Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγω παντωs ειχα βρει δουλεια στα νησια Κουκ μεσω ιντερνετ και χωριs να το ψαχνω πολυ..
Δεν ειναι ομωs ευκολα τα πραγματα , ειδικα σε ενα νησι κι αs ειναι ενα εξωτικο ονειρο οπωs η Rariotonga..
Αν δεν ειχα οικογενεια , θα το τολμουσα σιγουρα!:sharkisland:
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ονειρεμένο Ταξίδι
AroundTheWorldIn80Days
φαντάζομαι πως κάποια απο αυτές,
Βαρκελώνη-Ισπανία,
Λισαβώνα-Πορτογαλία,
Μιλάνο_Σιέννα-Ιταλία
Ουτρέχτη-Ολλανδία (ίσως η μόνη πόλη που θα με έκανε να ανέβω τόσο βόρια)

Κούβα-Μεξικό δεν τα αναφέρω καν γιατί είναι όνειρο και θέλω να κρατήσει λίγο και να το θυμάμαι για πολύ....:cool:

xxx
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Εχω ζησει Ιταλια μονιμα,επεστρεψα.

Εχω προταση δουλειας για εξιδεικευση στην Σουηδια,κατα πασα πιθανοτητα θα κανω την κινηση.

Μου πληρωνουν να μαθω την γλωσσα αλλωστε.Θελησαν να με παρουν απο τον δεκεμβρη αλλα τους ειπα σιγουρα μετα το χειμωνα θα πρεπει να το συζητησουμε.
δεν θελω να παω ετσι εκει με μικρο παιδι.
δεν λεω ολα ωραια και οργανωμενα,αλλα ο χειμωνας ειναι χειμωνας εκει και εχεις φως 3 ωρες την ημερα....

Απο ιταλια ξανα θα εμενα Βερονα

Βιεννη ναι καταπληκτικη!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Έψαξες για Σουηδία από κάπου ή σου ήρθε η πρόταση από γνωστό?
Αν έψαξες, πες μας και μας κανά tip, να έχουμε υπόψη μας, πριν το πάρουμε απόφαση ότι θα μείνουμε για πάντα στην Ελλάδα :roll:
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
κοιταξε,ο καλυτερος φικος μου μενει εκει με την οικογενεια.Οταν τον επισκεφτηκα,κανονισαμε να εχω μια συνεντευξη για δουλεια.εγινε στα αγγλικα ολη η συνεντευξη,η οποια κρατησε 1 πρωινο ολοκληρο.με ηθελε πολυ,οποτε και μου προτεινε να μαθω την γλωσσα (σε 3 μηνες!)και να ερθω.μεχρι και τον μισθο μου προτεινε.
εγω παλι δεν εχω πει την τελευταια μου κουβεντα.

εχω καποια λινκς. για παραδειγμα
www.medrek.se
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Εγώ από Ευρώπη θα έμενα άνετα Φλωρεντία..
Αλλά το μόνο μέρος που μπήκα μέσα σε ξενοδοχείο και ζήτησα δουλειά ήταν στο μεξικό στην οαχάκα..Και στο πουερτο εσκονδιδο εμενα με τα χιλια..
Όταν άκουσα τι δινανε βεβαια φρίκαρα..
Ενημερωτικά στο μεξικό υπάρχει μια οργάνωση το na bolom που μαθαίνει τους ινδιάνους τη γλώσσα και διάφορα άλλα και μπορεί κάποιος να πάει σαν εθελοντής να έχει στέγη φαγητό και ένα χαρτζιλίκι.Η μονη δεσμευση είναι ότι πρέπει να πας για τουλάχιστον 6 μήνες...
Παλιό το θέμα αλλά δεν κρατήθηκα...;)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
σιγουρα καναδα για πολλους λογους
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στο La Digue ή στο Praslin πάντως έμενα ά-νε-τα.....μα ανετότατα σας λέω!!

Αν μιλάμε όμως για Ευρώπη, μία είναι η χώρα....bella Italia και φυσικά Roma....αλλά η καρδιά έμεινε Σεϋχέλλες...έχω βγάλει φωτό με πολλά υποψήφια σπίτια μου εκεί....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αληθεια Gts? Ειναι μικρα τα νησια..δε θα βαριοσουν μετα απο λιγο καιρο? Δε θα σου ελειπαν διαφορα? Λατρευω αυτα τα μερη , αλλα για παντα σε τοσο μικρο μερος δε νομιζω να μπορουσα. Ο Αγιος Δομηνικος για παραδειγμα που ειναι αρκετα μεγαλο νησι και εχει και δυνατοτητες για επισκεψεις σε αλλα μερη μου φαινεται οκ. Αλλα το Λα Ντιγκ ειναι απιστευτα μικρο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Σαν τι να μου λείψει δηλ. βρε Ζωή? Τα καμπαρέ του Παρισιού, τα μιούζικαλ της ΝΥ ή τα θέατρα του Λονδίνου? :haha:

Ε, γι'αυτά, θα είμαι εξοπλισμένος με μεγάααααλη τηλεόραση και φυσικά γρήγορο Internet....

Να βαριόμουν? Χαχα, ούτε για αστείο, θα έβρισκα χιλιάδες πράγματα να κάνω, όπως κάνω και προσπαθώ να κάνω και τώρα (αλλά δε μπορώ σε πολλές περιπτώσεις).

Αυτό το "στο νησί βαριέμαι" και στη πόλη "έχω επιλογές" είναι μύθος πλέον και απευθύνεται σε λίγους.....αρκεί να σκεφτούμε ΟΛΟΙ πόσο γύρω από το σπίτι μας κινούμαστε....όλη σχεδόν τη ζωή μας τη ζούμε σε ακτίνα 20-30 χιλ. από την οικία μας....αποδεδειγμένα!

Μα τι λέμε τώρα...πήγα να δώσω αίμα σήμερα στο Γενικό Κρατικό και έπηξα στη Μεσογείων από το Χολαργό μέχρι να φτάσω..μιλάμε για 2 χιλ. απόσταση....ουουου, από τέτοιες "ποιοτικές" επιλογές έχω χορτάσει και τις έχω ζήσει....

Άσε, μην ανοίξουμε τώρα τέτοια συζήτηση, θα μας πάρει βδομάδες.....ίσως από κοντά κάποια στιγμή....αρκεί να σου πω ότι πριν χρόνια, είχα ξεκινήσει να ερευνώ εταιρείες με συναφές με την επιστήμη μου αντικείμενο, στη Καραϊβική....το είχα ονομάσει "Project: Sun" :haha:

Στο La Digue λοιπόν ναι, να κινούμαι με ποδήλατο, να παίζω τέννις, να κολυμπώ, να κάνω καταδύσεις, να γνωρίσω τα 120+ νησιά των Σεϋχελλών....και έχει ο θεός....

Αλλά....αλλά...:roll:......αλλά μη μου πείτε κι όλας ότι θα βαρεθώ!!!

Τις Σεϋχέλλες τις αναφέρω ενδεικτικά, γιατί εκεί μόνο έχω πάει από εξωτικά....και αλλού νομίζω θα έμενα ανετότατα.....απλά στις Σεϋχέλλες όπως είπα, έχω βρει και κανά 2-3 σπίτια που μου κάνουν:D...το ένα το έχω κορνιζάρει και στο σαλόνι μου...:bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κατοικια στο εξωτερικό

σε ποιο μερος που εχετε επισκευτει πιστευετε οτι θα μενατε μονιμα αν δεν ειχατε καποια υποχρεωση στην ελλαδα?
παιδιά μάλον ολοι θέλομε να μετοικήσομε ....ειδικά με τους δύσκολους καιρούς που μας προέκυψαν ....δύσκολη ερώτηση ,δεν με πειράζει ο τόπος που ζώ αλλα οι συνθήκες ,,που όσο παει και θα γίνουν χειρότερα ...
μου φτάνει να μπορώ να μαζεύω λίγα ευρουλάκια και να την κάνω καθε τόσο ,το προτιμώ .κατά τα άλλα οπου και να παω ,στο τέλος θέλω να γυρνάω πίσω .διαστροφή???:rolleyes:
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
αγια-πετρουπολη
αν διαλεγα μια πολη μεσα απο ολο τον κοσμο θα διαλεγα την αγια-πετρουπολη. ειναι μια πολη που δεν εχω παει αλλα που θελω σαν τρελλη να παω. δεν ξερω αλλα νομιζω πως θα μου ταιριαζει οσο καμια. αν διαλεγα τωρα μια απο αυτες που εχω παει θα διαλεγα με κλειστα ματια την πραγα. ειναι μια πολη παραμυθενια.νομιζεις οτι δραπετεψε απο το χθες, απο τα παραμυθια. οτι και αν πει κανεις για αυτη την πολη ειναι λιγο.μονο αν την δεις καταλαβαινεις.μονο αν χαθεις στο καστρο, αν ακουσεις τους μουσικους στην γεφυρα του καρολου αν..αν... αν...πραγα και παλι πραγα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom