Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
piccolo_mondo, το Μυστικό Δείπνο τον γνωρίζουμε οι περισσότεροι από βρέφη! Δεν νομίζω όμως ότι το best seller δε σχετίζεται καθόλου με την παράλογη τιμή εισόδου (και μάλιστα περιορισμένης χρονικής διάρκειας).
Κοντά στην ευαισθησία για την αξία της τέχνης, ας βάζουμε και τη λογική. Εξάλλου, απ' όσο είδα, πρόκειται για είσοδο σε ναό!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
piccolo_mondo, το Μυστικό Δείπνο τον γνωρίζουμε οι περισσότεροι από βρέφη! Δεν νομίζω όμως ότι το best seller δε σχετίζεται καθόλου με την παράλογη τιμή εισόδου (και μάλιστα περιορισμένης χρονικής διάρκειας).
Κοντά στην ευαισθησία για την αξία της τέχνης, ας βάζουμε και τη λογική. Εξάλλου, απ' όσο είδα, πρόκειται για είσοδο σε ναό!
Αν ειναι ετσι, τοτε χαιρομαι, και παρερμηνεψα τα λεγομενα σου. Η παραλογη τιμη οφειλεται σε λαθος αναζητηση και τυχοδιωκτικα site, το διαπιστωσες και μονη σου (και οχι στο βιβλιο, δεν περιμενε τον Dan Brown για να γινει διασημος ο Da Vinci) Οσο για το θεμα πληρωμης εισοδου σε ναο, κ για μενα ειναι παραλογο, αλλα εχω πληρωσει ουκ ολιγα.. Τουλαχιστον, εδω πληρωνεις ενα μουσειακο εργο (η περιορισμενη διαρκεια και ο περιορισμενος αριθμος επισκεφτων προφανως για λογους προστασιας του εργου)
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
εγώ συνεχίζω να αναρωτιέμαι γιατί στο ένα site δίνει τιμές 25 ε και στο άλλο 8? να εμπιστευτώ την χαμηλή τιμή?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πώς είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά?? υπάρχει κάποια εξήγηση? μήπως ξέρετε ποιό είναι το official site για να δώ τι τιμές δίνουν και εκεί?
αυτό ειναι το official site που σε παραπέμπει στο ανωτέρω σαιτ vivaticket για κρατησεις
Museo del Cenacolo Vinciano - MI-Soprintendenza per i beni Architettonici e per il Paesaggio per le province Milano, Bergamo, Como, Lecco, Lodi, Pavia, Sondrio e Varese
είναι πολυ απλο: η τιμη ειναι 6,5 Ε + 1,5 Ε η κρατηση (υποχρεωτική). συνολο 8Ε. σε συγκεκριμενες ωρες η ξεναγηση κοστιζει 3,5 Ε επιπλεον με χρονο παραμονης 15'. με το γκρουπ η επισκεψη διαρκει συνηθως 1,5 ωρα με πληρη ξεναγηση.
 

anthi83

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Καλησπέρα,
Προγραμματίζουμε να επισκεφτούμε το Μιλάνο φέτος το Πάσχα και συγκεκριμένα Μ. Πέμπτη με Δευτέρα, και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες όσον αφορά αξιοθέατα, φαγητό, διασκέδαση. Επίσης γνωρίζει κάποιος αν τα εμπορικά καταστήματα θα είναι ανοιχτά αυτήν την περίοδο και το ωράριο τους, καθώς και πως γίνεται ο εορτασμός εκεί (φέτος το Πάσχα είναι κοινό για Ορθόδοξους και Καθολικούς).
Πιστεύετε ότι η διαμονή σε ξενοδοχείο κοντά στον σταθμό Stazione Centrale ενδείκνυται για γυναικοπαρέα? Επίσης σχεδιάζουμε καμιά μονοήμερη στην λίμνη Κόμο και θα θέλαμε κάποιες επιπλέον πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
γεια σου Ανθη!
επειδη και εγω εκει θα παω, με βοηθησαν πολυ οι ιστοριες που εχουν γραφτει ηδη(πατας τη λεξη Μιλανο και εχει μπολικες..)

δεν ηξερα οτι ειναι κοινο το Πασχα..εγω θα ειμαι απο Μ.τριτη , αλλα δεν θα μεινω πασχα..

παντως αν καποιος εχει εμπειρια απο πασχα στην ιταλια θα ειναι ενδιαφερον να μας πει:)

οσο για διαμονη, εμες κλεισαμε κοντα στη Πλατεια ντουομο, στην corso buenos aires...(Location - Hotel Aurora Milano - hotel a milano - alberghi Milano - Italy)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γνωρίζει κάποιος αν τα εμπορικά καταστήματα θα είναι ανοιχτά αυτήν την περίοδο και το ωράριο τους, καθώς και πως γίνεται ο εορτασμός εκεί (φέτος το Πάσχα είναι κοινό για Ορθόδοξους και Καθολικούς).
εκτός κυριακής και δευτέρας που είναι κλειστά, τις υπόλοιπες μέρες κανονικό ωράριο.
ο εορτασμός γίνεται όπως εδω. ίδια θρησκεία εχουν κι εκεί. με λιγότερο τυπικό. η δευτέρα είναι όμως γιορτή, Pasquetta, με συνηθέστερη κατάληξη την εκδρομή για ψήσιμο ή φαί στην εξοχή. αποφύγετε εκδρομές εκείνη τη μέρα. τα ΜΜΜ και οι δρόμοι θα είναι γεμάτοι.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
εορτασμός γίνεται όπως εδω. ίδια θρησκεία εχουν κι εκεί. με λιγότερο τυπικό.
Καλά μη φανταστεί η κοπέλα κροτίδες,λαμπάδες,κτλ..Πολύ χαλαρά τα πράγματα...Ειδικά στο Μιλάνο...
 

anthi83

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε, επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο gourmet εστιατόριο, γνωρίζετε κάποιο site? θα πρέπει να κάνω κράτηση νωρίτερα?
Επιπλέον ψάχνω το site για να δούμε τον πίνακα του Leonardo da Vinci το γνωρίζει κάποιος? γιατί ενημερώθηκα ότι πρέπει να κάνουμε κράτηση μέσω internet ώστε να μπορέσουμε να το δούμε από κοντά...
 

filenaditsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Aγία Πετρούπολη
Ρίξε μια ματιά εδώ για Κόμο taxidakiaddict…taxidakiaddict…. taxidakiaddict….taxidakiaddict….: Λ Ι Μ Ν Η Κ Ο Μ Ο 2006
και εδώ για Μιλάνο taxidakiaddict…taxidakiaddict…. taxidakiaddict….taxidakiaddict….: Μ Ι Λ Α Ν Ο Ξανά.... .
Αν και έχω πάει αρκετές φορές δεν έχω βρεθεί ποτέ Πάσχα αλλά ίσως βοηθηθείς γενικότερα... Να περάσεις όμορφα!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.831
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom