Βουλγαρία Μπάνσκο - Βουλγαρία

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχα ακούσει τόσα πολλά για το Μπάνσκο της Βουλγαρίας , οτι είναι σαν να πηγαίνεις σε χειμερινό θέρετρο της Ελβετίας , ότι είναι ο νέος ανερχόμενος χειμερινός προορισμός της Ευρώπης και άλλα τέτοια , που τελικά αποφάσισα να πάω για ένα διήμερο.Ετοίμασα τις βαλίτσες μου και μαζί με τους συνταξιδιώτες μου ξείνήσαμε Σάββατο πρωί με το αυτοκίνητο για τον προορισμό μας.Ο καιρός ήταν ιδανικός.Δυνατός ήλιος και το καλύτερο άκουσα οτι για το Σ.Κ. θα χιονίζει στο χιονοδρομικό κέντρο του Μπάνσκο.Σε μισή ώρα ήμασταν στο σταθμό των Ελληνοβουλγαρικών συνόρων ,στην Εξοχή της Δράμας.Αφού περάσαμε τα σύνορα μία αισθηση απογοήτευσης μας διαπέρασε όλους.Φτωχά χωριά , άνθρωποι που κυκλοφορούσαν ακόμα με κάρα.Βέβαια αυτο ήταν και μια πρωτόγνωρη εικόνα που μας έκανε κάποια εντύπωση αλλά δε θα μπορούσαμε να μην αισθανθούμε και οίκτο για τους Ευρωπαίους εταίρους μας.Τελικά μετά απο μια διαδρομή περίπου ογδόντα χιλιομέτρων ,δίπλα απο τον ποταμό Νέστο, χωρίς καθόλου σήμανση για το περίφημο θέρετρό τους , φτάσαμε.Αφού εγκατασταθήκαμε στο ξενοδοχείο βγήκαμε αμέσως για την πρώτη μας βόλτα.Παντού κόσμος στα δρομάκια με εξοπλισμό του σκι να περιφέρονται , χωφρίς όμως στη πραγματικότητα να έχουν κάτι να δούν ή να κάνουν.Παντού μόνο ξενοδοχεία και τίποτα παραπάνω.Τελικά αποφασίσαμε να καθήσουμε στο μεγαλύτερο ξενοδοχείο της περιοχής, στο kempinski.Άψογη εξυπηρέτηση και απο τιμές ακόμα καλύτερο.Δυο ευρώ ο καφές!Μετά σαν γνήσιοι Έλληνες στρογγυλοκαθήσαμε σε μια πανέμορφη , παραδοσιακή Βουλγάρικη ταβέρνα.Ήταν λίγο τσιμπημένη η τιμή αλλά τουλάχιστον ευχαριστηθήκαμε το φαγητό.Χωρίς να έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο για χαλάρωση...Και τί χαλάρωση...Τούρκικα λουτρά , ρωμαικά μπάνια , χαμαμ , σάουνα και το καλύτερο μασάζ.Αφού πήγαμε στο δωμάτιο , ήρθε άνθρωπος απο το ξενόδοχείο , μας άναψε το τζάκι και χαλαρώσαμε ακόμα περισσότερο.Την επόμενη μέρα ξυμνήσαμε νωρίς για να ανεβούμε με το lift στο χιονοδρομικό κέντρο.Προς μεγάλη απογοήτευσή μας , δεν μπορέσαμε να απολαύσουμε την εικοσάλεπτη διδρομή μέχρι το χιονοδρομικό καθώ το lift ήταν χαλασμένο.Κια το χειρότερο δεν μας άφησαν να ανεβούμε ούτε με αυτοκίνητο καθώς απο τη πολύ κίνηση είχε τεράστιο μποτιλιάρισμα.Κια τότε σαν απο μηχανής θεός , βρήκαμε έναν πατριώτη που μας είπε οτι αν θέλουμε να γνωρισουμε το πραγματικό Μπάνσκο να πάμε στη παλιά πόλη.Αυτό ήταν Ξαφνικά βρεθήκαμε μετά τον πολιτισμό , να περπατάμε ανάμεσα σε πετρόχτιστα σπίτια που χρονολογούνταν απο το 1800.Ήταν κάτι το εκπληκτικό.Οι πλατείες μέσα στο χωριό ήταν απόλαυση.Συντριβάνια να διαδέχονται αγάλματα ηρώων τους και στο κέντρο της πλατείας να δεσπόζει ο Ι.Ν. του Αγ.Πνεύματος μαζί με το σύμβολο του χωριού , το καμπαναριό με το ρολόι που δουλεύει ασταμάτητα , απο ότι μας είπαν , απο τα τέλη του 1700.Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία που κάποια στιγμή θα επαναλάβω.
 

Attachments

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φοίνιξ, Αριζόνα
Λοιπόν: η ιδέα έπεσε στην παρέα για Μπάνσκο ένα σ/κ μέσα στον Φεβρουάριο. Στείλε μου ότι πληροφορίες έχεις, θα είμαι με τον καλό μυ εγώ κι αυτό για το τζάκι και τα τουρκικά λουτρά που είπες με ενδιαφέρει. Από τιμές πώς ήταν το ξενοδοχείο;
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν είχα δει οτι εστειλες μηνυμα,sorry.Το ξενοδοχειο που εμεινα λεγόταν narcis και όλα συμπεριλαμβανόταν στη τιμή.εκτός απο το μασαζ.Οταν ανεβείτε χιονοδρομικό να έχετε οπωσδηποτε λεβα γιατι δε δεχονται ευρω.Η τιμή για να ανεβεις με τη γονδολα στο χιονοδρομικο ειναι 18 λεβα.Αν όμως ανεβείς τις σκάλες και πεις στους υπαλλήλους να σου δώσουν εισητήριο θα δώσεις 10 λέβα.Απλάκλέβουν την εταιρία...Μη φάτε στη περιοχή των ξενοδοχείων..οι τιμές είναι τσιμπημένες και το όλο στυλ πολυ τουριστικο.Να πάτε μέσα στο χωριό και βρείτε καμμια ταβέρνα (MEXANA στα βουλγαρικα) επάνω στη πλατεία.Εγγύηση.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σύντομη αλλά χαριτωμένη η ιστορία σου!Ξεσκόνισα όλα τα σχετικά με Μπάνσκο:haha:γιατί ετοιμάζομαι...,χαίρομαι που σου άρεσε και θέλεις να ξαναπάς!
Τελικά παντού πληρώνουν με λέβα,όχι ευρώ;
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Σε μερικά μπορείς κ να πληρώσεις σε ?,αλλά θα σε φάνε στην ισοτιμία.Καλύτερα να έχεις λέβα μαζί σου για όλες τις συναλλαγές.
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Η τιμή για να ανεβεις με τη γονδολα στο χιονοδρομικο ειναι 18 λεβα.Αν όμως ανεβείς τις σκάλες και πεις στους υπαλλήλους να σου δώσουν εισητήριο θα δώσεις 10 λέβα.
Nα επισημάνω ότι οι τιμές αυτές είναι για να ανέβεις στο χιονοδρομικό χωρίς εξοπλισμό για σκι/snowboard, και είναι μόνο για μία ανάβαση-κατάβαση. Επειδή σωστά αναφέρθηκε οτι μπορει καποιος να πάει και με αυτοκίνητο πάνω, το επισημένω ώστε να μην προσπαθήσει κάποιος να ανέβει με 18λέβα και να έχει τον εξοπλισμό του στο αυτοκίνητο του φίλου του που θα τον περιμένει πάνω! :haha::haha::haha:
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Έχω την εντύπωση πως 18 λεβ κοστίζει μόνο η ανάβαση (και επιστροφή) στο χιονοδρομικό με το λιφτ. Μόνο αυτό. Αν όμως θες να χρησιμοποιήσεις και τα λιφτ για τις πίστες τότε είναι πολύ πιο τσιμπιμένη η τιμή. Δηλαδή βγαίνει σύνολο γύρω στα 40 λεβ (και πέρνεις 5 πίσω επιστρέφοντας την κάρτα σου μετά). Ο εξοπλισμός δε, είναι πάμφθηνος νομίζω 40 λεβ για πέδιλα του σκι (και μάλιστα salomon) και ρούχα. Οι τιμές γενικά είναι εξευτελιστικές. Στο ξενοδοχείο που έμενα, πίναμε μπύρες με 2 λεβ και ο καφές είχε 1,5 λεβ (έχω την εντύπωση πως είναι 1λεβ->0,5ευρώ)!!

Ωστόσο, πολλοί ντόπιοι "επιχειρηματίες" έχουν γίνει άπληστοι και πολλές φορές βλέπεις τιμές που συναντάς και στην Ελλάδα (πράγμα εξοφρενικό). Πχ σε ένα κλαμπ που πήγαμε είχε είσοδο για τους ντόπιους 10 λεβ και για τους έλληνες 20!!!!!

Τέλος, να μιλήσω για το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Μπάνσκο που μας έκανε όλους στην παρέα να πούμε ότι δεν θα ξαναπάμε: για τους βούλγαρους. Ελπίζω να μην ακούστηκε ρατσιστικό, άλλα οι ντόπιοι (επιφυλάσσομαι αν είναι σε όλη τη βουλγαρία έτσι) είναι οι πιο αγενείς άνθρωποι που έχω συναντήσει όπου κι αν έχω ταξιδέψει!!! Πραγματικά, με ελάχιστες εξερέσεις, φτάνεις σε σημείο να νοιώθεις παρείσακτος ορισμένες φορές.
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τέλος, να μιλήσω για το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Μπάνσκο που μας έκανε όλους στην παρέα να πούμε ότι δεν θα ξαναπάμε: για τους βούλγαρους. Ελπίζω να μην ακούστηκε ρατσιστικό, άλλα οι ντόπιοι (επιφυλάσσομαι αν είναι σε όλη τη βουλγαρία έτσι) είναι οι πιο αγενείς άνθρωποι που έχω συναντήσει όπου κι αν έχω ταξιδέψει!!! Πραγματικά, με ελάχιστες εξερέσεις, φτάνεις σε σημείο να νοιώθεις παρείσακτος ορισμένες φορές.
Συμφωνώ απόλυτα...
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
ότι πιο άσχημο έχω επισκεφθεί ποτέ!
και δεν τα έχω με τον κόσμο που δουλεύει στις διάφορες επιχειρήσεις και με τις χειρότερες συνθήκες αλλά με τον τρόπο που είναι οργανωμένη η όλη ιστορία εκεί πάνω
ε και φυσικά με κάποιους απ τους ελληνάρες που δεν τους παίρνει οικονομικά να πάνε στο καιμακτσαλάν και πάνε βουλγαρία και την βλέπουν "κάπως"
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
ότι πιο άσχημο έχω επισκεφθεί ποτέ!
και δεν τα έχω με τον κόσμο που δουλεύει στις διάφορες επιχειρήσεις και με τις χειρότερες συνθήκες αλλά με τον τρόπο που είναι οργανωμένη η όλη ιστορία εκεί πάνω
ε και φυσικά με κάποιους απ τους ελληνάρες που δεν τους παίρνει οικονομικά να πάνε στο καιμακτσαλάν και πάνε βουλγαρία και την βλέπουν "κάπως"
Δηλαδή συγκρίνεις το Καϊμαλτσαλάν με το Bansco σαν χιονοδρομικά κέντρα και λες ότι το Καϊμακτσαλάν είναι καλύτερο;

Σαν χιονοδρομικό το Bansco είναι απο τα καλύτερα και απο φυσικό περιβάλλον και απο πλευράς πιστων ...Τώρα αν μιλάς για 5άστερα ξενοδοχεία, για νυχτερινή ζωή και glamour και δεν ξέρω εγώ τι, αυτό δεν αφορά τόσο πολύ αυτούς που θέλουν πραγματικά να κάνουν σκί....
Στα χιονοδρομικά δεν πάμε με κουστουμάκια και τακουνάκια για να κάνουμε ζωή αλλά πάμε για σκί, πάμε να παίξουμε στο χιόνι να περπατήσουμε στη φύση κλ........;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom