Ιταλία Μιλανο - Βενετια - Λιμνη Κομο

D

Delmem37668

Guest
Αχ με μπερδέψατε :)
Από την ιστορία του Psilos μου είχε φανεί ενδιαφέρον τον Μπέργκαμο.
Για gardaland να σου πω την αλήθεια, επειδή πήγαμε και disneyland φέτος δεν θα ήθελα να ξοδέψω την μόνη καθαρή μέρα που μας μένει εκεί. Η μικρή σίγουρα θα ήθελε βέβαια :)
το τι θα κάνετε εξαρτάται μόνο από σας, αλλά Βερόνα σιρμιονε ρίβα....... μπορεί να πέσετε στις μέρες που τα φύλλα γίνονται χρυσαφί κίτρινο στα δυο τεράστια γκιγκο στην πλατεία μπροστά από το ταχυδρομικό μέγαρο στη Βερόνα. αν δεν σκοπεύετε να νοικιάσετε αμάξι μείνετε μπεργκαμο και χαλαρώστε εκεί. το πολύ πολύ πάτε και λίγο μπρεσια.
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Την βοήθεια σας!Μιλάνο , Βενετία, Κόμο.. προτάσεις για διαμονή;

Γεια σας και από μένα..
Σε τρεις βδομάδες πετάμε για Μιλάνο.. εκτός από εισητηρια δεν έχουμε κλείσει τίποτα άλλο..
Είμαστε 3 ζευγάρια και φτάνουμε Πέμπτη μεσημέρι και επιστρέφουμε Δευτέρα μεσημέρι..
Σκεφτόμαστε να μείνουμε 2 βραδιές Μιλάνο..κοντά στον κεντρικό Σταθμό...,μια μέρα λίμνη Κόμο.και τελευταία βραδιά Μπέργκαμο για να είμαστε κοντά στο αεροδρόμιο....
Το ξενοδοχείο που λέμε να κλείσουμε είναι το B&B Hotel Milano Aosta.. έχει κάποιος εμπειρία;
Σκεφτόμαστε να πάμε και λίμνη Κόμο...αλλά δεν ξέρουμε πού να μείνουμε για μια διανυκτέρευση..
Σαν ιδέα λέμε να πάμε με τρένο Κόμο..να πάρουμε το καραβάκι για Μπελατζιο..να διανυκτέρευσουμε εκεί..και την επόμενη μέρα με καραβάκι να πάμε Βαρενα γιατί από εκεί υπάρχει τρένο για Μπέργκαμο...
Τι λέτε...;Οι τιμές από ότι είδα βέβαια Μπελατζιο είναι αρκετά τσιμπημενες.. έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα;
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλο ταξιδι .. εγω ειχα μεινει στο Menaggio 3 βραδια στο Grand Hotel menaggio.. προσοχη στις ωρες λειτουργιας των εστιατοριων..
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
καλο ταξιδι .. εγω ειχα μεινει στο Menaggio 3 βραδια στο Grand Hotel menaggio.. προσοχη στις ωρες λειτουργιας των εστιατοριων..
Σε ευχαριστώ πολύ
Δεν νομίζω να προλάβουμε να πάμε στο menaggio...ειπαμε με την παρέα μόνο Κομο Μπελατζιο και Βαρενα..To Grand hotel έχει 185 ευρώ την βραδιά...θα θέλαμε κάτι πιο οικονομικό.. ωραίο φαίνεται παντως
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας και από μένα..
Σε τρεις βδομάδες πετάμε για Μιλάνο.. εκτός από εισητηρια δεν έχουμε κλείσει τίποτα άλλο..
Είμαστε 3 ζευγάρια και φτάνουμε Πέμπτη μεσημέρι και επιστρέφουμε Δευτέρα μεσημέρι..
Σκεφτόμαστε να μείνουμε 2 βραδιές Μιλάνο..κοντά στον κεντρικό Σταθμό...,μια μέρα λίμνη Κόμο.και τελευταία βραδιά Μπέργκαμο για να είμαστε κοντά στο αεροδρόμιο....
Το ξενοδοχείο που λέμε να κλείσουμε είναι το B&B Hotel Milano Aosta.. έχει κάποιος εμπειρία;
Σκεφτόμαστε να πάμε και λίμνη Κόμο...αλλά δεν ξέρουμε πού να μείνουμε για μια διανυκτέρευση..
Σαν ιδέα λέμε να πάμε με τρένο Κόμο..να πάρουμε το καραβάκι για Μπελατζιο..να διανυκτέρευσουμε εκεί..και την επόμενη μέρα με καραβάκι να πάμε Βαρενα γιατί από εκεί υπάρχει τρένο για Μπέργκαμο...
Τι λέτε...;Οι τιμές από ότι είδα βέβαια Μπελατζιο είναι αρκετά τσιμπημενες.. έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα;
Γεια. H Βενετία στον τίτλο μπήκε κατά λάθος να υποθέσω.
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Γεια. H Βενετία στον τίτλο μπήκε κατά λάθος να υποθέσω.
Χαχα όχι δεν μπήκε καταλάθος...η μισή παρέα θέλει να πάμε Παρασκευή πρωί αυθημερόν Βενετία...από ότι βλέπω είναι 2.5 ώρες να πάμε.. σίγουρα κουραστικό .. αλλά είναι εφικτό....
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Γεια σας και από μένα..
Σε τρεις βδομάδες πετάμε για Μιλάνο.. εκτός από εισητηρια δεν έχουμε κλείσει τίποτα άλλο..
Είμαστε 3 ζευγάρια και φτάνουμε Πέμπτη μεσημέρι και επιστρέφουμε Δευτέρα μεσημέρι..
Σκεφτόμαστε να μείνουμε 2 βραδιές Μιλάνο..κοντά στον κεντρικό Σταθμό...,μια μέρα λίμνη Κόμο.και τελευταία βραδιά Μπέργκαμο για να είμαστε κοντά στο αεροδρόμιο....
Το ξενοδοχείο που λέμε να κλείσουμε είναι το B&B Hotel Milano Aosta.. έχει κάποιος εμπειρία;
Σκεφτόμαστε να πάμε και λίμνη Κόμο...αλλά δεν ξέρουμε πού να μείνουμε για μια διανυκτέρευση..
Σαν ιδέα λέμε να πάμε με τρένο Κόμο..να πάρουμε το καραβάκι για Μπελατζιο..να διανυκτέρευσουμε εκεί..και την επόμενη μέρα με καραβάκι να πάμε Βαρενα γιατί από εκεί υπάρχει τρένο για Μπέργκαμο...
Τι λέτε...;Οι τιμές από ότι είδα βέβαια Μπελατζιο είναι αρκετά τσιμπημενες.. έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα;
Kαλημέρα.. σε 3.5 μερες θέλετε να δείτε Μιλάνο, Κόμο, Βενετία, Μπεργκαμο... το αποτέλεσμα θα είναι να πατε σε ολα, αλλα στην ουσία δεν θα έχετε δεί τίποτα.. να το δουμε αισιόδοξα, Πεμπτη μιση μερα Μιλάνο , Παρασκευή Βενετία, Σάββατο Κόμο, Κυριακή Κόμο-Μπέργκαμο.. δεν σου φαινεται βάλσαμο αυτό το πρόγραμμα???? θα δείτε σε μισή μέρα το Μιλάνο (οποτε δεν θα δείτε τιποτα) , θα δείτε τα βασικά της Βενετίας, οκ θα δείτε το Κόμο, και μισή μερα το Μπεργκαμο..
 

Terra2012

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Kαλημέρα.. σε 3.5 μερες θέλετε να δείτε Μιλάνο, Κόμο, Βενετία, Μπεργκαμο... το αποτέλεσμα θα είναι να πατε σε ολα, αλλα στην ουσία δεν θα έχετε δεί τίποτα.. να το δουμε αισιόδοξα, Πεμπτη μιση μερα Μιλάνο , Παρασκευή Βενετία, Σάββατο Κόμο, Κυριακή Κόμο-Μπέργκαμο.. δεν σου φαινεται βάλσαμο αυτό το πρόγραμμα???? θα δείτε σε μισή μέρα το Μιλάνο (οποτε δεν θα δείτε τιποτα) , θα δείτε τα βασικά της Βενετίας, οκ θα δείτε το Κόμο, και μισή μερα το Μπεργκαμο..
Ναι .μάλλον είναι πολλά.. , Μπέργκαμο νπιο πολύ
Kαλημέρα.. σε 3.5 μερες θέλετε να δείτε Μιλάνο, Κόμο, Βενετία, Μπεργκαμο... το αποτέλεσμα θα είναι να πατε σε ολα, αλλα στην ουσία δεν θα έχετε δεί τίποτα.. να το δουμε αισιόδοξα, Πεμπτη μιση μερα Μιλάνο , Παρασκευή Βενετία, Σάββατο Κόμο, Κυριακή Κόμο-Μπέργκαμο.. δεν σου φαινεται βάλσαμο αυτό το πρόγραμμα???? θα δείτε σε μισή μέρα το Μιλάνο (οποτε δεν θα δείτε τιποτα) , θα δείτε τα βασικά της Βενετίας, οκ θα δείτε το Κόμο, και μισή μερα το Μπεργκαμο..
Ναι έχεις δίκιο το ξέρω.. πρέπει να ξανασυζητηθεί...
Για λιμνη Κόμο που είναι τελικά καλύτερα να μείνω και βολεύει...Κόμο ή Μπελατζιο.. ώστε μετά από κει να πάω Μπέργκαμο για να είμαστε κοντά ώστε αεροδρόμιο....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
To Κόμο είναι περίπου 2 ωρες με το τρένο. το Bellagio δεν συνδεεται αμεσα με Μπέργκαμο αλλά μπορείτε να πάτε στην Varenna (που αν και μικρή είναι ιδιαιτερα γραφική) σε 1,15' και από εκεί να πάρετε το καραβάκι. Εμείς κατά την διαμονή μας στο Μπέργκαμο προτιμήσαμε το 2ο. Δεν έχω πάει Κόμο αλλά απο εμπερίες φίλων δεν τους εντυπωσίασε το ίδιο το χωριο.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ναι .μάλλον είναι πολλά.. , Μπέργκαμο νπιο πολύ

Ναι έχεις δίκιο το ξέρω.. πρέπει να ξανασυζητηθεί...
Για λιμνη Κόμο που είναι τελικά καλύτερα να μείνω και βολεύει...Κόμο ή Μπελατζιο.. ώστε μετά από κει να πάω Μπέργκαμο για να είμαστε κοντά ώστε αεροδρόμιο....
Εμείς Κόμο πήγαμε μονοήμερο.. διαθέσαμε 3 ωρες στο χωριό , και ύστερα πήραμε το καραβάκι για Βαρεννα (εκεί διαθέσαμε άλλες 2 ωρες) και μας άρεσε αρκετά το χωριό!! και από εκεί τρένο επιστροφής για Μιλάνο.. βράδυ δεν μείναμε οπότε δεν εχω να προτείνω κάτι, αν θα έλεγα κάτι , ειναι πως αν είχαμε επιπλεόν χρόνο θα πηγαίναμε και Μπελάτζιο...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
To Κόμο δεν το λες ακριβώς χωριό....έχει πάνω απο 80.000 κατοίκους! Χωριό είναι η Varenna (~1000 κατ.), και το Bellagio (~3000 κατ).
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
To Κόμο δεν το λες ακριβώς χωριό....έχει πάνω απο 80.000 κατοίκους! Χωριό είναι η Varenna (~1000 κατ.), και το Bellagio (~3000 κατ).
Δεν εχω πάει, ετσι μου το μετέφεραν οι φίλοι😄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom