Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Πάντως αν δεν βγάζει διαθέσιμα εισιτήρια για τις ημερομηνίες που θέλετε, μην απογοητεύεστε. Εγώ έψαχνα για το Πάσχα που θα πάω στο Μιλάνο και δεν είχε. Επειδή όμως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία συνέχισα να μπαίνω στο site μήπως αλλάξει κάτι και για καλή μου τύχη βρήκα χθες διαθεσιμότητα και έκλεισα. :clap:
 

lemo13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
λιμνη κομο
Καλημερα
θελουμε με τη γυναικα μου στα μεσα Ιουλιου να παμε μιλανο και λιμνη κομο.
θα παμε αεροπορικως θα φθασουμε τεταρτη μεσημερι και θα φυγουμε δευτερα.
Η σκεψη μου ειναι να κατσουμε μιλανο μεχρι παρασκευη πρωι και μετα να ανεβουμε προς τα πανω.
διαβασα τα περισσοτερα σχετικα θεματα τα οποια με βοηθησαν αρκετα παρολαυτα εχω τις εξεις ερωτησεις
1) απο μιλανο να νοικιασω αμαξι για να ανεβω ή να κινουμε με τρενο?
2) το να εχω σα βαση το λεκο, μενοντας στο το ξενοδοχειο griso που μου αρεσε, και απο κει να πaω varenna kai bellagio ειναι σωστο σα σκεψη ή να βρω ενα ξενοδοχειο σε αυτα?
3) το λεκο αξιζει σα πόλη? μηπως κομο?


ευχαριστω πολυ, περιμενω τις προτασεις σας
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημερα
θελουμε με τη γυναικα μου στα μεσα Ιουλιου να παμε μιλανο και λιμνη κομο.
θα παμε αεροπορικως θα φθασουμε τεταρτη μεσημερι και θα φυγουμε δευτερα.
Η σκεψη μου ειναι να κατσουμε μιλανο μεχρι παρασκευη πρωι και μετα να ανεβουμε προς τα πανω.
διαβασα τα περισσοτερα σχετικα θεματα τα οποια με βοηθησαν αρκετα παρολαυτα εχω τις εξεις ερωτησεις
1) απο μιλανο να νοικιασω αμαξι για να ανεβω ή να κινουμε με τρενο?
2) το να εχω σα βαση το λεκο, μενοντας στο το ξενοδοχειο griso που μου αρεσε, και απο κει να πaω varenna kai bellagio ειναι σωστο σα σκεψη ή να βρω ενα ξενοδοχειο σε αυτα?
3) το λεκο αξιζει σα πόλη? μηπως κομο?


ευχαριστω πολυ, περιμενω τις προτασεις σας
Θα σου πρότεινα το Μιλάνο να το αφήσεις στο τέλος του ταξιδιού σου, για να είσαι κοντά στο αεροδρόμιο. Η κίνηση στις εθνικές οδούς γύρω από το Μιλάνο είναι μεγάλη, και αν είναι να μετακινηθείς από μακριά θα πρέπει να αφήσεις μεγάλα χρονικά περιθώρια για να είσαι σίγουρος ότι θα προλάβεις την πτήση. Άσε που τα Σαββατοκύριακα οι τιμές των ξενοδοχείων στην πόλη πέφτουν.

1) Αυτοκίνητο. Ασυζητητί. Οι οδικές διαδρομές στην περιοχή είναι η μισή μαγεία. Άσε που τρένο δεν πηγαίνει σε όλα τα μέρη.
2) Το ξενοδοχείο δεν το ξέρω. Οι αποστάσεις είναι κοντινές, ώστε να μπορείς να μένεις σε ένα μέρος και να μετακινήσαι. Αν και θα πρότεινα να πάτε και στις άλλες λίμνες, που είναι λίγο μακρύτερα. Από τις 5 διανυκτερέυσεις, θα έκανα 1 Stressa, 1-2 κοντά στη λίμνη Como, 1 κοντά στη λίμνη Iseo (π.χ. Sale Marasino), και 1-2 στο Μιλάνο.
3) Como.

Υ.Γ. Τώρα είδα πως λέτε για μέσα Ιουλίου. Εκείνη την εποχή, αφήστε τελείως το Μιλάνο καλύτερα και επικεντρωθείτε στις λίμνες. Μιλάνο πάτε και μια άλλη φορά....
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Το Μιλανο αστο για το τελος κι αν δεν του αφιερωσεις μερες μη σκας κιολας. Δεν εχει και τοσο ενδιαφερον συγκριτικα με τα υπολοιπα που θες να δεις. Ασε που πεταγεσαι οποτε θες με τετοιες τιμες που εχει στα αεροπορικα αν δεν προλαβεις λεμε τωρα να το χορτασεις!
 

lemo13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
λιμνη κομο
Μιλανο εχω παει εγω 2 φορες, απλώς για τη γυναικα μου ηθελα να παω που δε το χει δει καθολου. Οποτε λετε καλυτερα με το που θα κατεβω μαλπενσα να νοικιασω αμαξι και να μη παω καθόλου μιλανο ή το πολυ τη τελευται μέρα?
ειπα για λεκο σα βαση επειδη μου αρεσε αυτο το ξενοδοχειο και η θεα του και βγαινει 120? τη βραδια. varenna και bellagio δε βρηκα κατι που να μου αρεσε σε αυτη τη τιμη.
εχετε καπου να προτειετε?
taver μου εβαλες ιδεες τωρα για στρεσα..
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εφοσον εχει παει 2 φορες την ξερεις την απαντηση!!!
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Παιδιά έχω αλλάξει γνώμη πολλές φορές! Αντί για Λομβάρδια τι θα λέγατε να το κάνω Βενετο; Να μείνω τΡεβιΖο και να επισκεφθώ και Βενετία;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδιά αυτή είναι η διαδρομή που λέω να κάνω:

Μπέργκαμο, Ιταλία προς Como Κόμο, Ιταλία - Χάρτες Google

Τι λετε;
Πέρισι το καλοκαίρι που θέλαμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο, πέσαμε σε μια συγκέντρωση της Λέγκας του Βορρά στην Pontida (χωριό στη διαδρομή) και δεινοπαθήσαμε (~1 ώρα ακινητοποιημένοι). Το πρόβλημα έγινε χειρότερο, γιατί λόγω κοιλάδας δεν υπήρχαν εναλλακτικές διαδρομές.
Δε θα σου τύχει κάτι αντίστοιχο, αλλά έχε υπόψη σου ότι και η υπόλοιπη διαδρομή που σχεδιάζεις δε διαθέτει εναλλακτικές, οπότε προγραμμάτισε κατάλληλα το χρόνο σου...
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Παιδια εκλεισα και δευτερο πσκ με ραιαν! Το πρωτο ειναι αυτο που εγραψα, και το δευτερο λεω:
Παρασκευη: βερονα διανυκτερευση
Σαββατο - κυριακη: βενετια
Δευτερα επιστροφη
Θα εχω και αυτοκινητο. Τι λετε;;
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Taver ελεγα ξεκινωντας απο μπεργκαμο να περασω απλα απο λεκο, μετα σταση μπελατζιο και μετα οση ωρα μεινει κομο. Ισως απο μπελατζιο να επερνα το φερυ για βαρενα.. Χωρανε σε μια μερα;;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom