Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
H μόνη μου ένσταση ουσιαστικά είναι στο θέμα του κύκλου
να πας να ζήσεις έξω αλλα οι φίλοι σου είναι εδώ, η οικογένεια σου....είσαι οκ να τους βλέπεις μια στο τόσο? και ακόμα πιο σημαντικό μπορείς να ζήσεις για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα χωρίς παρέες. γιατί ειναι διαφορετικό να πας στα 20 σου και στην ουσία να ξεκινήσεις μια νέα ζωή όταν και οι άνθρωποι που θα συναναστραφείς ξεκινάνε τη ζωη τους (δεν ξέρω την ηλικία σου) και άλλο στα 30 ή στα 35 σου όταν ο κόσμος έχει φτιάξει την ζωή του....οι σχέσεις που κάνει σε αυτην την ηλικία δεν θεωρώ ότι είναι τοσο δυνατές (όχι ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις)
υπάρχει πολύς κόσμος που δουλέυει στο εξωτερικό και βγάζει πολύ περισσότερα χρήματα απ’ότι αν ζούσε στην Ελλάδα και με θεωρητικό πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής. Παρόλα αυτά οι περισσότεροι γυρίζουν Γιατί?

Εγώ έχω συγκεκριμένο παράδειγμα γνωστών μου που ζουνε στοκχόλμη. Πολύ καλές δουλειές. Συνθήκες εργασίας που στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση ούτε σε 30 χρόνια να δούμε...και όμως γυρίζουνε πισω μετά απο σχεδόν δέκα χρόνια
Επίσημη αιτιολογία¨το παιδί θα πάει σχολείο, ουσιαστικά όμως απλά δεν αντεχουν να ζούνε χωρίς παρέα, καθ’ότι οι Σουηδοί είναι πολύ κλειστοί και σχεδόν καθόλου κοινωνικοί (τουλάχιστον για τα Ελληνικά δεδομένα)

.
Έχω και εγώ άνθρωπο στον ευρύτερο οικογενειακό μας κύκλο που έφυγε στα 18 και είναι 55. ΄Εκανε οικογένεια και έρχεται Ελλάδα κάθε 2 χρόνια για διακοπές. Καταλήγουμε - εγώ προσωπικά τουλάχιστον ότι ο καθένας πορεύεται σύμφωνα με τα δικά του θέλω. Θα διαφωνήσω για τον κύκλο, τους φίλους και τους γνωστούς. Όλοι κάποια στιγμή επιλέγουν το δρόμο τους.Πόσα παραδείγματα ανθρώπων να σου πω 36-37 χρονών που είναι τελείως μόνοι επειδή οι φίλοι και οι γνωστοί έχουν οικογένεια?Πράγμα καθόλου κατακριτέο και φυσικά άνθρώπινο..οπότε? Εστιάζω μόνο στην οικογένεια και για μένα είναι ο μοναδικός λόγος που θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την τελική μου απόφαση..Αλλά...η οικογένειά σου θέλει να σε βλέπει να εκπληρώνεις όνειρα και επιθυμίες..:D
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Γιαυτο κι εγω θελω να παω να ζησω Τζαμαικα...ξαπλωμενη σε μια αιωρα..να ακουω Μπομπ ,να πινω ρουμι απλετον,να τρωω τζερκ κοτοπουλο, και να μην σκεφτομαι ουτε 13ο μισθο ουτε τιποτα...παρα μονο τι χρωμα μαγιω να φορεσω αυριο....:cool::cool::cool:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.837
Γιαυτο κι εγω θελω να παω να ζησω Τζαμαικα...ξαπλωμενη σε μια αιωρα..να ακουω Μπομπ ,να πινω ρουμι απλετον,να τρωω τζερκ κοτοπουλο, και να μην σκεφτομαι ουτε 13ο μισθο ουτε τιποτα...παρα μονο τι χρωμα μαγιω να φορεσω αυριο....:cool::cool::cool:
καλα θα κανεις:haha::haha:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Γιαυτο κι εγω θελω να παω να ζησω Τζαμαικα...ξαπλωμενη σε μια αιωρα..να ακουω Μπομπ ,να πινω ρουμι απλετον,να τρωω τζερκ κοτοπουλο, και να μην σκεφτομαι ουτε 13ο μισθο ουτε τιποτα...παρα μονο τι χρωμα μαγιω να φορεσω αυριο....:cool::cool::cool:

....Θωμά είσαι σπίτιιιι........
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
... Να μην πω για το άλλο ΓΑΙΔΟΥΡΙ που μες στο GOODYS καπνίζει (παρανόμως) δίπλα στο παιδάκι.
Πέστε ότι θέλετε για τις "αφιλόξενες" "ξένες" χώρες, μπορεί να μην σου μιλήσει κανείς, να μην σε καλέσει σπίτι του κανείς (δεν είναι πάντα έτσι ...) αλλά θα σε σεβαστούν, ως ένα σημείο, ΟΛΟΙ.
Και τι έκανες εσύ γι'αυτό πέρα από το να το γράψεις όπως καλή ώρα εδώ; του έκανες παρατήρηση τόσο σε αυτόν όσο και στο κατάστημα που τον αφήνει για να μην χάσει και καλά τον πελάτη του. Σε άλλες χώρες που τις εκθειάζουμε θα σε είχαν κάνει ρεζίλι και θα το ξανασκέφτουσουν να το ξανακάνεις. Δεν φταίει εδώ το κράτος, φταίμε και εμείς. Όταν πηγαίνουμε σε μία χώρα ευτυχώς (ή μήπως δυστυχώς) ως τουρίστες βλέπουμε μόνο τα ωραία και δεν έχουμε καθόλου επαφή με τη πραγματικότητα. Τι γνωρίζουμε για την ανεργία, τις διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων, τους εργοδότες και τις απαιτήσεις μιας εταιρίας ή και του κράτους γενικότερα; ποιότητα ζωής και μάλιστα αυξημένη έχουν και οι σκανδιναδικές χώρες αλλά διαθέτουν επίσης και το μεγαλύτερο αριθμό αυτοκτονιών.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Και τι έκανες εσύ γι'αυτό πέρα από το να το γράψεις όπως καλή ώρα εδώ; του έκανες παρατήρηση τόσο σε αυτόν όσο και στο κατάστημα που τον αφήνει για να μην χάσει και καλά τον πελάτη του. Σε άλλες χώρες που τις εκθειάζουμε θα σε είχαν κάνει ρεζίλι και θα το ξανασκέφτουσουν να το ξανακάνεις. Δεν φταίει εδώ το κράτος, φταίμε και εμείς. Όταν πηγαίνουμε σε μία χώρα ευτυχώς (ή μήπως δυστυχώς) ως τουρίστες βλέπουμε μόνο τα ωραία και δεν έχουμε καθόλου επαφή με τη πραγματικότητα. Τι γνωρίζουμε για την ανεργία, τις διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων, τους εργοδότες και τις απαιτήσεις μιας εταιρίας ή και του κράτους γενικότερα; ποιότητα ζωής και μάλιστα αυξημένη έχουν και οι σκανδιναδικές χώρες αλλά διαθέτουν επίσης και το μεγαλύτερο αριθμό αυτοκτονιών.
Αγαπητέ τα έχω πει και παλιότερα. Και βέβαια..."του έκανα παρατήρηση...",
άκου λέει!!! Βόλτα στο πάρκο με τα παιδιά μου μωρά, οι "καμικάζι" σούζες με το 2χρονο 50ρι, κομμένη εξάτμιση, μπλε ντουμάνι πίσω... κλπ. και όταν τόλμησα να τους παρακαλέσω να βγουν τουλάχιστον να τα κάνουν στο δρόμο...τα κόλπα τους.... ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΑ!!!!!
Άσε φίλε, όπως σωστά λέει ένας εδώ μέσα ...είναι θέμα παιδείας του λαού!!!
Και ενώ ο λαός μας ήταν ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ, κατάντησε ....
Και συμφωνώ που λες: "....φταίμε και εμείς".
Αλλά με τις λίγες "παρατηρήσεις" που έκανα σε ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ άξεστα, τα τελευταία χρόνια, το μόνο που κατάφερα ήταν: ή να κινδυνεύσω, ή να συγχυστώ, ή να τσακωθώ, ή στην καλύτερη περίπτωση να γίνω γραφικός και σπαστικός. Και ...κουράστηκα.
Και δεν θα σου πω ότι δεν υπάρχει ελπίδα, γιατί ο καθένας έχει τ' όνειρό του (πρώτος εγώ).
Και αν μου επιτρέπεις ...δεν έχω σκοπό να πάω στην Σουηδία και ν' αυτοκτονήσω.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μετα την επισκεψη μου στη Βαρκελωνη, μου δημιουργηθηκε εντονα η επιθυμια να ζησω εκει, εστω για καποια χρονια. Ιδανικα θα ηθελα να αλλαζω τοπο διαμονης καθε 3-4 χρονια, αλλα με οικογενεια και παιδι δεν ειναι τοσο ευκολο. Παντως καθε λαος εχει τις θετικες και τις αρνητικες πλευρες του, εμεις ως Ελληνες δεν σεβομαστε τους κανονες, καποιοι ειναι λιγοτερο θερμοι (για τα δικα μας δεδομενα) και παει λεγοντας. Το θεμα ειναι ποσο ευπροσαρμοστος ειναι κανεις και ποσο εχει διαθεση να "μπει" στη νοοτροπια του αλλου λαου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.837
Μετα την επισκεψη μου στη Βαρκελωνη, μου δημιουργηθηκε εντονα η επιθυμια να ζησω εκει, εστω για καποια χρονια. Ιδανικα θα ηθελα να αλλαζω τοπο διαμονης καθε 3-4 χρονια, αλλα με οικογενεια και παιδι δεν ειναι τοσο ευκολο. Παντως καθε λαος εχει τις θετικες και τις αρνητικες πλευρες του, εμεις ως Ελληνες δεν σεβομαστε τους κανονες, καποιοι ειναι λιγοτερο θερμοι (για τα δικα μας δεδομενα) και παει λεγοντας. Το θεμα ειναι ποσο ευπροσαρμοστος ειναι κανεις και ποσο εχει διαθεση να "μπει" στη νοοτροπια του αλλου λαου.
Σε βλεπω να γινωμαστε συντοπιτες:)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.837
Βιασου ομως προτου φυγω
Εσυ ξερεις για που
εκτος αν σου αφησω το σπιτι μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.560
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom