Μουντιάλ 2010

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Νιγηρία έχασε όντως κάτι άχαστα, αλλά τα Κορεατάκια έπειξαν και πάλι καλύτερα (με περισσότερες ευκαιρίες) και πέρασε η δεύτερη καλύτερη ομάδα του ομίλου, κατά γενική ομολογία (μέχρις στιγμής αυτά ήταν τα σχόλια των Μακμάναμαν, Λάλας, Κλίνσμαν, Μάριο Κέμπες, Εουσέμπιο και του Μεξικανού διεθνούς διαιτητή που όλο το ξεχνάω το όνομά του διότι εστιάζω στη χωρίστρα του). Ως κάποιος που πόνταρε στους...λακέδες, χάρηκα.

Για τη μπάλα της Ελλάδας, τόσο μπορούν τα παιδιά και αυτή τη μπάλα (δεν) ξέρουμε. Εννοείται πως όλα τα σχόλια ήταν αρνητικά, σε όσα κανάλια κι αν το είδα για το ότι παίζαμε τόσο αμυντικά που μόνο που δεν παρκάραμε και το λεωφορείο της αποστολής μπροστά στον Τζόρβα, αλλά είπαμε, με αυτό το υλικό, μόνο έτσι μπορείς να παίξεις και στο κάτω-κάτω έτσι προκριθήκαμε κι έτσι πήραμε και το Euro, δεν είχα απαιτήσεις για κάτι παραπάνω.

Αν πριν το Μουντιάλ μας έλεγαν πως θα φέρναμε αυτά τα αποτελέσματα, κωλοτούμπες θα κάναμε. Τιμή και δόξα στα παιδιά που δεν ξεφτιλίστηκαν.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Οκ στεναχωρήθηκα που αποκλειστήκαμε αλλά περισσότερο μου την έσπασε που προκρίθηκαν οι λακέδες... μαζί με την Βραζιλία η πλέον μισητή ομάδα του τουρνουά...

Ότι μπορούσαμε κάναμε και μπράβο στα παιδιά... αν παίζαμε μπάλα και όχι ξυλίκι με τους λακέδες στο πρώτο ματς, αν είχαμε έναν τερματοφύλακα και όχι τροχονόμο κάτω από τα δοκάρια και αν ο Βύντρα έβλεπε τους αγώνες από τον καναπέ του σπιτιού του και όχι από το γήπεδο θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα... δεν πειράζει σε τέσσερα χρόνια πάλι να είμαστε καλά...

υ.γ. είμαι τα πάντα εκτός από ρατσιστής... ε σήμερα το βράδυ έγινα και από αυτό... αυτοί της Νιγηρίας ή είναι εντελώς ηλίθιοι ή κάπνισαν τους μπάφους της ζωής τους πριν το ματς... το τι έχασαν δεν περιγράφεται... μπάφους το βλέπω κομματάκι δύσκολο να ήπιαν άρα προς το ηλίθιοι κλείνω...

οταν παλια μαζευομασταν και παιζαμε κανα Pro στο Playstation2, επαιρνα συχνα Νιγηρια. Ακομα και στο Playstation2 ρε παιδι μου, τρεχαν σαν τρελοι πανω κατω, σπρωχναν, κλωτσουσαν, γενικα αλωνιζαν στο γηπεδο, αλλα χαναν τα αχαστα μιλαμε...
οταν επαιρνα αλλη ομαδα εβαζα γκολ που με την Νιγηρια ηταν στα πιο τρελα μου ονειρα....τυχαιο;;;;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Πάντως, ομάδα να κατεβαίνει με 8 αμυντικούς/αμυντικογενείς παίκτες δεν θυμάμαι, μάλιστα στο ημίχρονο με την έξοδο του Καραγκούνη έγιναν 9! Και παρόλα αυτά, κοντέψαμε να σκοράρουμε με τον συγκινητικό χθες Σαμαρά που έπαιζε μόνος στην επίθεση και έκανε γενικά μεγάλη εμφάνιση.

Στην άχαστη ευκαιρία της Νιγηρίας χθες που ο μαυρούκος από το 1 μέτρο την έστειλε δίπλα στο δοκάρι άουτ, θυμήθηκα το ρητό του μέγα Γεωργίου, ότι ο μαύρος παίκτης και σε κενό τέρμα θα τη στείλει στο δοκάρι, γιατί είναι λευκό....απαπαπα...
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
δυστυχώς έπεσα μέσα στη ρεαλιστική μου πρόβλεψη και όχι στην επιθυμητή (οκ, έπεσα έξω στο λεπτό του πρώτου γκολ).

στη δική μας ευκαιρία ο Σαμαράς σούταρε στη λάθος πλευρά...

Ο Νιγηριανός κέρδισε επάξια μια θέση σε βιντεάκι με bloopers. αλλά η ευκαιρία ήταν πριν το πέναλτι, δε σημαίνει ότι θα κερδίζανε και πάλι. απ ότι άκουσα πάντως χάσανε κι άλλες ευκαιρίες.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως δεν θα ήθελα καθόλου να είμαι στην θέση των "πετεινών".Αυτό θα πει πλήρης αποτυχία.Και καθείστε να δούμε τι θα κάνουν και τα Αγγλάκια που σε κάθε Μουντιάλ όλο κούνημα είναι και μετά τους τρώει η μαρμάγκα.Μόνο με νίκη προκρίνονται αν οι υπερατλαντικοί σύμμαχοί τους δεν στραβοπατήσουν με την Αλγερία.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Παιδιά να μη λέμε ό, τι θέλουμε για τον τρόπο που παίξαμε.
Η προσέγγιση του παιχνιδιού ήταν ρεαλιστική.
Ο Ρεχάγκελ ορθώς σκέφτηκε να πάει το παιχνίδι στο 0-0 με την ελπίδα ότι η Νιγηρία θα κέρδιζε και δεν θα έχανε τα άχαστα.
Με αυτά τα αποτελέσματα θα γράφαμε ιστορία.
Αν δεν είχαμε ελπίδες πρόκρισης θα ήθελα και εγώ να παίξουμε πιο ανοικτά και να δείξουμε κάτι. Όταν όμως έχεις πιθανότητες πρόκρισης και παίζεις με την Αργεντινή, τους βάζεις όλους πίσω από τη μπάλα και ελπίζεις στο Χ.
Βέβαια θεωρώ ότι όταν υποχρεωθήκαμε να κάνουμε και τις τρεις αλλαγές, η μια θα ήταν είτε ο Γκέκας είτε ο Σαλπιγγίδης αντί του Νίνη, δεδομένου μάλιστα ότι κέρδιζε η Κορέα.


Συνολικά αν είχαμε πάιξει καλύτερα με την Κορέα και ας χάναμε, θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
Πάντως και πάλι η παρουσία μας στο τουρνουά ήταν αξιοπρεπής.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
και στη γιουροβιζιον ...τα ιδια γινονται ..με τους αγγλους ...
παντως εγω που ειμαι ασχετη ...πιο πολυ μαρεσει το αγγλικο στυλ ποδοσφαιρου ..απο αυτα που καταλαβαινω λεμε ...
οταν παιζει ο παναθηναικος στην ευρωπη ...πιο πολυ φοβαμαι τους αγγλους απο την καλυτερη ισπανικη ....πχ ρεαλ
φυσικα μιλαω για ποδοσφαιρο ..γιατι μπασκετ μονο τελικους βλεπουμε ..και αυτο για να μην στεναχωρησουμε τον προεδρο ...σασπενς 0
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το μέγα ερώτημα είναι τι προτιμάς; Να πάρεις αξιοπρεπή αποτελέσματα παίζοντας αντιποδόσφαιρο όπου σε βρίζουν όλοι ή να βάλεις τη μπάλα κάτω, να παίξεις ό,τι ξέρεις με κίνδυνο να φας και καμιά εφτάρα, δείχνοντας όμως ότι ήρθες να παίξεις, όπως έκανε η Β.Κορέα; Επειδή στην Ελλάδα είμαστε και ξέρουμε πώς είμαστε, νομίζω πως το πρώτο είναι η μόνη επιλογή, ο Έλληνας δεν καταλαβαίνει από fair play, θέαμα για το θέαμα και αν τρώγαμε καμιά εφτάρα θα βρίζαμε τους παίκτες και τον προπονητή για μια δεκαετία.

Από εκεί και πέρα, περήφανος δεν μπορεί να είναι κανείς που ο Μέσι είπε πως είμαστε "βρώμικη ομάδα", όλο το ESPN μιλάει για το πώς θα βρεθεί τρόπος να αλλάξουν οι κανονισμοί ώστε ομάδες τύπου Ελλάδας να μην μπορούν να καταστρέφουν το άθλημα, ο Μαραντόνα να κάνει συστάσεις για το πώς παίζεται το τόπι και ο Μακμάναμαν να λέει πως προτιμά τους άσχετους από τους ποδοσφαιρικά επικίνδυνους. Το ότι η Ελλάδα του 2004 ψηφίστηκε μέσα στις 5 πιο ισητές ομάδες όλων των εποχών λόγω θεάματος είναι ενδεικτικό...

Έρχεται η 28η Αυγούστου και θα παίξουμε το τόπι που ξέρουμε, εκείνο με τα σπυράκια.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν είμαι κανένας τρελαμένος με το ποδόσφαιρο,αλλά ξέρεις το ρητό που λέει "ότι παίζεται με το χέρι είναι μ....ία".:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς πρόκειται περί λάσπης των κουλών και των ατόμων με προβλήματα στύσης...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αν η Ελλαδίτσα με το αντιποδόσφαιρό της είναι μισητή,τότε η Ίντερ σε ημιτελικό κ τελικό CL τι θα έπρεπε να είναι;...και να μην μιλήσουμε για την διαφορά κλάσης που στην πρώτη περίπτωση ήταν επιβεβλημένο απέναντι σε μια Αργεντινή
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κανένας δεν προτιμά την καλή εμφάνιση από τα αποτελέσματα... οι Βραζιλιάνοι το 82 είχαν σχετικά καλή ομάδα( ποτέ δεν θα παραδεχθώ πως οι Βραζιλιάνοι έχουν καλή ομάδα) αλλά αποκλείστηκαν και όλοι τους έβριζαν... οι Πορτογάλοι το 2004 είχαν κι αυτοί καλή ομάδα αλλά και πάλι κανένας δεν τους είπε μπράβο που έχασαν το κύπελλο στην έδρα τους από την χάλια Ελλάδα...ο σκοπός πάντα θα αγιάζει τα μέσα... δεν πα να λένε ότι θέλουν... το θέμα είναι ότι ο Μαραντόνα π.χ στην περίπτωση μας θα πούλαγε την ψυχή του στο διάολο για το κύπελλο... και σίγουρα θα έπαιζε αντιποδόσφαιρο αν ήταν να το πάρει στα σίγουρα... εδώ κάποτε κόντεψε να το πάρει μόνος του με τον Κανίγια όταν η υπόλοιπη Αργεντινή δεν βλεπόταν η Ελλάδα τον μάρανε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom