Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
μέσω ίντερνετ το μετ'επιστροφής έχει 14Ε, αλλά δεν λέει πόσο κοστίζει αν το εκδόσεις εκεί.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Malpensa shuttle ακριβώς απέναντι από την έξοδο, €8, πληρώνεις τον οδηγό, η διαδρομή είναι περίπου 40 λεπτά.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Τραγικό να δίνεις 6ευρω τελική τιμή για το αεροπορικό σκέλος και να σκορπάς τα ίδια η και παραπάνω για το λεωφορείο για μια διαδρομή λιγότερο από ώρα...
 

katerina.greece

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!

Τον Φεβρουάριο θα ταξιδέψουμε στο Μιλάνο... (2 ζευγάρια).
Φτάνουμε την Πέμπτη 16:15 και φεύγουμε την Δευτέρα στις 8:15. Οπότε έχουμε 3 1/2 μέρες!!!
Σκεφτόμαστε την μία μέρα να την περάσουμε στην Λίμνη Κόμο.

Παρακαλώ θα ήθελα την "βοήθεια" σας...

  • Που να μείνουμε;
  • Ότι γνωρίζετε σχετικά με τις μετακινήσεις (το αεροδρόμιο είναι το Linate).
  • Αξιοθέατα που "πρέπει" να επισκεφτούμε.
  • Ποιά είναι η γνώμη σας... να μείνουμε ένα βράδυ στην Λίμνη Κόμο;
  • Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να πας στην Λίμνη Κόμο;
  • Φαγητό (φυσικά!)
  • Και γενικά κάθε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη και καλοδεχόυμενη.
Ευχαριστωωωωώ!!! :)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Στο κέντρο είναι ακριβά, προτιμήστε λίγο πιο έξω και να υπάρχει κοντά στάση μετρό. Hilton Garden Inn Milan North, Aspromonte, Ritter οι προτάσεις μου.
Αξιοθέατα που "πρέπει" να επισκεφτούμε.
Καθεδρικός ναός, Γκαλερία Βιτόριο Εμανουέλε II, Σκάλα, κάστρο των Σφόρτσα, αψίδα Σαμπιονέ, Ναβίλι
Ποιά είναι η γνώμη σας... να μείνουμε ένα βράδυ στην Λίμνη Κόμο;
Να διαλέξετε μόνο δωμάτιο με θέα στη λίμνη! Πρόταση μου Hotel Britannia Excelsior
Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να πας στην Λίμνη Κόμο;
Με τρένο
Luini για panzerotti, Piz στο Μιλάνο και αν πάτε Belagio, babayaga!

Υ.Γ: Θεωρώ πως 1,5 μέρα είναι υπεραρκετή για το Μιλάνο. Για τη λίμνη Κόμο, ξεκινήστε από Varenna, περάστε Bellagio και μετά Cadenabbia και Lenno. Επισκεφτείτε την Βίλα Μπαλμπιανέλο
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για διαμονη στο μιλανο κοντα στο κεντρο (ωστε να ειναι προσβασιμο σε 15-20 λεπτα με τα ποδια) καμμια προταση;εχω βρει το www.canadahotel.it και το bianca maria palace hotel.Καμμια γνωμη για αυτα τα δυο η για καποιο αλλο;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Σε ευχαριστω viaggi.Για τα δυο που εγραψα εχεις καποια γνωμη;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Για διαμονη στο μιλανο κοντα στο κεντρο (ωστε να ειναι προσβασιμο σε 15-20 λεπτα με τα ποδια) καμμια προταση;εχω βρει το www.canadahotel.it και το bianca maria palace hotel.Καμμια γνωμη για αυτα τα δυο η για καποιο αλλο;
Hotel ibis Milano Centro με τα πόδια πας από τον Κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό σε 10 λεπτά και κανένα 20λεπτο με τα πόδια το κέντρο. Έχει και καλό εστιατόριο σχετικά οικονομικό εαν γυρίσετε κανένα βράδυ και έχετε πεθάνει της πείνας....
Υ.Γ. και το Hotel Canada βλέπω είναι σε καλό σημείο και καλές κριτικές!!
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
To hotel canada ειναι πιο κοντα στο κεντρο απο το ibis,που δεν ειναι ασχημο βεβαια.Δεν ξερω βεβαια αν η περιοχη του hotel canada ειναι καλη.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Για τα δυο που εγραψα εχεις καποια γνωμη;
To Canada είναι στο κέντρο, δεν διάβασα κριτικές, καλό όμως φαίνεται. Για το bianca maria palace hotel δεν έχω άποψη για την περιοχή, δεν βλέπω όμως στάση μετρό κοντά
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
To hotel canada ειναι πιο κοντα στο κεντρο απο το ibis,που δεν ειναι ασχημο βεβαια.Δεν ξερω βεβαια αν η περιοχη του hotel canada ειναι καλη.
Η διαδρομή από το IBIS με τα πόδια είναι ασφαλέστατη και ευχάριστη. Ένα μεγάλο κομμάτι περπατάς τη Via Manzoni μέχρι τη Porta nuova, χαζεύεις βιτρίνες πολύ ευχάριστη διαδρομή. Εγώ συνέχεια με τα πόδια πηγαινοερχόμουνα εκτός από ενα βράδυ που ήμουνα στα κανάλια και από εκεί πήρα απευθείας το τραμ που σταματαει στα 50 μέτρα από το ξενοδοχείο. Υπάρχει και σούπερ μάρκετ κοντά carefour express για να αγοράσεις νερό, ή κάτι για φαγητό! Επίσης έχει κοντά και στάση μετρό αν βαριέσαι να περπατήσεις. Τέλος βολεύει πολύ να πας και στο σταθμό με τα πόδια για κάποια ημερήσια στο Κόμο, Λουγκάνο, Βερόνα κλπ.
Επίσης δες και το Hotel Manin αν το βρεις σε καλή τιμή που είναι στην ίδια κατεύθυνση και στα μισά της διαδρομής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.109
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom