Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

maria91

Member
Μηνύματα
2.168
Likes
2.017
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!

Τον Φεβρουάριο θα ταξιδέψουμε στο Μιλάνο... (2 ζευγάρια).
Φτάνουμε την Πέμπτη 16:15 και φεύγουμε την Δευτέρα στις 8:15. Οπότε έχουμε 3 1/2 μέρες!!!
Σκεφτόμαστε την μία μέρα να την περάσουμε στην Λίμνη Κόμο.

Παρακαλώ θα ήθελα την "βοήθεια" σας...

  • Που να μείνουμε;
  • Ότι γνωρίζετε σχετικά με τις μετακινήσεις (το αεροδρόμιο είναι το Linate).
  • Αξιοθέατα που "πρέπει" να επισκεφτούμε.
  • Ποιά είναι η γνώμη σας... να μείνουμε ένα βράδυ στην Λίμνη Κόμο;
  • Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να πας στην Λίμνη Κόμο;
  • Φαγητό (φυσικά!)
  • Και γενικά κάθε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη και καλοδεχόυμενη.
Ευχαριστωωωωώ!!! :)
Αναλογως το μπατζετ σας,αν εχετε πηγαινετε και σε χοτελ αλλιως κοντα στο κεντρο μπορειτε να βρειτε και διαμερισμα μεσω airbnb..κ εγω και πολλοι αλλοι απο δω μεσα μπορουμε να σου δωσουμε 35ε εκπτωση για τη πρωτη σας κρατηση..απλα οτι και αν κλεισετε να ρωτησετε και για τους φορους διαμονης,πολλα διαμερισματα/χοτελ χρεωνουν εξτρα!απο το αεροδρομιο εχει λεωφορειακι ανα 10/15 λεπτα αν θυμαμαι καλα και φαγητο σιγουρα πιτσα απο το spontini και πολλα κρουασαν!οσο αφορα το κομο πας με τρενο(μπορεις να κλεισεις και ονλινε εισιτιρια με καποια εκπτωση απο τν trenitalia)δεν ειναι πολυ ωρα και αξιζει σιγουρα εστω και μονοημερη!εγω προσωπικα που πηγα,εκανα μια μινι βολτα σε πλατειες και μερικες εκκλησιες αλλα οφειλω να παραδεκτω οτι το σκεφτηκα να μεινω ενα βραδυ απλα την επομενη εφευγα απο ιταλια και δε μπορεσα.αν μεινετε παντως σιγουρα να παρετε ενα boat trip και προς τις σλλες μεριες τις λιμνης!ευελπιστω να σε βοηθησαμε! :)
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Παρακαλώ τα φώτα σας και σε εμένα..!! Από το αεροδρόμιο Linate πως πάμε στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό;; ή υπάρχει κάποιος άλλος σταθμός πιο κοντά στο αεροδρόμιο;; Θέλουμε να πάρουμε τρένο για Φλωρεντία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.168
Likes
2.017
Παρακαλώ τα φώτα σας και σε εμένα..!! Από το αεροδρόμιο Linate πως πάμε στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό;; ή υπάρχει κάποιος άλλος σταθμός πιο κοντά στο αεροδρόμιο;; Θέλουμε να πάρουμε τρένο για Φλωρεντία.
Λεωφορειο το οποιο σε παει κεντρο ανα 10-15'(αν θυμαμαι καλα)δηλαδη σ αφηνει στο duomo station,τωρα απο κει λογικα σε βολεψει να πας milano centrale που παιρνανε τα τρενα
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Λεωφορειο το οποιο σε παει κεντρο ανα 10-15'(αν θυμαμαι καλα)δηλαδη σ αφηνει στο duomo station,τωρα απο κει λογικα σε βολεψει να πας milano centrale που παιρνανε τα τρενα


Δηλαδή δεν υπάρχει λεωφορείο απευθείας για το σταθμό των τρένων;;;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.168
Likes
2.017
Δηλαδή δεν υπάρχει λεωφορείο απευθείας για το σταθμό των τρένων;;;
Στο σιτε του αεροδρομιου κοιταξες?οχι δεν εχει..εγω σου λεω τι ειχα κανει εγω διοτι ηταν η πιο οικονομικη λυση για προσβαση στο κεντρο..σου παραθετω το λινκ που βρηκα http://www.milanolinate-airport.com/en/directions-and-parking/to-and-from/by-coach
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο σιτε του αεροδρομιου κοιταξες?οχι δεν εχει..
Το σαιτ που εβαλες λεει αλλα...
Κ βεβαια εχει, συνέχεια κιολας. Υποψη υπαρχουν κ λεωφορεια για Φλωρεντία αλλα η ανετοτερη λυση ειναι τραινο.
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Υποθέτω οτι το λεωφορείο για Φλωρενία θα κάνει πολλές ώρες. Στο σαιτ του αεροδρομίου γράφει οτι έχει κάθε 30 λεπτά για Milano Centrale. Ξέρετε εάν κάποιος άλλος σταθμός εξυπηρετεί καλύτερα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.168
Likes
2.017
Το σαιτ που εβαλες λεει αλλα...
Κ βεβαια εχει, συνέχεια κιολας. Υποψη υπαρχουν κ λεωφορεια για Φλωρεντία αλλα η ανετοτερη λυση ειναι τραινο.
Σ αλλο σιτε διαβασα που λεγε οτι δεν εχει τρενο που να ξεκιναει απο το linate,αυτο εννοουσα,κεκτημενη ταχυτητα :p
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Καλησπέρα!!
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, φτάνω Μιλάνο μαλπενσα τερμιναλ 2 και θέλω να πάω στον κεντρικό σταθμό στο Μιλάνο όσο πιο σύντομα γίνεται, για να προλάβω τρένο. Υπάρχει τρόπος να πάω από το ένα τερμιναλ στο άλλο για να πάρω το τρένο?? Ή με συμφέρει το λεωφορείο (από θέμα χρόνου) που φεύγει από τερμιναλ 2 ?? Φοβάμαι το θέμα της κίνησης γιατί φτάνω Παρασκευή 16:40 .
Ευχαριστώ πολυυυ!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το τρένο πλέον σταματάει και στο T2 (ο σταθμός άνοιξε το 2016). Aκολουθεί όμως περίεργη διαδρομή και κάνει 57 λεπτά να φτάσει, όταν το λεωφορείο κάνει υπό κανονικές συνθήκες μόνο 40', αλλά με το τρένο είναι φιξ φυσικά η διάρκεια του ταξιδιού. Δες στο internet ποιό είναι το τελευταίο δρομολόγιο του τρένου με το οποίο προλαβαίνεις το επόμενο τρένο που θες, και αποφασίζεις επιτόπου. Αν έχεις χρόνο όταν φτάσεις, πας με το τρένο για να είσαι σίγουρη. Αν όχι, παίρνεις το λεωφορείο και ελπίζεις να μην έχει κίνηση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom