Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.093
Βρέθηκα στη Ρώμη. Εκτός από το ότι είδα πάρα πολλούς τουρίστες, δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο, ειδικά στο ζήτημα των συγκοινωνιών.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στις μεγάλες πόλεις δεν ξέρω τί παίζει. Οπως είπε και Μάκης, o Samion είναι ο άνθρωπός σου. :D
πλάκα κανεις? :haha:τα ειπες αναλυτικοτατα..κρατησεις μονο να υπαρχουν και κανενα προβλημα. την κυριακη θα εχει αρνακι στα εστιατορια που θα ειναι ανοικτα (λιγα..)..να το δοκιμασετε..
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Ετυχε να βρεθώ σε περίοδο καθολικού Πάσχα ατο Μιλάνο Μ.Παρασκευή κ Σάββατο, ούτε που κατάλαβα ότι είχαν μεγάλη βομάδα, τα πάντα ανοιχτά. Κυριακή του Πάσχα, μου είπαν ότι τα πάντα ήταν κλειστά κι έτσι πήρα το πρωινό τρένο για Βενετία-ήταν όλα ανοιχτά με πολύ κόσμο και πέρασα υπέροχα. Γύρισα με το τελευταίο τρένο στο Μιλάνο,έψαξα να βρω κάποιο μπαρ,αλλά όλα ήταν κλειστά λόγω της ημέρας. Καλή λύση για την Κυριακή του Πάσχα είναι και το Μπέργκαμο, γιατί η παλιά πόλη, εκτός του ότι είναι πανέμορφη, μαζεύει τουρισμό πολύ και λογικά θα έχει ανοιχτά καφέ κι εστιατόρια.
 

art-imid

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπερα παιδια!Πως ειστε?
Σας διαβαζω καιρο,ταξιδευω καιρο και οι ιστοριες σας μου εχουν λυσει τα χερια!
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!Πεταω 25 Ιουλιου απο Λισαβονα για Μιλανο (Μαλπενσα)και φτανω 23:55 το βραδυ.Στις 26 ιουλιου και ωρα 6:45 πεταω απο Μιλανο Βergamo για θεσνικη.Απο οτι ειδα λεωφορεια για να παω στον κεντρικο σταθμο centrale -κι απο εκει να παω μπεργκαμο-υπαρχουν μεχρι τη 1:20 .ΑΝ λεω αν τυχει καποια καθυστερηση και φτασω αργοτερα θα ξεμεινω στο μαλπενσα?Η οι καλοι ανθρωποι βλεποντας οτι καθυστερει θα μας περιμενουν/.??;)Υπαρχει αλλη επιλογη απο το ταξι το οποιο κοστιζει 85 ευρω?(απ οτι ειδα στο φορουμ).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.950
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
art-imid καλώς όρισες.όσο και αν έψαξα δεν βρήκα λύση στο πρόβλημά σου.ίσως βρεθεί κάποιος να ξέρει περισσότερα και να μάθουμε και εμείς.
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
το αεροδρομιο μαλπενζα ζει απο την easyjet....καθως και ολα τα μεσα μεταφορας απο και προς το αεροδρομιο αυτο....αν τυχει καποια καθυστερηση πιστευω πως θα περιμενουν την αφιξη
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
πέρυσι εχω βρεθεί στο Μαλπένσα τέτοια ώρα και απ'ο τι θυμάμαι έχει και απευθείας λεωφορεία για το Μπέργκαμο. Λογικά θα έχει και τέτοιες ώρες. Στο αεροδρόμειο σε πολλά μέρη έχει διάφορες μεταφορικές εταιρίες. Προσπάθησε να κάνεις αναζήτηση.

Εμείες είχαμε πτήση στις 6 το πρωί και αντί να καθόμαστε στο αεροδρόμιο πήγαμε στο Μιλάνο για ποτό. Η τελευταία αναχώρηση ήταν γύρω στις 12.30 με μία, και επιστροφή (που δεν σε ενδιαφέρει και πολύ) στις 4.

Αυτό που δεν θα σου πρότεινα είναι να πας Μιλάνο και μετά Μπέργκαμο, πάρε ένα από τέτοια λεωφορεία που πάνε απευθείας επειδή η απόσταση που είναι να περάσεις μέσω Μιλάνου (αν θυμάμαι καλά) είναι 54 χμ ως και 48 από Μιλάνο. Και πρέπει να σου ταιριάξουν και τα δρομολόγια.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Πολυ παράξενο μου φαίνεται η συγκοινωνία να περιμένει αν αργήσει μια πτήση... Δεν το έχω ξανακούσει να πω την αλήθεια.

ΥΓ. Μαλπενζα θα λεγόταν αν ήταν στη Γερμανία. Κι επίσης εξυπηρετεί δεκάδες ακόμα εταιρίες πλην την easy
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
το αεροδρομιο μαλπενζα ζει απο την easyjet....καθως και ολα τα μεσα μεταφορας απο και προς το αεροδρομιο αυτο....αν τυχει καποια καθυστερηση πιστευω πως θα περιμενουν την αφιξη
Σιγουρα αναφερεσαι στο Μαλπενσα?
(ωχ.....αμα σε πιασουν στο στομα τους οι ιταλοφιλοι...δεν σε ξεπλενει ο....Δουναβης...:haha::haha:)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
όντως το αεροδρόμιαο Μαλπένσα είναι από τα μεγαλύτερα σε όλη την Ευρώπη με πλήθος πτήσεων προς όλο το κόσμο....απλά μπορεί ο κουρσαρος να εννοούσε το παλιό τεμιναλ που εξυπηρετεί περισσότερα τα low cost, και ανλαμεσα τους και την easy jet.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η συγκοινωνία εξαρτάται από καμία εταιρία, και πως τα δρομολόγια πραγματοποιούνται βάση των πτήσεων, δηλαδή των καταστερύσεων.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom