στα καλντερίμια της Πράγας)

Στο λέω γιατί έκανα ακριβώς το ίδιο με αυτό που θέλεις να κάνεις και το μετάνιωσα.

Πήγα πέρυσι 5 μέρες στην Πράγα και μια από αυτές πήγα μονοήμερη στη Δρέσδη.
Λοιπόν, ούτε τη Δρέσδη φχαριστήθηκα, και κουράστηκα πάρα πολύ.

Μπορεί να είναι κοντά οι δυο πόλεις, αλλα αν συνυπολογίσεις και τους χρόνους που σου τρώνε τα μπες βγες σε σταθμούς και η ώρα που θα πας νωρίτερα κλπ, τελικά θα δεις πως δεν είναι και αμελητέα η απόσταση.

Μετάνιωσα που δεν έμεινα έστω και ένα βράδυ στη Δρέσδη. Στις βόλτες που πρόλαβα να κάνω, έμεινα με μια πολύ γλυκεια γεύση και ένιωσα να μου ασκεί μια ιδιαίτερη γοητεία (ειδικά το παλιό μέρος της πόλης). Αν πας για λίγες ώρες θα την "κάψεις" ως προορισμό και είναι κρίμα.

Αστην για άλλη φορά και τη συνδυάζεις με κάτι άλλο.
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Αχ!ειλικρινα ποσο με νιωθεις!!αυτο ακριβως θελω ενα ταξιδι που να μπορεσω φυσικα να δω πολλα πραγματα αλλα να χαρω και την πολη με την ησυχια μου χωρις να εχω το αγχος αν θα μου φτασουν οι μερες!!και στην τελικη ρομαντισμος και τρεξιμο δεν ειναι οτι καλυτερο!θα το κοιταξω παντως μηπως παω τελικα μονο Τσεσκυ Κρουμλωφ!!παιδια ειστε φοβεροι χιλια ευχαριστω!!!
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
παιδια να ρωτησω κατι τελευταιο??καπου διαβασα για μια αλλη πολη την kutna hora αν δεν κανω λαθος!αλλα δεν εγραφε κατι περισσοτερο!μηπως ξερει κανεις κατι?αν ειναι κοντα στην πραγα κλπ??
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
παιδια να ρωτησω κατι τελευταιο??καπου διαβασα για μια αλλη πολη την kutna hora αν δεν κανω λαθος!αλλα δεν εγραφε κατι περισσοτερο!μηπως ξερει κανεις κατι?αν ειναι κοντα στην πραγα κλπ??
Βρίσκεται καμμιά 60αριά χιλιόμετρα απ' την Πράγα, μικρό μέρος, έχει χαρακτηριστεί απ' την ΟΥΝΕΣΚΟ Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτισμικής Κληρονομιάς (παρατραβηγμένο κατά την άποψή μου), κύριο ενδιαφέρον οι εκκλησίες της στο κέντρο. Αν είναι το στοιχείο σου...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Berlin Linienbus

Καταρχην καλη χρονια σε ολους και πολλα πολλα ταξιδια!!!σχεδιαζω ταξιδακι για Πραγα στα μεσα Μαρτιου και σκεφτομαι για 5 βραδια!!χαρη σε ολουσ εσας βρηκα υπερβολικα πολλες πληροφοριες και σας ευχαριστω γ αυτο!!και επειδη οι περισσοτεροι υποστηριζετε πως 6μερες ειναι πολλες για πραγα λεω να πεταχτω μονοημερη εκδρομουλα στη δρεσδη!!!θα ηθελα αν ηξερε κανεις να μου πει που μπορω να βρω τιμες τρενων και κυριως αν ειναι καλυτερο να κλεισω απο τωρα η θα ειναι οι ιδιες τιμεσ οποτε να το αφησω για οταν παω????:xmas_razz:
Να πας στη Δρέσδη, είναι φανταστική πόλη με πλούσια ιστορία, μόνο το ότι ισοπεδώθηκε στη λήξη του Β' Π.Π. και σήμερα έχει ανοικοδομηθεί, αυτό αρκεί. Να πας με Berlin Linienbus, κάνει 2 ώρες (Πράγα-Δρέσδη) και κοστίζει κανονικά 29 ευρώ (ψάξε όμως καμιά προσφορά στα 9-12 ευρώ που βγάζει συχνά η εταιρία). Το τρένο της Deutsche Bahn θα σου βγει πανάκριβα.
Ιστοσελίδα Berlin Linienbus
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.194
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom