Μνημεία ή έργα τέχνης που μας έμειναν αξέχαστα (φωτογραφία)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Στη Λυών και πέριξ έχεις πάει εσύ; Δεν θυμάμαι τα μέρη που έχεις πάει Γαλλία. Άντε βάλε κανα χεράκι να βρούμε ενδιαφέροντα πραγματάκια εκτός απο το να τρέχω στα βουνά και τις θάλασσες το καλοκαίρι...χαχαχα
Λυον, Μπον, Ντιζον. Πολυ ωραιο ταξιδι, οχι ιδιαιτερα ακριβο. Και καλα κρασια, για να το λεω εγω που δεν ειμαι φιλη του αλκοολ.... Καθολου γερμανιλα τυπου Στρασβουργου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Λυον, Μπον, Ντιζον. Πολυ ωραιο ταξιδι, οχι ιδιαιτερα ακριβο. Και καλα κρασια, για να το λεω εγω που δεν ειμαι φιλη του αλκοολ....
Ωραία! Μόλις τελειώσω την ιστορία, θα ανοίξω ένα νήμα και θα τα πεις όλα εκέι χαρτί και καλαμάρι! ναι;....:haha:
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Λυον, Μπον, Ντιζον. Πολυ ωραιο ταξιδι, οχι ιδιαιτερα ακριβο. Και καλα κρασια, για να το λεω εγω που δεν ειμαι φιλη του αλκοολ.... Καθολου γερμανιλα τυπου Στρασβουργου.
Η Ντιζόν έχει και ωραία μουστάρδα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Ωραία! Μόλις τελειώσω την ιστορία, θα ανοίξω ένα νήμα και θα τα πεις όλα εκέι χαρτί και καλαμάρι! ναι;....:haha:
Ναι αλλα ηταν με flixbus ολο το ταξιδι λογω απεργιας των τρενων. Εσεις καντε τα δικα σας, θα δειτε πιο πολλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Η Ντιζόν έχει και ωραία μουστάρδα...
Η περιοχη εχει τελειο φαγητο, σχεδον δεν προλαβα να σταθω στις μουσταρδες. Τι μου θυμησατε τωρα. Σαλιγκαρια Βουργουνδιας, κρασι Βουργουνδιας.
Ανοιχτε το τοπικ, βγηκαμε εκτος θεματος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι αλλα ηταν με flixbus ολο το ταξιδι λογω απεργιας των τρενων. Εσεις καντε τα δικα σας, θα δειτε πιο πολλα.
Δεν έχει σημασία πως γίνεται το ταξίδι, σημασία έχει να ξέρεις που θα βρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν!!! Θα πείτε όλοι, και κουκί κουκί θα γεμίσει το σακούλι και μετά θα τρέχει η Sassenach να ψάχνει πως θα τα χωρέσει, που δεν θα τα χωρέσει τελικά...:p
Κορίτσια κάντε κράτει, μη χαλάσουμε το νήμα :)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στη Λυών και πέριξ έχεις πάει εσύ; Δεν θυμάμαι τα μέρη που έχεις πάει Γαλλία. Άντε βάλε κανα χεράκι να βρούμε ενδιαφέροντα πραγματάκια εκτός απο το να τρέχω στα βουνά και τις θάλασσες το καλοκαίρι...χαχαχα
Λυών και νότια. Αβινιόν, Οράνζ, Εξ αν Προβένς. Ωραία μέρη με πολλά ρωμαϊκά και μεσαιωνικά καθώς και όμορφη φύση.
Εναλλακτικά ανατολικά της Λυών Γενεύη, Σαμονί.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Λυών και νότια. Αβινιόν, Οράνζ, Εξ αν Προβένς. Ωραία μέρη με πολλά ρωμαϊκά και μεσαιωνικά καθώς και όμορφη φύση.
Εναλλακτικά ανατολικά της Λυών Γενεύη, Σαμονί.
Συγκρατήσου και εσύ....θα τα ξεράσεις όλα όταν έρθει η ώρα!!! :haha: :haha: :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Λυών και νότια. Αβινιόν, Οράνζ, Εξ αν Προβένς. Ωραία μέρη με πολλά ρωμαϊκά και μεσαιωνικά καθώς και όμορφη φύση.
Εναλλακτικά ανατολικά της Λυών Γενεύη, Σαμονί.
Η Γενευη μου προκαλεσε χασμουρητα.
Η αληθεια ειναι πως σε 4 μερες χωρεσε μονο η Βουργουνδια, δηλαδη βορεια. Αν ειχαμε αλλες 4 θα κατεβαιναμε Προβηγκια οπωσδηποτε. (Ανοιξτε το τοπικ λεμε).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Portonaccio sarcophagus Roma - Palazzo Massimo alle Terme (Museo Nazionale)
View attachment 383730

Μαρμάρινη σαρκοφάγος με επιρροές απο τη γνωστή Στήλη του Μάρκου Αυρήλιου. Το καπάκι είναι διακοσμημένο με βιβλιογραφική ζωφόρο, που γιορτάζει τη γέννηση και τον γάμο του νεκρού στρατηγού που φιλοξενούσε η σαρκοφάγος. Το μπροστινό μέρος της απεικονίζει σκηνή μάχης σε διάφορα πεδία και επικεντρώνεται στην προέλαση ενός Ρωμαίου ιππότη που απεικονίζεται με την ιδιότητα του παγκόσμιου νικητή. Οι σκηνές μάχης πλαισιώνονται από δύο ζευγάρια αιχμαλώτων βαρβάρων.
View attachment 383731
Τα ανάγλυφα στις πλευρές της σαρκοφάγου δείχνουν γεγονότα που ακολούθησαν τη σύγκρουση: από τη μια πλευρά, βάρβαροι αιχμάλωτοι διασχίζουν ένα ποτάμι με επικεφαλής Ρωμαίους στρατιώτες κατά μήκος μιας γέφυρας βαρκών, από την άλλη πλευρά οι οπλαρχηγοί που υποτάσσονται στους Ρωμαίους αξιωματούχους.

Όταν την είδα έμεινα άφωνη!!! Ένα καταπληκτικό έργο τέχνης!!! Η λεπτομέρεια του σε καθηλώνει....
View attachment 383732
Ζήλεψα που οι φωτό σου είναι καλύτερες από τις δικές μου!
February-Maech 2011 040.JPG

February-Maech 2011 042.JPG
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Εμεις χαζοι ειμαστε που σχεδον δεν περναει χρονος διχως ενα περασμα απο Ιταλια? :)
Το επομενο καλοκαιρι υποτιθεται οτι μεσω Βενετιας ο στοχος ειναι η Σλοβενια, αλλα ακομη δεν ειμαι σιγουρη οτι θα αντισταθω. 4 μερες στη Βενετια εφτασαν οριακα για τα βασικα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!!Τα τελευταία χρόνια τα ταξίδια μου βασίζονται στο ρητό " Ιταλία παραΙταλια " Η γειτονική μας χώρα βγαζει υπέροχα μινι ταξιδάκια, ειναι αστείρευτη :icecream:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom