Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias
φυσικά και ο μισθός δεν παίζει τον κυριότερο λόγο (κι εγώ το ίδιο θα έκανα στην θέση σου) όμως νομίζω πως αν δεν έχεις και χρήματα, δεν μπορείς να ζήσεις καλά όπου κι αν είσαι. Στην αρχή, όλα θα είναι ωραία γιατί θα ζείς σε μιά άλλη χώρα που σου προσφέρει +10 απο αυτά που σου προσφέρει η Ελλάδα... Το θέμα όμως είναι, όταν και αυτά σου γίνουν συνήθεια και καθημερινότητα, πάλι ανικανοποίητος θα είσαι και μάλλον δυστυχισμένος εαν η τσέπη δεν σου επιτρέπει να περνάς καλά.
Δεν διαφωνω.
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
γιατι τι νομιζεις κοπελια οτι μονο εμεις ειμαστε ρατσιστες?οι αλλοι δεν ειναι? ξερεις πως αντιμετωπιζουν τους ελληνες της γερμανιας οι γερμανοι?αν δεν ξερεις ρωτα καποιον που να ξερει.θα εισαι μεταναστης οπου κι αν πας.το αλλοδαπο.κι εγω αντιμετωπισα ρατσισμο εξω.να εκνευριζονται επειδη δε μιλουσα τελεια τη γλωσσα.λες κι επειδη πηγα στην χωρα τους επρεπε να μιλαω τελεια τη γλωσσα τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
κι εγω αντιμετωπισα ρατσισμο εξω.να εκνευριζονται επειδη δε μιλουσα τελεια τη γλωσσα.λες κι επειδη πηγα στην χωρα τους επρεπε να μιλαω τελεια τη γλωσσα τους.
Εσυ πηγες Γαλλια γι αυτο...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
με τους μισθους της Ν.Ευρωπης (δεν ξερω τι παιζει Γαλλια βεβαια) δεν μπορεις να ζησεις μονο σου με ενοικιο. Ουτε εκει ουτε φυσικα εδω στην Ελλαδα...
Αν πας σε βαρβατη δουλεια στο εξωτερικο (εταιρεια κλπ) και παιρνεις βαρβατο μισθο τοτε ναι. Αλλιως με τα 1.300 - 1.400 ευρω μονο αν μιλαμε για ζευγαρι χωρις παιδια.

Υ.Γ. εγω παντως οσο εζησα εξω δεν ενιωσα ποτε οτι δεν ειμαι ευπροσδεκτος...μιλαω ομως μονο για Αγγλια-Γερμανια που εχω μια εμπειρια. Και η γυναικα μου που ζουσε γερμανια επι 18 χρονια δεν μου ανεφερε κατι περι ρατσισμου, ουτε οι γονεις της που ζουσαν αλλα τοσα εκει κλπ.

Υ.Γ. - 2 εξαρταται τι εννοειται ρατσιμο. Δεν θεωρω ρατσιμο να σπαζεται ο αλλος επειδη δεν μιλαω την γλωσσα του. Αυτο ειναι κομπλεξ κυριως και οχι ρατσισμος. Ουτε μεταξυ σοβαρου και αστειου να με πουνε οτι εφαγα τα λεφτα της ΕΕ (μετα απο τα προσφατα γεγονοτα)
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
Επειδη μιλατε για καφετεριες λιγο απαξιωτικα και φανταζομαι οτι δεν εχετε δουλεψει ποτε σε τετοια επιχειρηση να σας πληροφορησω οτι και στα καφε υπαρχουν εξειδικευμενοι εργαζομενοι οπως ανεφερε μια φιλη..
και στο εξωτερικο αντιμετωπιζονται ετσι..
Δουλευω 8 χρονια στα καφε,εχω περασει απο ολα τα ποστα και τα τελευταια 4 χρονια δουλευω ως υπευθυνος λειτουργειας σε καφε,και σαν εμενα ειναι πολλοι..και μια αντιστοιχη θεση στο εξωτερικο και θεωρειται εξειδικευμενο προσωπικο και πληρωνεται και πολυ καλα..
και κατι τελευταιο..
καλύτερα σε μια πολη της ευρωπης που με σεβονται και την σεβομαι και να δουλευω σε καφε παρα εδω που με δουλευουν αυτοι που με κυβερνανε και να ειμαι στελεχος επιχειρησης με κουστουμακι,γραφειαρα και 800 ευρω στην τσεπη......
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Στην Ιταλία πάντως που έχω μια μικρή εμπειρία και η αδερφή μου μεγαλύτερη, μια χαρά ευπρόσδεκτη ήμουν..Και σε ό,τι αφορά τη γλώσσα και για την δουλειά γενικότερα.
Έχω την εντύπωση πως ο tripakias έχει δίκιο για τη Γαλλία. Εμπειρίες γνωστών δεν μιλούν με τα καλύτερα λόγια, ειδικά στο κομμάτι της γλώσσας.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Επειδη μιλατε για καφετεριες λιγο απαξιωτικα και φανταζομαι οτι δεν εχετε δουλεψει...
Γιάννη, κανένας δεν μίλησε απαξιωτικά για τις καφετέριες, ούτε τους εργαζόμενούς τους. Ίσα ίσα που όλοι συμφώνησαν σε ό,τι αφορά τη δουλειά πως όποια δουλειά είναι αξιοπρεπής και αξιοσέβαστη. Και επίσης θεωρώ πως αρκετοί έχουν δουλέψει σε καφέ.
Η ένσταση της Zacharoulas έχει να κάνει, με το γεγονός πως έχει ξοδέψει, όπως έγραψε, αρκετά λεφτά στις σπουδές της και για να έφευγε εξωτερικό, θα περίμενε να κάνει κάτι καλύτερο ή αντίστοιχο με την Ελλάδα.
Αν κατάλαβα λάθος, ας με διορθώσει.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Επειδη μιλατε για καφετεριες λιγο απαξιωτικα και φανταζομαι οτι δεν εχετε δουλεψει ποτε σε τετοια επιχειρηση να σας πληροφορησω οτι και στα καφε υπαρχουν εξειδικευμενοι εργαζομενοι οπως ανεφερε μια φιλη..
...........
καλύτερα σε μια πολη της ευρωπης που με σεβονται και την σεβομαι και να δουλευω σε καφε παρα εδω που με δουλευουν αυτοι που με κυβερνανε και να ειμαι στελεχος επιχειρησης με κουστουμακι,γραφειαρα και 800 ευρω στην τσεπη......
Δεν νομίζω πως μίλησε κανείς απαξιωτικά για τις καφετέριες. Κάπου έχασες το νόημα...Ίσα ίσα που τουλάχιστον οι Έλληνες τιμάμε και αγαπάμε καφετέριες! :)

Στέλεχος επιχείρησης με 800 ευρώ το μήνα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο. Υπάλληλος ναι, στέλεχος όχι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
καλα μην το εχεις και σιγουρο αυτο....
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
Στέλεχος επιχείρησης με 800 ευρώ το μήνα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο. Υπάλληλος ναι, στέλεχος όχι.[/QUOTE]

Μην εισαι τοσο σιγουρη.....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom