Μνημεία ή έργα τέχνης που μας έμειναν αξέχαστα (φωτογραφία)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Συμφωνώ και επαυξάνω!!Τα τελευταία χρόνια τα ταξίδια μου βασίζονται στο ρητό " Ιταλία παραΙταλια " Η γειτονική μας χώρα βγαζει υπέροχα μινι ταξιδάκια, ειναι αστείρευτη :icecream:
Μεταξυ μας, ετσι ειναι και η Γαλλια. Απλα δεν βρισκεις φτηνα εισιτηρια και διαμονη. Οποτε δεν πας για μινι ευκολα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν και στα περί τέχνης έχω μαύρα μεσάνυχτα, οφείλω να πω ότι ορισμένα έργα στο μουσείο του van Gogh στο Amsterdam μου άφησαν άριστες εντυπώσεις και συγκινήσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να σου εξηγεί και κάποιος τι βλέπεις, αν και στη ζωγραφική πολλές φορές δε χρειάζεται...

2018-12-23 15.44.07.jpg
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αν και στα περί τέχνης έχω μαύρα μεσάνυχτα, οφείλω να πω ότι ορισμένα έργα στο μουσείο του van Gogh στο Amsterdam μου άφησαν άριστες εντυπώσεις και συγκινήσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να σου εξηγεί και κάποιος τι βλέπεις, αν και στη ζωγραφική πολλές φορές δε χρειάζεται...

View attachment 383797
Πώς και δεν σκέφτηκαν να τυπώνουν αυτό τον πίνακα πάνω στα πακέτα με τα τσιγάρα για εκφοβισμό;;;(πλάκα κάνω)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
758
Likes
3.825
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Fontana di Trevi , Ρώμη

20210927_093059_forest.jpg




Το backstage πίσω από όλη αυτή τη λήψη είναι το εξής : Πήγα για 2η φορά εκεί (τόσο πολύ που ξετρελάθηκα με την ομορφιά του συντριβανιού αλλά φτου γκαντεμιά , εκείνη τη μέρα , κάθε Δευτέρα πρωί και αυτό να επισημανθεί , ο δήμος της Ρώμης μαζεύει με έναν ειδικό μηχανισμό-έναν λεπτό σωλήνα τα νομίσματα από το συντριβάνι και σταματούν για αρκετή ώρα τα νερά να τρέχουν , επιπλέον να πω πως αυτή ήταν η πιο παράξενη μέρα για μένα στη Ρώμη γιατί μου συνέβη κάτι παράξενο , αλλά δεν θα επεκταθώ παρακάτω ... Αλλά και χωρίς τρεχούμενα νερά , το συντριβάνι είναι πανέμορφο !!!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.409
DSC_0220.JPG
Ο Μωυσής, το άγαλμα του Μιχαήλ Αγγέλου που τρόμαζε τα βράδια το δημιουργό του και τον έβγαζε έξω από το εργαστήριο. Έφαγα τα πόδια μου στη Ρώμη να βρω την εκκλησία San Pietro in Vincoli αλλά άξιζε τον κόπο
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Η Νεφερτίτη, έτσι; Ειλικρινά, δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από επάνω της. Όσο απομακρυνόμουνα, γύρναγα και την κοίταζα!
Αν έγραφα σχόλιο θα ήταν αυτό. "Δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από πάνω της". Ήταν κάτι περίεργο. Αυτό και η επίσκεψη στην Πομπηία με ταξίδεψαν στο χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom