Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ELENH

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

-διάβασα στο atm site ότι διατίθενται εβδομαδιαίες κάρτες για τα ΜΜΜ, με κόστος 11 ευρώ. Αυτές είναι για όλα τα μέσα; Φτάνω μεθαύριο στο αεροδρόμιο Μαλπένσα με EasyJet. Ώρα άφιξης περίπου 16:55. Είδα κάπου στο atm ότι μπορούμε να προμηθευτούμε χάρτες του μετρό κτλ (άρα λογικά και κάρτες) στα atm points, τα οποία όμως μένουν ανοιχτά Σάββατο ως τις 19:00. Πιστεύετε θα προλάβω να βρω κάπου αν πάρω το τρένο από Malpensa κατά τις 17:30 και κατέβω Cadorna; Θέλω να πάω Famagosta, άρα ο σταθμός Cadorna βολεύει απ'όσο είδα, γιατί έχει κατευθείαν ανταπόκριση για την πράσινη γραμμή. Τις κάρτες αυτές, τις δίνουν σε γκισέ ή και από αυτόματα μηχανήματα; Θα μπορέσω να συννενοηθώ; Μιλάω μόνο Αγγλικά. Ειδάλλως πού αλλού θα μπορούσα να τις προμηθευτώ;

-τα εισιτήρια που κοστίζουν 1 ευρώ και έχουν διάρκεια 90', είναι για όλα τα μέσα;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Υποθέτω πώς αν κάνω την αντίστροφη διαδρομή για την αναχώρησή μου από Μιλάνο, θα είναι η καλύτερη λύση, δηλαδή Famagosta, Cadorna, τρένο για αεροδρόμιο. Σωστά; Σε αφήνει σε κάποιο terminal συγκεκριμένα; Είναι εύκολο να βγάλεις άκρη; Πετάω 10:40 όταν αναχωρώ.
 

ELENH

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

-διάβασα στο atm site ότι διατίθενται εβδομαδιαίες κάρτες για τα ΜΜΜ, με κόστος 11 ευρώ. Αυτές είναι για όλα τα μέσα; Φτάνω μεθαύριο στο αεροδρόμιο Μαλπένσα με EasyJet. Ώρα άφιξης περίπου 16:55. Είδα κάπου στο atm ότι μπορούμε να προμηθευτούμε χάρτες του μετρό κτλ (άρα λογικά και κάρτες) στα atm points, τα οποία όμως μένουν ανοιχτά Σάββατο ως τις 19:00. Πιστεύετε θα προλάβω να βρω κάπου αν πάρω το τρένο από Malpensa κατά τις 17:30 και κατέβω Cadorna; Θέλω να πάω Famagosta, άρα ο σταθμός Cadorna βολεύει απ'όσο είδα, γιατί έχει κατευθείαν ανταπόκριση για την πράσινη γραμμή. Τις κάρτες αυτές, τις δίνουν σε γκισέ ή και από αυτόματα μηχανήματα; Θα μπορέσω να συννενοηθώ; Μιλάω μόνο Αγγλικά. Ειδάλλως πού αλλού θα μπορούσα να τις προμηθευτώ;

-τα εισιτήρια που κοστίζουν 1 ευρώ και έχουν διάρκεια 90', είναι για όλα τα μέσα;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Υποθέτω πώς αν κάνω την αντίστροφη διαδρομή για την αναχώρησή μου από Μιλάνο, θα είναι η καλύτερη λύση, δηλαδή Famagosta, Cadorna, τρένο για αεροδρόμιο. Σωστά; Σε αφήνει σε κάποιο terminal συγκεκριμένα; Είναι εύκολο να βγάλεις άκρη; Πετάω 10:40 όταν αναχωρώ.
Επίσης, στο atm site διάβασα για τις εβδομαδιαίες κάρτες συγκεκριμένα:

Weekly Travel Card

Price: ? 11.30
Validity: from Monday to Sunday; valid for unlimited travel for one week.
Αυτό σημαίνει ότι εγώ που πάω Σάββατο, αν πάρω μια τέτοια κάρτα, θα ισχύει ως Κυριακή; Δηλαδή τις μετράνε κάρτα/βδομάδα; Το λέω, γιατί σε κάτι άλλους τύπους εισιτηρίων, λέγανε πχ "valid for 24 hours after stamping". Ισχύει και για την κάρτα αυτό;

Κάτι άλλο που είδα και με παραξένεψε στους τύπους εισιτηρίων, είναι που έγραφε για luggage ticket. Τι είναι αυτό; Χρεώνει και βαλίτσες; :bleh:

Ή όλα τα παραπάνω είναι για τους μόνιμους κατοίκους;

Γιατί τώρα βλέπω στο Atm tourism, ότι διατίθενται ή ημερήσια εισιτήρια (4,5 ευρώ) ή 2ήμερα (8,25 ευρώ) ή κάτι κάρτες που τις φορτίζεις ανάλογα. Στην αρχη της σελίδας γράφει πάνω πάνω "Are you a tourist? Do you want to visit Milan by public transport?
Buy one of these tickets for travel around the city by bus, tram, trolleybus and metro.

Ευχαριστώ... :roll:
 

riaki85

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Αρχές Δεκέμβρη θα είμαι Μιλάνο. Θέλω να μου προτείνετε καφέ με ωραία ατμόσφαιρα, τραττορίες και πιτσαρίες( όχι πανάκριβες ). Έχω διάβάσει τις ιστορίες και τα διάφορα θέματα και έχω σημειώσει κάποια μέρη. Τη βοήθεια σας λοιπόν!
καλησπερα γυρισα μολις σημερα απο το μιλανο. θα σου προτεινα να περπατησεις μεσα στα στενα κρυβονται πολλα καλα καφε,μια καλη περιοχη ειναι το navigli.to corso como δεν με ενθουσιασε καθολου.γινοταν ενας χαμος, στο duomo ειπαμε να πιουμε εναν καφε με θεα αυτο το υπεροχο θεαμα αλλα η εξυπηρετηση ηταν αθλια και η χρεωση του καφε στην διπλασια τιμη. ετσι αποφασισαμε να μην χασουμε αλλη μερα στο μιλανο και πηγαμε como... τα λογια ειναι περιττα ειναι καλυτερο αν εχετε μερες να δειτε αυτο το τοπιο εμεις πηγαμε χθες και αν ειχα παει νωριτερα θα ακυρωνα το ξενοδοχειο στο μιλανο. Εχει απιστευτο δικτυο τρενων μπορειτε να πατε μονοημερες τριγυρω. προσωπικα το μιλανο προχθες με ψυχοπλακωσε δεν εβλεπες στο μισο μετρο με την ομιχλη, φανταζομαι δεκεμβρη θα ειναι λιγο πιο ασχημα..!! και κατι τελευταιο το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πληρωσεις ακριβα το νερο, και τα αναψυκτικα απο 3,50 εως 4,50 το κουτακι εμεις κοψαμε την cola και πειναμε κρασακι... οτι χρειαστεις ειμαι εδω.;)
 

riaki85

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
καλησπερα επειδη πηγαινα με την ιδια ορεξη για ψωνια και μου κοπηκε οταν ειδα τις τιμες. δεν ισχυει τιποτα σχεδον ολα ειναι πανακριβα ακομη και ενα πολυκαταστημα κεντρικοτατο ηταν απλησιαστο. ανακαλυψα το εξης ομως απο μια κοπελα που δουλευε στο ξενοδοχειο μας, υπαρχει μια οδος via fauche λεγεται και καθε σαββατο εχει bazar μεγαλων οικων.
εγω εκανα την χαζομαρα και ημουν επιφυλακτικη και πηρα μονο μια φουστα απο 160 ευρω 50 και ενα ζευγαρι μποτες 80 απο 160. λοιπον επιγραμματικα σου λεω 2 παραδειγματα για 2 ζευγαρια παππουτσια που ειδα ενα fendi γκρι το οποιο δεν ειχε στο νουμερο μου το ειχε 110 ευρω και ενα μποτακι λεοπαρ dolce επεισης 110 τα εψαξα οσο δεν πηγαινε και τελικα το μποτακι δεν το πηρα, μετα απο κανα 2 ωρο κατεβηκα κεντρο και ειδα το μποτακι το dolce 535 ευρω ωστοσο μπηκα στο καταστημα και ηταν ακριβως το ιδιο. απ οτι εμαθα απο ντοπιους ειναι ολα αυθεντικα και απλα ειναι σπασμενα νουμερα. θα σου ελεγα να πας εχει tods hogan dolce prada, βεβαια μεγαλη προσοχη στους πατους των παπουτσιων και στα ταμπελακια των ρουχων. Ετσι λυθηκε και η μεγαλη μου απορια πως το 90% των γυναικων εκει κρατουσε τσαντες πανακριβες. οτι χρειαστεις πεσ μου !;)
 

Rockaholic

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Εντυπώσεις:
α) Μου άρεσε πολύ το Μιλάνο ,έκανε πολύ καλό καιρό, εντυπωσιακότατη η εκκλησία Duomo, αξιοθαύμαστη η σκάλα, επιβλητικό σιδ.σταθμός, δέος στο G. Meazza
β)Κατάλαβε γιατί λένε πλούσιος Ιταλικός βορράς, καλοντυμένοι, και πορωμένοι με McD και cokes :p
γ)Gelato από Chocolat -> επικό
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Καλησπέρα σε όλους.
Σχεδιάζω ένα ταξίδι για Μιλάνο τέλος του μήνα και θα ήθελα να μου προτείνετε ποια περιοχή είναι καλύτερα να μείνω, καθώς και κάποια ξενοδοχεία που γνωρίζετε.
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους.
Σχεδιάζω ένα ταξίδι για Μιλάνο τέλος του μήνα και θα ήθελα να μου προτείνετε ποια περιοχή είναι καλύτερα να μείνω, καθώς και κάποια ξενοδοχεία που γνωρίζετε.
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

1. Hotel Milan near Bocconi University | Hotel in Milan convenient for shopping and Bocconi University
2. Starhotels Ritz Milan | Central Milan Hotel | 4 Star Hotel Milan

εχω μεινει στο 2ο,πολυ καλο και 3 στασεις απ το Ντουομο...
Στο 1ο εχουν μεινει φιλοι,εμειναν πολυ ευχαριστημενοι...δες ποιο ειναι πιο φτηνο την περιοδο που θες και ποιο σου αρεσει ...οτι αλλο θες ρωτας
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Θα πάω Ιταλία για 3η φορά προς τα Χριστούγεννα και θα μείνω Ρώμη σε συγγενή.. Ξέρω γενικά ότι στη Ρώμη δεν στολίζουν και πολυ... δεν καταλαβαίνεις Χριστούγεννα.. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για Μιλάνο??

Κάποιες ερωτήσεις τώρα..
Πόση ώρα είναι με το τρένο από Ρώμη για Μιλάνο και πόσο στοιχείζει το εισιτήριο με επιστροφή (με το γρήγορο και πόσο με το αργό)? Πού πρέπει να σταματήσω για να είμαι στο κέντρο του Μιλάνο? Επίσης... θέλω να μου προτείνετε πολύ καλά ξενοδοχεία από τετράστερα και πάνω (1 βραδιά θα μείνω μόνο έτσι κι αλλιώς στο Μιλάνο) που να είναι κοντά στον σταθμό ή στο κέντρο ...
Επίσης έχει κάτι αξιοθέατο που να αξίζει να επισκεφθώ-δω??
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Δεν θέλω με αεροπλάνο πάλι.. Λέω με τρένο... να βλέπω και λίγο τη διαδρομή.. δεν έχω πρόβλημα με το τρένο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom