Αυστρία Γερμανία Μοναχο - Σαλτσμπουργκ

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Για τη σπηλιά δε γνωρίζω, πάντως το Hallstatt είναι μια ώρα και κάτι από το Salzburg, το Hallein μισή ώρα.
 

snow

Member
Μηνύματα
50
Likes
67
Γεια σας και από μένα στο θέμα σας. Θα ταξιδέψω αεροπορικός στο Μόναχο για 4 μέρες τέλος Μαιου. Ίσως μια από αυτές να πάρω το τρένο για Salzburg. Μπορείτε να μου πείτε τι αξίζει να δω εκεί και αν όντως αξίζει να πάω Salzburg;
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
σε μια μερα τα εχεις γυρισει ολα εκει και αξιζουν τα παντα απο το καστρο τισ εκκλησιες την πλατεια μοτσαρτ γενικα ολα ειναι διπλα.απλα μην τολμισεισ και δεν πασ στο χαλστατ το ομορφοτερο μερος που εχω δει μεχρι τωρα στην ζωη μου......
 

TRAIAN0S

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Αργεντινή/Χιλή
Καλησπέρα φίλε μου,

βρέθηκα στο Μόναχο πριν από περίπου ένα μήνα για δύο βράδυα (π-σ-κ) σε μια όχι πολύ διάσημη γιορτή μπύρας (starkbierfest σε αντίθεση με τη διάσημη Octoberfest). Ήταν η τρίτη φορά που πήγα στη Γερμανία και οφείλω να παραδεχτώ ότι το Μόναχο είναι πανέμορφο και όχι τόσο γερμανική πόλη από την άποψη ότι έχει πολύ καλύτερο καιρό και ο κόσμος κυκλοφορεί πολύ περισσότερο έξω. Η νύχτα θυμίζει κάπως Ελλάδα αντίθετα με τις άλλες πόλεις που έχω πάει (Στουτγκάρδη, Ντισελντορφ, Κολονία). Επειδή πήγα με τρένο από Ιταλία και πέρασα από το αυστριακό Τιρόλο, πρέπει να σου πω ότι το τοπίο είναι μαγευτικό. Για μένα αξίζει να αφιερώσεις μια μέρα στις περιοχές στα σύνορα Αυστρίας Γερμανίας αλλά δυστυχώς Salzburg δεν έχω πάει για να σε κατατοπίσω παραπάνω
 

snow

Member
Μηνύματα
50
Likes
67
Panosast για να βρεις τα δρομολόγια και το κόστος των τρένων από Μόναχο κοίτα εδώ.
bahn.com - your online travel booking tool for rail journeys, holidays, city trips and car rental
koloko στο hallstatt φυσικά και θέλω να πάω αλλά οι μέρες μου είναι περιορισμένες.
Πως πιστεύεις ότι είναι καλύτερος τρόπος να πάω? Η να το αφήσω για άλλη φορά?
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
πόσες μέρες πιστευέτε πως απαιτούνται για να δει κάποιος καλά το μόναχο? να προτιμήσω να πάω καλοκαίρι η μήπως να το αφήσω για τα χριστούγεννα είναι καλή περίοδος τοτε?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
sorry που αργησ αλλα δεν ειχα ιντερνετ.στο χαλστατ πας ευκολα με τρενο η λεωφορειο απο το σαλτσμπουργκ
 

TRAIAN0S

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Αργεντινή/Χιλή
πόσες μέρες πιστευέτε πως απαιτούνται για να δει κάποιος καλά το μόναχο? να προτιμήσω να πάω καλοκαίρι η μήπως να το αφήσω για τα χριστούγεννα είναι καλή περίοδος τοτε?
Κατ εμέ, γενικά η ιδανικότερη περίοδος για Γερμανία είναι Χριστούγεννα. Έχω κάνει 2 φορές Χριστούγεννα Γερμανία (Dusseldorf-Κολονία και Στουτγκάρδη) και το κλίμα είναι το κάτι άλλο. Τα νιώθουν και τα χαίρονται, όπως περίπου είναι για μας ο Αύγουστος. Ο κόσμος είναι στους δρόμους, πλανόδια χριστουγεννιάτικα μαγαζάκια, gluhwein κλπ. Ειδικά για το Μόναχο όμως πιστεύω, η άνοιξη είναι η καλύτερη περίοδος ή νωρίς το καλοκαίρι δεν είναι άσχημα (αν δεν είσαι πολύ fun της θάλασσας). Επίσης και το Octoberfest είναι καλή περίπτωση, εξαρτάται φυσικά από τις προτιμήσεις του καθενός, δηλδή ήσυχες διακοπές ή μπύρα και περισσότερο ξεφάντωμα. Πάντως αν πας καλοκαίρι και έχεις μέρες μπορείς να επισκεφθείς και τις αυστριακές Άλπεις 1-2 μέρες πρέπει να είναι φθηνό το τρένο από Μόναχο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ομορφα μερη της Βαυαριας στα περιξ του Μοναχου ...φυση ..βαρκαδες στις λιμνες κλπ ..τα ευχαριστιεσαι καλυτερα ανοιξη ,καλοκαιρι.
 

Coner2

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ/ΧΑΙΛΑΝΤΣ
Μόναχο

Καλησπέρα σας.
Σήμερα αργά αποφάσισα να ψάξω τις τελευταίες λεπτομέρειες για το ταξίδι που θα κάνω με την γυναίκα μου και ένα φιλικό ζευγάρι στο Μόναχο την άλλη εβδομάδα.Ψάχνοντας έπεσα επάνω σε αυτό το site το οποίο με ενθουσίασε καθώς εδώ βρήκα πολλά από αυτά που έψαχνα.
Το ταξίδι το δικό μας ξεκινά αεροπορικώς για το Μόναχο με την πρωινή πτήση για να εκμεταλευτούμε όλη την πρώτη ημέρα καθώς φτάνουμε 08:15 ώρα Γερμανίας.
Με το αυτοκίνητο που θα νοικιάσουμε θα περάσουμε την επόμενη ημέρα στο Salzburg όπου θα μείνουμε μέχρι το απόγευμα.
Γενικά θα προσπαθήσουμε να δούμε όσο περισσότερα μέρη μπορούμε γύρω από το Μόναχο.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που οδηγώ στο εξωτερικό άν και έχω πάει αρκετές φορές θα ήθελα όποιος μπορεί να μου δώσει μερικές συμβουλές γενικά για την οδήγηση έξω.
Ξέρω ότι όταν περάσουμε τα σύνορα με Αυστρία πρέπει να προμηθευτώ μια Vinieta card για τις εκεί διαδρομές.
Άν κάποιος έχει κάνει την διαδρομή θα ήθελα να ακούσω την άποψή του καθώς και τις προτάσεις του.
Σχεδιάζω εδώ και καιρό το ταξίδι και δεν θα ήθελα να μου ξεφύγει κάτι.
Όλες οι διαδρομές είναι περασμένες στο GPS.
Ακόμα για για τις περιοχές κοντά στο Μόναχο όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες.
Θα προσπαθώ να κρατάω ενήμερο το post σαν ένα είδος ημερολογίου όσο καιρό είμαι Γερμανία.
Μετά από πολλές ημέρες βρήκα τελικά τον χρόνο να τελειώσω αυτό που ξεκίνησα σχετικά με το ταξίδι μας στην Γερμανία.
Τελικά αποφασίσαμε να μην πάμε Αυστρία και να μείνουμε όλες τις ημέρες στην Γερμανία για να την γνωρίσουμε καλύτερα.
Το ταξίδι μας ξεκίνησε αφού προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο του Μονάχου πρωτεύουσα της Βαυαρίας στις 08:30 το πρωί της Τετάρτης.Πολύ καλή ώρα για να ξεκινήσεις γιατί έχεις όλη την ημέρα μπροστά σου.Αφού έγιναν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι με ταυτότητες ή διαβατήρια προχωρήσαμε πρός το γκισέ της εταιρίας που είχαμε κλείσει το αυτοκίνητο που θα μας βοηθούσε στις εξορμήσεις μας.
Εκεί ήρθε η πρώτη έκπληξη καθώς μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο όχημα της κατηγορίας που είχα διαλέξει (GOLF ή παρόμοιου τύπου)και με extra χρέωση 45 euro θα μας έδιναν μεγαλύτερο αυτοκίνητο.Τελικά το πήραμε αφου δεν μπορούσαμε να κάνουμε και αλλιώς.
Βέβαια με τους δρόμους που έχουν τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού είναι απόλαυση στην οδήγηση.
Αφού φορτώσαμε τα μπαγκάζια μας ξεκινήσαμε από το αεροδρόμιο του Μονάχου για να πάμε στο Deggendorf μια μικρή πόλη 200.000 κατοίκων 145 χλμ περίπου από το κέντρο του Μονάχου και 149 χλμ από το αεροδρόμιο.Με τις ταχύτητες που πηγαίνουν στην Γερμανία την απόσταση
την κάνεις άνετα σε μια ώρα.Εκεί οδηγώντας ανακάλυψα ότι δεν υπάρχει και όριο ταχύτητας για τα αυτοκίνητα.Εμείς πηγαίνοντας με μέση ταχύτητα 150 - 160 χλμ πηγαίναμε σχετικά αργά σε σχέση με τους Γερμανούς οδηγούς.Βέβαια κάθε λίγο έβλεπες κάμερες και περιπολικά γιατί μπορεί
να μην σε γραφουν για ταχύτητα αλλά σε σκίζουν για επικίνδυνη οδήγηση.
Η διαδρομή απλά υπέροχη αφού εκτός από την Γερμανική ύπαιθρο περνάς και από το Allianz arena όπως και το εργοστάσιο της BMW.
Φτάνοντας στο Deggendorf πάθαμε πολιτισμικό σοκ.Μια πανέμορφη μαζεμένη πόλη με μια όμορφη λίμνη και πολλά πάρκα.Αφού πήγαμε στους φίλους μας και τιμήσαμε το Βαυαρικό πρωινό που μας είχαν ετοιμάσει φύγαμε για μια μικρή βόλτα στην πόλη.
Τα κτίρια υπέροχα όπως και οι εκκλησίες της.Ο κόσμος έξω να κάνει βόλτες καθώς ο καιρός ήταν καλοκαιρινός για τους Γερμανούς ,και όλα τα ζαχαροπλαστεία γεμάτα από πιτσιρίκια για να φάνε παγωτό.Είναι οι στιγμές που ζηλεύεις και αναρωτιέσαι πώς θα ήταν ζείς μόνιμα σε ένα τέτοιο μέρος.
Αφού ζηλέψαμε τον κόσμο εκεί (με την καλή έννοια πάντα) και αποχαιρετήσαμε τους φίλους μας φύγαμε για να γυρίσουμε στο Μόναχο και στο ξενοδοχείο.Στα μισά περίπου της διαδρομής φτάσαμε στο Allianz Arena και αποφασίσαμε να κάνουμε μια στάση.Το να περιγράψω το στάδιο θα ήταν άδικο μπροστά σε αυτό που θα δείτε εάν φτάσετε εκεί.Το στάδιο τεράστιο και φτιαγμένο με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας.
Tο μόνο μείον που μπόρεσα εγώ να βρώ έιναι ότι έχει μόνο ένα αγγλόφωνο tour και αυτό στις 13:00 περίπου εάν θυμάμαι καλά.Για τους καλοκαιρινούς μήνες δέν τα ξέρω τα ωράρια.Εμείς πήραμε γερμανόφωνο tour (10 euro) αφού είμασταν εκεί περίπου στις 17:00.Να είστε προετοιμασμένοι για πολύ περπάτημα μέσα στο στάδιο με το tour αφού πηγαίνεις από το ψηλότερο σημείο στις κερκίδες (έχει 3 διαζώματα )μέχρι κάτω χαμηλά στα αποδυτήρια της Bayern.
Φεύγοντας ενθουσιασμένοι και αρκετά κουρασμένοι από εκεί πήραμε επιτέλους τον δρόμο για το ξενοδοχείο.
Αφού συναντήσαμε αρκετή κίνηση στην είσοδο της πόλης φτάσαμε στο ξενοδοχείο περίπου στις 20:30.
Το ξενοδοχείο, Hotel Metropol ,απλό αλλά πολύ ζεστό με πολύ καλό πρωινό από ότι διαπιστώσαμε.Το προτείνω ανεπιφύλακτα καθότι είναι και σε καλό και κεντρικό μέρος.
Για την πόλη του Μονάχου ότι και να πεί κανείς είναι λίγο.Ο κόσμος ευγενικός (όλοι μιλούσαν αγγλικά) και αρκετά ζεστός άν και δεν το περίμενα.Στο κεντρικό σημείο του Μονάχου η MarienPlatz γεμάτη κόσμο και μπυραρίες.Προτείνω ανεπιφύλακτα το Augustiner ,το Hofbraeuhaus (από τις πιο διάσημες μπυραρίες γνωστή σαν στέκι του Hitler την περίοδο του πρώτου παγκοσμίου πολέμου) και την Paulaner im Tal.
Από αξιοθέατα και μέρη που μπορείς να δείς εγώ προτείνω τα παρακάτω:
Rezidenz(αυτοκρατορικό παλάτι),
Deutsches Museum ( το οποίο θέλεις ένα ολόκληρο πρωινό για να το δείς αλλά αξίζει τον κόπο),
Ολυμπιακό πάρκο με Ολυμπακό στάδιο Μονάχου ,
BMW Museum.
Για τελευταίο αφήνω κάτι το οποίο οι Γερμανοί δεν το θεωρούν αξιοθέατο αλλά χώρο μνήμης γι'αυτό και είναι το μοναδικό που δεν έχει εισιτήριο.
Dachau concentration camp.
Ελπίζω να μην σας κούρασα και είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία.
Σε λίγες ημέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφείες από το ταξίδι.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εκεί ήρθε η πρώτη έκπληξη καθώς μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο όχημα της κατηγορίας που είχα διαλέξει (GOLF ή παρόμοιου τύπου)και με extra χρέωση 45 euro θα μας έδιναν μεγαλύτερο αυτοκίνητο.Τελικά το πήραμε αφου δεν μπορούσαμε να κάνουμε και αλλιώς.
Αυτό μου κάνει εντύπωση, γιατί οι "μεγάλες" τουλάχιστον εταιρείες αν έχεις επιβεβαιωμένη κράτηση και κατά την άφιξή σου δεν υπάρχει διαθέσιμο όχημα της κατηγορίας που έχεις επιλέξει, τότε σου κάνουν αναβάθμιση χωρίς extra χρέωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom