Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εννοεις το τρενο? Απο το terminal 2 που προσγειωνεται η easyjet απο Αθηνα δεν εχει τρενο.. Θα πρεπει να φτασει στο terminal 1 κ απο εκει να παρει τρενο, οποτε σε χρονο δεν κερδιζει.. Εκτος κ αν εννοεις κατι αλλο που δεν εχω υποψιν μου..
Αν μπει στο Μαλπενσα απογευμα στο Λεωφορειο θα φτασει βραδυ στον Τσεντραλε (και για ποιο λογο?).
Απο το Τερμιναλ 2 στα τριαντα βηματα παιρνει το λεωφορειο, το οποιο ειναι δωρεαν και φευγει συνεχεια, και σε λιγοτερο απο πεντε λεπτα ειναι στο 1. Στα πενηντα μετρα κατεβαινει στο υπογειο και θα ειναι στο τρενο, το οποιο δεν εμποδιζεται απο καμια κινηση, σε 35 λεπτα ειναι στο Καρντονα. Τι ακριβως ειναι το δυσκολο? πως ειναι δυνατον σε καποιον που τον κυνηγαει ο χρονος να προτεινεις το λεωφορειο οταν το τρενο σταματαει εκει ακριβως που πηγαινει και το λεωφορειο αλλου νταλλου? (χωρια η αναμενομενη κινηση)
Εγω στη θεση του θα πηγαινα και με τη βαλιτσα κατευθειαν στην εκκλησια! Δυο φορες πηγα και δεν μπορεσα να δω τον Λεοναρντο και αυτος που εχει εισητηριο θα το χασει?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Τελος παντων, εχει δυο λυσεις, ας διαλεξει..
Κ με τις δυο προλαβαινει.. Η δικια μου εχει λιγοτερη ταλαιπωρια κ θεωρω οτι προλαβαινει.. Κ ναι, με την βαλιτσα θα παει, αυτο εννοειται.

p.s: Και φυσικα δεν φτανει βραδυ με το λεωφορειο.. φτανει την ωρα που εγραψα, μην υπερβαλεις!
 

stelakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας στην ερώτησή μου. Μάλλον θα πάρω το τραίνο τελικά για Καντόρνα. Όσο για τις βαλίτσες, λέτε να έχουν κάποιο χώρο για να τις αφήσω, ή θα φάω καμιά πορτα? Δίαβασα όμως (αν κατάλαβα καλά) πως πρέπει να παραλάβω τα εισιτήρια 20 λεπτά πριν την ξέναγηση.... Αρχίζω και αγχώνομαι από τώρα με τις ώρες και τα λεπτά!!! Το ξενοδοχείο είναι 200 μέτρα από Stazione Centrale.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας στην ερώτησή μου. Μάλλον θα πάρω το τραίνο τελικά για Καντόρνα. Όσο για τις βαλίτσες, λέτε να έχουν κάποιο χώρο για να τις αφήσω, ή θα φάω καμιά πορτα? Δίαβασα όμως (αν κατάλαβα καλά) πως πρέπει να παραλάβω τα εισιτήρια 20 λεπτά πριν την ξέναγηση.... Αρχίζω και αγχώνομαι από τώρα με τις ώρες και τα λεπτά!!! Το ξενοδοχείο είναι 200 μέτρα από Stazione Centrale.
Εγω εχω παει δυο φορες, δεν ισχυε κατι τετοιο.. πηγα κανονικα στην ωρα μου, πηρα το εισιτηριο κ μπηκα (με καθυστερηση κιολας μην σου πω...)
 

aspasian

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα,
ειμαι νεο μελος και πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο τις πληροφοριες που μπορει καποιος να βρει εδω καθως και την αμεση ανταποκριση των μελων στα ερωτηματα. Προκειται να κανω φετος Πασχα στο Μιλανο και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει που υπαρχει ορθοδοξη εκκλησια στο Κεντρο της πολης. Επισης ειδα οτι η 25η Απριλιoυ ειναι επισημη αργια για τους Ιταλους. Αυτο σημαινει οτι τα καταστηματα 23, 24 και 25 θα ειναι κλειστα;

thanx in advance!:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα,
ειμαι νεο μελος και πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο τις πληροφοριες που μπορει καποιος να βρει εδω καθως και την αμεση ανταποκριση των μελων στα ερωτηματα. Προκειται να κανω φετος Πασχα στο Μιλανο και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει που υπαρχει ορθοδοξη εκκλησια στο Κεντρο της πολης. Επισης ειδα οτι η 25η Απριλιoυ ειναι επισημη αργια για τους Ιταλους. Αυτο σημαινει οτι τα καταστηματα 23, 24 και 25 θα ειναι κλειστα;

thanx in advance!:p
24,25 είναι κλειστά όπως και εδώ.
http://www.ortodossia.it/PARROCCHIE.gr.htm
 

stavrosdr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ήμουν κι εγώ πέρσι το Πάσχα Μιλάνο και ήθελα να κάνω Ανάσταση. Η διεύθυνση είναι:
Chiesa Greco-Ortodossa dell’Annunciazione, Via Romolo Gessi 19, 20146 Milano

Πρόκειται για διαμέρισμα σε πολυκατοικία, οπότε μην σου κάνει εντύπωση που το ταξί θα σε αφήσει έξω από μια πολυκατοικία.
Η ατμόσφαιρα πολύ ωραία και βλέπεις πολλούς μη Έλληνες ορθόδοξους.
Προσοχή η Ανάσταση γίνεται την ίδια ώρα με την Ελλάδα, δηλαδή 23:00 τοπική.

Καλό ταξίδι.
 
Μηνύματα
777
Likes
622
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχω κάνει και εγώ ανάσταση εκεί και παρότι δεν είμαι και πολύ της εκκλησίας, ομολογώ πως ήταν μια αξέχαστη εμπειρία.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Γειά σας παιδιά και αγαπητοί μου συνταξιδιώτες..!!

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας, καθώς έχω προγραμματίσει 3μερο ταξίδι (2 νύχτες μόνο.. :() για τις αρχές Σεπτέμβρη, στο Μιλάνο. Καθώς είναι όμως η πρώτη μου φορά στην πόλη, (έχω επισκεφτεί μόνο την όμορφη Ρώμη) θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε σε ποιά περιοχή να ψάχνω για ξενοδοχείο. Διάβασα ήδη βέβαια τα δημοσιευμένα μηνύματα απο κάποια μέλη, δεν κατάλαβα πολύ καλά όμως αν αναφέρονται στο λεγόμενο "Centro Storico", όπως το αναφέρει το Tripadvisor (μέσω αυτού του ιστότοπου κάνω την αναζήτησή μου για κατάλυμμα) ή σε κάποια άλλη περιοχή.
Επειδή δε θα έχουμε πολλές μέρες στη διάθεσή μας, θα ήθελα να είναι η περιοχή βολική για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα σε λιγότερο χρόνο.
Δεν έχω πρόβλημα με το περπάτημα, επίσης όσο πιο "αυθεντική" τοποθεσία, τόσο καλύτερα, ακόμα κι αν είναι σε αντίβαρο..πολύβουη και φασαριόζικη η περιοχή.
Αν έχετε να μου προτείνετε και ένα καλό ξενοδοχείο μεταξύ 70 και 80 ευρω (αν και απο ο,τι είδα, τα ξενοδοχεία το Μιλάνο αγγίζουν σχεδόν τιμές...Λονδίνου!), θα ήταν κι αυτο ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώωωωω :)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ναι, το καλυτερο ειναι να βρεις ξενοδοχειο στο ιστορικο κεντρο (καπου κοντα στο duomo...:roll:)

τα περισσοτερα ειναι ισως ακριβα αλλα αν ριξεις λιγο την ποιοτητα θα βρεις ισως κατι καλο.

για παραδειγμα το
Booking.com: Hotel Nuovo Murillo, Μιλάνο, - 98 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
ειναι αυτο στο οποιο εμεινα εγω.2 αστερων μονο, πεντακαθαρο ομως και ικανοποιητικο.απλα πολυ μικρα δωματια...

επισης διαβασε και τις αρκετες ιστοριες που εχουν γραφτει για το μιλανο και θα βοηθηθεις αρκετα.

γενικα ειναι μια "ευκολη" πολη.δεν εχει μεγαλο αριθμο αξιοθεατων και αυτο κανει πιο ευκολο τον σχεδιασμο του ταξιδιου!

καλα να περασεις.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Ευχαριστώ canf για την άμεση απάντηση...
Σου εύχομαι γρήγορα να επισκεφτείς το Μιλάνο, γιατί κάτι μου λεέι οτι το έχεις επιθυμήσει πολύ..!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.397
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom