Αυστρία Γερμανία Μοναχο - Σαλτσμπουργκ

Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα-Μπορα
Καλημέρα σε όλους!
Σε λίγες μέρες πηγαίνουμε Μόναχο, Salzburg και λίμνη Κωνσταντίας ( Bodensee).
Το βασικό μας ερώτημα αφορά στην είσοδο στο κάστρο Neuschwanstein. Διαβάζω παντού ότι η είσοδος είναι εφικτή μόνο μέσω οργανωμένου γκρουπ. Εδω και μερες ψάχνουμε , αλλά δεν υπάρχουν εισιτήρια για της ημερομηνίες που μας βολεύει! Που να φανταστούμε ότι ειναι sold out 2-3 βδομαδες πριν, όταν σε άλλα αξιοθέατα, πχ Βερσαλλίες, Βατικανό, Λούβρο κτλ κλείνει την ίδια μέρα ή απλά πας εκεί και περιμένεις στα εκδοτήρια!
Επίσης , διαβάσαμε ότι μπορείς να πας την ίδια μέρα και να περιμένεις να σου δώσουν εισιτήρια εκεί, κάτι που είθισται. Το θέμα είναι αξίζει ή θα φάμε τη μέρα μας; Επίσης έχει άλλα εισιτήρια για τον αύλειο χώρο και άλλα για μέσα στο κάστρο;
Το μονο πακέτο που βρηκαμε ειναι ενα με 179€/άτομο, αλλά μόνο για ενήλικες! Το παιδί δεν μπορεί λέει, αλλά θα το ξανατσεκάρουν… Τι να πω…

Οποιαδήποτε πληροφορία επίσης για εστιατόρια και αξιοθέατα στο Salzburg και Bodensee θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!

Υ.Γ. Έχουμε κλείσει και διαμονή στη Legoland, η οποία ανοίγει χειμώνα πρώτη φορά, οπότε θα επανέλθουμε με feedback. Αν κάποιος είναι με οικογένεια στην περιοχή αξίζει να πάει αυθημερόν. ( τα δωμάτια ήταν sold out πολύ νωρίς, τωρα δε ξερω αν έχει ).

Ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων για το μέγεθος του κειμένου, αλλά είναι η πρώτη μας ανάρτηση :)

Κάλα Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους!
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Ας σε βοηθησει καποιο αλλο μελοςμε τα group κλπ ,εγω δεν μπορώ .Το ειχα επισκεφθει πριν χρόνια .Με το χέρι όμως στην καρδια δεν έγινε και τίποτα αν δεν το δείτε μέσα ,δεν θα χιάσετε τίποτα .Η όλη ομορφιά του ειναι απεξω .
 
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα-Μπορα
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ούτως ή άλλως λέμε να πάμε χωρίς εισιτήρια και να το δούμε απ´εξω και αν βρούμε εκείνη την ώρα, καλώς. Και μία φωτογραφία στη γέφυρα και μια βολτα στην περιοχή νομίζω ειναι οκ. Γενικά νομίζω πρέπει να παμε , οπως και να έχει.

Και πάλι ευχαριστώ
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Οποιαδήποτε πληροφορία επίσης για εστιατόρια και αξιοθέατα στο Salzburg
Αξίζει σίγουρα βόλτα στον περιβάλλοντα χώρο του κάστρου. Κυρίως γιατί έχει πολύ ωραία θέα προς την πόλη και τα βουνά. Στους εσωτερικούς χώρους του κάστρου δεν μπήκα.

Για φαγητό ξεχώρισα το Zwettler's Wirtshaus. Έχει αυστριακή κουζίνα, τα πιάτα ήταν νόστιμα, οι τιμές τσιμπημένες όπως γενικά στην πόλη. Το σνίτσελ έχει 25ε. Πάει 30-40ε το άτομο για πλάκα. Γίνεται χαμός από κόσμο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν είμαι fan των μουσείων κτιρίων κλπ για αυτό η άποψη μου δεν έχει ίσως tosshhhh σημασία αλλα έχω πάει μια φορα
Αν μου δίνανε δωρεάν εισιτήρια, θα πήγαινα...
αλλα να πληρώσω να μπω μέσα δεν θα το έκανα ξανά
 
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα-Μπορα
Καλά ναι. Τα εισιτηρια με γκρουπς ήταν απο 65€/ατομο, τωρα εχει διαθέσιμα με 179€/ατομο και μετά με 550κάτι το άτομο! Εμείς απλα να μπούμε θέλουμε,σιγα μη δωσουμε 500€ ή 1500€ επειδή και καλά εισαι με γκρουπ, που στην ουσία πάνε όλοι μαζί και απλα έχεις audio οδηγους.
Το θεμα ειναι γιατί επιτρέπεται η είσοδος μόνο σε γκρουπς και οχι μεμονωμένα, upon availability εννοείται πάντα.
Πρώτη φορά το βλεπω σε τοσα ταξίδια..
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Το ίδιο ακριβώς προγράμματα έχουμε κ εμείς για παραμονή πρωτοχρονιάς.δεν βρήκαμε μέσα στην λεγκολαντ αλλά σε ένα ωραίο παραδοσιακό κοντά.μπορεις να μας πεις το πρόγραμμα σας να πάρουμε καμία ιδέα?πρώτα λεγκολαντ μετα Σάλτζμπουργκ?
Βρήκατε οικογένειακα δωμάτια?βασανίστηκα πολύ για να βρω τρίκλινο..
 
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα-Μπορα
Τελεια! Εμεις βρηκαμε legoland διαμονη για ενα βράδυ, αλλά ειχαμε κλεισει πριν 15-20 μερες απο σημερα. Τιμή σχετικά ακριβή, 402€ πήγε το τρικλινο με πρωινό για ενα βράδυ, σε δωματιο θεματικο (σου εδινε διαφορες επιλογες), αλλα ολα τοσο πήγαιναν . Βεβαια σου δινει 3 εισιτηρια εισοδου μες στην τιμή και επίσης προσβαση και το αλλο πρωινο στο παρκο.
Αλλα λογικό για peak season τετοια τιμη και μεσα στο παρκο. Αλλα και διπλα που ειστε, παλι τελεια θα περασετε στο παρκο, εξάλλου με τοση κουραση το παιδι ποσο ξυπνιο να μεινει να χαρει το δωμάτιο :)
Εμεις θα ειμαστε 5 μερες Μοναχο πριν και Σαλτσμπουργκ θα παμε 25/12 (Μοναχο ειναι ολα σχεδον κλειστα 25-26, κάτι παλατια δηλ που θελαμε κτλ ). Οποτε αυτο συνιστώ και εγω, Σαλτσμπουργκ δηλ 25 ή 26 και να κλεισετε απο τωρα στο Hohensalzburg , δηλ πάνω στο καστρο με το τελεφερικ. 17,40€ το πληρες εισιτηριο/ατομο.
Στο τελος αφησαμε καποιες μερες για Bodensee,μια εκπληκτικη περιοχη γυρω απο τη λιμνη , αν μπορειτε και εχετε χρονο, αξιζει.

Τρικλινο, μεγαλο προβλημα. Βρηκαμε, αλλα το θεμα ειναι να εχεις direct επαφη με το ξενοδοχειο και να λες θελουμε δικλινο πχ γιατι το παιδι κοιμάται μαζί μας ούτως ή αλλως, δε θελει εξτρα κρεβατι, και ας μας δινουν. Σε εμας αυτο ισχυει.
Στο agoda επισης σου λεει μεχρι ποια ηλικια ειναι δωρεαν το παιδί, αλλά εγω πηρα τηλ κεντρο του ξενοδ και εξηγησα και ολα καλα.

Ελπιζω να βοηθησα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom