Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
.......... γιατι εμεις οι ελληνες ποτε και που τα βρηκαμε ευκολα?
Θα σου πω εγώ "πότε τα βρήκαμε εύκολα" :
Εδώ και 30 χρόνια, που η μόνη "δυσκολία", ήταν να σε τακτοποιήσει το εκάστοτε κόμμα (ακόμα και οι συνεργαζόμενοι μαϊντανοί, στην ανάγκη), ώστε να "τσιμπάς" κατά Μ.Ο. 3.000Ε/ζεύγος και να καααααθεσαι.
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Εγω εχω ηδη διαμονη μακρας διαρκειας στη Βουλγαρια στη Σοφια. Για καποιον που δεν εχει υποχρεωσεις και εχει και καποιες διασυνδεσεις εκει μια χαρα ειναι. Σε 3 ωρες ερχεσε Θεσσαλονικη, οτι ωρα του 24ωρου θελεις να φας να πιεις και να διασκεδασεις θα το χεις και εχει σχεδον το ιδιο κλιμα με εδω. Διαμερισμα 120 τμ επιπλωμενο λουξ με σεκιουριτι στην καλυτερη συνοικια 700 ευρω το μηνα. Εκδοση ΑΦΜ στη εφορια και διαμονη στην αστυνομια τα προλαβαινεις την ιδια μερα. Φορολογικος συντελεστης 10% ενιαιος απο το πρωτο ευρω για τα παντα. Νυχτερινη ζωη και μαγαζια απιστευτα. Ασφαλεια αυτοκινητου 80 το χρονο και τελη κυκλοφοριας 35 το χρονο.Καλο μερος διπλα στην Ελλαδα να πηγαινοερχεσε οποτε θελεις.
Σιγουρα παντως δεν θα καθομουνα σε καμια πολη που στις 12 το βραδι κλεινουν τα παντα ,κυκλοφορουσαν διπλα μου ξινες φατσες και εχει πολυ κρυο και βροχη.
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Βερολίνο! Και γενικότερα Γερμανία,εκτός απ το ότι είναι πανέμορφες οι πόλεις της Γερμανιας, έχεις και ποιότητα ζωής, αξιοκρατία, συνετή φορολόγιση, συστημα υγείας καταπληκτικό, νόμοι που εφαρμόζονται, ασφάλεια κτλ κτλ α! και συνταξη, γιατι στην Ελλάδα το ταμείο των δικηγόρων θα κλείσει όπου να ναι...
 

Taxidiwtis

Member
Μηνύματα
25
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν/Α ΑΣΙΑ
Thailand και παλι Thailand και ειδικοτερα koh Samui for ever!!!!!!!!!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Βερολίνο! Και γενικότερα Γερμανία,εκτός απ το ότι είναι πανέμορφες οι πόλεις της Γερμανιας, έχεις και ποιότητα ζωής, αξιοκρατία, συνετή φορολόγιση, συστημα υγείας καταπληκτικό, νόμοι που εφαρμόζονται, ασφάλεια κτλ κτλ α! και συνταξη, γιατι στην Ελλάδα το ταμείο των δικηγόρων θα κλείσει όπου να ναι...
...και όχι μόνο...Να δεις το "σκουπιδαριό" που βλέπω κάθε μέρα, κυκλοφορώντας σε επαρχιακούς και αγροτικούς δρόμους, στο Πήλιο. Δεν μπορώ να το πιστέψω, πως μπορεί να υπάρχει άνθρωπος, που πετάει πλαστικό μπουκάλι νερού του 1,5 λίτρου!!! Δε λέω για πακέτο τσιγάρων...αυτό είναι ...τεχνητός διάκοσμος!!!
Αλλά είπαμε το ζήτημα δεν είναι μόνο αντικειμενικό...είναι και υποκειμενικό (προσωπικές ευαισθησίες, βιώματα, παιδεία...κλπ). Έτσι εγώ π.χ. προτιμώ τους "ξινούς" βόρειους (αν και δεν συμφωνώ ότι είναι έτσι), και όλα κλειστά στις 24.00, όπως λέει κάποιος παραπάνω, παρά να υπομένω τον καπνό του "φιλικού", "έξω καρδιά", "δε βαριέσαι", "φιλότιμου", "λεβέντη", την ώρα που τρώω με την οικογένειά μου, στο διπλανό τραπέζι.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα συμφωνήσω με τον GKCAPO, τελευταία μου φαίνεται όλο και πιο εύκολο να αφήσω την ηλιόλουστη Ελλάδα (άσε που ο ήλιος δεν υποφέρεται πια) και να μετοικήσω στα βόρεια. Και η Γερμανία είναι πράγματι πανέμορφη...
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
παρακολουθω αυτο το θεμα και το βρισκω πολυ ενδιαφερον..
πολλα λεγονται εδω μεσα αλλα στις πραγματικοτητα αναρωτιεμαι ποιος εχει τα κοτσια να φυγει αμεσα για εξωτερικο ή απλα ολοι μια ευκαιρια περιμενουν?

και τι ειναι τελικα αυτο που κανει τους συμφορουμιτες να επιθυμουν τοσο μια καλυτερη ζωη στο εξωτερικο? μηπως ειναι που οταν εχεις δει τα καλυτερα, με δυσκολια μετα γυρνας στα χειροτερα?

εχω μιλησει και με διαφορους εκτος του φορουμ που λενε "α εγω εδω περναω καλα και μου αρεσει πολυ, και δεν εχω κανενα προβλημα.. " και τα γνωστα ηλιος, καλος καιρος θαλασσα"

τα προβληματα τελικα αλλοι τα βλεπουν και αλλοι οχι..προβληματα γνωστα σε ολους,
πχ σημερα το πρωι εκνευριστηκα για ακομα μια φορα που πανω στις πινακιδες σηματοδοτησεις εχουν κολλησει αυτοκολλητα! τραγικο??

αλλοι συμβιβαζονται ενω αλλοι επαναστατουν..

αν καταφερω και ζησω στο εξωτερικο για περισσοτερο χρονο απ' οτι εχω κανει τωρα, θα γραψω για τις διαφορες που θα παρατηρησω..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα, πλην αυτο της ευρεσεως εργασιας στο εξωτερικο
αν βρουμε δουλεια, θα φυγουμε...
και μιλαμε για δουλεια νορμαλ, δεν κυνηγαω να γινω ο σουπερ-μανατζερ κλπ και ολα αυτα που μας φλομωνουν εδω οτι θα γινουμε οταν βγουμε στην αγορα εργασιας

δυστυχως οπως ειπα παραπανω (ή δεν το ειπα; ουτε θυμαμαι) καλη η θαλασσα, ο ηλιος, τα μπαρακια και ολα αυτα που λεμε εδω...αλλα αυτα δεν σε βοηθανε οταν περιμενεις το ασθενοφορο, ψαχνεις γιατρο, σε κλεβει ο εργοδοτης σου, δεν βρισκει δουλεια το παιδι σου κλπ....

θα μου πεις;; καλυτερα καπου αλλου;; ισως...ισως οχι...αν δεν το δοκιμασεις...
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Γεια σας,

αν και νέος στο forum μου αρέσει πολύ το topic αφού έχω κάνει άπειρες συζητήσεις. Ελλάδα, ήλιος, παραλία, καφέδες... Αλήθεια ο μέσος Έλληνας πόσες μέρες τον χρόνο πάει διακοπές?? (ή πόσες μέρες θα πάει του χρόνου με αυτή την κατάσταση?). Το θέμα μου είναι ότι ΔΕΝ με νοιάζει αν κάποιος μου πει για τον ήλιο της Ελλάδας γιατί εδώ που είμαι στην Λυόν εκτός ότι το κλίμα είναι πολύ καλό (μια Θεσσαλονικιά μου είχε πει ότι είναι όπως στην Θεσσαλονίκη), θα πω ότι όταν έχει ήλιο, πολλές φορές πάμε για πικ νικ. Αλήθεια στην Ελλάδα πόσο συχνά πάμε για πικ νικ? Πόσο συχνά θα βγούμε να χαρούμε τον ήλιο και όχι να πάμε για έναν καφέ ή να βαριόμαστε να βγούμε? Πόσο συχνά ζούμε την κάθε στιγμή? Εγώ έφυγα τον Φεβρουάριο του 2009 για διδακτορικό σε μια χώρα που δεν μίλαγα την γλώσσα. Θα πω απλά ότι είχα γράψει την διεύθυνση μου σε ένα χαρτί ώστε αν ο ταξιτζής δεν μιλάει αγγλικά να με πάει στο μέρος που θα μείνω. Έφευγα από Ελλάδα και ένιωθα τόσο ευτιχισμένος... δεν είχε αρχίσει η κρίση τότε αλλά ποτέ δεν με γέμιζε η Ελλάδα, δεν άντεχα την νοοτροπία στην Ελλάδα. Τα κόμματα, τις κυβερνήσεις. Θα πει κάποιος εκεί καλύτερα είναι?? Θα απαντήσω ότι το εισόδημα μου είναι τέτοιο ώστε να είμαι αυτόνομος και να μαζεύω κάθε μήνα ένα καλό χρηματικό ποσό, έχω 32 μέρες άδεια και λόγο του ινστιτούτου που ανήκω μπορώ ανά δύο παρασκευές να μην εργάζομαι. Επίσης μένω 800 μέτρα από ποτάμι και μου αρέσει να πηγαίνω βόλτα, επιτέλους δεν πληρώνω 5 ευρώ για 250 ml μπύρα και όταν λέω σε Γάλλους ο καφές στην Αθήνα έχει από 3.5 ευρώ + γελάνε μαζί μου. Βαρέθηκα τον φίλο/η μου στην Ελλάδα που παίρνει 850 ευρώ τον μήνα και αισθάνεται υπερήφανος που έχει bmw και χαλάει 280 ευρώ τον μήνα σε βενζίνη (προφανώς τα βάζει ο πατέρας του) και θέλει να πηγαίνει γλυφάδα και να σκάει 5 ευρώ τον καφέ. Βαρέθηκα να αισθάνομαι κορόιδο... Πήγα Άλπεις για να κάνω πρώτη φορά στην ζωή μου σκι, στα 2222 μέτρα υψόμετρο υπήρχε μόνο ένα μαγαζί και πάω να πάρω σοκολάτα ζεστή. Ήμουν έτοιμος να ζήσω σκηνικό μονοπωλίου. Τιμή??? 3 ευρώ!!! (να και φωτογραφία http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos..._318934891057_631276057_4079116_2363230_n.jpg) Εγώ πως να μην αισθάνομαι χαζός όταν μπορεί να πληρώσω Ελλάδα από 4 ευρώ + με θέα έναν τοίχο? Τα είδη διασκέδασης που δεν υπάρχουν τόσο πολύ στο εξωτερικό (μόνο τα μπουζούκια μπορεί να σκεφτώ) δεν με ενδιαφέρουν. Επίσης διασκέδαση υπάρχει, έχω γυρίσει πολλές φορές μετα τις 2 το βράδυ. Οπότε επειδή θέλω να ΖΩ και όχι να δουλεύω και να περνάω ίσα ίσα, επειδή θέλω να μπορώ να προσφέρω στον άνθρωπο μου, προτιμώ μια ζωή στο εξωτερικό. Τώρα για το που, επίσης συμφωνώ για Βιέννη, έχω πάει 5 φορές γιατί δούλευα κάπου ως εξωτερικός συνεργάτης και την λάτρεψα την πόλη (βέβαια πάντα υπάρχει το θέμα της γλώσσας). Πάντως για μένα δεν υπάρχει συγκεκριμένη πόλη για να πω ότι εκεί θα πάω αν μου πουν κάποτε έλα εκεί για δουλειά, θα πάω. Πρέπει η Ελληνική νοοτροπία, α που θα πάω τώρα και δεν θέλω να πάω, να εξαφανιστεί. Μια συμβουλή προς τους γονείς με σχετικά μικρά παιδιά, εφόσον γίνεται οικονομικά μία στο τόσο να κάνετε ταξίδια στο εξωτερικό ώστε να αρχίζουν τα παιδιά να μην φοβούνται το άγνωστο. Εμένα το 90% των φίλων μου δεν έχουν φύγει ποτέ από Ελλάδα και σίγουρα τους βαραίνει. Εγώ που είμαι θείος πάντως από όταν γίνει η ανηψιά μου 7-8 χρονών θα την παίρνω ταξίδια μαζί μου. Ίσως ήμουν λίγο απότομος γιατί απλά δεν μου αρέσει τίποτα στην Ελλάδα για μόνιμη κατοικία. Για διακοπές είναι μια χαρά (αν εξαιρέσουμε ότι με 885 ευρώ πήγαινα μεξικό, 9 μέρες, 7 νύχτες σε resort όλα inclusive ενώ ίσως θέλω τα ίδια για Ελληνικό νησί τις ίδιες μέρες). Επίσης σίγουρα υπάρχουν άτομα που δεν γίνεται να φύγουν και το δέχομαι και αυτό (λόγω φροντίδας γονιών ή οτιδήποτε άλλο). Δεν λέω ήμουν τυχερός γιατί έφυγα γνωρίζοντας ότι θα έχω μισθό για 3 χρόνια όμως θα έψαχνα να φύγω και με άλλο τρόπο. Τώρα ειδικά με την κρίση, δεν υπάρχει καλύτερη περίοδος.
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Πολύ ωραία τα λέτε όλοι και συμφωνώ και με το συμφορουμίτη gmark! Είμαι απο τους ανθρώπους που ΔΕΝ έχει πρόβλημα να φύγει για το εξωτερικό έστω και άμεσα αρκεί να υπάρχει μια δουλειά να μπορώ να ζήσω και κυρίως να μου αρέσει: να μπορώ να είμαι και να αισθάνομαι δημιουργική! Ζητάω πολλά? Και για του λόγου το αληθές , είμαι σε αναζήτηση κάποιας τέτοιας έτσι ώστε να μπορέσω να φύγω απο μια Ελλάδα που με κούρασε πραγματικά πάρα πολύ...Μόνο οι δικοί μου άνθρωποι θα μου λείψουν απο'δω (και μέσα σ'αυτούς είναι και οι φίλοι μου) και θα είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο θα θέλω να έρχομαι πίσω...εύχομαι να τα καταφέρω και να κάνω το βήμα!
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Πολύ ωραία τα λέτε όλοι και συμφωνώ και με το συμφορουμίτη gmark! Είμαι απο τους ανθρώπους που ΔΕΝ έχει πρόβλημα να φύγει για το εξωτερικό έστω και άμεσα αρκεί να υπάρχει μια δουλειά να μπορώ να ζήσω και κυρίως να μου αρέσει: να μπορώ να είμαι και να αισθάνομαι δημιουργική! Ζητάω πολλά? Και για του λόγου το αληθές , είμαι σε αναζήτηση κάποιας τέτοιας έτσι ώστε να μπορέσω να φύγω απο μια Ελλάδα που με κούρασε πραγματικά πάρα πολύ...Μόνο οι δικοί μου άνθρωποι θα μου λείψουν απο'δω (και μέσα σ'αυτούς είναι και οι φίλοι μου) και θα είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο θα θέλω να έρχομαι πίσω...εύχομαι να τα καταφέρω και να κάνω το βήμα!
Πίστεψέ με θα ξεκαθαρίσουν και ποιοι είναι αληθινοί φίλοι... θα γίνεις πιο δυνατή και θα μπορείς να κάνεις "delete" άτομα που στο έπαιζαν φίλοι και με το που φεύγεις σε ξεχνάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.698
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom