Ιταλία Μοναχικές διακοπές μιλανο

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μια χαρά είναι ένα 3μερο στο Μιλάνο το Νοέμβρη. Μεγάλη πόλη, έχει ζωή, ωραία μαγαζιά για χάζι, για πρώτη φορά και μόνος πιστεύω ότι είναι καλά. Είναι εύκολος προορισμός, μην αγχώνεσαι, πάρε τις πληροφορίες σου από το φόρουμ για φαγητό κλπ και απόλαυσέ το. Αν πια βαρεθείς τόσο πολύ πήγαινε μια βόλτα στο Μπέργκαμο που είναι δίπλα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μη το σκέφτεσαι εγω ειχα πάει μετά την πρωτοχρονιά και ηταν πανέμορφα. Πάνε μια βόλτα και στο κομο η καμια ημερήσια στη Βερόνα. Έχει αρκετά ενδιαφέροντα μερη να δεις. Πάνε ποδαρατο μέχρι τα καναλια.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
καλυτερα να μετανοιωνεις για κατι που εκανες,παρα για κατι που μπορουσες και δεν εκανες..
Συμφωνω απολυτως! Εμενα αλλωστε αυτο ειναι το μοτο μου.

Τελικα το χεροτερο που μπορει να συμβει ειναι να πληξεις. Ε, δεν ειναι καλυτερα απο το να πληττεις στο σπιτι σου; ;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.884
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Το Μιλάνο είναι ότι πρέπει για ένα τριήμερο.
άν βαρεθείς, το Μπεργκαμο ή το Λουγκανο είναι σε απόσταση αναπνοής.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
καλησπερα κ απο εμενα, για λιμνη Κομο αν επερνα πολυ νωρις το πρωι το τρενο προλαβαινω αν οχι ν γυρισω και πολυ αλλα για μικρη βολτα και εναν καφε κ γυρω στις 14.00 το μεσημερι να ημουν πισω Μιλανο για την βολτα μ και εκει? η θεωρειτε θελει ολη την ημερα στο Κομο? αν κ επιλογη μαλλον ειναι αυτη... ευχαριστω
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.319
Likes
17.402
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
καλησπερα κ απο εμενα, για λιμνη Κομο αν επερνα πολυ νωρις το πρωι το τρενο προλαβαινω αν οχι ν γυρισω και πολυ αλλα για μικρη βολτα και εναν καφε κ γυρω στις 14.00 το μεσημερι να ημουν πισω Μιλανο για την βολτα μ και εκει? η θεωρειτε θελει ολη την ημερα στο Κομο? αν κ επιλογη μαλλον ειναι αυτη... ευχαριστω
Άνετα μπορείς να πάρεις πρωινό τρένο και σε μία ώρα να είσαι στη λίμνη. Εγώ θα σου πρότεινα να μην πας στην πόλη Κόμο, αλλά στη Varenna. Εκεί μπορείς να πας στην πολύ picturness Villa Monastero ή να πάρεις καραβάκι και να περάσεις απέναντι στo πανέμορφο Bellagio ή να πας στην απέναντι όχθη και να δεις τις Βίλες Balbianello ή Tremezzo, ή απλά να κάνεις μια κρουαζιέρα.
Αν με το τρένο είσαι κατά τις 9:00 το πρωί εκεί μπορείς άνετα να περιηγηθείς κανένα τετράωρο και στις 14:00 να είσαι πίσω στο Μιλάνο που θέλεις.
Εγώ είχα κάνει το αντίθετο. Είχα πάει το πρωί στο Μιλάνο βόλτα (είχα δει το Μυστικό Δείπνο του Da Vinci) και το μεσημέρι πήρα τρένο στις 1:30, έφτασα Varenna στις 2:30 και έκανα την κρουαζιέρα και το βράδυ στις 8:00 ήμουν πίσω στο ξενοδοχείο μου στο Μιλάνο. Βέβαια ήταν καλοκαίρι και είχε πολύ "ημέρα". Το χειμώνα θα πρέπει να τα κάνεις ανάποδα.
Καλά να περάσεις!
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Σ ευχαριστω πολύ πολύ! ετσι το σκεφτομουν. VARENNA? ...για Κομο σκεφτομουν. για ν ατσεκαρψ λοιπον τι μου προτεινεις!! :)

για Βαρεννα (τρενο gia Varenna-Esino ) παιρνεις? κ μετα για Villa Monastero ειναι σαν να λεμε με τα ποδια απο τον σταθμο? ή με καραβακι?
ειναι πιο ωραια θεωρεις απο Κομο?...
 
Last edited by a moderator:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.319
Likes
17.402
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Το σταθμό δεν τον θυμόμουν .... αλλά ας είναι καλά οι φωτογραφίες, γι' αυτό βγάζω πολλές ;)

IMG_6577.JPG


Στη Villa monastero πας με τα πόδια από το σταθμό και μάλιστα μέσω ενός φοβερού παραλίμνιου μονοπατιού ...
IMG_6689.JPG


Στην Κόμο δεν πήγα. Επέλεξα να πάω Varenna γιατί θεώρησα ότι έχει πιο πολλά πράγματα για να δω. Εκτός από την κρουαζιέρα και το Bellagio που είναι πολύ κοντά είχε και 4 βίλλες που μπορείς να επισκεφτείς, εκ των οποίων η Balbianello είναι η καλύτερη με διαφορά.
Εγώ την πρώτη φορά που πήγα δεν είδα την Balbianello και έτσι στο επόμενό μου ταξίδι στην περιοχή τα κατάφερα.
Για αυτές τις δύο εκδρομές στη λίμνη Κόμο μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις λεπτομέρειες στις ιστορίες μου:
Cinque Terre Λιγουρίας και Λίμνες Λομβαρδίας σε ένα. στο τελευταίο κεφάλαιο
και στην
Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία. στο πρώτο κεφάλαιο
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τηVarenna, αλλά να τσεκάρεις πρώτα δρομολόγια καραβιών γιατί φαντάζομαι ότι η συχνότητα τους θα είναι και θέμα εποχής.
 
Last edited:

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Το σταθμό δεν τον θυμόμουν .... αλλά ας είναι καλά οι φωτογραφίες, γι' αυτό βγάζω πολλές ;)

View attachment 249314

Στη Villa monastero πας με τα πόδια από το σταθμό και μάλιστα μέσω ενός φοβερού παραλίμνιου μονοπατιού ... View attachment 249315

Στην Κόμο δεν πήγα. Επέλεξα να πάω Varenna γιατί θεώρησα ότι έχει πιο πολλά πράγματα για να δω. Εκτός από την κρουαζιέρα και το Bellagio που είναι πολύ κοντά είχε και 4 βίλλες που μπορείς να επισκεφτείς, εκ των οποίων η Balbianello είναι η καλύτερη με διαφορά.
Εγώ την πρώτη φορά που πήγα δεν είδα την Balbianello και έτσι στο επόμενό μου ταξίδι στην περιοχή τα κατάφερα.
Για αυτές τις δύο εκδρομές στη λίμνη Κόμο μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις λεπτομέρειες στις ιστορίες μου:
Cinque Terre Λιγουρίας και Λίμνες Λομβαρδίας σε ένα. στο τελευταίο κεφάλαιο
και στην
Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία. στο πρώτο κεφάλαιο
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τηVarenna, αλλά να τσεκάρεις πρώτα δρομολόγια καραβιών γιατί φαντάζομαι ότι η συχνότητα τους θα είναι και θέμα εποχής.
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ. σ ευχαριστω :clap:
Castello di Vezio, Villa Ciprezi, Villa Monastero, Chiesa di San Giovanni Battista & Balbianello βρισκονται ολα στην varenna? & ειναι προσβάσιμα με τα πόδια?
 
Last edited by a moderator:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.319
Likes
17.402
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ. σ ευχαριστω :clap:
Castello di Vezio, Villa Ciprezi, Villa Monastero, Chiesa di San Giovanni Battista & Balbianello βρισκονται ολα στην varenna? & ειναι προσβάσιμα με τα πόδια?
Όλα (εκτός από τη Balbianello) είναι στη Varenna, δηλαδή μπορείς να πας με τα πόδια. Η Villa Ciprezi είναι σήμερα ξενοδοχείο και θα μπορείς να πας για καφέ, η Monastero είναι δίπλα της και έχει εισιτήριο και σίγουρα αξίζει τον κόπο, το κάστρο έχει φοβερή θέα και η Balbianello είναι η καλύτερη της λίμνης κατά τη γνώμη μου (δεν επιλέχτηκε και τυχαία για ταινία James Bond) και μπορείς να πας με καραβάκι από Varenna. Και στη Villa Carlotta μπορείς να πας με το ίδιο δρομολόγιο που είναι δίπλα, η οποία φιλοξενεί και φοβερά έργα τέχνης. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξετάσεις τα ωράρια.
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Όλα (εκτός από τη Balbianello) είναι στη Varenna, δηλαδή μπορείς να πας με τα πόδια. Η Villa Ciprezi είναι σήμερα ξενοδοχείο και θα μπορείς να πας για καφέ, η Monastero είναι δίπλα της και έχει εισιτήριο και σίγουρα αξίζει τον κόπο, το κάστρο έχει φοβερή θέα και η Balbianello είναι η καλύτερη της λίμνης κατά τη γνώμη μου (δεν επιλέχτηκε και τυχαία για ταινία James Bond) και μπορείς να πας με καραβάκι από Varenna. Και στη Villa Carlotta μπορείς να πας με το ίδιο δρομολόγιο που είναι δίπλα, η οποία φιλοξενεί και φοβερά έργα τέχνης. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξετάσεις τα ωράρια.
καλημερα :) σκεφτομουν βασικα για μια απλη βολτα απο Μιλανο με τρενο . μεχρι Βαρενα και Μοναστερο για εναν καφε & μετα επιστροφη. για 2 ωριτσες περιπου . οχι βολτα με καραβακι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom