Βουλγαρία Μπάνσκο - Βουλγαρία

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Επιβεβαιώνω πως το Καϊμακτσαλάν ως χιονοδρομικό δεν πιάνει μία μπροστά στο Μπάνσκο από το '04 που το πήραν οι Ελβετοί. Αλλά κι από νυχτερινή ζωή, το πρώτο δεν υπερέχει ιδιαίτερα. Ο Άγιος Αθανάσιος είναι σαφώς πιο γραφικός από την Βουλγάρικη Αράχωβα, μιλάμε όμως για ένα 'ψεύτικο χωριό', με κατοίκους-τουρίστες μονάχα. Στο θέμα ντόπιων δε χωρά καν σύγκριση. Θα χαρακτήριζα τους Βούλγαρους τουλάχιστον αγενείς, αν όχι κακοπροαίρετους.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Δηλαδή συγκρίνεις το Καϊμαλτσαλάν με το Bansco σαν χιονοδρομικά κέντρα και λες ότι το Καϊμακτσαλάν είναι καλύτερο;

Σαν χιονοδρομικό το Bansco είναι απο τα καλύτερα και απο φυσικό περιβάλλον και απο πλευράς πιστων ...Τώρα αν μιλάς για 5άστερα ξενοδοχεία, για νυχτερινή ζωή και glamour και δεν ξέρω εγώ τι, αυτό δεν αφορά τόσο πολύ αυτούς που θέλουν πραγματικά να κάνουν σκί....
Στα χιονοδρομικά δεν πάμε με κουστουμάκια και τακουνάκια για να κάνουμε ζωή αλλά πάμε για σκί, πάμε να παίξουμε στο χιόνι να περπατήσουμε στη φύση κλ........;)
Εχει δικιο ο φιλος ,εχω διαβασει αρκετες ιστοριιες και πολυ περισοτερα σχολια για το banshko χωρις κανενας να αναφερεται στην ουσια,δηλαδη το χιονοδρομικο κεντρο που ειναι απο τα κορυφαια στην ευρωπη και ουτε για πλακα δεν συγκρινετε με τα ελληνικα.
Τωρα αν καποιος ενδιαφερετε για spa ,λουτρα μασαζ και τα λοιπα υπαρχει πολυ καλυτερη επιλογη στην βουλγαρια και δεν ειναι αλλη απο το velingrad μια απο τις ωραιοτερες πολεις της βουλγαριας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το χιονοδρομικο κεντρο που ειναι απο τα κορυφαια στην ευρωπη .
καλά κόψε κάτι γιατι βγάζει μάτια αυτό. εκτός αν εννοείς στην ανατολική ευρώπη. μόνο στην Αυστρία υπάρχουν 20-30 πολύ μεγαλύτερα κ καλύτερα. και ακολουθεί Γαλλία, Ελβετία, Ιταλία...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
δηλαδη το χιονοδρομικο κεντρο που ειναι απο τα κορυφαια στην ευρωπη και ουτε για πλακα δεν συγκρινετε με τα ελληνικα.
Είναι τι? Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? Ελληνικά χιονοδρομικά κέντρα απλά δεν υπάρχουν... οπότε από το τίποτε που είναι τα δικά μας, το κάτι που είναι τα Βουλγάρικα φαντάζει σαν υπέροχο... και να συγκρίνεις μόνο τα χιονοδρομικά κέντρα της Δυτικής Ευρώπης με αυτά της Βουλγαρίας αποτελεί ύψιστη ύβρη... και είπαμε, δεν βρίζουμε εδώ μέσα...
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Δηλαδή συγκρίνεις το Καϊμαλτσαλάν με το Bansco σαν χιονοδρομικά κέντρα και λες ότι το Καϊμακτσαλάν είναι καλύτερο;

Σαν χιονοδρομικό το Bansco είναι απο τα καλύτερα και απο φυσικό περιβάλλον και απο πλευράς πιστων ...Τώρα αν μιλάς για 5άστερα ξενοδοχεία, για νυχτερινή ζωή και glamour και δεν ξέρω εγώ τι, αυτό δεν αφορά τόσο πολύ αυτούς που θέλουν πραγματικά να κάνουν σκί....
Στα χιονοδρομικά δεν πάμε με κουστουμάκια και τακουνάκια για να κάνουμε ζωή αλλά πάμε για σκί, πάμε να παίξουμε στο χιόνι να περπατήσουμε στη φύση κλ........;)
μπα τι να συγκρίνω...
λάθος κατάλαβες
για το τι έχουν στο κεφάλι τους κάποιοι σαυτό αναφέρθηκα
μη μου πεις πως και στο Bansco οσοι πάνε πάνε για το σκι και για τις πιστες...
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απλά, να υπενθυμίσω πως φέτος το bansko είχε την πιο " μικρή " σεζόν απο την εποχή της έναρξης λειτουργίας του..και αυτό μπορεί να μην λέει κάτι, σκέψου όμως πως απο 15 Δεκέμβρη έως μέσα Ιανουαρίου ( με μικρή εξαίρεση την περίοδο των εορτών ), πλήρωνες 45 leva για να κάνεις ski σε 500μ. πίστα. Μου κάνει λίγο odd, ειδικά όταν δεν υπάρχει ενημέρωση...
Και μην σνομπάρετε τα ελληνικά χιονοδρομικά, πίστα σαν την μαύρη στα 3-5 Πηγάδια, δύσκολα βρίσκεις...
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
καλά κόψε κάτι γιατι βγάζει μάτια αυτό. εκτός αν εννοείς στην ανατολική ευρώπη. μόνο στην Αυστρία υπάρχουν 20-30 πολύ μεγαλύτερα κ καλύτερα. και ακολουθεί Γαλλία, Ελβετία, Ιταλία...
Δεν διαφωνει κανενας οτι σ αυτες τις χωρες που αναφερεις υπαρχουν τα καλυτερα χιονοδρομικα κεντρα στην ευρωπη και οτι ο χαρακτηρισμος μου ειναι καπως υπερβολικος (αν και επιμενω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη), αλλα οταν συγκρινουν ορισμενοι το bansko με το καιμακτσαλαν ε λες και μια κουβεντα παραπανω
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
??????
Αυτοί που θέλουν να κάνουν σκι πλέον πάνε Μπόροβιτς ή στο Παμπόροβο και περνάνε πολύ καλύτερα, μιας και το Μπάνσκο αν και πολύ καλό βούνο για σκι, έχει περισσότερο κόσμο από όσο αντέχει, που μόνο σκι δεν μπορείς πλέον να κανεις
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μαρία, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κάτι μου λέει πως ξέρεις απο χιόνια και σκι..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Όποιος θέλει να πάει στο BANSCO γαι σκί επαναλαμβάνω για σκί να πάει για οτιδήποτε άλλο θα τον συμβούλευα να πάει κάπου αλλού ......
Τώρα για την αγένεια των Βουλγάρων δεν θέλω να διαφωνίσω αν και δεν διέκρινα κάτι ακραίο σε σχέση με την δικιά μας "ευγένεια"...
Όσον αφορά την σύγκριση με τα δικά μας χιονοδρομικά απλά τα δικά μας είναι πολύ μικρότερα (δεν έχουμε πολλά χιλιόμετρα πιστών). Αυτό βέβαια δεν είναι κακό γιατί τα χιονοδρομικά μας κάλυπτουν την εγχώρια ζήτηση (μην κοιτάτε τα σαλέ που είναι γεμάτα αμα πάτε στις πίστες και σε καμιά πίστα με μέτριο βαθμό δυσκολίας θα δείτε είναι άδειες...στα σαλέ βέβαια τα σαβατοκύριακα γίνεται ο χαμός). Δεν υπάρχει σωστό πακέτο πως να το πώ δηλαδή ξενοδοχεία οργανωμένα μέσα στη πίστα (καλά τι λέω τώρα) η να ξεκινάει το λίφτ από κάποιο χωριό και όχι να παίρνω το αυτοκίνητο για να πάω στα λιφτ κλ...
Ο χειμερινός Τουρισμός είναι στα σπάργανα για να μην πω οτι απλά δεν υφίσταται και δικαολογημένα σε ένα βαθμό γιατί μέχρι τώρα ρίχναμε βάρος στο καλοκαιρινό τουρισμό(αν και κεί σ@@@α τα έχουμε κάνει)
Τώρα σύγκριση Bansco με χιονοδρομικά Γαλλίας Ιταλίας Ελβετία Αυτρίας εεε εντάξει δεν και Portes du Soleil.....ήμαρτον.:D
 

tasos.....

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΔΙΑΚΟΠΕΣ

καλησπερα...

ελεγα να παω διακοπες στο Μπάνσκο αλλα μετα τα σχολια σας αλλαξα γνωμη....
δεν μ αρεσει γενικα ο τροπος σκεψης που μαλλον εχουν...εννοω οτι σε βλεπουν σαν ενα πορτοφολι και τιποτα αλλο, αν ειναι να πας και να συναντησεις 2 καλα και 4 κακα πραγματα τοτε αυτο δεν ειναι διακοπες αλλα μαρτυριο χασιμο χρηματων και χρονου..οσο για την αγενεια και απληστεια που διαβασα σε μερικα σχολια να σας ενημερωσω οτι αυτο συμβαινει και σε πολλες αλλες χωρες που δεν το περιμενα (πραγα - βουδαπεστη) σου χαμογελανε αναλογος με το ποσα θα χαλασεις και μετα στην κυριολεξια σου λενε να φυγεις για να καθησει καποιος αλλος....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom