Μικρό νησί χωρίς αυτοκίνητο

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα, Αγκίστρι να πας. Πάμφθηνα , σε 45' από τον Πειραιά με δελφίνι. Περπατιέται εύκολα !! Για 3ήμερο είναι ότι πρέπει για ξεκούραση. (προσωπική μου γνώμη)
+1 για Αγκίστρι, και έχει και πολύ ωραίες παραλίες για δεδομένα Αργοσαρωνικού
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ελεος πια με τις 100ρες σε ενοικιαζομενα της κακιας ωρας που κανανε και το κοτετσι "μπιριμπι".
Καλη τυχη σε οποιον επιμενει Κυκλαδες. Εγω τα παρατησα πλεον.
Είναι γεγονός αδιαμφισβήτητα. Ευτυχώς πρόλαβα και τις είδα όλες τις Κυκλάδες, οπότε πλέον επιλεκτικά κάποιες όταν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις τιμής δωματίων, αεροπλάνων και πλοίων.
Αλλά βλέπω μαγκιές και στα δωδεκάνησα τελευταία, που όπως και να το κανεις ειναι διαφορετικά.
Θα μας πει κάποιος ''τι απαίτηση έχετε, να μένετε και να ταξιδεύετε τσάμα;''. Και αυτοί έχουν φόρους, έξοδα, προσωπικό και δε δουλεύουν όλο το χρόνο. Δεκτό εν μέρει, γιατί τα όργια που γίνονται απο ξενοδόχους και μαγαζάτορες στα δημοφιλή νησιά δεν έχουν προηγούμενο. Μιλάμε για φιλάργυρους.

Το μόνο που ζητώλ λοιπόν είναι να έχουν αντίκρυσμα τα λεφτά που δίνω για τις υπηρεσίες που λαμβάνω, είτε αφορά διαμονή, είτε μετακίνηση, είτε φαγητό. Να υπάρχουν επιλογές και για πιο μικρά πορτοφόλια, όπως τα Ελληνικά εν έτει 2019.

Μεγάλη συζήτηση ανοίγουμε, και βγήκαμε ήδη off topik :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επειδή ψάχνω και εγώ νησάκι κοντά στην Αθήνα για τον Αύγουστο αυτό που παρατήρησα είναι πως ενώ τα ακτοπλοϊκά είναι φθηνά (60€ για Κέα 2 άτομα) και στην Σίφνο (67€) τα ξενοδοχεία έχουν τραγικές τιμές. Στην Σίφνο πήρα σ ένα και μου είπε ελάχιστα βράδια 5 κάτι που δεν το έχω ξανά ακούσει.

Τι άλλο έχετε να προτείνεται κοντά στα δικά μου θέλω?

1) Δεν θέλω πολλές ώρες καράβι άρα θα είναι και κοντά στην Αθήνα.
2) Για πρώτη φορά λέω να μην πάρω το αμάξι μαζί.
Με αφορμή το συγκεκριμένο post του συνονόματου Θάνου, νοιώθω την ανάγκη να πω πως καλό θα ήταν πια, εάν θέλουμε πια να πηγαίνουμε στο οποιοδήποτε ελληνικό νησί, να οργανονώμαστε νωρίτερα. Όταν ένας προορισμός είναι δημοφιλής και τα καταλύματα λίγα σε σχέση με τη ζήτηση, δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε κατάλυμα φθηνό ένα μήνα πριν το check in (ανεξάρτητα του εάν η τιμή ενός δωματίου ανταποκρίνεται στην πραγματική του αξία- αυτό είναι μια άλλη ιστορία, αλλά είπαμε νόμος προσφοράς και ζήτησης, και η χώρα μας πια έχει μεγάλη ζήτηση!)
 

House

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Με αφορμή το συγκεκριμένο post του συνονόματου Θάνου, νοιώθω την ανάγκη να πω πως καλό θα ήταν πια, εάν θέλουμε πια να πηγαίνουμε στο οποιοδήποτε ελληνικό νησί, να οργανονώμαστε νωρίτερα. Όταν ένας προορισμός είναι δημοφιλής και τα καταλύματα λίγα σε σχέση με τη ζήτηση, δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε κατάλυμα φθηνό ένα μήνα πριν το check in (ανεξάρτητα του εάν η τιμή ενός δωματίου ανταποκρίνεται στην πραγματική του αξία- αυτό είναι μια άλλη ιστορία, αλλά είπαμε νόμος προσφοράς και ζήτησης, και η χώρα μας πια έχει μεγάλη ζήτηση!)
Σωστο αλλα πολλοι δεν ξερουν ποτε παιρνουν αδεια. Πχ εγω ακομα δεν εχω κλεισει τπτ γιατι δε ξερω ποτε ακριβως θα παρω αδεια τον Αύγουστο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε κατάλυμα φθηνό ένα μήνα πριν το check in (ανεξάρτητα του εάν η τιμή ενός δωματίου ανταποκρίνεται στην πραγματική του αξία- αυτό είναι μια άλλη ιστορία, αλλά είπαμε νόμος προσφοράς και ζήτησης, και η χώρα μας πια έχει μεγάλη ζήτηση!)
Οποιος αντεχει να παρακολουθει τους Airbnb Greek Hosts στα σοσιαλ, θα διαπιστωσει οτι οι ιδιοι οι επιχειρηματιες κλαιγονται οτι εχουν πολυ μικροτερη ζητηση φετος παλι και εικαζουν οτι επροκειτο περι φουσκας. Υποθετω θα δειξει στο τελος της σεζον, ισως απλως δεν επαληθευτηκαν οι προσδοκιες τους και τους επιασε απαισιοδοξια.
Σορι για το οφ τοπικ
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Χαιρετώ την παρέα

Μιας και έχουμε κουραστεί από τα μεγάλα νησιά με τις ατελείωτες διαδρομές, αποφασίσαμε να πάμε σε πολύ μικρό νησί και αν είναι δυνατόν να μην πάρουμε καν αυτοκίνητο μαζί μας. Να πηγαίνουμε στις παραλίες με τα πόδια ή με καΐκια άντε στην χειρότερη με κανένα λεωφορείο αν υπάρχει. Εξαιρούνται η Αντίπαρος και τα κουφονήσια μιας και έχουμε πάει.
Φολεγανδρος, αρκει να μεινετε στη χωρα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δύσκολη περίπτωση. Και κοντά και Αύγουστο, και χωρίς αμάξι, και οικονομικό, δε ξέρω πραγματικά ποιος συνδυασμός τα έχει όλα αυτά. Ισως το Αγκίστρι αλλά δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω πάει.
Μία εκδοχή πάντως θα μπορούσε να ήταν η Σύρος, την οποία δε λες και τόσο μακριά..
Αυτο που ζητας φετος ειναι ο,τι ζητουν ολοι σχεδον: και φθηνα ακτοπλοικα και οικονομικη διαμονη, ενω τα πραγματα εχουν ως εξης. Ο,τι ειναι κοντα και πας γρηγορα απο Πειραια αποτελει και προορισμο σαββατοκυριακου οποτε η διαμονη ειναι στον θεο.
Δεν μπορω να βοηθησω πλεον αφου τις τελευταιες φορες που πηγα σε νησι προτιμησα Μαλτα και Σικελια οπου βολευτηκα πολυ με τις συγκοινωνιες και οι τιμες στα δωματια ηταν value for money σε σχεση με Ελλαδα. Αν ξαναεπελεγα θαλασσα το καλοκαιρι θα προτιμουσα παραλια Τουρκιας μεχρι να διορθωθουν οι τιμες στο Αιγαιο που δεν απευθυνονται στα ελληνικα πορτοφολια (αν διορθωθουν).
Αυτή η αηδία (επίτρεψε μου τη φράση) με τις τιμές έχει γίνει εντονότερη τα τελευταία χρόνια, ίσως λόγω της αύξησης του τουρισμού.
Αυτό και η νοοτροπία των επαγγελματιών με έκανε να μη θέλω να πατήσω στη Χαλκιδική εδω και χρόνια (εντάξει και η ασχήμια ορισμένων περιοχών ειδικά στο πρώτο πόδι).
Το ίδιο βλέπω δυστυχώς να αρχίζει να συμβαίνει και στα νησιά. Δε συζητάμε από τις παράλογες τιμές στα περισσότερα πλοία, που την έχουν δει αεροπλάνα, έχουμε και τα δωμάτια να παίρνουν την άνω βόλτα σε κόστος. Έτσι είναι όταν αυξάνει η ζήτηση.
Και δε μιλάμε ούτε για πολυτέλειες, ούτε για λούσα. Ακόμα και σε νησιά που υπήρχε φθηνή διαμονή, λόγω της πληθώρας των τουριστών αρχίσανε τις αυξήσεις. Ποιος τη πληρώνει πάντα βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις; Ο Έλληνας!
Και είναι κάτι που το βλέπω καθώς τελευταία χρόνια τυχαίνει να περάσω συχνά από ίδια νησιά.
Τι να κάνουμε, δυστυχώς δε γίνεται να πάμε διακοπές σαν ανθρωποι το Σεπτέμβρη και να πληρώσουμε τα πάντα φυσιολογικά. Είναι κάποιοι επαγγελματικοί κλάδοι που η άδεια κινείται στα στανταρ των γνωστών 25-30 ημερών μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου.
Αυτο σημαίνει οτι πρέπει να πληρώσω δίκλινο στους Αρκιούς 80€ και 70€ στη Τέλενδο; Δε το λέω τυχαία, μιλάω με φετινά παραδείγματα.
Με το ίδιο μπάτζετ όχι Τουρκία -που δεν έχω άποψη για παράλια, τα θεωρώ πολύ τουριστικά με τις ξενοδοχειάρες, περα του αρχαιολογικού ενδιαφέροντος- αλλά του χρόνου Ιαπωνία θα πάω.
Έχει παραγίνει το κακό...
Εχω παει Bodrum στο παρελθον και δεν με χαλασαν τα απιστευτα ξενοδοχεια που ειδα ουτε η θαλασσα.
Μην πω καμια κουβεντα τωρα για τις τιμες των νησιων εδω... Και αντε Σικελια εδινα 40 ευρω δικλινο σε palazzo με πρωινο καρακεντρο (Ιουλιο) Στη Βαλεττα 100 το βραδυ δικλινο αλλα 4αστερο και θεα το Μεγαλο Λιμανι με πρωινο κλπ (15αυγουστο). Ελεος πια με τις 100ρες σε ενοικιαζομενα της κακιας ωρας που κανανε και το κοτετσι "μπιριμπι".
Καλη τυχη σε οποιον επιμενει Κυκλαδες. Εγω τα παρατησα πλεον.
Είναι γεγονός αδιαμφισβήτητα. Ευτυχώς πρόλαβα και τις είδα όλες τις Κυκλάδες, οπότε πλέον επιλεκτικά κάποιες όταν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις τιμής δωματίων, αεροπλάνων και πλοίων.
Αλλά βλέπω μαγκιές και στα δωδεκάνησα τελευταία, που όπως και να το κανεις ειναι διαφορετικά.
Θα μας πει κάποιος ''τι απαίτηση έχετε, να μένετε και να ταξιδεύετε τσάμα;''. Και αυτοί έχουν φόρους, έξοδα, προσωπικό και δε δουλεύουν όλο το χρόνο. Δεκτό εν μέρει, γιατί τα όργια που γίνονται απο ξενοδόχους και μαγαζάτορες στα δημοφιλή νησιά δεν έχουν προηγούμενο. Μιλάμε για φιλάργυρους.

Το μόνο που ζητώλ λοιπόν είναι να έχουν αντίκρυσμα τα λεφτά που δίνω για τις υπηρεσίες που λαμβάνω, είτε αφορά διαμονή, είτε μετακίνηση, είτε φαγητό. Να υπάρχουν επιλογές και για πιο μικρά πορτοφόλια, όπως τα Ελληνικά εν έτει 2019.

Μεγάλη συζήτηση ανοίγουμε, και βγήκαμε ήδη off topik :)
Με αφορμή το συγκεκριμένο post του συνονόματου Θάνου, νοιώθω την ανάγκη να πω πως καλό θα ήταν πια, εάν θέλουμε πια να πηγαίνουμε στο οποιοδήποτε ελληνικό νησί, να οργανονώμαστε νωρίτερα. Όταν ένας προορισμός είναι δημοφιλής και τα καταλύματα λίγα σε σχέση με τη ζήτηση, δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε κατάλυμα φθηνό ένα μήνα πριν το check in (ανεξάρτητα του εάν η τιμή ενός δωματίου ανταποκρίνεται στην πραγματική του αξία- αυτό είναι μια άλλη ιστορία, αλλά είπαμε νόμος προσφοράς και ζήτησης, και η χώρα μας πια έχει μεγάλη ζήτηση!)
Σωστο αλλα πολλοι δεν ξερουν ποτε παιρνουν αδεια. Πχ εγω ακομα δεν εχω κλεισει τπτ γιατι δε ξερω ποτε ακριβως θα παρω αδεια τον Αύγουστο.
Οποιος αντεχει να παρακολουθει τους Airbnb Greek Hosts στα σοσιαλ, θα διαπιστωσει οτι οι ιδιοι οι επιχειρηματιες κλαιγονται οτι εχουν πολυ μικροτερη ζητηση φετος παλι και εικαζουν οτι επροκειτο περι φουσκας. Υποθετω θα δειξει στο τελος της σεζον, ισως απλως δεν επαληθευτηκαν οι προσδοκιες τους και τους επιασε απαισιοδοξια.
Σορι για το οφ τοπικ
Συμφωνώ σε όλα μαζί σας 10000%! Να σας το πω διαφορετικά! Επειδή τυχαίνει να έχω κάποια συγκεκριμένα χρήματα για κάποια ταξίδια όταν θελήσω να πηγαίνω...Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμυριο να τους κάνω περισσότερο μάγκες...Πολύ απλά! Θα πάω εξωτερικό και ας βλέπω πέτρες αντί για θάλασσα! Δεν λέω...Μου αρέσουν τα Ελληνικά νησιά αλλά μας έχουν περάσει για αρκετά ηλίθιους! Πέρυσι είχα ανοίξει αυτό εδώ το θέμα:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Καλοκαίρι-Ελλάδα-vs-Εξωτερικό.59411/

Επίσης ποιος είναι ο καθένας από αυτούς που θα μας ορίσει το πότε θα κλείσουμε κάτι και πότε ? Αν δεν έχει δωμάτιο κανένα πρόβλημα κοιτάω αλλού η πάω αλλού! Απλά τα πραγματα! Αλλά εδώ μιλάμε για νταβατζιλίκια! Όσοι πιστοί ελάτε εκεί να πείτε καμία ιδέα για εξωτερικό!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επίσης ποιος είναι ο καθένας από αυτούς που θα μας ορίσει το πότε θα κλείσουμε κάτι και πότε ?
Έχουμε κάθε λόγο ως Έλληνες που ζούμε σε μια Ελλάδα της κρίσης να αγανακτουμε με καποια πραγματα. Όμως ας καταλάβουμε ότι κάποια πράγματα πια χρειάζονται κ προγραμματισμό. Και εξάλλου ας μην πάμε μακριά: όταν τόσοι κ τόσοι εδώ μέσα σε αυτό το forum κυνηγάνε τα φθηνά αεροπορικά κ κάνουν αγορές αεροπορικών ήδη για το 2020 (κ καλα κάνουν εννοείται), δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι αντιδρούν στον προγραμματισμό των καλοκαιρινών διακοπών σε ελληνικό νησί. Στο κάτω κάτω αυτο κάνει π.χ ο Γερμανός, ο Ρώσος, κ ο Σουηδός. Κάνει προκρατηση ήδη από το φθινόπωρο του προηγούμενου χρόνου. Συγγενικό μου πρόσωπο που έχει executive θέση σε μεγαλη μονάδα στη Ροδο, μου αναφέρει πως τα τελευταια χρονια ήδη από τον Αύγουστο υπάρχουν κρατήσεις για το επόμενο καλοκαίρι (όχι βέβαια απο Έλληνες). Εμείς με ποιό δικαίωμα να απαιτουμε τελευταια στιγμη τα καλύτερα κ φθηνότερα?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχουμε κάθε λόγο ως Έλληνες που ζούμε σε μια Ελλάδα της κρίσης να αγανακτουμε με καποια πραγματα. Όμως ας καταλάβουμε ότι κάποια πράγματα πια χρειάζονται κ προγραμματισμό. Και εξάλλου ας μην πάμε μακριά: όταν τόσοι κ τόσοι εδώ μέσα σε αυτό το forum κυνηγάνε τα φθηνά αεροπορικά κ κάνουν αγορές αεροπορικών ήδη για το 2020 (κ καλα κάνουν εννοείται), δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι αντιδρούν στον προγραμματισμό των καλοκαιρινών διακοπών σε ελληνικό νησί. Στο κάτω κάτω αυτο κάνει π.χ ο Γερμανός, ο Ρώσος, κ ο Σουηδός. Κάνει προκρατηση ήδη από το φθινόπωρο του προηγούμενου χρόνου. Συγγενικό μου πρόσωπο που έχει executive θέση σε μεγαλη μονάδα στη Ροδο, μου αναφέρει πως τα τελευταια χρονια ήδη από τον Αύγουστο υπάρχουν κρατήσεις για το επόμενο καλοκαίρι (όχι βέβαια απο Έλληνες). Εμείς με ποιό δικαίωμα να απαιτουμε τελευταια στιγμη τα καλύτερα κ φθηνότερα?
Εγώ δεν διάβασα από κανέναν εδώ μέσα για καμιά απαίτηση! Αυτό είναι που πρέπει να καταλάβεις, ότι οποίος έχει λεφτά κλείνει και πάει όποτε θέλει! Και από Πάσχα είχα κλείσει πέρυσι στην Σέριφο αλλά 420 EURO για 4 βράδια δεν είναι λίγα! Μήπως μπορουμε να κλείνουμε όλοι από τα Χριστούγεννα? Όχι ! Επίσης μόνος σου το είπες πως τα Ελληνικά νησιά δεν είναι για τους Ελληνίδες αλλά για τους Γερμανούς, Ιταλούς, Σέρβους και πάει λέγοντας!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Μήπως μπορουμε να κλείνουμε όλοι από τα Χριστούγεννα?
Ναι, μπορειτε να κλεισετε ξςνοδοχειο. Κι αν δεν κατσει η αδεια , το ακυρωνετε. Η αν δεν προκυψει η προσφορα στα εισιτηρια. Ειναι το μονο στοιχειο του ταξιδιου που δεν κοστιζει τιποτε, εξαλλου.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ναι, μπορειτε να κλεισετε ξςνοδοχειο. Κι αν δεν κατσει η αδεια , το ακυρωνετε. Η αν δεν προκυψει η προσφορα στα εισιτηρια. Ειναι το μονο στοιχειο του ταξιδιου που δεν κοστιζει τιποτε, εξαλλου.
Το νόημα δεν είναι άμα θα κλείσουμε ξενοδοχείο από τα Χριστούγεννα η όχι! Το νόημα είναι πως τα νησιά δεν απευθύνονται σε Έλληνες! Άμα διάβασες τι έχω αναφέρει ποιο πριν το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν βρίσκεις δωμάτιο το πρόβλημα είναι οι τιμές! Που και από τα Χριστούγεννα να κλείσεις για Αύγουστο πάλι τις ίδιες τιμές έχει! Εγώ μια χαρά δωμάτιο βρίσκω στην Κύθνο και σε άλλα νησιά αρκεί να πάρεις τηλεφωνώ ! Πχ έτυχε να βρω ένα ποιο οικονομικό αλλά με minumun τα 5 βράδια! Που το έχεις ξανά δει αυτό ?
 

Thponer

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Ένας φίλος που έχει πάει Σύμη μου είπε πως χρειάζεται αυτοκίνητο, έστω για 2-3 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom