Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Το σχολιο σου μπορω να το ερμηνευσω μονο ως εξης: ως Ελληνιδα ηρθες αντιμετωπη με την πολιτισμενη οδηγικη συμπεριφορα των Ιταλων (κ των λοιπων ευρωπαιων...) κ συνειδητοποιησες ποσο απαιδευτα οντα ειμαστε...
στην Ιταλια δεν ειδες παρκαρισμα σε ραμπες κ σε θεση αναπηρων, δεν ειδες παραβιαση των διαβασεων για τους πεζους, δεν ειδες προσπεραση απο την ΛΕΑ (η καινουρια μοδα στην Ελλαδα)... μην συγκρινουμε λοιπον τα βοδια τους Ελληνες (οδηγικα μιλαω) με τους Ιταλους... κ μη οδηγικα, αν θες να σχολιασω την κοινωνικη συμπεριφορα γενικοτερα, θα αναφερθω μονο στην τηρηση του αντικαπνιστικου νομου, που καθε νοημον (μη Ελλην) ανθρωπος αντιλαμβανεται πως το να καπνιζεις σε κλειστο χωρο ειναι τουλαχιστον ηλιθιο... αλλα φυσικα κανενας νομος δεν ειναι πιο ισχυρος απο την μαγκια μας, εδω στο Ελλαδισταν...

οι ομοιοτητες που ειδες μαλλον συνοψιζονται στο "οι Ελληνες ειναι Τουρκοι, που νομιζουν οτι ειναι Ιταλοι", ή κατα τ´αλλα "ευσεβεις ποθοι"

Οσο για τις υπολοιπες πληροφοριες που δινεις για το υπεροχο Μιλανο, μια χαρα κ κατατοπιστικα!
Καταρχάς, δεν ανέφερα ότι οι Έλληνες έχουν σωστή νοοτροπία ή σωστότερη από τους Ιταλούς ούτε τους υποστήριξα. Είπα απλά ότι μοιάζουν στη νοοτροπία με τους Ιταλούς κι έχω επιχειρήματα γι΄ αυτό. Θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές οι Έλληνες είναι πιο ανατολίτες και ότι γενικά τους λείπει παιδεία, δυστυχώς. Πάντως σίγουρα δεν θεωρούν πως είναι Ιταλοί, όπως αναφέρεις.
Σχετικά με την οδική συμπεριφορά, στο Μιλάνο είδα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανάκια πάνω σε πεζοδρόμια και διαβάσεις (όχι στην περιοχή που βρίσκεται το Duomo). Επίσης, είδα οδηγούς να παραβιάζουν το κόκκινο φανάρι και να κάνουν παράνομες προσπεράσεις. Ανάλογο παράδειγμα συνιστά και ο οδηγός του πούλμαν που μας πήγε Μιλάνο από Μπέργκαμο. Μιλούσε στο τηλέφωνο ενώ οδηγούσε, δεν κρατούσε και με τα δυο του χέρια το τιμόνι και πατούσε κόρνα, ενώ δεν χρειαζόταν. Εν κατακλείδι, επειδή έχω ταξιδέψει και σε άλλες χώρες του εξωτερικού και έχω παρατηρήσει την οδική συμπεριφορά των άλλων λαών, οι Ιταλοί αντικειμενικά δεν είναι τόσο καλοί - πειθαρχημένοι οδηγοί όσο οι Άγγλοι, οι Δανοί, οι Ούγγροι. Ακόμα και ο ταξιδιωτικός οδηγός γράφει πως οι Ιταλοί δεν φημίζονται για σωστή οδική συμπεριφορά.
Όσον αφορά τη γενικότερη συμπεριφορά, κάποιοι ήταν πολύ ευγενικοί, κάποιοι άλλοι τρομερά αγενείς. Επιπροσθέτως, κλασικό χαρακτηριστικό τους το ότι συνομιλούν δυνατά μεταξύ τους, πράγμα που κάνουν και οι Έλληνες. Το παρατηρεί κανείς κι όταν έρχονται Ιταλοί τουρίστες εδώ. Κάτι που σίγουρα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως πολιτισμένη συμπεριφορά είναι το να έχουν κολλήσει σε όλον τον πίνακα δρομολογίων λεωφορείων αυτοκόλλητα πάσης φύσεως.
Για να διασταυρώσω αν ο αντικαπνιστικός νόμος ισχύει στα μαγαζιά όλων των τύπων, θα έπρεπε να είχα βρεθεί σε όλα (πχ. μπαρ, κλαμπ). (Διότι στη Βιέννη επιτρεπόταν το κάπνισμα σε κλαμπ, όχι όμως σε καφετέριες κι εστιατόρια).
Τέλος, για να μην παρεξηγούμαστε, το ότι κάποιοι πράττουν όπως περιέγραψα, δεν σημαίνει ότι έτσι πράττουν όλοι. Μη παρουσιάζουμε όμως ως τέλειο κάτι που δεν είναι.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
δεν υπαρχει καμια απολυτως συγκριση κ
ομοιοτητα στην οδηγικη συμπεριφορα Ελληνων κ Ιταλων, μπορει οι Ιταλοι να μην εχουν την πειθαρχια των Ελβετων... αλλα απο τα δικα μας τα "κατορθωματα" απεχουν παρα πολυ...
 

Katetichs85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλανο
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπουρη
Καλησπερα, σκεφτομαστε αρχες ιουλιου εγω κ αλλα τρια ατομα να παμε μιλανο.θα εχουμε τεσσερις μερες αλλα θα θελαμε να δουμε οσο πιο πολλα μπορουμε κ θα θελαμε να παμε κ φλωρεντια..αν θα μπορουσε καποιος να μου δωσει πληροφοριες για διαδρομες η οτιδηποτε αλλο θα ημουν ευγνωμων!!!
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Λίγες μέρες δεν είναι για μιλάνο κ φλωρεντία;; έχουν αρκετή απόσταση μτξ τους, θα χάσετε στις μετακινήσεις 4ώρες (τη φορά).
Η φλωρεντία θέλει κατά τη γνώμη μου 3 μέρες τουλάχιστον κ αυτές χωρίς τη λοιπή περιοχή της Τοσκάνης..
ένα θα σου πω, επειδή πέρυσι τον Ιούλιο ήμουν Μιλάνο πάρτε αντικουνουπικά οπωσδήποτε!!
Δεύτερη φορά που πήγα μιλάνο κ δεν πολυεντυπωσιάστηκα (ξανά). Η φλωρεντία πάλι μαγική!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπερα, σκεφτομαστε αρχες ιουλιου εγω κ αλλα τρια ατομα να παμε μιλανο.
Επίσης, να πάρετε μαζί σας ό, τι πιο ελαφριά ρούχα διαθέτετε. Η ζέστη και η υγρασία στο Μιλάνο το καλοκαίρι είναι τρελή!

Και κομψά συγχρόνως για να μην νιώθετε τελείως παράταιροι με τους υπερστυλάτους Μιλανέζους.
 

gravakat

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας ! και γω εχω το ιδιο πρόβλημα αλλα πεταω σε 2 μηνες ( 16/7 - 19/7 ) και δεν μπορω να βρω με τιποτα εισιτήριο για το μυστικό δείπνο ... ξερετε αν υπαρχει σε καποιο αλλο σαιτ έστω και πιο ακριβα ..???
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
γεια σας ! και γω εχω το ιδιο πρόβλημα αλλα πεταω σε 2 μηνες ( 16/7 - 19/7 ) και δεν μπορω να βρω με τιποτα εισιτήριο για το μυστικό δείπνο ... ξερετε αν υπαρχει σε καποιο αλλο σαιτ έστω και πιο ακριβα ..???
Για δες αυτό https://www.viator.com/tours/Milan/Last-Supper-Tickets-and-Guide/d512-16660P2

Έχει κι άλλα πακέτα αλλά είναι πιο ακριβά ή δε θα έχει στις ημερομηνίες που θες. Ψάξε όμως σε τέτοιου είδους σάιτ, πχ city-discovery κλπ δηλ που οργανώνουν ξεναγήσεις

Εδώ πάντως θέλω να πω το εξής:
Όταν πήγα εγώ πήγα απευθείας στο ταμείο κ ρώτησα αν έχουν κενές θέσεις κ είπαν έχουν κ περίμενα να μπω στο επόμενο group, οπότε ίσως αν ρίσκαρες κ πήγαινες χωρίς ραντεβού ίσως να έβρισκες

Δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια αν τα βγάλεις μόνα τους εκεί... Πάνε 5 χρόνια από τότε
 

stefira

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα και από εμάς!

Κλείσαμε για τον αύγουστο ταξίδι μιλάνο φλωρεντία μπολόνια, θα μείνουμε 9 ημέρες εκεί συνεπώς θα έχουμε αρκετό χρόνο να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε αλλά και να ξεκουραστούμε ταυτόχρονα. Το ερώτημα μου είναι το εξής και θα ήθελα τη βοήθεια σας : η αναχώρηση από μιλάνο προς Αθήνα είναι στις 24/8 στις 6 η ώρα το πρωί (μπερδέυτηκα και νόμιζα ότι ήταν 6 το απόγευμα αλλά τέσπα ασχολίαστο! :p) και ήθελα τη γνώμη σας για το τί βολεύει στις 23 το βράδυ να κάνουμε από άποψη διανυκτέρευσης. Γενικά το πλάνο έιναι να επιστρέψουμε στο Μιλάνο 23/8 αλλά δε ξέρω αν αξίζει να πληρώσουμε διαμονή σε ξενοδοχείο από την άποψη ότι θα πρέπει στις 3.30 τουλάχιστον να έχουμε φύγει από το ξενοδοχείο οπότε σιγά τον ύπνο που θα κάνουμε. Το άλλο που σκέφτομαι είναι να βολτάρουμε μιλάνο μέχρι το βράδυ και μετά να πάμε κατευθείαν αεροδρόμιο να την αράξουμε εκεί (πολλές οι ώρες όμως διάολε!!). τις γνώμες σας παρακαλώ για το τί πιστεύετε θα ήταν πιο βολικό!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, καλά ταξίδια να έχουμε!!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Παιδιά καλησπέρα και από εμάς!

Κλείσαμε για τον αύγουστο ταξίδι μιλάνο φλωρεντία μπολόνια, θα μείνουμε 9 ημέρες εκεί συνεπώς θα έχουμε αρκετό χρόνο να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε αλλά και να ξεκουραστούμε ταυτόχρονα. Το ερώτημα μου είναι το εξής και θα ήθελα τη βοήθεια σας : η αναχώρηση από μιλάνο προς Αθήνα είναι στις 24/8 στις 6 η ώρα το πρωί (μπερδέυτηκα και νόμιζα ότι ήταν 6 το απόγευμα αλλά τέσπα ασχολίαστο! :p) και ήθελα τη γνώμη σας για το τί βολεύει στις 23 το βράδυ να κάνουμε από άποψη διανυκτέρευσης. Γενικά το πλάνο έιναι να επιστρέψουμε στο Μιλάνο 23/8 αλλά δε ξέρω αν αξίζει να πληρώσουμε διαμονή σε ξενοδοχείο από την άποψη ότι θα πρέπει στις 3.30 τουλάχιστον να έχουμε φύγει από το ξενοδοχείο οπότε σιγά τον ύπνο που θα κάνουμε. Το άλλο που σκέφτομαι είναι να βολτάρουμε μιλάνο μέχρι το βράδυ και μετά να πάμε κατευθείαν αεροδρόμιο να την αράξουμε εκεί (πολλές οι ώρες όμως διάολε!!). τις γνώμες σας παρακαλώ για το τί πιστεύετε θα ήταν πιο βολικό!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, καλά ταξίδια να έχουμε!!
Εγώ θα πρότεινα να κλείσετε ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο, με δωρεάν transfer προς το αεροδρόμιο. Ετσι και θα ξεκουραστείτε, και δεν θα έχετε άγχος το πρωί.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καμία ιδέα κάτι;;
To Malpensa ειναι 50 λεπτα με λεωφορειο απο το κεντρικο σταθμο και 30 λεπτα με το τρενο,εκεινη την ωρα δεν ξερω αν εχει δορμολογια. Ήνα κανετε βόλτες μεχρι να περασει η ωρα και να πατε με το τελευταιο δορμολογιο ή να κοιμηθείτε σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom