Αυστρία Γερμανία Μοναχο - Σαλτσμπουργκ

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Πρώτη φορά Γερμανία κι εμείς ... μεσα Δεκέμβρη!!! Αθηνα-Νυρεμβέργη (που απο πρωινή πτήση ξαφνικά έγινε απογευματινή... ουδέν σχόλιο!) Οπότε χάνουμε μια μερα απο κει δυστυχώς, μένουμε 2 νύχτες και μετά πάμε Μόναχο για άλλες δυο νύχτες... και λεμε μονοήμερη Σάλτσμπουργκ!! Λίγες οι μέρες, πολλά να δεις.... αλλα μια γεύση απο κλίμα Χριστουγέννων θα την πάρουμε!
 
Μηνύματα
6
Likes
1
Οπου κ να πας,παντα δεν θα σου φτανουν οι μερες..Θα ειναι πολυ ομορφα με το χριστουγεννιάτικο κλιμα!καλα να περασετε!!
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σελίδα των τρένων στη Γερμανία; Θα ήθελα να πάω από Μονάχο Σάλτσμπουργκ ημερήσια εκδρομή
Ευχαριστώ πολύ
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σελίδα των τρένων στη Γερμανία; Θα ήθελα να πάω από Μονάχο Σάλτσμπουργκ ημερήσια εκδρομή
Ευχαριστώ πολύ
Βρήκα την bahn.de αν υπάρχει κ κάποια άλλη σελίδα πείτε μου.
Στην αναζήτηση που έκανα δεν υπαρχει δυνατότητα αγοράς εισιτηρίων για το Δεκέμβριο, όποτε δεν μπορώ να υπολογίσω το κόστος της εκδρομής
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.822
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Βρήκα την bahn.de αν υπάρχει κ κάποια άλλη σελίδα πείτε μου.
Στην αναζήτηση που έκανα δεν υπαρχει δυνατότητα αγοράς εισιτηρίων για το Δεκέμβριο, όποτε δεν μπορώ να υπολογίσω το κόστος της εκδρομής
Αυτή είναι η σελίδα τους.
Βάλε ημερομηνία πιο "κοντινή". Δεν νομίζω να έχει διαφορά στην τιμή.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Βρήκα την bahn.de αν υπάρχει κ κάποια άλλη σελίδα πείτε μου.
Στην αναζήτηση που έκανα δεν υπαρχει δυνατότητα αγοράς εισιτηρίων για το Δεκέμβριο, όποτε δεν μπορώ να υπολογίσω το κόστος της εκδρομής
Θα βγάλεις το ημερήσιο bayern ticket που ισχύει και για το Σάλτσμπουργκ με κόστος 27 ευρώ για ένα άτομο και συν 9 ευρώ για κάθε άλλο άτομο μέχρι 5. Ισχύει καθημερινές Δευτέρα-Παρασκευή 9:00-3:00, Σαββατοκύριακα ισχύει από τα μεσάνυχτα έως τις 03:00 της επόμενης ημέρας.
Regional day ticket for Bavaria from EUR 27: Explore Bavaria all day by train
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Θα βγάλεις το ημερήσιο bayern ticket που ισχύει και για το Σάλτσμπουργκ με κόστος 27 ευρώ για ένα άτομο και συν 9 ευρώ για κάθε άλλο άτομο μέχρι 5. Ισχύει καθημερινές Δευτέρα-Παρασκευή 9:00-3:00, Σαββατοκύριακα ισχύει από τα μεσάνυχτα έως τις 03:00 της επόμενης ημέρας.
Regional day ticket for Bavaria from EUR 27: Explore Bavaria all day by train
Ευχαριστώ πολύ.
Με flixbus υπολόγισα ότι είναι γύρω στα 100€ τα 5 άτομα. Εδώ βλέπω θα είναι 27+36=63€.
Σκέφτομαι προς τρένο για να αποφύγω τυχόν κίνηση στους δρόμους...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ευχαριστώ πολύ.
Με flixbus υπολόγισα ότι είναι γύρω στα 100€ τα 5 άτομα. Εδώ βλέπω θα είναι 27+36=63€.
Σκέφτομαι προς τρένο για να αποφύγω τυχόν κίνηση στους δρόμους...
Γενικά το τρένο είναι πιο σίγουρο στα ωράρια του σε σχέση με τα flixbus που πολλές φορές λόγω των μεγάλων διαδρομών έρχονται από μακρυά και έχουν καθυστερήσεις. Βέβαια ενημερώνεσαι μέσω της εφαρμογής που βρίσκεται αλλά τι να το κάνεις...εάν είσαι στημένος κανένα 2ωρο κ περιμένεις. Το μειονέκτημα με το τρένο και τα συγκεκριμένα εισιτήρια είναι όταν ταξιδεύεις καθημερινές πρέπει το δρομολόγιο σου να ξεκινάει μετά τις 9, έτσι δεν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις κάποιο πολύ πρωινό και να κερδίσεις χρόνο στην πόλη προορισμού. Το εισιτήριο άμα το αγοράσεις από μηχάνημα στο σταθμό πρέπει να γράψεις επάνω με στυλό τα ονόματα των 5 επιβατών μην έχεις θέμα με κάποιον ελεγκτή. Στα γκισέ νομίζω είναι 2?? ευρώ ακριβότερο. Διαδικτυακά τα συμπληρώνεις όλα τα ονόματα με λατινικους χαρακτήρες προσεχτικά όπως είναι στο διαβατήριο.
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
@escursione με αφορμή τα παραπάνω. Χθες χάζευα στο site κ παρατήρησα (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το έλεγε) ότι αγοράζεις εισιτήριο αλλά όχι θέση; Δηλαδή κάθεσαι όπου βρεις, εκτός αν θέλεις να αγοράσεις θέση;
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Γενικά το τρένο είναι πιο σίγουρο στα ωράρια του σε σχέση με τα flixbus που
καλα μην βαζεις και το χερι σου στην φωτια για αυτο...
τελευταια τα πραγματα εχουν χαλασει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom