Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

Akasha

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Ναι θα πάω για δουλειά, τον Ιούνιο τελειώνω με celli 3, ήδη όταν πήγα τον Φεβρουάριο συνεννοήθηκα άψογα στα ιταλικά.
Σκέφτομαι για αρχή να βρω δουλειά σε κάποιο μαγαζί και σιγά σγά να βρω κάτι άλλο. Είδα πως υπάρχει προοπτική μέσω ενός κρατικού διαγωνισμού να μπορέσω να εργαστώ ως ξεναγός, απλά θέλει διάβασμα.
Σκέφτομαι να ετοιμάσω τα πράγματα για μετακόμιση, να φύγω για μία εβδομάδα να μείνω σε ξενοδοχείο, να βρω σπίτι, ακολουθεί η ημιεγκατάσταση στο νέο σπίτι, ψάχνω δουλειά και όταν βρω προχωράω στην μετακόμιση (και φέρνω και τη γατούλα μου!).
Δεν ξέρω εάν τη σκέφτομαι σωστά την σειρά, σε αυτό χρειάζομαι βοήθεια.
Δεν έχω κάποιον εκεί, αλλά δεν έχω κάποιον και εδω!
Και πάλι ευχαριστώ!
Είμαι απίστευτα αγχωμένη και μπλοκαρισμένη.
 

monaco2624

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
εξωτερικό, ναί....

αλλά κάπου που είναι καλύτερα και όχι χειρότερα πχ Ρώμη, ψάχνεις σε λάθος μονοπάτι, κοίτα για Νορβηγία και Φινλανδία καλύτερα.

φιλικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Ναι θα πάω για δουλειά, τον Ιούνιο τελειώνω με celli 3, ήδη όταν πήγα τον Φεβρουάριο συνεννοήθηκα άψογα στα ιταλικά.
Σκέφτομαι για αρχή να βρω δουλειά σε κάποιο μαγαζί και σιγά σγά να βρω κάτι άλλο. Είδα πως υπάρχει προοπτική μέσω ενός κρατικού διαγωνισμού να μπορέσω να εργαστώ ως ξεναγός, απλά θέλει διάβασμα.
Σκέφτομαι να ετοιμάσω τα πράγματα για μετακόμιση, να φύγω για μία εβδομάδα να μείνω σε ξενοδοχείο, να βρω σπίτι, ακολουθεί η ημιεγκατάσταση στο νέο σπίτι, ψάχνω δουλειά και όταν βρω προχωράω στην μετακόμιση (και φέρνω και τη γατούλα μου!).
Δεν ξέρω εάν τη σκέφτομαι σωστά την σειρά, σε αυτό χρειάζομαι βοήθεια.
Δεν έχω κάποιον εκεί, αλλά δεν έχω κάποιον και εδω!
Και πάλι ευχαριστώ!
Είμαι απίστευτα αγχωμένη και μπλοκαρισμένη.
Εύχομαι καλή επιτυχία στο σχέδιό σου. Αν μου επιτρέπεις θα έλεγα ότι είναι καλύτερο να εξασφαλίσεις κάποια δουλειά πριν μετακομίσεις σε σπίτι μόνιμα. Η εξεύρεση σπιτιού είναι δευτερεύον στο σχέδιό σου. Σπίτι βρίσκεις κάπου/ κάπως, αρκεί να έχεις εισόδημα. Το ανάποδο είναι πιο δύσκολο.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Καλησπερα! Το να μιλας την γλωσσα ειναι αρκετα σημαντικο αν θελεις να εργασθεις στην Ιταλια, θα σε βοηθησει να βρεις πιο ευκολα δουλεια και γενικα θα κανει πιο ευκολη την προσαρμογη σου εκει, οποτε με αυτο εισαι ok (το CELI3 ειναι αρκετο για αρχη, μετα θα μαθεις την γλωσσα καλυτερα ζωντας στην χωρα). Σχετικα με την μετακομιση, τα περισσοτερα σπιτια ειναι επιπλωμενα, οποτε θα χρειαστει να μεταφερεις τα προσωπικα σου αντικειμενα (κ την γατουλα σου!!). Σχετικα με αναζητηση εργασιας, σε ενδιαφερει να εργαστεις πανω στο αντικειμενο των σπουδων σου ή εισαι διατεθιμενη να κανεις οποιαδηποτε δουλεια (τουλαχιστον για αρχη); Εχε υποψη σου οτι αυτο τον καιρο ουτε η Ιταλια ειναι στα καλυτερα της και η αναζητηση (εξειδικευμενης κυριως) εργασιας μπορει να παρει μηνες.. Αγγλικα μιλας πολυ καλα; Αν ναι, αυτο ειναι προσον στην Ιταλια (ειδικα αν η δουλεια σου εχει να κανει κ με μη ιταλοφωνους) κ μπορεις να το "πουλησεις". Δεν γνωριζω την κατασταση στην Ρωμη ακριβως, αλλα οσο πιο βορεια ανεβαινεις τοσο καλυτερα τα πραγματα για ευρεση εργασιας..
 

Akasha

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Σε λίγο θα γίνει εδώ το ημερολόγιο των ονείρων μου!
Ξανά πάλι εδώ, Ρώμη δεν εγκαταστάθηκα το 2013, γιατί περίπου 2 μήνες πριν την προγραμματισμένη αναχώρησή μου βρήκα εργασία με καλή αμοιβή σε φροντιστήριο και διευκολύνθηκαν οι συνθήκες ζωής μου γιατί δεν χρειαζόταν να πληρώνω πια ενοίκιο.

Οπότε είπα αφού στη Ρώμη δεν είχα δει μεγάλη διαφορά σε αμοιβή - κόστος ζωής από εδώ (σίγουρα όμως θα ήμουν πιο άνετα), να δοκιμάσω τώρα που άλλαξαν οι συνθήκες να συνεχίσω να μένω Αθήνα.

2 χρόνια μετά λοιπόν και πάλι κοιτάω για μετανάστευση. Έχω την ίδια δουλειά, απλώς δε μπορώ άλλο να ζω εδώ, με όλη αυτή την ανασφάλεια και την αίσθηση ότι θέλω να εξελιχθώ, αλλά εδώ δε μπορώ. Και κάθε χρόνο μείωση, αντί αύξησης.

Τέλος πάντων, αυτή τη φορά σκέφτομαι σοβαρά κάτι πιο δραστικό: Αμερική.

Όσο διαβάζω για τον τρόπο ζωής των ανθρώπων εκεί, τόσο πιο ουρακοτάγκος νοιώθω.
Πνίγομαι.

Δυστυχώς λίγες ημέρες που το ψάχνω είναι δύσκολο να πάει κάποιος βλέπω.

Θα ήθελα λοιπόν κατεύθυνση και συμβουλές. Πάσης φύσεως.

Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο:
Υπάρχουν τρόποι να βγάλεις βίζα μη-μεταναστευτική και μετά (όσο είσαι εκεί) να την μετατρέψεις σε μεταναστευτική ή να την ανανεώσεις;

Έχει κάποιος υπόψιν τις βίζες που μπορούν να εκδοθούν, συνοπτικά; Γιατί 5 μέρες τώρα όλο και κάποια καινούρια βλέπω, που δεν την είχα υπόψιν μου από το site της Πρεσβείας.

Έστω ότι βρίσκεις ένα φίλο - συγγενή να σε προσλάβει και να εργαστείς για αυτόν. Τι υποχρεώσεις έχει εκείνος; Πρέπει να δώσει εξηγήσεις γιατί θέλει εσένα; Τι εργασία πρέπει να προσφέρει;

Η ζωή εκεί είναι όντως τόσο όμορφη όσο διαβάζω;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σε λίγο θα γίνει εδώ το ημερολόγιο των ονείρων μου!
Ξανά πάλι εδώ, Ρώμη δεν εγκαταστάθηκα το 2013, γιατί περίπου 2 μήνες πριν την προγραμματισμένη αναχώρησή μου βρήκα εργασία με καλή αμοιβή σε φροντιστήριο και διευκολύνθηκαν οι συνθήκες ζωής μου γιατί δεν χρειαζόταν να πληρώνω πια ενοίκιο.

Οπότε είπα αφού στη Ρώμη δεν είχα δει μεγάλη διαφορά σε αμοιβή - κόστος ζωής από εδώ (σίγουρα όμως θα ήμουν πιο άνετα), να δοκιμάσω τώρα που άλλαξαν οι συνθήκες να συνεχίσω να μένω Αθήνα.

2 χρόνια μετά λοιπόν και πάλι κοιτάω για μετανάστευση. Έχω την ίδια δουλειά, απλώς δε μπορώ άλλο να ζω εδώ, με όλη αυτή την ανασφάλεια και την αίσθηση ότι θέλω να εξελιχθώ, αλλά εδώ δε μπορώ. Και κάθε χρόνο μείωση, αντί αύξησης.

Τέλος πάντων, αυτή τη φορά σκέφτομαι σοβαρά κάτι πιο δραστικό: Αμερική.

Όσο διαβάζω για τον τρόπο ζωής των ανθρώπων εκεί, τόσο πιο ουρακοτάγκος νοιώθω.
Πνίγομαι.

Δυστυχώς λίγες ημέρες που το ψάχνω είναι δύσκολο να πάει κάποιος βλέπω.

Θα ήθελα λοιπόν κατεύθυνση και συμβουλές. Πάσης φύσεως.

Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο:
Υπάρχουν τρόποι να βγάλεις βίζα μη-μεταναστευτική και μετά (όσο είσαι εκεί) να την μετατρέψεις σε μεταναστευτική ή να την ανανεώσεις;

Έχει κάποιος υπόψιν τις βίζες που μπορούν να εκδοθούν, συνοπτικά; Γιατί 5 μέρες τώρα όλο και κάποια καινούρια βλέπω, που δεν την είχα υπόψιν μου από το site της Πρεσβείας.

Έστω ότι βρίσκεις ένα φίλο - συγγενή να σε προσλάβει και να εργαστείς για αυτόν. Τι υποχρεώσεις έχει εκείνος; Πρέπει να δώσει εξηγήσεις γιατί θέλει εσένα; Τι εργασία πρέπει να προσφέρει;

Η ζωή εκεί είναι όντως τόσο όμορφη όσο διαβάζω;
Παρακαλώ μη στέλνεις μηνύματα με το ίδιο περιεχόμενο σε πολλά θέματα. Η συζήτηση για τις βίζες είναι καλύτερα να συνεχιστεί εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/Μόνιμη-Διαμονή-Στην-Αμερική.36551/page-12#post-596096
 

Akasha

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom