Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

art-imid

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
το αεροδρομιο μαλπενζα ζει απο την easyjet....καθως και ολα τα μεσα μεταφορας απο και προς το αεροδρομιο αυτο....αν τυχει καποια καθυστερηση πιστευω πως θα περιμενουν την αφιξη
Καλησπερα!
Σ ευχαριστω για την απαντηση!
Να σου πω την αληθεια κι εμενα μου περασε απο το μυαλο αυτο ακριβως.Αν και η αληθεια ειναι οτι οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μου!Και στην τελικη θα κανω αυτο που θα κανουν οι υπολοιποι επιβατες!:haha:
 

art-imid

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
πέρυσι εχω βρεθεί στο Μαλπένσα τέτοια ώρα και απ'ο τι θυμάμαι έχει και απευθείας λεωφορεία για το Μπέργκαμο. Λ.
Το κοιταξα κι αυτο αλλα απ οτι ειδα εχει πολυ συγκεκριμενα δρομολογια και δεν με βολευει κανενα την ωρα που φτανω.
Ε αν παω απο μιλανο θα παω και καμια τσαρκα για ποτακι!
Αλλα γενικα ειμαι ψυχραιμη κι αισιοδοξη και δεν μπορω να πιστεψω πως εχω 7 ωρες στη διαθεση μου και δεν θα μπορεσω να παω απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο!;)
 

art-imid

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εμείες είχαμε πτήση στις 6 το πρωί και αντί να καθόμαστε στο αεροδρόμιο πήγαμε στο Μιλάνο για ποτό. Η τελευταία αναχώρηση ήταν γύρω στις 12.30 με μία, και επιστροφή (που δεν σε ενδιαφέρει και πολύ) στις 4.
Συγνωμη αλλα τις βαλιτσες που τις αφησατε οταν πηγατε για ποτο/?Το σκεφτομαι κι εγω αν εχω χρονο να παμε,γτ υπεραγαπω μιλανο!Και κατι αλλο,υπηρχε μετρό ή πήρατε ταξί για κέντρο?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
art-imid said:
Καλησπερα!
Σ ευχαριστω για την απαντηση!
Να σου πω την αληθεια κι εμενα μου περασε απο το μυαλο αυτο ακριβως.Αν και η αληθεια ειναι οτι οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μου!Και στην τελικη θα κανω αυτο που θα κανουν οι υπολοιποι επιβατες!:haha:
Απο κάτω απο το σχόλιο στο οποίο απάντησες, υπάρχουν σχόλια που το αναιρούν. Μην δίνεις στον εαυτό σου ψεύτικες ελπίδες. Αν καθυστερήσει η πτήση, η δημόσια συγκοινωνία δεν θα σε περιμένει, οι συγκοινωνίες δεν δουλεύουν με τα ωράρια της easyJet. Βρες εναλλακτική
 

art-imid

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Απο κάτω απο το σχόλιο στο οποίο απάντησες, υπάρχουν σχόλια που το αναιρούν. Μην δίνεις στον εαυτό σου ψεύτικες ελπίδες. Αν καθυστερήσει η πτήση, η δημόσια συγκοινωνία δεν θα σε περιμένει, οι συγκοινωνίες δεν δουλεύουν με τα ωράρια της easyJet. Βρες εναλλακτική
tough love!!!!
Ε πόσο να καθυστερησει μια πτηση!Εχουμε περιθώριο 1,5 ώρα.
Εναλλακτικα θα πάρουμε ταξί.Ή τελοσπαντων θα κάνουμε ο,τι και οι υπολοιποι.;)Μη νομίζεις το σκεφτομαι και ψάχνομαι ακόμα.
Ευχαριστώ πάντως!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Το κοιταξα κι αυτο αλλα απ οτι ειδα εχει πολυ συγκεκριμενα δρομολογια και δεν με βολευει κανενα την ωρα που φτανω.
Ε αν παω απο μιλανο θα παω και καμια τσαρκα για ποτακι!
Αλλα γενικα ειμαι ψυχραιμη κι αισιοδοξη και δεν μπορω να πιστεψω πως εχω 7 ωρες στη διαθεση μου και δεν θα μπορεσω να παω απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο!;)
για τα δρομολόγια δεν γνωρίζω αλήθεια καθώς δεν ταξίδεψα προς το Μπέργκαμο από Μαλπένσα. Και εγώ την ίδια πτήση πήρα, δηλαδή Λισσαβώνα/Μαλπένσα, είχαμε και καθυστέρηση (αυτό μάλιστα δεν σημαίνει τίποτα, έτυχε).
Για τις 7 ώρες μην είσαι χαλαρή τόσο ειδικά αν θες να πας και για ποτό, εμείς το σκεφτήκαμε στο αεροδρόμιο καθώς είδαμε τα δρομολόγια τα οποία βόλευαν. Πήγαμε μια παρά, ταξιδέψαμε γύρω στο 40λεπτο και επιστρέψαμε με το λεωφορείο στις 4. Η πτήση για SKG ήταν κάπου στις 6.

Εσύ στο Μπεργκαμο λογίκα θές να είσαι στις 5.30 με 6, άρα πρέπει να φύγεις από Μιλάνο στις 4.30 με 5 (last call). Καλό είναι που το αεροδρόμιο του Μπέργκαμου είναι πολύ εύκολο και μικρό, δεν είναι σαν την Λισσαβώνας ας πούμε. Προλαβαίνεις σαφώς, αλλά πρέπει να σιγουρευτείς για τα δρομολόγια.



Συγνωμη αλλα τις βαλιτσες που τις αφησατε οταν πηγατε για ποτο/?Το σκεφτομαι κι εγω αν εχω χρονο να παμε,γτ υπεραγαπω μιλανο!Και κατι αλλο,υπηρχε μετρό ή πήρατε ταξί για κέντρο?
τις βαλίτσες αφήσαμε στους φίλους που ταξίδεψαν μαζί μας, αλλά δεν ήθελαν να φύγουν από αεροδρόμιο.

Το λεωφορείο σε αφήνει στο Κεντρικο σταθμό τρένων, μετρό και να είχε ήταν πολύ αργά, είχε λεωφορεία και τραμ, αλλά πήραμε ταξί για να μην χάνουμε χρόνο περιμένοντας δρομολόγια που δεν ξέραμε πότε έιναι (ήταν νύχτα). Μας πήρε 13 ευρώ ως Ντουόμο και στην επιστροφή 8 αλλά δεν μπορώ να σου πω από που καθώς δεν έχω πάει Μιλάνο και δεν προσανατολίζομαι.

Εναλλακτικα θα πάρουμε ταξί.Ή τελοσπαντων θα κάνουμε ο,τι και οι υπολοιποι.
αν είναι να πάρεις ταξί από Μαλπένσα ως Μιλάνο και μετά Μπέργκαμο, καλύτερα να κλείσεις απευθείας πτήση από Λισσαβώνα για Θεσσαλονίκη και να μην ταλαιπορεθείς :shock:
 

art-imid

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
για τα δρομολόγια δεν γνωρίζω αλήθεια καθώς δεν ταξίδεψα προς το Μπέργκαμο από Μαλπένσα. Και εγώ την ίδια πτήση πήρα, δηλαδή Λισσαβώνα/Μαλπένσα, είχαμε και καθυστέρηση (αυτό μάλιστα δεν σημαίνει τίποτα, έτυχε).
Για τις 7 ώρες μην είσαι χαλαρή τόσο ειδικά αν θες να πας και για ποτό, εμείς το σκεφτήκαμε στο αεροδρόμιο καθώς είδαμε τα δρομολόγια τα οποία βόλευαν. Πήγαμε μια παρά, ταξιδέψαμε γύρω στο 40λεπτο και επιστρέψαμε με το λεωφορείο στις 4. Η πτήση για SKG ήταν κάπου στις 6.

Εσύ στο Μπεργκαμο λογίκα θές να είσαι στις 5.30 με 6, άρα πρέπει να φύγεις από Μιλάνο στις 4.30 με 5 (last call). Καλό είναι που το αεροδρόμιο του Μπέργκαμου είναι πολύ εύκολο και μικρό, δεν είναι σαν την Λισσαβώνας ας πούμε. Προλαβαίνεις σαφώς, αλλά πρέπει να σιγουρευτείς για τα δρομολόγια.





τις βαλίτσες αφήσαμε στους φίλους που ταξίδεψαν μαζί μας, αλλά δεν ήθελαν φύγουν από αεροδρόμιο.

Το λεωφορείο σε αφήνει στο Κεντρικο σταθμό τρένων, μετρό και να είχε ήταν πολύ αργά, είχε λεωφορεία και τραμ, αλλά πήραμε ταξί για να μην χάνουμε χρόνο περιμένοντας δρομολόγια που δεν ξέραμε πότε έιναι (ήταν νύχτα). Μας πήρε 13 ευρώ ως Ντουόμο και στην επιστροφή 8 αλλά δεν μπροώ να σου πω από που καθώς δεν έχω πάει Μιλάνο και δεν προσανατολίζομαι (δηλαδή δεν θεωρώ πως πήγα Μιλάνο με αυτό το πέρασμα).



αν είναι να πάρεις ταξί από Μαλπένσα ως Μιλάνο και μετά Μπέργκαμο, καλύτερα να κλείσεις απευθείας πτήση από Λισσαβώνα για Θεσσαλονίκη και να μην ταλαιπορεθείς :shock:
Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
Η αληθεια ειναι οτι αν υπαρχει χρονος και μονο τοτε(αυτο θα το δουμε εκει)θα παμε για ποτο.
Το προβλημα μου δεν ειναι πώς θα παμε Μπεργκαμο.Το προβλημα είναι αν προλαβαίνουμε να φυγουμε απο Μαλπενσα.Λεωφορεία για Μπεργκαμο υπα΄ρχουν που να μας βολευουν.Απο Μαλπενσα φοβαμαι μην δεν προλάβουμε.
Εχω προβληματιστει ειναι η αληθεια!
Δεν αντεχει η τσεπη μου απευθειας πτηση απο Λισαβονα για Θεσσαλονικη.Ασε που νομιζω πως δεν υπαρχει καν.;)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
δεν υπάρχει πτήση, και να υπήρχε ακριβή θα ήταν σε σχέση με το εισιτήριο του easy jet, απλά και το ταξί θα σου έβγαινε πολλά,πάρα πολλά για αυτές τις διαδρομές, για αυτό στο έγραψα :D

Το λεωφορείο από Μαλπένσα θα προλάβεις αν δεν υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση. Δηλαδή πάνω από μια ώρα.
Στην Λισσαβώνα πήγαινε στο αεροδρόμιο κανονικά και όχι σαν εμένα που πάω πάντα τελευταία στιγμή. Τα γκεϊτ είναι πολύ μακρυά και θέλει ώρα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.756
Likes
15.384
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
art-imid,όταν με το καλό επιστρέψεις μην ξεχάσεις να μας πεις πως μετακινήθηκες, ποιες ώρες και πόσο κόστισαν οι μετακινήσεις σου αυτές.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
πριν λιγες μερες βρεθηκα 2 φορές στο τερμιναλ 2 του μιλανο για πτησεις με easy. Τα δρομολόγια έξω από το τέρμιναλ για μπεργκαμο, τσεντράλε κλπ είναι έτσι φτιαγμένα ώστε να εξυπηρετούν τους επιβάτες. Δε νομίζω να χρεάζεται να πας στο τσεντράλε για να πάρεις λεωφορείο για μπέργκαμο. Υπάρχουν δρομολόγια και από Μαλπένσα (επειδή όμως δεν το έκανα, ψάξτο πρώτα).

Το άλλο θέμα είναι ότι με την easy οι πιθανότητες καθυστέρησης...μειώνονται. Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά η εταιρεία νομίζω ότι η πιο συνεπής που έχω συναντήσει. Είτε επειδή δε θέλει δυσαρεστημένους επιβάτες είτε επειδή έχει συνεχώς δρομολόγια και η μία καθυστέρηση φέρνει την άλλη.

Το Σάββατο στο Μιλάνο το είχε στρώσει και υπήρχε τεράστιο θέμα με το χιόνι και πολλή καθυστέρηση. Ημασταν 2 ώρες ήδη πίσω, ο πιλότος ζήτησε χίλια συγγνώμη για την καθυστέρηση (αν και δεν έφταιγε η εταιρεία) και τελικά φτάσαμε Βαρκελώνη μόνο μία ώρα αργότερα. (η πτήση μας ήταν να γίνει στις 7:00 και να φτάσει 08:30, απογειωθήκαμε στις 9:00 και στις 10:00 είχαμε βγει από το αεροπλάνο στη Βαρκελώνη). Μόλις κατεβήκαμε , οι επιβάτες για την επόμενη πτήση ήταν ήδη έτοιμοι να μπουν στο αεροπλάνο! Και όλα αυτά με χιονόπτωση κλπ. Οποτε δε νομίζω ότι θα αργήσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.120
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom