Ηνωμένο Βασίλειο Μονοήμερη Εκδρομή έξω από το Λονδίνο

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι σορρυ εννοω να παω και να ρθω μεσα σε μια μερα!δε το χω πολυψαξει απλα υπαρχει σαν ιδεα να γινει μια μονοημερη και κοιταω διαφορες πολεις...ειχα κατα νου και για Οξφορδη
Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, γιατί δεν έχω επισκεφτεί τον νότιο Ηνωμένο Βασίλειο, αλλά το Λονδίνο - Εδιμβούργο....είναι too much για μονοήμερη πιστεύω :)
Νομίζω υπάρχει ένα άλλο thread εδώ για μονοήμερες απο Λονδίνο! Ψάξ' το λίγο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι σορρυ εννοω να παω και να ρθω μεσα σε μια μερα!δε το χω πολυψαξει απλα υπαρχει σαν ιδεα να γινει μια μονοημερη και κοιταω διαφορες πολεις...ειχα κατα νου και για Οξφορδη
Για Οξφόρδη λογικό είναι αυτό που σκέφτεσαι. Για Εδιμβούργο όμως μιλάμε για παραλογισμό, ακόμα κι αν το κάνεις με αεροπλάνα κι όχι με πολύωρα τρένα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δεν είχες γράψει και αλλού; Σου είχα πει για Οξφόρδη από τις επιλογές που είχες δώσει. Απορώ γιατί την έβγαλες απέξω. Τέλος πάντων, Εδιμβούργο είναι 5 ώρες πήγαινε και άλλες τόσες το έλα με το τραινο, το οποίο δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνο. Το αεροπλάνο κάνει λιγότερο αλλά αν αναλογιστείς ότι τα περισσότερα αεροδρόμια στο Λονδίνο έχουν μια άλφα απόσταση και τους χρόνους που θα είστε από πριν εκεί θα φάτε μόνο στις μετακινήσεις όλη σας τη μέρα.

Για εναλλακτικές της Οξφόρδης κοιτάξτε Κέιμπριτζ και Μπαθ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Δεν είχες γράψει και αλλού; Σου είχα πει για Οξφόρδη από τις επιλογές που είχες δώσει. Απορώ γιατί την έβγαλες απέξω. Τέλος πάντων, Εδιμβούργο είναι 5 ώρες πήγαινε και άλλες τόσες το έλα με το τραινο, το οποίο δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνο. Το αεροπλάνο κάνει λιγότερο αλλά αν αναλογιστείς ότι τα περισσότερα αεροδρόμια στο Λονδίνο έχουν μια άλφα απόσταση και τους χρόνους που θα είστε από πριν εκεί θα φάτε μόνο στις μετακινήσεις όλη σας τη μέρα.

Για εναλλακτικές της Οξφόρδης κοιτάξτε Κέιμπριτζ και Μπαθ.
Ναι ειχα γραψει απλα βρηκα και την εναλλακτικη του Καρντιφ και ρωτησα κ σ αλλο τοπικ!λογικα Οξφορδη θα επικρατησει!ευχαριστω!
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Καλησπέρα σας!! Την Παρασκευή πετάω για Λονδίνο όπου θα μείνω 7 βραδυα .. Διάβαζα για πολλοστή φορά τις ιστορίες σας όταν έπεσα πάνω σε ένα σχόλιο για την windsor.. Είδα φωτογραφίες και φαίνεται πολύ όμορφη. Έχω ήδη κλείσει μια μονοήμερη για bath πιστεύεται πως αξίζει να αφιερώσω μισή μέρα ακόμα εκτός Λονδίνου? Ή δεν θα προλάβω να δω την πόλη στο τέλος? Έχει πάει κανείς να μου πει??
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα σας!! Την Παρασκευή πετάω για Λονδίνο όπου θα μείνω 7 βραδυα .. Διάβαζα για πολλοστή φορά τις ιστορίες σας όταν έπεσα πάνω σε ένα σχόλιο για την windsor.. Είδα φωτογραφίες και φαίνεται πολύ όμορφη. Έχω ήδη κλείσει μια μονοήμερη για bath πιστεύεται πως αξίζει να αφιερώσω μισή μέρα ακόμα εκτός Λονδίνου? Ή δεν θα προλάβω να δω την πόλη στο τέλος? Έχει πάει κανείς να μου πει??
Αρχικα να περασεις τελεια και θελουμε φωτο απο Bath!αν ειναι η πρωτη σου φορα θα λεγα να μην το τολμησεις..και μεις την πρωτη φορα πηγαμε τοσες μερες και δε το χορτασαμε ολο το Λονδινο!απλα πηραμε μια καλη εικονα και με βεβαρημενο προγραμμα(ξυπναγαμε φουλ πρωι και γυρναγαμε φουλ βραδυ)..βεβαια αν πιστευεις οτι απο αξιοθεατα-μουσεια δε θα μπεις σε πολλα ισως και να σε παιρνει αλλα προσωπικα δε στο συνιστω!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα σας!! Την Παρασκευή πετάω για Λονδίνο όπου θα μείνω 7 βραδυα .. Διάβαζα για πολλοστή φορά τις ιστορίες σας όταν έπεσα πάνω σε ένα σχόλιο για την windsor.. Είδα φωτογραφίες και φαίνεται πολύ όμορφη. Έχω ήδη κλείσει μια μονοήμερη για bath πιστεύεται πως αξίζει να αφιερώσω μισή μέρα ακόμα εκτός Λονδίνου? Ή δεν θα προλάβω να δω την πόλη στο τέλος? Έχει πάει κανείς να μου πει??
Όχι μείνε Λονδίνο.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Ευχαριστώ πολύ... Είναι δεύτερη φορά είχα ξαναπάει με το σχολείο πριν 8 χρόνια όπου είχαμε επισκεφτεί τα πιο σημαντικά μουσεία οπότε το πρόγραμμα δν έχει μουσεία καθόλου..
Είχα βάλει στο πρόγραμμά greenwich και έλεγα μήπως αντί αυτού να πηγαίναμε windsor.. Μάλλον θα σας ακούσω και δεν θα πάω..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ευχαριστώ πολύ... Είναι δεύτερη φορά είχα ξαναπάει με το σχολείο πριν 8 χρόνια όπου είχαμε επισκεφτεί τα πιο σημαντικά μουσεία οπότε το πρόγραμμα δν έχει μουσεία καθόλου..
Είχα βάλει στο πρόγραμμά greenwich και έλεγα μήπως αντί αυτού να πηγαίναμε windsor.. Μάλλον θα σας ακούσω και δεν θα πάω..
Greenwich αξιζει μια επισκεψη και για το αστεροσκοπειο αλλα και για την περιοχη οποτε μη το ακυρωσεις
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστώ πολύ... Είναι δεύτερη φορά είχα ξαναπάει με το σχολείο πριν 8 χρόνια όπου είχαμε επισκεφτεί τα πιο σημαντικά μουσεία οπότε το πρόγραμμα δν έχει μουσεία καθόλου..
Είχα βάλει στο πρόγραμμά greenwich και έλεγα μήπως αντί αυτού να πηγαίναμε windsor.. Μάλλον θα σας ακούσω και δεν θα πάω..
Το Greenwich σαφώς και αξίζει (όπως σου είπε και η maria)μια επίσκεψη,είναι "αναπόσπαστο"κομμάτι του Λονδίνου...το Windsor ενδιαφέρον και αξίζει και για το κάστρο του αλλά και το χωριό είναι γραφικό αλλά άστο για μελλοντική επίσκεψη και θα σου φάει πολύ χρόνο λόγω απόστασης-χιλιομέτρων.Μπορείς να κάνεις κάποια εξόρμηση σε συνοικίες του Λονδίνου πχ σου προτείνω το πολύ όμορφο Κingston που το θεωρώ αν όχι την ωραιότερη..από τις ωραιότερες συνοικίες-περίχωρα του Λονδίνου,με τραίνο από σταθμό Wimbledon (και Waterloo νομίζω).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
@yllos Σ ευχαριστω!
Θελω γνωμη επισης για ακομα ενα θεμα,θα παω περιοδο Xmas στο Λονδινο οποτε οι διαθεσιμες μερες μου ειναι 4 στο συνολο(27-30/12)..εχω προγραμματισει μια εκδρομη προς Stonehenge και σκεφτομουν να βαλω και μια προς Oxford..ξερω πως νυχτωνει νωρις το χειμωνα και εχω μπει σε διλλημα μηπως δε προλαβω να βολταρω σε χριστουγεννιατικο κλιμα Λονδινου και εχω υπερφορτωσει το πλανο!ειναι η 2η φορα στο Λονδινο οποτε μουσεια και αξιοθεατα δε μπαινουμε καν!να τις τολμησω τις εκδρομες ή να κρατησω την μια μονο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.205
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom